Jump to content


Najvece zablude u hi - fi - ju pa i sire


suca77

Recommended Posts

Ovako bi trebalo da bude bolje, mozda vec postoji tako nesto , no nema veze

 

Najveca zabluda za mene u hi - fi - ju je da je gramofon bolji nosac zvuka od cd player - a odnosno komp + dobar dac

 

Mozda se gramofondzijama  ( medju kojima se i ja nalazim ) ovo nece svideti ali postoji mnogo dokaza da je to tako

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ovako bi trebalo da bude bolje, mozda vec postoji tako nesto , no nema veze

 

Najveca zabluda za mene u hi - fi - ju je da je gramofon bolji nosac zvuka od cd player - a odnosno komp + dobar dac

 

Mozda se gramofondzijama  ( medju kojima se i ja nalazim ) ovo nece svideti ali postoji mnogo dokaza da je to tako

 

Manje je bitno Å¡ta će se nekom svideti, mene interesuje kako si doÅ¡ao do tog zakljuÄka.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Najveca zabluda za mene u hi - fi - ju je da je gramofon bolji nosac zvuka od cd player - a odnosno komp + dobar dac

 

Ko je tebe slagao, Ovo covek koji slusa svojim usima a da nije nagluv nema sanse da izjavi, to pricaju samo ljudi koji vise veruju tudjim usima. i to nema veze sa time ko sta vise voli. Ja imam i digitaliju i posvecujem joj paznju kao i analogiji tako da imam prava da izjavim ovo sto sam napisao kao komentar na citirano.

Link to comment
Share on other sites

Ovako bi trebalo da bude bolje, mozda vec postoji tako nesto , no nema veze

 

Najveca zabluda za mene u hi - fi - ju je da je gramofon bolji nosac zvuka od cd player - a odnosno komp + dobar dac

 

Mozda se gramofondzijama  ( medju kojima se i ja nalazim ) ovo nece svideti ali postoji mnogo dokaza da je to tako

 

Само напред! УÑтаљене догме најтеже Ñе разбијају! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Obzirom da Å uca ima CD kakav ima, uopÅ¡te me ne Äudi zakljuÄak. Problem je Å¡to mnogi protivnici digitalije, a gistro vinildžije do smrti, pod digitalijom smatraju i vrhunski cd plEEr, i optiÄki izlaz sa svoje interguÅ¡e kao isto, pa dolazi do disbalansa i poremećaja rasuÄ‘ivanja. JoÅ¡ gore je kada se tokom testiranja ne koriste isti naslovi vinila i kompakt diskova, pa se onda izvodi patkometrija na prazno. Svako ima pravo na svoje miÅ¡ljenje i zakljuÄke, pa neka onda i svako koristi Å¡ta mu odgovara, bez ultimativnog negiranja i pljuvanja suprotne strane. Moje je liÄno miÅ¡ljenje, a izvedeno na osnovu dugogodiÅ¡njeg bavljena ovim nazovi "hobijem", i sluÅ¡anja ko zna koliko sistema drugara i poznanika, da bi me usrećio samo vrhunski gramofon, ali baÅ¡ vrhunski(Woland), uz staru kolekciju vinila kakvu viÅ¡e ne posedujem.Nema viÅ¡e Å¡anse da poÄinjem od nule da ih sakupljam.

Nadam se samo da se niko od uÄesnika u diskusiji neće osetiti prozvanim, jer se ne odnosi na vas. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Najveca zabluda za mene u hi - fi - ju je da je gramofon bolji nosac zvuka od cd player - a odnosno komp + dobar dac

 

Da li se ovde misli na gramofon i digitalni fajl kao formate ili na neke konkretne sprave? U prvom slučaju, tehnički gledano, gramofonska ploča je puna nedostataka: ima ograničen frekvencijski i dinamički opseg, malu separaciju kanala, visok nivo Å¡uma, srazmerno malu stabilnost brzine usled ekscentričnosti kruga, kao i podložnost mehaničkoj eroziji. Mislim da je samo kompakt kaseta gora. Sve nabrojane tehničke karakteristike su na strani digitalnih formata i izvora. MeÄ‘utim, često gramofon zvuči bolje i prijatnije od digitalnog izvora, iz istih razloga iz kojih stari bioskopski Altec Lansing sa frekvencijskim rasponom od 40 do 10.000 herca zvuči sjajno: elementi muzičkog signala su bolje integrisani u celinu. Ja i dalje tvrdim da je magnetofonska traka najbolji analogni medij i to mogu da objasnim. Å to se tiče ličnog ukusa, volim dobar gramofonski zvuk ali mi je dobar digitalni izvor uvek zvučao bolje od gramofona. 

Link to comment
Share on other sites

Jeste to taÄno. Ne treba kriviti format za nedostatke produkcije, i namerno sakaćenje diskova prevelikom kompresijom dinamiÄkog opsega.

Što se najlakše vidi dobrim izdanjem albuma, u poređenju sa lošim remasterom, reizdanjem...

Kao kad je Digital pomenuo novi remaster Ten u high-res. Kad sam to Äudo Äuo, bilo je degradiranje kvaliteta na mizeran nivo. Dok originalno izdanje zvuÄi odliÄno. A kunu se ljudi u high-res u zadnje vreme, kao da je to bitna stavka, i da podrazumeva kvalitet. Å to je joÅ¡ jedna zabluda ovde rasprostranjena.

Link to comment
Share on other sites

A kunu se ljudi u high-res u zadnje vreme, kao da je to bitna stavka, i da podrazumeva kvalitet. Što je još jedna zabluda ovde rasprostranjena.

 

Danas aktuelna muziÄka izdanja, mislim na muziku koja se danas snima, bolje zvuÄe u hires formatu nego sa CD-a.

 

P.S. Å uca je rekao "bolji nosaÄ zvuka", pod time može Å¡toÅ¡ta da se podrazumeva, možda je mislio na mehaniÄke karakteristike.. ljukav je ko ljisica :)

Link to comment
Share on other sites

Evo dokaza  . . ;-)

 

Gramofon ima svoju pricu , ima svoj shmek  pa i ja ga izmedju ostalog volim i rado koristim ALI " on daleko ima manju rezoluciju i dinamiku  nego sto to ima moderan digitalan snimak ali zbog toga sto on svira analogno  daje tru odredjenu boju  koja je jako prijatna. 

 

Da se razumemo , nisam ja uopste protiv gramofona  , ja volim svoj gramofon  i ne bi voleo da iko misli drgacije da ja to ne volim ali ideja o tome da se ja samo osudim samo na gramofon u godini 2014 - oj  je van pameti . Sasvim je normalno da od gram.. svira bolje vrhunski konverter  - to je jednostavno normalno . 

 

Vecina zvucne slike zavisi od stereo separacije,  generalno ta  dinamika i sve ostalo zavisi od dinamickog opserga , dinamicki opseg dobrog DA convertora je od 110 do 120db  , dinamicki raspon gram... ,, ne prempa , ne glave , vec onog sto maximalno u onu plastiku  od vinyla moze da se snimi je max..65db. Razlika izmedju 65db  i 120 db nije duplo nego je 40 x jer svaka 3 db je duplo vise  to znaci da moj gram... ima 3 db vise  odnosno umesto 65db da ima 68db  tacno za toliko da moze da se snimi na plocu on bi bio duplo dinamicniji nego ovaj od 65db ali ne moze to ona plastika da primi

 

Drugi problem gram..je sto je njemu separacija levog i desnog kanala 15 db , znaci kad njemu snimis nesto samo na levi kanal  a kad to isto snimimo na digitaliji  i iskljucimo levi kanal , isklj.. ga iz pojacala  na desnom kanalu je tisina  a na gramofonu  to inek  se cuje na desnom kanalu isto kao na levom samo 15 db tise , to je dovoljno da imamo stereo  ali nikada nece biti  stereo kao kad imamo  potpunu separaciju kanala  - ne moze da se ima zbog tih ogranicavajucih faktora 

 

 

 

Znaci poenta gram...nije u tome kao sto mnogi tumace da je on vrhunski nosilac zvuka  - nego poenta gram... je ta  sto on daje svoj shmek  , svoju boju ,  svoje probleme  koji ukrckaju muziku tako  da to zvuci zanimljivo  . Eto to je cela poenta gram.... za mene 

 

ps

 

Malo da se razdrmamo , idu hladni dani , Nindja kao i mnogi nestao , zavuko se u neku rupu ali eto i njega isterasmo na livadu  :listen

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...