Jump to content


Car audio - Opel Tigra A


Shang Tsung

Recommended Posts

Pozdrav svima, 

Ovaj mesec sam pazario dotiÄni autić (da, znam da kasnim jedno 15god, al finansije nikad nisu bile sreÄ‘enje. Nisu ni sada :P), ali je doÅ¡ao bez muzike, tj. treba prvo povaditi to neispravno staro fabriÄko. E sad, poÅ¡to bih voleo da imam iole pristojno ozvuÄenje u autu, zanima me Å¡ta i kako treba da ukombinujem da bi to bilo OK. Ne tražim niÅ¡ta svemirsko, ni preskupo.

 

1) Prva stavka - plejer, izvor zvuka.

Za muziÄki plejer mi je zapalo ovo za oko: Pioneer X360BT.

http://www.emmi.rs/auto-plejeri-zvu%C4%8Dnici-i-oprema-digital-media-receiver-pioneer-mvh-x360bt.11.html?productId=45170 

Å ta mislite o ovom plejerÄiću? Nije mi potreban CD, ali mi je potreban USB i Blutooth, poÅ¡to bih ponekad voleo da pozive sa telefona preusmerim na zvuÄnike, ili da jednostavno strimujem muziku sa telefona.

 

2) U autu postoje 4 fabriÄka zvuÄnika (2 u vratima, a dva pozadi, takoÄ‘e boÄno postavljena). Treba da im premerim koji su im preÄnici, ali ovo otom potom.

Potencijalno bih stavio neka Äetri kvalitetna zvuÄnika. Kad budem premerio, pitaću taÄno Å¡ta valja tih dimenzija.

 

3) Dodatna pojaÄala

Da li mi je ovo uopÅ¡te potrebno? Da li postoji neko pojaÄalo koje može pogoniti ceo audio sistem koji ukljuÄuje 4 zvuÄnika + vufer?

Želeo bih kasnije da dodam voofer u gepeku, a za oko mi je zapalo ovo:

 

IMG_1525.JPG

 

Da li ima smisla kupovati neÅ¡to ovako (za poÄetak) da pogoni samo Äetri zvuÄnika u autu? Da li bih u tom sluÄaju morao da kupim i zasebno pojaÄalo samo za vufer?

 

post-30934-0-24616700-1417355542_thumb.j

 

Ukoliko ne budem mogao napraviti vufer ko na slici iznad, da li je ovakvo rešenje dobro:

http://loopmediashop.rs/jbl-gt5-1204br

TakoÄ‘e, kako uÄvrstiti ovaj zvuÄnik da ne "landara" po gepeku? :)

 

4) Poslednja stvar, kako reÅ¡iti kabliranje? Dosad nisam imao svoj auto, pa mi je ovo sve novo. Ono Å¡to bih voleo, jeste da se posle sve vrati u fabriÄko stanje bez preteranog naruÅ¡avanja komfora. Ok, vufer u gepeku će svakako malo da to poremeti stvar, ali mi je to prihvatljivo.

 

Ukoliko neko ima šta da kaže na ovu temu, hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Ako nameravas da se posvetis ugranji ove muzike kako treba, i ocekujes neke dobre rezultate po pitnaju kvaliteta, trebalo bi da ispratis sledece korake:

 

1. izvuci instalaciju sa kablovima od 20kvadrata do gepeka za napajanje pojacala sa namenskim osiguracem odmah iza akumulatora

2. izvuci takodje poseban vod za napajanje HU (ili barem masu) iz tacaka odakle se vodi sgtruja i za pojacalo

3. provuci 2 para RCA kablova od HU do gepeka

4. provuci zvucnicke kablove od prednjih i zadnjih zvucnika do gepeka (zadnji mogu 2,5kv - prednji jos bolje 4kv)

5. u gepeku ici na 6-kanalno pojacalo (ovako nesto npr. http://www.jbl.com/estore/jbl/us/products/GTO-5EZ/GTO-5EZ_JBL_US)

6. napred ici na komponentni sistem (koliko se secam 13 ili 16cm midbas sa odvojenim visokotoncem bi trebalo da ide u fabricka mesta - tu moze nesto odd GTO konponentnih sistema)

7. nazad mogu i koaksijalni, posto su zaduzeni iskljucivo za ambijent

8. odrezati prednje i zadnje da rade od 80Hz gore

9. vufer moze ovaj sto si predlozio GTO, s tim da se pusti na LPF 80Hz i od dole odreze sa subsonic-om da svira iznad 30Hz

10. ovaj HU imam ogucnost RCA izlaza za prednje i sub odvojeno, sto se uklapa u sve gore navedeno

11. kad sve to sklopis . . . uzivancija :)

Link to comment
Share on other sites

Ukoliko neko ima šta da kaže na ovu temu, hvala unapred.

 

С обзиром да је у питању прва генерација Тигре њена цена на нашем тржишту је Ð¼Ð°ÐºÑ 1700 Евра. 

 

Битно је да у тај ауто не улажеш много пара да не би прешао цену Ñамог аута.

 

У атомобилу је најбитније да звук долази из предњег дела а Ñам Ñубвуфер као што Ñи предложио треба да је Ñмештен у гепеку. Ðадам Ñе да гепек нећеш кориÑтити за кабаÑте Ñтвари.

 

1. избор ХУ-а је добар а није Ñкуп

2. у бочне Ñтранице угради нове звучнике бар 160 мм укључујући и врата.

3. Гледао Ñам КП оглаÑе у вези Ñубвуфера и ово ибећава  https://www.kupujemprodajem.com/Pioneer-GM-1200-17226949-oglas.htm?filter_id=а не кошта много.

4. за каблажу ништа фенÑи Ñамо да је доброг квалитета.

 

Ðки ти треба хардверÑка помоћ ту Ñам   :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Zbog Äega je GM za Opel? General Motors ili ? :)
 

Hvala na odgovorim svima. Imaću u vidu za hardversku pomoć stoN-e. Jedno pitanje samo u vezi ovog pojaÄala sa oglasa.. na njemu piÅ¡e 2x70W. Sad, da li je to pojaÄalo za vufer ili je klasiÄno dvokanalno pojaÄalo za boÄne zvuÄnike?
SviÄ‘a mi se cena, pa možda i njega uzmem za poÄetak ukoliko mogu taj vufer bez problema da nakaÄim. Dodano pitanje, kako stabilizovati ovaj "valjkasti" vufer, a da ne djipa po gepeku? :D

 

Btw, primetio sam da u gepeku već ima razvuÄena instalacija i da je povezan neki fabriÄki neispravni CD Å¡aržer (6cd). Možda bi tuda mogli i neki kvalitetniji kablovi da proÄ‘u...

Link to comment
Share on other sites

Ðаравно ГМ  General Motors.

 

Тај појачавач је широко појаÑни значи цео опÑег а подешавање излаза ЛПФ филтера вршиш на ХУ.

Очигледно је да је влаÑник то већ тако у комплету Ñлушао у ауту.

Link to comment
Share on other sites

Primetio sam da neki kaÄe izvesne kondenzatore uz sabvufer pojaÄalo. Seku frekvencije ili Å¡ta se taÄno postiže time? Mislim, ako ja već te filtere i izlaze podeÅ¡avam na HU, Å¡to se neko muÄi sa dodatnim kondenzatorima?

 

Druga stvar, koje boÄne zvuÄnike predlažete? I isto tako, da li je pomenuti Pioneer HU dovoljno kvalitetan da ne moram da kupovati dodatno Äetvorokanalno pojaÄalo za boÄne zvuÄnike?

Link to comment
Share on other sites

Прво измери који највећи пречник звичника може да Ñтане.

 

Што Ñе тиче конзатора о ком пишеш обично је 1Ф у питању и он је везан за напајање.

 

ХУ је ÑаÑвим довољан да потера те звучнике и препоручујем звучнике Ñа не папирним мембранама.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...