Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da ali ne i za stereo separaciju

 

Ništa ni ne rekoh za to.

Koliko shvatam, kako se spuÅ¡tamo frekvencijski, tako linearno (ili nekako drugaÄije) idemo ka mono-u. 

 

Pade mi na pamet... 

Beat-ova soba/sistem je dobro mesto da se "ispita" koliko nam treba stereo na niskim frekvencijama. 

Link to comment
Share on other sites

Izdati u isto vreme, paralelno,

...ono kada pozadi na omotu ploce (obicno u gornjem desnom cosku) pise "also available on cd and cassette",

sa stilizovanim ikonicama medija i pripadajucim kataloskim brojevima za vinil, cd i kasetu.

Znaci nisu u pitanju reizdanja i remasteri izdati sa nekoliko godina razmaka.

Evo upravo uslikah jedan primer (klik za vecu sliku) :

 

post-8784-0-46302400-1417987192_thumb.jp

 

Link to comment
Share on other sites

Ali to ne  znaci da su masteri isto obradjeni. Vec rekoh da je priprema za  vinil drugacija od one za CD

 

Blize ne moze biti od ovoga? ...A kapiram to je i poenta ovog poredjenja?

 

Isti snimak, isti album, originalno paralelno izdanje - u varijanti prilagodjenoj vinilu i varijanti prilagodjenoj CD-u.

Ako pogledamo stvar logiÄki, zar nije za oÄekivati da snimak u digitalnom formatu i onaj u analognom nikada ne mogu da budu identiÄni, taman da je mastering radio isti Äovek?

Tehnologija je razliÄita + mnogo je varijabli koje utiÄu na sam zvuk da bi mogli da se porede.

 

Recimo imam i albume Laurie Anderson, koji su snimljeni digitalno. Zanimljivo je cuti sta se dobija ili gubi kada ih slusamo sa vinila ili sa CD-a

Link to comment
Share on other sites

 

Blize ne moze biti od ovoga? ...A kapiram to je i poenta ovog poredjenja?

Tako je...Ali ako ćemo da poredimo analogno vs digitalno, osim ovoga mora da bude ispunjeno još dosta uslova, a svi ostali su mnogo subjektivniji nego što je ovaj oko medija koji se koristi.

Koji CD plejer vs koji gramofon? A kod gramofona je stvar kudikamo kompleksnija, s obzirom na to da na zvuk utiÄu i baza, i ruÄica, i glava, i žice, i... Kako sad?

Koje pretpojaÄalo? Isto za oba formata ili ne?

Kablovi? Da li moraju isti, s obzirom da neki put i nije baš lako izvodljivo?

 

Mnogo je ovo varijabli za neki ozbiljan duel + rezultati će uvek biti relativna stvar, koliko god da se gleda na objektivnost.

 

Å to se mene tiÄe, za dobar vinilni zvuk, kao i za dobar digitalni mora svaka karika da bude kako treba da bi to zvuÄilo dobro. I nema svrhe porediti, ono Å¡to je kvalitetno sviraće kako valja, bilo da je analogno ili digitalno.

Link to comment
Share on other sites

Moja želja je vrlo skromna - da vidimo da li će neÅ¡to od ovoga da "pregazi" ono neÅ¡to drugo, da li će neÅ¡to biti "pojedeno za doruÄak"... niÅ¡ta viÅ¡e od toga.  

 

Baš tako. Ako su razlike u nijansama, onda ih ni nema.

 

Poneću nekoliko LP  albuma snimljenih tokom dvehiljaditih, da nam se siroti siroma ne brine Å¡to  je test neozbiljan.

 

Mene zanima krajnji proizvod, a ne nekakav potencijalni potencijal mogućnosti nekog formata. Dakle, konkretna ploÄa u jednoj ruci naspram konkretnog CD u drugoj ruci, odnosno, flac-a u trećoj ruci. Å ta me briga da li su tehniÄari dobro pripremili master. To je njihov posao, nije moj.

 

Dalje, smatram da Technics SL1200 MkII sa Ortofon Salsa zvuÄnicom, KAB uljanom kadicom i Leach preampom predstavlja referentni sistem koji, verujem, ako ne cepidlaÄimo (Å¡to je teÅ¡ko na ovom forumu), odgovara nekakvoj Å¡irokoj klasi CD plejera koji se na tržistu polovnjaka prodaju po cenama od 400 do, Å¡ta znam, 700 evra.

 

Dalje, da bi sve ovo imalo bar malo smisla, trebalo bi isti test ponoviti u joÅ¡ nekoliko sistema. Zatim, valjalo bi nabaviti joÅ¡ neki gramofon sliÄne klase, recimo, Thorens ili neku dobru Regu, Å¡ta god. Onda bi trebalo preći na bolje gramofone pa ponoviti testove sa CD plejerima od 1000 i vise evra. 

 

Na kraju bi valjalo rezultate prikazati tabelarno i uzdati se u dobru vilu statistike.

 

Ako ima medju vama  nekoga ko se iole razume u logiku, jasno mu je da nikakva koliÄina empirijske evidencije nije dovoljna za izvodjenje opÅ¡tih zakljuÄaka  ili, kako to kaže narodna mudrost: "iz partikularnih kvantifikatora ne mo'Å¡ izvesti univerzalni kvanitifikator". 

 

Ipak, ako bismo bili dovoljno strpljivi, na kraju bismo mogli da dodjemo do nekakvih funkcionalnih smernica. Recimo, da 2015. godinu posvetimo sakupljanju podataka sa LPvsCD clash-eva. Na kraju godine, neke će stvari biti jasnije, svima koji žele da vide jasnije.

Ja sam rad da zapoÄnem, uz malo entuzijazma, naći će se joÅ¡ zainteresovanih.

Link to comment
Share on other sites

Procitao sam uglavnom sve i ima materijala za diskusiju . Ploce sam poceo kupovati pocetkom sedamdesetih , tako da mi je analogni zvuk zaista poseban . Malo nas ima zvucnice preko 200 eura , a jos manje nas je onih koji imaju zvucnicu od 1000 eura . U mojoj kombinaciji imam originalni phono pre- amp Audio Research . Takodje imam i Technics magnetofon 1506 sa vrhunskim trakama . Cd mi je dvodelni , odlicni kablovi , strujna letva i filteri , a imam jezivo dobru i kvalitetnu kolekciju cd ploca najskupljih izdanja . Sto se tice vinila njih imam zaista mnogo no imam jezivo kvalitetne vinile posto stalno nabavljam . Klasiku imam bisere , jazz takodje , glasam uvek za analogiju , ali moram da kazem da zvuk magnetofona obozavam ...cd ploce koje imam , ogromnu kolekciju najboljih izdanja koje je dala digitalija cuvam , ali ipak su mi na zadnjem mestu ..da se razumemo nisu losi , naprotiv . Ali kada pricate o zabludama , pa slusao sam koncerte klasike u Becu , u operi , u Hofburgu malu misu za 200 ljudi gde su pevali Hor Beckih decaka , to je bio zvuk ! Kao drugo mnogo ljudi poznaje strasno elektroniku , a nemaju kulturu slusanja , niti poznaju dela , niti idu na koncerte . Pa umetnost je znati slusati muziku , a ne kao 50% ljudi na forumu , pusti pesmu 2 , pa pesmu 7 ....tako se muzicko delo ne slusa , ni klasika , a ni vec pomenuti Floydi , jer ako bi njima to uradili to su sve konceptualni albumi i ne mozemo samo segmente izvalaciti . Mnogi vole iz opere Nabucco  ,,Hor evra " , a retko ko moze slusati citavu Verdijevu operu ...Pa meni je covek sa foruma kao poznavaoc pitao da mu snimim Mozarta ,,Best of " ???.Ljudi testiraju uredjaje bez sustinskog slusanja muzike , a to je dragi moji posebna disciplina ..Poznavati neki istrument je privilegija , a znati razliku medju njima je sreca ...Razlike izmedju gitara iste firme su ogromne , a tako je razlika izmedju klavira firme Steinway koji su pravljeni u Evropi od onih u Americi .. Svirao sam ih u njihovom salonu ...Gitare sam kupovao zaista ultra skupe , tada najskuplje ( nije hvaljenje) . O poznavanju muzickog dela pa to je tek prica za sebe ...

Link to comment
Share on other sites

U pravu je Trotter, audiofilija je na nivou ne religije, nego fanatizma. Ja sam otvoren za sve, meni je jedino bitno da je što bolje. Uopšte nemam problem da prihvatim, ako je nešto drugo od onoga što sam mislio.
Mada ovde, više nego bilo gde, tvrdoglavo se drži svojim uverenjima, bez obzira da li su bazirana na potpuno pogrešnim pretpostavkama.

Link to comment
Share on other sites

Nema smisla porediti, treba vozati i jedan i drugi.

prvi dobar post u ovoj potpuno besmislenoj temi.Zaista ju je mucno citati,jer je sve u svemu flejm.Vidim da je gramofondzije ignorisu,i ja sam dosad.Sveo bih je negde izmedju trlababalan da joj prodje dan i dokon pop jarice krsti,zbog nemogucnosti resenja vinil vs dig dileme.I jedan i drugi format imaju svoje prednosti i mane i cisto je pitanje licnih afiniteta sta ce kome da se vise svidi odnosno koju ce manu da lakse da zanemari.Niko tu nece da se pomeri ni za milimetar.Kad argumenata nestane lako se izvadi iz rukava prica o prakticnosti,daljinskom upravljacu,tehnikalijama(na tu temu nebih previse odim frekventnog opsega...moja glava na gramofonu ide do 45000hz,a dokle je limitiran CD,btw sta ja imam od toga),pucketanju ploca,bla bla prezvakano hiljadu puta i svaki put svako na svoju stranu.Sa izvesnim uvazavanjem "eto nesto" prirodnijeg zvuka gramofona od strane ljubitelja digitalije,ali nedostatak dinamike ce im ujedno odmah biti uocljiv,pa i zvuk mozda dosadnjikav(kod mene btw nije slucaj,zivotniji je gram).Ali nije li to i identican efekat kad slusate koncert klasicne muzike bez ozvucenja,usfalice vatrometa na svakom koncertu na koji se naviklo kod kuce i verujte mnogi ce zameriti tom zvuku sa koncerta mnogo toga.Po meni upravo je tu i kljucna  razlika,odnos glasnih i tihih delova muzike (pijanisimo/fortisimo)nije nikad ni blizu uzivo kao kod digitalije.Iz tog razloga kad slusas gramofon mozes da pojacas dosta glasno i odslusas i par sati tako,sa digitalijom ces da zavrsis u ludari,zapravo neces uzeces lepo daljinski i smanjices,a kad naidjes na tisi deo onda ces da pojacas.

Da odgovorim i na pitanje iz naslova sta je najveca zabluda u Hifi,kad se vec prikljucih cirkusu : To je kad ocekujes od gramofona da zvuci ko CD,i obrnuto...Tu je Suco i izvor tvog nezadovoljstva,pokusavas da se ujedes za lakat.

Prodje zivot u nezadovoljstvu.

Poredjenje koje planirate je potpuno besmisleno iz prostog razloga jer od gramofona do gramofona zvuk varira day and night i razlike su mnogo vece nego kod digitalije,pa sta ste onda tu uporedili.Ja u svom sistemu imam dva izvora sa vrha ponude od istog proizvodjaca iz istog vremena Linn sondek lp12 i linn karik/numerik cd/dac,sa potpuno prilagodjenim ostatkom sistema koji su pravljeni da karakterom zvuce prakticno isto s tim sto je CD plejer otprilike duplo skuplji(svojevremeno oko 9000dm),i dosta i lice ipak svaki ima svoje prednosti.Koristim i jedne i druge i vlo dobro znam na koje mane kad da zazmurim.Nerado radim poredjenja,za sebe vec godinama nisam iako imam nekoliko naslova na oba medija.Trazili su neki koji su bili i poslednji je bio kolega Bogdan i iako ne slusa gramofon bio je iznenadjen da je gramofon bolji,to su primetili i svi drugi koji koriste digitaliju kao izvor,ali mane nisu nestale svako je mogao da kaze ploca pucka,skupa je i nema daljinskog,ima suma...I da li su promenili svoje zivote i postali zagrizeni vinilasi- nisu naravno.Naravno,zanemarili su mane i nastavili da koriste svoje jer im je prakticnije,pre svega jeftinije,navika je takodje cudo,na obe strane...

Eto,potrosih pola sata i ja na trlababalanisanje,bolje da sam poslusao jednu plocu.

Link to comment
Share on other sites

Procitao sam uglavnom sve i ima materijala za diskusiju . Ploce sam poceo kupovati pocetkom sedamdesetih , tako da mi je analogni zvuk zaista poseban . Malo nas ima zvucnice preko 200 eura , a jos manje nas je onih koji imaju zvucnicu od 1000 eura . U mojoj kombinaciji imam originalni phono pre- amp Audio Research . Takodje imam i Technics magnetofon 1506 sa vrhunskim trakama . Cd mi je dvodelni , odlicni kablovi , strujna letva i filteri , a imam jezivo dobru i kvalitetnu kolekciju cd ploca najskupljih izdanja . Sto se tice vinila njih imam zaista mnogo no imam jezivo kvalitetne vinile posto stalno nabavljam . Klasiku imam bisere , jazz takodje , glasam uvek za analogiju , ali moram da kazem da zvuk magnetofona obozavam ...cd ploce koje imam , ogromnu kolekciju najboljih izdanja koje je dala digitalija cuvam , ali ipak su mi na zadnjem mestu ..da se razumemo nisu losi , naprotiv . Ali kada pricate o zabludama , pa slusao sam koncerte klasike u Becu , u operi , u Hofburgu malu misu za 200 ljudi gde su pevali Hor Beckih decaka , to je bio zvuk ! Kao drugo mnogo ljudi poznaje strasno elektroniku , a nemaju kulturu slusanja , niti poznaju dela , niti idu na koncerte . Pa umetnost je znati slusati muziku , a ne kao 50% ljudi na forumu , pusti pesmu 2 , pa pesmu 7 ....tako se muzicko delo ne slusa , ni klasika , a ni vec pomenuti Floydi , jer ako bi njima to uradili to su sve konceptualni albumi i ne mozemo samo segmente izvalaciti . Mnogi vole iz opere Nabucco  ,,Hor evra " , a retko ko moze slusati citavu Verdijevu operu ...Pa meni je covek sa foruma kao poznavaoc pitao da mu snimim Mozarta ,,Best of " ???.Ljudi testiraju uredjaje bez sustinskog slusanja muzike , a to je dragi moji posebna disciplina ..Poznavati neki istrument je privilegija , a znati razliku medju njima je sreca ...Razlike izmedju gitara iste firme su ogromne , a tako je razlika izmedju klavira firme Steinway koji su pravljeni u Evropi od onih u Americi .. Svirao sam ih u njihovom salonu ...Gitare sam kupovao zaista ultra skupe , tada najskuplje ( nije hvaljenje) . O poznavanju muzickog dela pa to je tek prica za sebe ...

Bravo!  :klanjanje

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...