Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Svaki test gde digitalija pobedi je neregularan ! ;)

A ti misliÅ¡ da je regularno raditi test i poredjenje sa 10 ili 20 puta skupljim uredjajem?,na brzinu videh neku cenu za cantatu od 6000funti.Å¡to nenadjete na brzinu i neki gramofoncic od 7-8000e pa poredite.I dalje mislim da je poredjenje besmisleno,ali makar je elementarno bitno da su uredjaji sliÄne klase,tj cene.Nov cd plejer od 500-600 evra je adekvatan.
Link to comment
Share on other sites

A ti misliš da je regularno raditi test i poredjenje sa 10 ili 20 puta skupljim uredjajem?,na brzinu videh neku cenu za cantatu od 6000funti.što nenadjete na brinu i neki gramofoncic od 7-8000e pa poredite.I dalje mislim da je poredjenje,ali makar je elementarno bitno da su uredjaji slične klse,tj cene.Nov cd plejer od 500-600 evra je adekvatan.

 

He he, tačno, ali mislim da su se kriterijumi lagano pomerili ka jelu i piću.

 

naravno kad vuku signal direktno sa zvucnice, reda mV, podlozan smetnjama. Ja nemam takav signal nakon prolaska kroz preamp

 

Pa nije ni signal na izlazu CD plejera u obliku stepenica.

Link to comment
Share on other sites

Nararavno da se trebaju odabrati komponente slicne klase ako zelite da test bude ozbiljno shvacen,cd plejer od 500-600 vec danas nije nesto sa dna ponude kao ni pomenuti tehniks svojevremeno.Ako se ide bas na Cantatu kao ultraskup izvor na jednoj strani onda i tehniks treba da bude neki utegnuti primerak sp10 sa odlicnom ruckom i vrhunskom MC glavom ili vec neki drugi visoko kvalitetan gram.Vec sam pisao sto puta, pa sam i sebi dosadan da su razlike medju gramofonima mnogo vece nego medju CD plejerima gde izmedju skupog i jeftinog budu u pitanju nijanse.Kod gramofona to bas ume da bude drasticno.Jednom prilikom mi je jedan kolega doneo svoj thorens iz neke srednje nize klase sa kojim je generalno bio zadovoljan kod sebe i kad smo uradili direktno poredjenje to je bila katastrofa po torens-zvucao je vise kao neispravan nego kao losiji.Inace ovaj forum vrlo cesto ide u preterivanja tipa da je gramofon sveta krava i da sa lakocom obrise pod digitalijom.Procentualno mnogo,mnogo je vise losih i lose setovanih gramofona u upotrebi,cesto i onih koji su i u svoje vreme bili cist "Mickey mouse production",a nahajpovanih u"svetu kravu" bez ikakve podloge u realnosti.Ne mislim naravno na 1210,da me ne shvati neko pogresno.Pitajte Ringeta malo na tu temu,on je nasveziji primer nekog ko je zamenio gram boljim.To je ujedno takodje jedna od najvecih zabluda u hifiju,da je svaki gram dobar izvor.Pre bih rekao da ih je velika vecina ispod osrednjeg cd plejera,narocito racunajuci i da su mnoga pojacala i celi sistemi bazdareni na CD zvuk.Kod mene je to drugacije,zapravo obrnuto pa iz tog razloga postoji nekoliko apgrejda preampa i od strane proizvodjaca i alternativnih firmi ka boljem "prihvatanju" CD plejera,a ustvari je resenje traziti laidback i vecu slusljivost u karakteru zvuka dac-a i prihvatiti razlike u pristupu zvuka kao normalne.Po mogucstvu i uzivati u njima,kao sto je moj slucaj.

Link to comment
Share on other sites

Vec sam pisao sto puta, pa sam i sebi dosadan da su razlike medju gramofonima mnogo vece nego medju CD plejerima gde izmedju skupog i jeftinog budu u pitanju nijanse.

 

Ovo je apsolutno netacno, a ilustrovacu prilicno prizemnim primerom, necim sto je relativno lako dostupno gotovo svima na forumu.

 

Dakle, pre mnogo godina sam posedovao jedan Sony CDP-X55es i bio tada veoma zadovoljan kako me sluzi. Jednom prilikom sam ga nosio kod prijatelja (profesionalca) na ciscenje lasera i usputni pregled opsteg stanja. Desilo se da je toga dana, taj moj prijatelj upravo zavrsio sa upgrade-om jednog takvog identicnog plejera i predlozio je da cujemo razliku u dirktnom AB testu. Nakon ciscenja lasera na mome uredjaju, spojio je oba na svoj sistem i pustio isti CD prvo na mome, a nekoliko sekundi posle na onom koji je preradjen. Ostali smo prilicno bez texta. Onda sam jos samo pitao sta je radjeno na preradi ovog drugog Sony CDP-a i receno mi je da je uglavnom intervenisano na napajanju, sto sve skupa nije finansijski zahtevno.

 

Ovde pricamo o uredjaju iz 1989. / '90. godine i sa danasnjom cenom od oko 200 eura ( 250-300 sa preradom ). Sta onda reci za malo ozbiljnije naprave ili mozda one sa samog vrha ponude. To su mnogo vece razlike od nijansi.

 

Edit Infidel: ispravljen quote

Link to comment
Share on other sites

 

I takav high end digitalni izvor ćete da uporedite sa tehniksom od trista evra i donesete pravilne rezultate.

 

 

Sondek, prati temu. 

Poredićemo gram sa Beat-ovim Sony CD plejerom, za koji je rekao da ga je platio oko 500 evra. Kantate znam samo Bahove.

 

Ja sam moje sprave platio: 

Technics SL1200 - 180 evra

Ortofon Salsa - 270 evra

KAB kadica - 100 evra (150 $)

Leach phono cca 130 evra

 

Men' se Äini da je najsmislenije da testiranje zapoÄnemo sa CD-ovima od oko 500-700 evra pa ćemo Äuti Å¡ta ćemo Äuti.

 

I nemoj da vrdaš, trebaće nam tvoj bambusavi Sondek za naredni krug testiranja boljih gramofona i CD plejera iznad 1000 evra.

Link to comment
Share on other sites

Pored Cantata-e je pomenut i (cini mi se) CDP-X7ESD?

 

On bi svakako bio blizi, za poredjenje, ako ne i malo jeftiniji po pitanju SH cene (Technics ima i dobru MC glavu)?

 

Mislim da su CDP-X7esd i Technics gramofon priblizno ravnopravni takmaci. Imao sam svojevremeno CDP-X77es i u isto vreme slican Technocs gramofon, pa pricam na osnovu tog licnog iskustva.

 

Kantata ce tu doci kao atrakcija, zvezda veceri ili kao kada Sale Djordjevic dodje na neku utakmicu skolskih kosarkaskih timova u Jagodini, cisto zbog popularizacije sporta medju mladima.  :D

Link to comment
Share on other sites

 

 

Bujodrag je izrazio želju da poredi svoj set-up sa određenom kategorijom plejera a meni, iz više razloga, došlo zgodno da pomognem i njemu, a još više sebi.

 

 

 

 

Beat, nemam ja neku izraženu želju da uporedjujem gramofone i CD plejere. Izgubio sam i veliki deo interesovanja za HiFi.

Sastavio sam sistem koji mi odliÄno radi i ne želim bolji niti drugaÄiji.

Prosto, kad god krenu ovakve teme, svi samo deklamuju svoje "istine" i smatraju da je pozivanje na subjektivnost straÅ¡na fora. Skoro iz inata, poželim da pokreneMO neki ozbiljni i sistematiÄni krug testiranja, da u igri bude dvadeset gramofona i pedeset CD plejera i sto sistema. Znam da izgleda nerealno, ali, takav "projekat" se neće sam pokrenuti.

 

Da budem iskren, više me zanimaju S. Karlovci, pivo i kobaje nego Technics i Sony, ali, potrudiću se da budem pažljiv i aktivan slušalac.

 

U sredu bi trebalo da znam da li sam slobodan za vikend. Ne zavisi od mene, u sred smo sredjivanja gajbe.

Link to comment
Share on other sites

Technics SL1200 - 180 evra

Ortofon Salsa - 270 evra

KAB kadica - 100 evra (150 $)

Leach phono cca 130 evra

 

Nije fer poredjenje,gornjeg sistema,sa fabrickim CD plejerom te cenovne klase.

 Analogni setap je nagruvan, Ortofon Salsa 270e  :roll: u kadici od 100e  :plakanje ....

 Na sredjen CD,za te pare, ,kladim se zmureci,da dobija gram u prvoj rundiii   :boxing

Link to comment
Share on other sites

Beat, nemam ja neku izraženu želju da uporedjujem gramofone i CD plejere. Izgubio sam i veliki deo interesovanja za HiFi.

Sastavio sam sistem koji mi odliÄno radi i ne želim bolji niti drugaÄiji.

Prosto, kad god krenu ovakve teme, svi samo deklamuju svoje "istine" i smatraju da je pozivanje na subjektivnost straÅ¡na fora. Skoro iz inata, poželim da pokreneMO neki ozbiljni i sistematiÄni krug testiranja, da u igri bude dvadeset gramofona i pedeset CD plejera i sto sistema. Znam da izgleda nerealno, ali, takav "projekat" se neće sam pokrenuti.

 

Da budem iskren, više me zanimaju S. Karlovci, pivo i kobaje nego Technics i Sony, ali, potrudiću se da budem pažljiv i aktivan slušalac.

 

U sredu bi trebalo da znam da li sam slobodan za vikend. Ne zavisi od mene, u sred smo sredjivanja gajbe.

To je i moje osobno , ne samo razmiÅ¡ljanje , nego i stav ! Ne ću sad ko je kolko u H i F i U ? ( Ovde na forumu , kao i na drugim ) je to osobni "doživljaj" , naravno uz relevantnu strukciju ili destrukciju "zlatnih  uÅ¡esa " , puko sam ko brus , zavrÅ¡il bum priÄo kad se skoncentreram ?

Link to comment
Share on other sites

Mislim da su CDP-X7esd i Technics gramofon priblizno ravnopravni takmaci. Imao sam svojevremeno CDP-X77es i u isto vreme slican Technocs gramofon, pa pricam na osnovu tog licnog iskustva.

 

 

Da, i meni se Äini da će poredjenje, barem kad su klase uredjaja u pitanju, imati smisla.

To je, u stvari, glavni problem kod ovakvih poredjenja. Koje uredjaje porediti? Cena na polovnom tržiÅ¡tu nije loÅ¡ indikator. No, uvek se možemo i  dogovoriti nekakvim glasanjem po bilo kom kriterijumu. 

 

S druge strane, nema vajde od jalovog teoretisanja oko krajnjih mogućnosti i ograniÄenja gramofona i CD-a. Ne sluÅ¡amo teorije nego konkretne uredjaje. Ne osporavam teorije, naprotiv, nego ukazujem na koji naÄin se odnose prema praksi.

 

I, jedna napomena: za one koji ne znaju, referentni uredjaj nije najbolji uredjaj nego onaj kojeg je lako pozicionirati u vrednosnom (ili nekom drugom) sistemu. Primera radi i Technics i Sondek su referentni gramofoni, bez obzira na razliku u kvalitetu i medjusobno nipodaÅ¡tavanje. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...