Jump to content


Izgradnja sistema do €3000.


harts

Recommended Posts

  • Replies 268
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mogu samo da zamislim BAÅ ÄŒINU iz kutije osetljive 86dB, sa bas drajverom od 13 cm u sobi od 35m2 :D

@observer

"smaller spaces" moze biti samo donekle relativan pojam kada su ovakve kutije u pitanju, i tu se svakako ne misli na raspon od 10-150 m2. Zato je i dodata preporuka "rear speaker" da ipak ocekivanja ne budu BAS prevelika ako ih optimisticki postavis na front ;)

 

 

Ti bi trebao da znaÅ¡ da iÅ¡ÄitaÅ¡ specifikacije i T/S parametre. UgraÄ‘eni mid-bass je Peerless SDS 5,25" 830656, ili to ali sa nekom manjom modifikacijom. 

Evo ga link:  http://www.parts-express.com/peerless-830656-5-1-4-paper-cone-sds-woofer--264-1078

eff. 84,5 dB (u kutiji + skretnica izađe i na manje, verovatno oko 82 dB), Fs=57 Hz i Qts=0,59, Vas=0,31 cu.ft. (8,9 L)

 

Visokotonac je najverovatnije (sa par vizuelnih izmena) Focal TC90 : http://www.molan.somee.com/canuckamp/TC90Tia1.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ nomi Bez preterivanja. Da postoji baÅ¡Äina iz mikro zvuÄnika nijedan proizvoÄ‘aÄ ne bi bacao pare na proizvodnju većih jedinica. U nearfild postavci verujem da bass ovih zvuÄnika, po Äemu je Neat poznat, zvuÄi odliÄno. U 35m2 može da zvuÄi najviÅ¡e solidno.

UopÅ¡te, zaÅ¡to se u svakoj temi misli da pokretaÄ teme traži audiofilsku nirvanu? Ovde je, Äak, napomenuto da sistem nije za audiofila, ali ne vredi... Kad se brat spakuje u novi stan biće to njemu sasvim dobro.

Link to comment
Share on other sites

@ nomi Bez preterivanja. Da postoji baÅ¡Äina iz mikro zvuÄnika nijedan proizvoÄ‘aÄ ne bi bacao pare na proizvodnju većih jedinica. U nearfild postavci verujem da bass ovih zvuÄnika, po Äemu je Neat poznat, zvuÄi odliÄno. U 35m2 može da zvuÄi najviÅ¡e solidno.

UopÅ¡te, zaÅ¡to se u svakoj temi misli da pokretaÄ teme traži audiofilsku nirvanu? Ovde je, Äak, napomenuto da sistem nije za audiofila, ali ne vredi... Kad se brat spakuje u novi stan biće to njemu sasvim dobro.

 

Nisam sluÅ¡ao Neat. Deluje mi vrlo fino i upotrebljivo, vrlo verovatno u rangu onih malih sistema koje sam izložio postavci u velikom prostoru. Za moje pojmove, dobar bas je Äist, sa bojom i karakterom. Ne mislim na pomeranje bubrega. Mislim na fundament koji muziÄku izvedbu Äini celovitijom i smislenijom.

 

Za uobiÄajene kućne uslove - veće jedinice su tu da oÄaraju oko. MnoÅ¡tvo želi upravo to. Optika uvek prethodi. Većem se uglavnom viÅ¡e veruje. Been there. 

 

Možda pokretaÄ ne traži audiofilsku nirvanu, meÄ‘utim, svakako mu ne bi smetalo za izvuÄe mogući maksimum iz onoga Äime raspolaže.

Link to comment
Share on other sites

Svakako, pod uslovom da ume da prepozna maksimum.

Nisam ni ja slusao Neat, nekoliko pogleda na specifikacije i, vaznije, prostor, mi je dovoljno da vidim da tu baÅ¡Äine ne mere bit. Pod preterivanjem sam mislio na upotrebljeni izraz baÅ¡Äina koji daleko viÅ¡e asocira na kvantitet nego na kvalitet.

Vece jedinice nisu samo za oko u kucnim uslovima slusanja. I to zvuci kao preterivanje.

Link to comment
Share on other sites

Svakako, pod uslovom da ume da prepozna maksimum.

Nisam ni ja slusao Neat, nekoliko pogleda na specifikacije i, vaznije, prostor, mi je dovoljno da vidim da tu baÅ¡Äine ne mere bit. Pod preterivanjem sam mislio na upotrebljeni izraz baÅ¡Äina koji daleko viÅ¡e asocira na kvantitet nego na kvalitet.

 

Off

 

Kada kažem baÅ¡Äina, mislim na kvalitet u svakom smislu, da ne bude dalje zabune. Razumem da je drugaÄija interpretacija moguća. Boja, tajming, artikulacija, sonornost i soÄnost. 

 

Za puko pomeranje unutraÅ¡njih organa je jednostavnije otići na dobar klabing, na primer. 

Link to comment
Share on other sites

Pa, dobro sad... Mozemo da okrecemo sa svih strana jos na par strana ali, da skratim, ne drzim ja dve bas jedinice od 10 inca u sobi od 14m2 zbog masiranja utrobe ili sto volim da ih gledam nego iz drugih razloga. Recimo, ja volim da slusam muziku na nizim nivoima pojacanja i tu nijedan mali drajver nema sta da trazi.

Link to comment
Share on other sites

^ Ja ne Äitam, nego sluÅ¡am, ako se na mene odnosi. Da me ne shvatite pograÅ¡no, ne tvrdim da su kupljeni zvuÄnici adekvatni za ovaj prostor, ali kad ih je već uzeo, neka proba da iz njih izvuÄe maksimum, ako mu je do maksimuma stalo, pa ako ne bude zadovoljan da ide na neke podnostojeće.

Link to comment
Share on other sites

^

Upravo tako! Ni ja ne citam nego slusam! :D

 

Tako sam davno citao po svim mogucim casopisima,

sto online sto stampanim, da Usher Be718 imaju fenomenalan bas.

Recimo ovde: http://www.stereophile.com/standloudspeakers/508ush/

 

Mogao sam ih uzeti od uvoznika po veoma povoljnoj ceni, pa sam ih potaknut svim tim hvalospevima uzeo na probu.

Mislio sam sto da ne? Ako mogu da iselim mrtvacke kovcege iz dnevne sobe, super!

 

Kutije jesu ok svirale za to sto jesu (male kutije), ali je taj toliko hvaljeni fenomenalni bas bio smesan u poredjenju sa mojim podnostojecim AR-90.

 

Jednostavno nisu bile ni za prineti, ni u basu a ni u celini, sa cime se neveselo slozio i uvoznik,

koji je dosao da se licno uveri u moje tvrdnje prema kojima je bio prilicno sumnjicav.

 

Posto ovde imamo i ljubitelja King Crimsona ;)  :thumbsup2

Larks' Tongues in Aspic, Pt. 1 je sa Be718 zvucao pateticno kilavo, dok je sa AR-90 izuvao iz gaca.

 

Onaj "audiofilski" Pepe Romero Flamenco sa lupanjem nogama po patosu, je zvucao drrrrasticno realisticnije i grandioznije sa AR-90. Itd, itd...

 

Nekoga ce male kutije sigurno vise nego zadovoljiti, mene zbog mog sarenolikog muzickog ukusa na zalost ne mogu.

Slusao sam i razne druge male kutije - PMC, Neat, Mark&Daniel, Sonus Faber, ProAc, ATC, Rogers, itd, itd, ...sve od reda odlicne kutije, ali to nikada nije bilo "to".  :(

 

 

Jedna je stvar na koliko herca neka mala membrana moze da se natera da titra

...a potpuno je druga stvar da li ista moze da ispred vas, kada zatvorite oci, (barem priblizno) verno docara recimo timpane ili veliki bas bubanj.

Pri tome ne mislim na puku dubinu tona u Hz, vec na osecaj realne fizicke prisutnosti i stvarnih dimenzija, na pokrenut pun volumen vazduha,  

 

Pustite recimo "Rat Salad" od Black Sabbath-a na dobrim malim i na dobrim velikim kutijama. 

Uzitak garantovano nece biti isti. :D

 

 

AR-90 ce neko drugi sigurno ispljuvati, a ja evo vec godinama ne mogu da zamislim slusanje muzike bez njih.

 

Svakom svoje!

.

Link to comment
Share on other sites

Svakom svoje!

.

TaÄno. U suprotnom, svi bi imali iste ureÄ‘aje.

Ovaj hajfaj bez potrebe mistifikuju i prave nauku a ustvari je prosto ko pasulj. Najbitnija stvar (koju audiofili ismevaju i smatraju uprošćavanjem "problema") je saznati kakav zvuk ti se sviđa. Posle je sve lako.

Link to comment
Share on other sites

Svakom svoje!

 

Баш тако ал' ти прцољци ниÑу у Ñтању да Ñе мере Ñа кутијама код којих је Ð±Ð°Ñ Ð·Ð²ÑƒÑ‡Ð½Ð¸Ðº бар 10", поготову у великим квадратурама.

 

:cheers

Link to comment
Share on other sites

U prostoriji ovakve akustike na podatak o osetljivosti može komotno da se doda desetak dB. Kontrola reverberacija je Äesto manji problem nego Å¡to izgleda.

 

Imam dva sistema. Jedan je podeÅ¡en za bekgraund svirku i da bude tonski atraktivan. Drugi je namenjen traženju realnosti. Zadovoljenje oba zahteva je teÅ¡ko oÄekivati od iste postavke. Vlasnik će morati sam da se odluÄi za svoj kompromis.

 

AR90 sam imao dvadesetak godina i ipak tvrdim da minimonitori nemaju principijelni problem s basom. Onim najkvalitetnijim fali samo ekstenzija. Nemam niÅ¡ta protiv velikog kvalitetnog zvuÄnika, ali to se teÅ¡ko pravi.

Link to comment
Share on other sites

@harts

Devetka je misljena kao praktican iDock sa dobrim soundom u vecim prostorijama ali (u salonu to nisu znali to prikazati). Ako ga pravilno namestis i "spojis" kako treba sa kvalitetnim mp3 snimkom pruzit ce zadovoljstvo i to sigurno nije kanta. Cesto neznanje kako spojiti spravu i brzina testiranja daju pogresan dojam. Slazem se, da to nije klasican stereo sistem ali za danasnju reprodukciju moze dobro odraditi posao sto se tice zabave i "pasivnog" slusanja muzike.

Tek kasnije vidim- citam, da je prevagala odluka za hi fi sistemom koji uvlaci u igru bez granica. Ma super! Akustika prostora, kablovi, strujasi, sub, razmestanje, umestanje i ostale radnje...su fantasticne i daju bezbroj mogucnosti za drugaciji pristup i igru, pa tako dobro nam dosli u tehnofiliju.

Cestitke za odabir sistema, verujem, da odlicno zvuci, ipak je Hegel ozbiljna firma ali ovo je tek pocetak.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...