Jump to content


Izgradnja sistema do €3000.


harts

Recommended Posts

p.s. Sad mi pade na pamet i da nesto priupitam...

 

... da li bi mogao malo ovo da elaboriras, sa stanovista zvucnika o kojima SVE VREME ovde pisemo i prostora u kom su smesteni?

 

Neprekidno se ignoriÅ¡e da se sluÅ¡a par, a ne jedan zvuÄnik. To dodaje 6dB. Testiranje osetljivosti se vrÅ¡i u gluvoj komori na osi. U realnoj prostoriji zvuÄnom pritisku doprinose i reverberacije, odnosno i zvuk koji zvuÄnik emituje u kompletan prostor. Prostorija je sekundarni, treći izvor, a ovako živa sigurno dodaje 6dB. To je ona zvuÄna energija koja se gubi dampiranjem. Da ne bi bilo ponavljanja za to je otvorena tema o akustici.

 

LoÅ¡i stalci i polica, s druge strane, jedu energiju, ali i sve ostalo pa joÅ¡ i dodaju svoje. Jedan o glavnih razloga zaÅ¡to manji zvuÄnici Äesto ostavljaju jadnjikav utisak u većim prostorima. To u stvari važi za sve zvuÄnike u svim prostorima.

 

I nemam niÅ¡ta protiv velikih zvuÄnika.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 268
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mozda je bolje da ne nastavljamo dalje, jer ovo zaista ne vodi nicemu.

 

Kakve bre police, stalci, slike... pametnije bi bilo kada bi u jednoj ovako besmislenoj prici pisao o necem mnogo vaznijem... recimo  o onom sto se zove rezonantna frekvencija prostorije, koliko je ona BITNA, kakav uticaj imaju STOJECI TALASI koji se stvaraju na odredjenim frekvencijama i koliko je to bitan faktor u jednoj OVAKVOJ prici... pa tek onda poceti o tome gde se, i kako sve to "gadja" sa rezonantnom frekvencijom kutije, i kako to utice na zvuk u prostoriji obzirom da ZNAMO da zbog postojanja BAS TIH frekvencija, i sama PROSTORIJA BOJI ZVUK zbog neravnomernog prostiranja zvucnog pritiska po njoj... ili ako vec pricas o doprinosima REVERBACIJE, malo se pozabavi pravim razlozima njenog uticaja na ODREDJENI DEO tonskog spektra, obzirom da ZNAMO (to ovi sto CITAJU) da je u razlicitim tackama prostorije, razicit i efekat reverbacije... mani se bre vise polica i njihove "svirke", daj nesto malo smisleije, BAR kada pises o jadnjikavom utisku koji mali zvucnici ostavljaju u velikim prostorijama, sto je uglavnom NEMINOVNOST  ;)

Link to comment
Share on other sites

Ne razumes, pa da pojasnim...

 

To sto je ispisnao velikim slovima nije nikakav grc, niti odbrana, vec je samo nesto na sta treba da obrate paznju oni sto "SLUSAJU", a ne razumeju OTKUD tolike razlike u zvuku izmedju prostora A i prostora B... da nauce nesto, i da vise  ne pisu o uticaju apsolutno nebitnih stvari kao glavnom uzroku jadnjikavog zvuka malih zvucnika u velikom prostoru, vec da shvate da je pravi uzrok ipak nesto drugo.  ;)

 

I zayebi ovo sa "Molio bih te da obratis paznju...", nisi ti pozvan na bilo koji nacin da se obracas nekom tako licno, pogotovo za nesto sto nije ni bilo upuceno tebi, pa tek takvo drvo-advokaturisanje ne vodi nicemu  ;)

 

Pozz

 

p.s. onaj ko je editovao moj post na prethodnoj strani bi trebao i da se potpise... cisto kao stvar elementarne kulture. Recnik nije bio problem, post je bio kulturan odgovor na par provokacija iznesenih od straneh onih koji se bas i ne razumeju u problematiku vezanu za medjusobnu relaciju zvucnika i prostora definisanih ovom temom, vec je ocigledno palo "plakanje na ramenu" cim potpisa egzekutora nema. ;)

Capture_zps8a5f7656.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mozda je bolje da ne nastavljamo dalje, jer ovo zaista ne vodi nicemu.

 

Kakve bre police, stalci, slike... pametnije bi bilo kada bi u jednoj ovako besmislenoj prici pisao o necem mnogo vaznijem... recimo  o onom sto se zove rezonantna frekvencija prostorije, koliko je ona BITNA, kakav uticaj imaju STOJECI TALASI koji se stvaraju na odredjenim frekvencijama i koliko je to bitan faktor u jednoj OVAKVOJ prici... pa tek onda poceti o tome gde se, i kako sve to "gadja" sa rezonantnom frekvencijom kutije, i kako to utice na zvuk u prostoriji obzirom da ZNAMO da zbog postojanja BAS TIH frekvencija, i sama PROSTORIJA BOJI ZVUK zbog neravnomernog prostiranja zvucnog pritiska po njoj... ili ako vec pricas o doprinosima REVERBACIJE, malo se pozabavi pravim razlozima njenog uticaja na ODREDJENI DEO tonskog spektra, obzirom da ZNAMO (to ovi sto CITAJU) da je u razlicitim tackama prostorije, razicit i efekat reverbacije... mani se bre vise polica i njihove "svirke", daj nesto malo smisleije, BAR kada pises o jadnjikavom utisku koji mali zvucnici ostavljaju u velikim prostorijama, sto je uglavnom NEMINOVNOST  ;)

 

Ovih dana sam raspoložen da budem neÅ¡to direktniji. OÄigledno je da o nekim stvarima ne da ne znaÅ¡ dovoljno nego ne znaÅ¡ niÅ¡ta. Par definicija s neta ne izdiže na nivo mudrosti. ÄŒitanje bez razmiÅ¡ljanja nije mnogo korisno - rezultira recitovanjem.

 

Sve što napišem oslanja se na konkretno iskustvo. Slušno! Jasno je da ekvivalentom jednog bitnog aspekta mog iskustva ne možeš da se pohvališ. Teorijom se bavim retroaktivno, ako se bavim. A zašto? Zato što je znam.

 

Pominjani Diamond 9.1, u kombinaciji s nekim Marancima 5000 serije, ležerno pune prostoriju od 8 x 4,5m frekvencijama od 55 - 20000Hz. PloÄice na patosu (podno grejanje - koincidencija) i ne mnogo nameÅ¡taja. Istina, druÅ¡tvo vlasnikove ćerke je uspelo da spali visokotunce u pokuÅ¡aju izbijanja prozora iz okvira. Istina je i da su tonske kontrole bile na maksimumu. E, za to bi im preporuÄio neki drugi model.

Link to comment
Share on other sites

To sto je ispisnao velikim slovima nije nikakav grc, niti odbrana, vec je samo nesto na sta treba da obrate paznju oni sto "SLUSAJU", a ne razumeju OTKUD tolike razlike u zvuku izmedju prostora A i prostora B... da nauce nesto, i da vise  ne pisu o uticaju apsolutno nebitnih stvari kao glavnom uzroku jadnjikavog zvuka malih zvucnika u velikom prostoru, vec da shvate da je pravi uzrok ipak nesto drugo.  ;)

 

 

Koliko zapažam, ti polaziš od toga da ja ne razumem tu razliku u zvuku. U redu.

 

U većini situacija gde sam imao prilike pozabaviti se tuÄ‘im sistemima, uzroci jadnjikavog zvuka jesu bile stvari koje klasifikujeÅ¡ kao nebitne. 

 

MeÄ‘utim, zanima me Å¡ta ti smatraÅ¡ pravim uzrokom. 

 

 

I zayebi ovo sa "Molio bih te da obratis paznju...", nisi ti pozvan na bilo koji nacin da se obracas nekom tako licno, pogotovo za nesto sto nije ni bilo upuceno tebi, pa tek takvo drvo-advokaturisanje ne vodi nicemu  ;)

 

 

ReÄeno-uÄinjeno. Zaboravi da sam te zamolio. 

Link to comment
Share on other sites

Pominjani Diamond 9.1, u kombinaciji s nekim Marancima 5000 serije, ležerno pune prostoriju od 8 x 4,5m frekvencijama od 55 - 20000Hz. PloÄice na patosu (podno grejanje - koincidencija) i ne mnogo nameÅ¡taja. Istina, druÅ¡tvo vlasnikove ćerke je uspelo da spali visokotunce u pokuÅ¡aju izbijanja prozora iz okvira. Istina je i da su tonske kontrole bile na maksimumu. E, za to bi im preporuÄio neki drugi model.

Ja se, posle ovakvog "blica u glavu", zaista posramljeno povlacim iz ovako umne teme, i svake dalje diskusije u njoj. ;)

Teorijom se bavim retroaktivno, ako se bavim. A zašto? Zato što je znam.

Vidi se.

Over & Out

 

 

EDIT:

 

@Nomi, obzirom da smo pisali u isto vreme, red je i da dodam... ovo gore ispisano se ni na koji nacin ne odnosi na tebe... mi cemo se vec naci u nekoj drugoj temi, i nastavaiti (nadam se) "svetlijim" tonom, i sa malo vise argumenata u diskusiji, Ovo ovde je postalo previse za moj zeludac. Pogotovo posle onoga sto se desilo sa mojim postom sa prethodne strane. Neko od vas ocigledno nije bio spreman za (takav) uvod u argumentovanu diskusiju.

Link to comment
Share on other sites

@Nomi, obzirom da smo pisali u isto vreme, red je i da dodam... ovo gore ispisano se ni na koji nacin ne odnosi na tebe... mi cemo se vec naci u nekoj drugoj temi, i nastavaiti (nadam se) "svetlijim" tonom, i sa malo vise argumenata u diskusiji, Ovo ovde je postalo previse za moj zeludac. Pogotovo posle onoga sto se desilo sa mojim postom sa prethodne strane. Neko od vas ocigledno nije bio spreman za (takav) uvod u argumentovanu diskusiju.

 

Nisam to tako ni razumeo. Ipak, sve Å¡to napiÅ¡e na javnom forumu, u javnoj diskusiji, jeste javno. Time i za svakoga. 

 

Izneo sam pre par postova argument kojim raspolažem - mali zvuÄnici, uz adekvatnu pripremu, jesu u stanju do vrha zvukom na opipljiv naÄin ispuniti prostoriju 6x6m, u mom sluÄaju. Ostali su podelili svoja iskustva. 

 

Å to se tiÄe editovanja od strane moderacije, rekao bih da se odnosila na tvoj reÄnik i par izraza koji se ovde izbegavaju. Pravilo važi za sve uÄesnike. 

Link to comment
Share on other sites

Kada je snaga u pitanju 3db a kada je napon u pitanju dupliranje amplitude je 6db. Posto kod dodavanja jos jednog zvucnika nemate povecanje amplitude vec samo ulaganje duplo vise snage u potrosac povecanje buke dodavanjem jos jednog zvucnika je 3db. I svako duplanje zvucnika sa 2 na 4, sa 4 na 8 i tako dalje dodaje samo po 3db

Link to comment
Share on other sites

mozemo da se prepucavamo ovako do sledeceg Bozica i da ne nadjemo resenje. Mozemo i da krenemo odmah na vektorsko prikazivanje kretanja talasa u vazduhu i da uzmemo u obzir i razmak izmedju zvucnika i daljinu slusaoca, Mozemo i da kazemo da su signali levi i desni identicni i fazno poklopljen i da nema refleksija sa okoline i da uvedemo jos stosta sto utice ali smo vec daleko skrenuli od teme sistema za 3000 pa cu ja na ovom mestu da prekinem raspravu po pitanju glasnoce

Link to comment
Share on other sites

Neprekidno se ignoriÅ¡e da se sluÅ¡a par, a ne jedan zvuÄnik. To dodaje 6dB.

 

 

3db

 

Jeste 3db.

 

U sledećoj situaciji je 6db - recimo:

 

Imamo 1 bas kabinet (mono) efiksanosti 90db.

Dodamo isti takav za drugi kanal (stereo) imamo 93db.

 

Dodamo joÅ¡ po jedan takav kabinet na svaki kanal imamo ukupno 99db. U ovom sluÄaju iskljuÄivanjem jednog kanala imali bi gubitak od 6db.

Link to comment
Share on other sites

Ni ovo nije potpuno tacno jer se dodavanjem po jos jednog kabineta po strani ne dobija 6dB nego opet 3dB jer svako udvostrucavanje broja drajvera teoretski donosi 3dB

kad vec terate mak na konac . . . 

 

Jeste 3db.

 

U sledećoj situaciji je 6db - recimo:

 

Imamo 1 bas kabinet (mono) efiksanosti 90db.

Dodamo isti takav za drugi kanal (stereo) imamo 93db.

 

Dodamo joÅ¡ po jedan takav kabinet na svaki kanal imamo ukupno 99db. U ovom sluÄaju iskljuÄivanjem jednog kanala imali bi gubitak od 6db.

Link to comment
Share on other sites

Ti imas te Vege? Kako si zadovoljan? Koje pojacalo? Kolika soba? Koju muziku slusas? Jel imas brata?

 

Ne, ali sam ih nekoliko puta slusao u prostoriji od oko 30 m2.

Amplifikacija Quad: 306, 909, 34, 99.

Zadovoljan jesam bio; zvuk je vrlo koherentan i nijedno podrucje nije prejako. Niti sta opterecuje niti mnogo nedostaje. Po ‘rezoluciji‘ je blizak Magneplanaru 12 (nasledio ga je model ‘.7‘) od kojeg je jos bolji ‘best buy‘. Muzika: klasicna i dzez.

Za brata je prekasno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jedan update teme posle nekog vremena.

Zvucnici SX3 su vraceni i zamenjeni za SX1.

Usb kabel od 200din je zamenjen sa Mtech-om HiFace Two i digitalnim kabelom punog srebrnog preseka (ako sam dobro razumeo) sa WBT cincevima (preporuka od sime jer takav isti on koristi).

Izbor je pao na HiFace prvenstveno radi mogucnosti pustanja high resolution fajlova do 192khz.

Kao izvor je kupljena nova serija Mac Minija, 1.4ghz dual core i5 sa 4gb rama.

Zvucnici su stigli zapakovani, tek uvezeni tako da im sledi doooobro usviravanje.

Na prvi utisak bez ikakvog pozicioniranja i podesavanja sistema to je sve sviralo dosta bolje.

Sutra sledi pozicioniranje zvucnika, podesavanje OSX-a i detaljnije slusanje.

Za sada kao soft za OSX se namece audirvana ali me nervira sto jos uvek nema remote app za nju, mada je najavljen. Varijanta da koristi iTunes kao libary menager je super jer apple ima remote app za njega, ali nazalost itunes ne pusta flac.

Jel ima neko resenje za to a da nije konvertovanje fajlova ili resenje tipa VNC?

Moze i drugi audio player.

Upoznao sam i Simu i zeleo bih da se zahvalim coveku na iskrenim savetima, korektnosti u poslovanju i ekspeditivnosti.

Zvucnici su kod mene bili za 7 dana od datuma porucivanja, putovali su 2 dana DHL expressom + carina i vikend.

Pisem jos posle podesavanja i slusanja..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...