Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Najveca zabluda Hi Fi-ja je da zvucnici najcesce moraju biti u nivou uha jer kada bi to bilo tacno onda bi na koncertu hor ili orkestar stajao u nivou publike tj. bina ne bi postojala, tako je u svakom slucaju, pa i hor u crkvama... dakle orkestar, hor, bend sve jedno treba da je izdignut sa scenom a slusalac u parteru tako dozivljava najbolji ugodjaj.  :order

Ovo izreÄeno je - Äista zabluda (osim u veoma retkim sluÄajevima kada nema nikakvog ozvuÄenja i mikrofona).

InaÄe na koncertima nikad ne ÄujeÅ¡ direktno izvoÄ‘aÄa već je sve miksano kroz razno razne miksete i ostala Äuda i ÄujeÅ¡ ono Å¡to ti tonac pusti u razglas.

Link to comment
Share on other sites

Ovo izreÄeno je - Äista zabluda (osim u veoma retkim sluÄajevima kada nema nikakvog ozvuÄenja i mikrofona).

InaÄe na koncertima nikad ne ÄujeÅ¡ direktno izvoÄ‘aÄa već je sve miksano kroz razno razne miksete i ostala Äuda i ÄujeÅ¡ ono Å¡to ti tonac pusti u razglas.

 

Ali, gle, razglas je isto izdignut iznad publike. Da ne govorimo o velikim koncertima gde grozdovi kutija idu petnaest metara u visinu.

 

Moje srednje-visokotonsko podruÄje je blago iznad nivoa glave a visinsku razliku, obiÄno, naglaÅ¡avam zavaljenim položajem prilikom sluÅ¡anja. Kada nagruvam neki dobar "live" snimak, izdignuti "stejdž" dosta doprinosi opÅ¡tem utisku, mada je meni pozornica manje bitan faktor u reprodukciji. To ume zaista dobro da zvuÄi.

Link to comment
Share on other sites

Ali, gle, razglas je isto izdignut iznad publike. Da ne govorimo o velikim koncertima gde grozdovi kutija idu petnaest metara u visinu.

Moje srednje-visokotonsko podruÄje je blago iznad nivoa glave a visinsku razliku, obiÄno, naglaÅ¡avam zavaljenim položajem prilikom sluÅ¡anja. Kada nagruvam neki dobar "live" snimak, izdignuti "stejdž" dosta doprinosi opÅ¡tem utisku, mada je meni pozornica manje bitan faktor u reprodukciji. To ume zaista dobro da zvuÄi.

Kod tebe, ako bi se primijenila termodinamika na visinsku razliku, kafa bi se brže skuvala na visini visokotonaca, nego na visini slušaoca :D

" teÄnost prokljuÄa kada se napon pare izjednaÄi sa atmosferskim pritiskom, a on zavisi od visine vazduÅ¡nog stuba. Brže prokljuÄa na većim visinama..." :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pokušao više puta da vas vratim na temu jer je pokretač teme vrlo precizno izložio u prvom postu: gramofon s jedne strane ili CD / digitalni fajl kao nosači zvuka.

Možda bi trebalo da odgovorimo na pitanje da li je neko čuo digitalni zvuk bolji od gramofona i, obrnuto, da li je neko slušao gramofon koji ima bolji zvuk od najbolje digitalije koju je čuo.

Link to comment
Share on other sites

Ali mislim da ovde nije pitanje analogno vs. digitalno nego konkretni analogni i digitalni mediji.

A koji su to KONKRETNI mediji pomenuti????

InaÄe, slažem se da sve poÄinje od toga Å¡ta se stavlja kao medij, tj. u startu je najvažnija produkcija muziÄkog dela, pa tek onda da li je u pitanju CD, vinil ili neÅ¡to treće.

 

Konkretno...

 

1. Vaya con Dios - The Ultimate Collection [2008]: Fenomenalna produkcija! Nisam slušao vinil, ali mogu da se kladim, ovako na slepo, da teško da bi vinilni setup (u klasi, naravno) bio nešto bolji.

2. Depeche Mode - Delta Machine [2013]: Vinil za tri koplja zvuÄi bolje, iako je i ovde raÄ‘en digitalni mastering + DA konverzija. Ovo tvrdim, imam oba medija i ploÄa ima dosta veću dinamiku nego CD/FLAC. ZaÅ¡to? Kako? Ne znam, ali jeste. InaÄe, da budem precizan, nije vinil niÅ¡ta specijalno, po meni osrednji, ali i takav je mnogo bolji od CD-a kome su ubili dinamiku samo tako.

 

Eto, dva primera koja pokazuju da na zvuk prvenstveno utiÄe ono Å¡to turite na gramofon, tj. u CD plejer (ili na hard disk), pa tek onda ostalo.

Link to comment
Share on other sites

Povodom superiornosti digital VS analog, hoce neko da mi objasni kako je ovo moguce ukoliko se radi od znacajnoj prednosti jednog ili drugog formata?

Luke Manley i Bea Lamm iz VTL-a godinama unazad na svim sajmovima nastupaju sa zvucnicima Wilson, Avalon, TAD, itd... a od izvora koriste kako digitaliju isto tako i gramofon i to Spiral Groove. Nemojte mi samo reci da gramofon koriste samo zbog privlacenja omatorelih i nagluvih audiofila kojima u zivotu nista ne znaci mali frekventni i dinamicki opseg.

Moram odmah da naglasim da sam licno od bas kvalitetnih gramofona cuo jedino Oracle Delphi pre par godina na sajmu u Vox sobi. Pre vinila, prvo je slusana muzika sa CD plejera EC EMC-1UP koji spada u visoki rang (ne i najvisi) sto se tice digitalije i mnogi ga opisuju kao "analog like" uredjaj. Zaista se prelaskom na Oracle gramofon ostetila relaksiranost i prirodnost u zvuku i ja sam tada prvi put cuo sta znaci vrhunski cd plejer i isti takav gramofon (ako ne i skuplji, ne znam koliko kosta gram, EC je cca 5k eur).

Sto rece Ninja, daj da vidimo koje nivoe digitalije i analogije poredimo da bismo dosli do nekih krstenih zakljucaka. Iskreno, ne znam odakle Suci odjednom ovolika malodusnost povodom gramofona, secam se da je vrlo euforicno pisao u momentima prelaska na vinil. Ja bih takodje imao razloga da branim digital tj. CD plejer koji se prilicno visoko kotira zvucno (uporedjivao sam doduse samo sa digitalom). U krajnjem slucaju, sto kaze Stradi "cuo sam bolje, nije me briga kako se zove, ne vracam se nazad" je prilicno zdrav pristup....

Mrzelo me da prevodim i prepricavam, ali evo ukratko pregleda sistema koji sam pomenuo.

 

http://www.theaudiobeat.com/rmaf2012/rmaf2012_vtl_wilson_dcs.htm
 

post-17167-0-57015500-1417960368_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Zaista se prelaskom na Oracle gramofon ostetila relaksiranost i prirodnost u zvuku i ja sam tada prvi put cuo sta znaci vrhunski cd plejer i isti takav gramofon

Potpuno subjektivno i ne meritorno

Upravo to svi gramofondzije i tvrde. Na uvo im se svidja. Nema egzaktnih poredjenja( tehnikalija)

Sto je takodje sasvim u redu. Slusamo sta nam se svidja a ne sta je na papiru bolje.

Link to comment
Share on other sites

A da li mi sluÅ¡amo tehniÄke specifikacije ili muziku?

I kako tu neutralisati uticaj samog medijuma koji se koristi - CD ploÄa i vinil?

 

Ja razumem da na ovom forumu ima dosta tehnofila koji su izuzetno dobro potkovani, ali kada stvari sumiraju dolazimo do zakljuÄka da je na kraju Äovek taj koji presuÄ‘uje da li je neÅ¡to bolje, a ne specifikacije.

Å ta npr. meni (i većini) vredi Å¡to je frekventni opseg nekog pojaÄala 40-40000 Hz, kada će manji broj da dobaci tek do pola opsega.

Link to comment
Share on other sites

Luke Manley i Bea Lamm iz VTL-a godinama unazad na svim sajmovima nastupaju sa zvucnicima Wilson, Avalon, TAD, itd... a od izvora koriste kako digitaliju isto tako i gramofon i to Spiral Groove.

 

Nemojte mi samo reci da gramofon koriste samo zbog privlacenja omatorelih i nagluvih audiofila kojima u zivotu nista ne znaci mali frekventni i dinamicki opseg.

Najverovatnije ga ne koriste zbog omatorelih i nagluvih nostalgicara.

Mozda je procena da dobar deo potencijalnih musterija cine analogni elitisti,

da ne kazem snobovi :) (nije mi namera da ikoga ovde uvredim - ovaj hobi je u skupljim kategorijama cesto pun snobizma svake vrste), kojima samo vinil valja?

Zasto bi odbili potencijalne musterije?

Ovako, po nesto za svakoga.  :thumbsup2

 

Ja licno imam vinila mnoooogo vise nego CD-ova i ploce redovno kupujem i gomilam, ali ne zbog razlike u zvuku. :) ...Uglavnom! :D

Link to comment
Share on other sites

Gramofonska ploÄa uopÅ¡te i CD / digitalni fajl takoÄ‘e uopÅ¡te. Ja sam tako razumeo, bez ulaženja u diskusiju o snimcima, reproduktorima, sistemima i sl, dakle ova dva nosaÄa zvuka sama po sebi.

 

Willi, poslednjih godina sam barem nekoliko puta nudio moj sasvim korektan i reprezentativan gramofonski setup na testiranje. Bio sam raspoložen da ga donosim zainteresovanima u sisteme u kojima je CD koji na tržiÅ¡tu polovnjaka vredi od 400 do 700 ili koliko god evra, pa da, nakon pet, Å¡est razliÄitih sistema, na forumu napiÅ¡emo utiske, eventualno donesemo i neke zakljuÄke. 

 

Nikad se niko nije javio.

 

Mene sad zabole za to, zabavnije mi je da ložim i zajebavam nadobudne audiofile.

 

 

CD je bolji od televizora!

Link to comment
Share on other sites

Bio sam raspoložen da ga donosim zainteresovanima u sisteme u kojima je CD koji na tržiÅ¡tu polovnjaka vredi od 400 do 700 ili koliko god evra, pa da, nakon pet, Å¡est razliÄitih sistema, na forumu napiÅ¡emo utiske, eventualno donesemo i neke zakljuÄke. 

 

Nikad se niko nije javio.

 

Ja ne znam za ovu ponudu. 

 

RaÄunam - ako te ne mrzi da pakujeÅ¡ i transportujeÅ¡ gramofon, skoro da ti je svejedno da li se voziÅ¡ s njim Å¡est ili Å¡ezdeset kilometara. Ionako joÅ¡ nisam Äuo nijedan gramofon na aktuelnom sistemu.

 

Svog Sony-ja sam kupio za 500Eur.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam za ovu ponudu. 

 

RaÄunam - ako te ne mrzi da pakujeÅ¡ i transportujeÅ¡ gramofon, skoro da ti je svejedno da li se voziÅ¡ s njim Å¡est ili Å¡ezdeset kilometara. Ionako joÅ¡ nisam Äuo nijedan gramofon na aktuelnom sistemu.

 

Svog Sony-ja sam kupio za 500Eur.

 

 

Pa, bilo je nekoliko puta, no, obiÄno bi se rasprava toliko zahuktala oko kojekakvih budalaÅ¡tina da moju ponudu niko ne bi ni primetio. Odnosno niko ne bi ni poželeo da je primeti.

 

Sad, nije mi toliko stalo oko svega toga. Nemam kola (u ono vreme sam, zna Alexandar, napravio kutiju s dve ruÄke e da bih mogao da gramofon nosim i po autobisima), nemam ni mnogo slobodnog vremena, ali, ako neko hoće da pomogne oko transporta.....sto da ne...

 

Poenta je da imamo na raspolaganju nekoliko reprezentativnih gramofona i CD plejera (DAC-ova), joÅ¡ viÅ¡e razliÄitih sistema, dovoljno opranih uÅ¡iju i malo dobre volje. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...