Jump to content


JBL S4600 ili JBL se preselio u Japan


Zoran2

Recommended Posts

Od svoji prvih "HI FI" dana gde ukljucujem i prvu mini liniju uvek sam voleo JBL zvuk. Tadasnja Italo Disko a kasnije i akusticni dzez muzika se nije mogla zamisliti bez JBL ili RCF zvucnika. Ostali su slusali muziku na KEF, B&W, AR..................zvucnicima.

Imao sam uglavnom sve JBL-e modele pocev od "Decade" pa sve do "L220". Drugi dan po dolasku u Njujork, prva stvar je

bila muzika. Naravno, blage veze nisam imao gde se nalaze radnje. Kako to biva, posle nekoliko meseci se upoznam sa jednim Portorikancem koji je nekada bio DJ i koji je bukvalno znao sve radnje sa elektronikom. Nakako u to vreme JBL je polako prestajao sa pravljenjem HI END zvucnika za americko trziste i polako se spremao za Japan. Jedino sto je tada vredelo je bilo (ARC 100, prodavali su ih takodje i u trznim centrima za $300.00). Ruzna kutija ali odlican zvuk. Taj model se

rasprodao za manje od dva meseca. Posle toga je usledila L Serija: L880; L890. Na oko lepe cetvorosistemske kutije ali

PRANGIJE - nigde basa. Totalno razocaranje! Ostali modeli nisu ni vredni pomena. Nekako u to vreme su se pojavili i

sabvuferi ali ja ih nikada nisam voleo. Bas iz posebne kutije + monitori, to nije zvuk. Mozda za kucni bioskop. Takodje tih godina sam i promenio posao sa daleko vecom platom, sto mi je omogucilo ulazak u svet HI END uredjaja. Amerikanci

imaju Audiogon, nesto slicno HI FI Forumu ali mogu da prodaju i kupuju uredjaje i sve funkcionise besprekorno i preko njih

sam saznao gde sta ima da se nabavi. Da se razumemo, Njujork je sto se tice HI FI mrtav grad. Samo mobilni i Ajpadi.

Srednja Amerika pa sve do Kalifornije je raj za HI FI, mada se sve vise i vise zatvaraju radnje sa uredjajima. U Njujorku je

je to bio Uncle Sam koji vise ne postoji. Za sada samo postoje Stereo Exchange; Lyric HI FI i par ostalih radnja koje i nisu vredne pomena.

   Elem, posle godina stednji i ne odlazaka na odmor kupim nov Accuphase E-450 (radovao sam se kao malo dete) i preko

Audiogona nadjem JBL L240 zvucnike. Kao novi sa kutijama (covek ih slusao dva sata i vratio ih nazad u kutije). Uzeo sam

dane od godisnjeg odmora samo da bih peslusavao stare ploce i kasete (takodje preko Audiogona nadjem i Nakamichi CR-7) u odlicnom stanju.

   Prosle godine se na Audiogonu pojavio Japanac koji je ponudio kompletnu liniju JBL-ovih zvicnika, Jedini problem je

sto je JBL prilagodio svoje zvucnike njihovom trzistu (stanovi u Japanu su jako mali sa tankim zidovima i buka se ne tolerise). Preradio je skretnice i dat je izrazaj na srednje i visoke tonove. U medjuvremenu sam prodao Accuphase i kupio

Moon 600i pojacalo (iskreno, daleko bolje nego Accuphase). Posto mi je ostalo jos tri nedelje od odmora odlucim se zapucam za Japan. Posto mi supruga radi na JFK aerodromu, dobijem i popust. Ako nista drugo bar da smanjim trosak,

koliko toliko.

   Tokijo je ludnica od grada, radnje sa elektronikom na svakom cosku. Posle pola sata setnje nadjem radnju, izlog prepun JBL zvucnika. Udjem, prodavac odmah pridje i ja mu objasnim sta trazim. Da ne pisem detalje i ovo do sada je previse.

Ukratko, covek mi predlozi "tuning" skretnice i basa. Cekao sam pet dana i kada je sve bilo gotovo pozvali su me na test.

Ljudi, kako je to zvucalo. Bas ide dole do 21Hz. Bukvalno osecas bas i na maloj snazi a srednjotonske i visokotonske horne ubijaju. Cujes svaki detalj. Na poznatim stvarima sam cuo detalje koje nisam cuo na drugim zvucnicima.

   Da zavrsim: Nazalost, Mnogi nece imati prilike da vide ili cuju nove JBL-ove zvucnike. Jos da dodam, prave ih od pravog drveta sa poly glass ojacanjem. Kutije su bukvalno "mrtve" i na velikim snagama.

Zahvaljujem se na prostoru uz izvinjenje za ovako dugacak tekst ali mislim da je vredelo pomenuti da je JBL ponovo JBL ali jos

bolji

SVIMA UNAPRED SRECNA NOVA GODINA

 

P.S. Ne znam zasto ali nisam mogao da apload slike.

Link to comment
Share on other sites

Sjajno! Da li je tuning radio možda Kenrick Sound ili neko drugi? Pokušaj ponovo da postaviš fotografije.

Uživaj prijatelju.

 

P.S. Nadam se da ćeš se javiti pre Nove godine.

Jeste. Kenrick Sound. Zapravo Nisyata Keimore, jedan od njihovih inzinjera i za to naplacuju $4000.00. Ali zaista vredi. Neverovatan zvuk do najmanjeg detalja.

 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Nazalost, istina je. Radnje koje jos uvek prodaju tehniku bukvalno ne zarade za godisnju zakup.

 

Јел има нека Ñлика тих продавница за Ð½Ð°Ñ Ñа јефтинијим картама?     :roll:

Link to comment
Share on other sites

Srebrni provodnici, kondenzatori, ... ?

Bas sam pogledao sertifikat. Oni su zamenili kompletnu skretnicu sa Linkwitz Modulom i celo unutrasnje ozicenje je zamenjeno sa Kardasovim Golden Ratio zicama. Kontakti su od Rodijuma. Bas refleks tunel je veci i ima usmerivac vazduha. Bas putuje duze za 3 cm . Jedino sto je od srebra, su

kablovi koje su mi dali ali boje zvuk. Preterano izrazavaju i onako sasvim dobre visoke tonove.

Nego sta je sada novo. Maglev Stalci za zvucnike. Zvucnici bukvalno lebde u stalcima (oko 2cm). Elektricni magneti se nalaze u malim cevima a na dno zvucnika se ugradjuju magneti suprotnih polova. Ja ono po srpski moram da dirnem i Boga mi oseca se otpor. Ali brate $10000.00 Sto je mnogo mnogo je. Za gramofone su nesto jeftiniji. Verovatno ce vremenom cena pasti. Izgleda interesantno ali to je vec perverzija (bar za zvucnike).

Link to comment
Share on other sites

Јел има нека Ñлика тих продавница за Ð½Ð°Ñ Ñа јефтинијим картама?     :roll:

Nema problema. Ovih dana cu ici do Stereo Exchange radnje pa cu ubaciti slike.

Sto se tice karata, najjeftinije su u Martu pa ko' god dosao, dobro dosao.

Link to comment
Share on other sites

!!!

To sto Cary Audio na Ebay poklanja Maglev postolja je nesto drugo. Gornji i donji delovi su i dalje povezani da ne bi izasli iz magnetnog polja i cini mi se da je tezina ogranicena na oko 30Kg. Maglev stalci za zvucnike koje sam ja video imaju ogranicenje na 300Kg i slobodno lebde u cilindru. U principu je

ista koncepcija.

Link to comment
Share on other sites

Da.Nisam nasao bolju sliku pa stavio sam ovu.Ali to je taj princip,naravno.Mislim da se sa ovim zavrsava prica o spajkovima,mermeru i punjenju stalaka peskom.E sad,namece mi se pitanje dali magnetno polje koje proizvodi stalak moze da negativno utice na kvalitet zvuka ? Magnet koji "nosi" 300 kg nije bas igracka.Postoje li neke studije o tome ?

Link to comment
Share on other sites

Da.Nisam nasao bolju sliku pa stavio sam ovu.Ali to je taj princip,naravno.Mislim da se sa ovim zavrsava prica o spajkovima,mermeru i punjenju stalaka peskom.E sad,namece mi se pitanje dali magnetno polje koje proizvodi stalak moze da negativno utice na kvalitet zvuka ? Magnet koji "nosi" 300 kg nije bas igracka.Postoje li neke studije o tome ?

TACNO! Svaka cast. Ja to svima pricam. Po Japancima magneti suprotnih polova u cilindru izolovanim troduplom folijom olova i slojem gvozdja navodno nemaju neki uticaj na elektroniku. Po toj formuli magnetno polje je jako i koncentrisano samo u cilindru. Sam stalak i podnozje na koji nasedaju zvucnici izgledaju ruzno i glomazno. Teski su oko 80Kg i cisto sumnjam da ce to ikada imati primenu.

Link to comment
Share on other sites

Ne kontam bas, je li ti ti tu skretnicu uradio za L220 ili nesto drugo?

Malo je nepovezano.

Sta sad imas od JBLa i je li to sa novom skretnicom?

Kenrick Sound nije novi nepoznat, naprotiv ;-)

Audiogon ne funkcionise besprekorno nego kao i sve ostalo, moze se i tu dobro opeci i svakakve pojave kruze i tuda.

Link to comment
Share on other sites

 

Nego sta je sada novo. Maglev Stalci za zvucnike. Zvucnici bukvalno lebde u stalcima (oko 2cm). Elektricni magneti se nalaze u malim cevima a na dno zvucnika se ugradjuju magneti suprotnih polova. Ja ono po srpski moram da dirnem i Boga mi oseca se otpor. Ali brate $10000.00 Sto je mnogo mnogo je. Za gramofone su nesto jeftiniji. Verovatno ce vremenom cena pasti. Izgleda interesantno ali to je vec perverzija (bar za zvucnike).

 

 

Ko ne zna fiziku, ima viÅ¡ak novca, i hoće drugarima da pokaže neÅ¡to "fancy", odliÄan naÄin da se utuÄe 10 k$, a istovremeno unazadi sistem.  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ne kontam bas, je li ti ti tu skretnicu uradio za L220 ili nesto drugo?

Malo je nepovezano.

Sta sad imas od JBLa i je li to sa novom skretnicom?

Kenrick Sound nije novi nepoznat, naprotiv ;-)

Audiogon ne funkcionise besprekorno nego kao i sve ostalo, moze se i tu dobro opeci i svakakve pojave kruze i tuda.

Ja licno nikada nisam imao problema sa kupovinom ili prodajom na Audiogonu.

Nova skretnica je stavljena na S4600. L220 je prodat.

Link to comment
Share on other sites

i ja isto nesto ne razumem...jel ti to S 4600 lose zvucao ? Pa su ti odradili skretnicu i kablove, inace ima i ovde ljudi koji kupuju na audiogon-u

Zvucao je odlicno ali ja sam hteo da bas ide nize. Mogli su da ga spuste i na 18Hz ali to je extra $2500.00.

I ovako drma. Preslusavao sam neke stvari sa dubljim basovima. Ma idi, pomeraju dzigericu. Nema sabvufera koji moze da pridje.

Link to comment
Share on other sites

Bas sam pogledao sertifikat. Oni su zamenili kompletnu skretnicu sa Linkwitz Modulom i celo unutrasnje ozicenje je zamenjeno sa Kardasovim Golden Ratio zicama. Kontakti su od Rodijuma. Bas refleks tunel je veci i ima usmerivac vazduha. Bas putuje duze za 3 cm . Jedino sto je od srebra, su

kablovi koje su mi dali ali boje zvuk. Preterano izrazavaju i onako sasvim dobre visoke tonove.

O kakvom Linkwitz modulu je reÄ? 

 

Postoji mogućnost da su visoki u startu prenaglaÅ¡eni (Å¡to nije redak sluÄaj sa proizvoÄ‘aÄima) i da se to postavkom neutralnog kabla u sistem i pokaže.

Link to comment
Share on other sites

bas mi je krivo da u tako velikom i vaznom gradu zamire audio u obliku koji je bio do sada bio prisutan :(

verujem da je tako...

.

pronasao sam neke fotografije elemenata unutar kabinta.

Veoma robusni driveri na prvi pogled, odlicne izrade.

Majusni elementi skretnice i predugacko ozicenje barem po mom misljenju (skoro pa jos jedan kabl unutar kabineta) Mislim da je bilo osnova za preispitivanje i zamenu skretnice.

.

Skretnica modela S4800 verovatno veoma slicna modelu S4600 :)

post-10679-0-65677100-1417517033_thumb.j

post-10679-0-03015900-1417517050_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Zvucao je odlicno ali ja sam hteo da bas ide nize. Mogli su da ga spuste i na 18Hz ali to je extra $2500.00.

I ovako drma. Preslusavao sam neke stvari sa dubljim basovima. Ma idi, pomeraju dzigericu. Nema sabvufera koji moze da pridje.

mda, ali po meni nije poenta samo da drma, to rade i ostali , pogotovo 12- 15 ", i 30w54 pomera unutrasnje organe i namestaj ali je stos kod jbl-a zadrzati tako nisko njegov prepoznatljiv zvuk basa, punocu i rezoluciju u donjim registrima...oni jednostavno imaju neku lakocu, lezernost sviranja

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...