Jump to content


BD playeri i A/V fajlovi(kodeci) koje podrzavaju


Zuba1970

Recommended Posts

Trenutno gledam BluRay filmove skinute sa neta na plazmi tako sto mi je pc HDMI kablom vezan za tv. Filmovi su velicine nekoliko desetina GB. To je privremena varijanta.

Ono zasto sam pokrenuo temu jeste cinjenica da me malo nerviraju "titrajuci" pikseli koji se vide kad se priblizim tv-u(blize nego sto inace gledam sa 2.2m razdaljine). Mislio sam da nije mozda do HDMI kabla. Nekoliko ljudi mi je reklo da je taj sum koji ja vidim normalan kod plazma panela.

Mene zato konkretno interesuje da li neko zna da li ovi noviji BDplayer-i citaju vecinu fajlova kao sto to rade mediplayeri? Znaci ne filmovi MKV formata naprimer do10-ak GB vec m2ts fajlovi Remux filmovi od preko 20/30 GB Full BluRay filmovi. Filmove bih pustao sa ex HDD-a preko USB porta na playeru.

Inace imam Panasonic plazmu ciji player nije bas najsrecnije resenje. Razmisljao sam cak da mozda treba da uradim podesavanja  kod HDMI ulaza preko kog gledam filmove.

Link to comment
Share on other sites

Taj sum koji se vidi u pozadini se javlja ne samo kod plasma ekrana vec i kod LCD pa i kod klasicnih televizora. Uzroci mogu da budu razni. Jedan od nacina da suzbijes taj sum jeste da obratis paznju na kablove, a pre svega na strujne.

 

Prva stvar koju treba uraditi jeste odmaknuti strujne kablove od svih ostalih AV kablova.

 

Drugo, stavljanje boljih strujnih kablova na TV, SAT receiver, itd. ce promeniti stvari. Lapp kabl je preporuka zbog toga sto je jeftin a efekat se obicno vidi. Koriscenje nekih strujnih filtera takodje moze da ima dobar efekat. Dobra letva ce tu takodje malo da pomogne. Znaci ne mora da bude nista skupo ali treba uloziti nesto vremena i truda, probati razne varijante i time ce biti moguce znacajno smanjiti pozadinski sum.

 

Trece, obratiti paznju na kabl kojim je TV povezan sa SAT kutijom ili utaknut u zid.

 

Sam HDMI kabl obicno nije razlog i svaki solidniji (recimo Apple za 19 eura) ce da odradi posao.

 

Pri tome treba imati u vidu da ako je prijem signala los, onda sve ove igrarije nemaju smisla. One se rade tek onda kada je prijem signala dobar - bilo da se on odradjuje preko SAT kutije, preko interneta ili vec kako je to kod tebe slucaj. Pozeljno je da je taj prijem digitalan.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice plejera i kodeka to je malo zamrseno jer ima dosta uredjaja koji citaju neki format ali iz nekog razloga nece pustiti zvuk ili ako ga puste nece zvucati kako treba, neki nece pustiti fajlove vece od nekoliko GB, a neki nece pustiti MKV fajlove ukoliko imaju chaptere pa se ti isti chapteri moraju izbaciti iz MKV kontejnera pomocu odredjenih programa.

 

Petljanje sa strujnim kablovima ne bih savetovao jer dobio bi poboljsanje kao i kada bi obrisao policu na kojoj stoje uredjaji, dakle nikakvo. Opet ima ljudi koji su ubedjeni da to poboljsava sliku i zvuk i ja njihovo misljenje postujem ali koliko je to daleko od istine (i po kojoj ceni) svako moze da se uveri.

 

Sto se tice suma u slici tj "titrajucih piksela" koji bas bodu oci narocito u mracnim scenama mogu biti od velikog ghosting-a tvog TV-a ali i od loseg kvaliteta video zapisa. Pitanje je i koji plejer koristis na komp-u kao i koja je graficka kao i njena video podesavanja. Meni npr BluRay plejer daje daleko bolju sliku nego poprilicno skupa i kvalitetna graficka iz komp-a.

Link to comment
Share on other sites

"Petljanje sa strujnim kablovima ne bih savetovao jer dobio bi poboljsanje kao i kada bi obrisao policu na kojoj stoje uredjaji, dakle nikakvo. Opet ima ljudi koji su ubedjeni da to poboljsava sliku i zvuk i ja njihovo misljenje postujem ali koliko je to daleko od istine (i po kojoj ceni) svako moze da se uveri."

Probao na vise TVa - ne govorim napamet. Postoji vise uzroka pojave pozadinskog suma i struja sigurno nije jedini uzrok, ali od nje treba poceti. I od samog prijemnika.

BlueRay playeri imaju manu da nece da reprodukuju bas sve formate, kao sto to radi recimo VLC. Mozda jedino Oppo to moze ... Zato BR player, pogotovo iz nize i srednje klase, bas i nije najbolje resenje za gledanje filmskih files.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...