Jump to content


Trosistemske zvučne kutije (Margarita) by SV Audio


Aurelijano Buendija

Recommended Posts

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Želja pokretaÄa je bila da moderacija ne briÅ¡e niÅ¡ta iz teme. Ali avaj - moderacija je opet propustila nekoliko prilika da od ovog foruma napravi pristojno mesto. Bilo bi sasvim normalno da ste blagovremeno reagovali na ton, i nedostatak osnovnih parametara potrebnih za tehniÄku raspravu. Ali niste. Iz nekog razloga ste (ponovo) stali u zaÅ¡titu svetih forumskih krava, briÅ¡ući celokupnu polemiku, iz koje se jasno vidi snaga argumenata koje spomenute krave imaju. Jasno mi je da je ovo VaÅ¡ forum i da mogu da odem ako mi se ne sviÄ‘a. To mi je u viÅ¡e navrata spoÄitavano. Ali mi nije jasno Äime ste se rukovodili kada ste temu iz podforuma na kom se prikazuju diy ureÄ‘aji, gde prirodno pripada prebacili na drugo mesto.

 

TehniÄki deo, kako ga nazivate, ne vredi piÅ¡ljiva boba, tako da ne zavreÄ‘uje vaÄ‘enje iz konteksta i publikovanje u bilo kom obliku koji nije integrisan sa celokupnom temom. Dakle, hvala lepo - nije potrebno. Ipak, želeo bih da izjavim joÅ¡ dve želje (Å¡to bi bi Äinilo ukupno tri, sa onom neispunjenom - tako je u svakoj bajci sa zlatnom ribicom u glavnoj ulozi):

 

da celokupnu temu zakljuÄno sa mojim poslednjim postom (ako ih je bilo i kasnije, ukljuÄite i njih) postavite u oftopic zakljuÄanu pod naslovom: Kako sam sistematski uniÅ¡ten od idiota

da vratite ovaj patrljak od teme u pripadajući podforum

 

Usudio bih se da od Vas tražim joÅ¡ jednu malu liÄnu uslugu: poÅ¡alji te mi na pp tekst moje poslednje poruke, u žurbi sam zaboravio da pritisnem prtscr, istina je da tekst nema veliku vrednost, ali sam sentimentalno vezan za neke njegove delove, a i želim da ih podelim sa prijateljima koji nisu stigli da proÄitaju. (prtscr)

 

mahanje.jpg

Link to comment
Share on other sites

Å teta za temu, baÅ¡ je lepo poÄela. Mada, nije rasprava bila toliko straÅ¡na, mogla je i da ostane. Na kraju su posmatraÄi (i ja meÄ‘u njima) ostali uskraćeni za podatke, pa ne znamo ko je u pravu.

 

Postoje barem dva moguća tipa reakcije na neki post. 

 

1. Sve je super, "odliÄno izgleda, sigurno tako i svira", itd...

 2. Dobro je to, ali bi ovo moglo ovako a ono onako...

 

Ovo pod jedan je OK i drugarski, ali, nema foruma od toga, dosadno dozlaboga.

 

Pod dva - unosi živost, daje mogućnost svima(i kritikovanom, i kritizeru i Äitaocima ) da neÅ¡to nauÄe. Motivi za kritiku mogu biti razliÄiti, ima tu i surevnjivosti, i zavisti, ali, i iskrene želje da se pomogne. Ne vidim razloga za toliku koliÄinu izlivene žuÄi.

Link to comment
Share on other sites

Tesko vrijeme za matore prijatelju moj
Ljudi postaju nalik na kokosi
Slabo vide rano lijezu
(.....)
Zalaze svuda i u sve guraju nos

 

 

Ovo je samo forum. Rasprave, konstruktivne ili ne, svadje, podmetanja, ljubomore, zajebancija, zilotna moderacija, sve je to deo bezbrižnog forumskog života.

 

Stvar je prosta: ne zaslužuje svako moj odgovor, ma šta da kaže. Držite se toga pravila i uživajte.

Link to comment
Share on other sites

@Beats,

I ti si sastavljao DIY zvucnike. Ne mogu da verujem da si sve radio 'odokativnom metodom'? Valjda si procitao nesto kako se zvucnik gradi?

Wolandov Tannoy je gradjen kao MLTL a ne BR zvucnik. Da li ti ove skracenice nesto znace? Hoces li i ti da pomeras otvor "BR" i menjas litrazu te "dodatno ukrucujes" strance? Rekao bih ne.

Slicno vazi i za drugi zvucnik (Djurdjevak) a oba zvucnika su potpuno van konteksta teme: Margarita, trostazna BR zvucna kutija by SV Audio.

Ovde BR zaista postoji. Majstor Savo ga definisao. Hoces merenja Margarite? Zamoli konstruktora, nemoj da molis kupca tj. korisnika i sadasnjeg vlasnika istih. 

Link to comment
Share on other sites

 

 2. Dobro je to, ali bi ovo moglo ovako a ono onako...

 

 

Da je ovo bilo ne bi ni doslo do zuci. Pokretac nije imao ni uzivo a ne vidim ralog sto bi bilo drugaciji na forumu nista protiv iznosenja svih misljenja i pozitivnih i negativnih. Ali i  tebi bi smetalo da neko pise da nesto treba prepraviti a nije to cuo a to nesto sto treba da se prepravi nije bas tako da se radi na osnovu slika. Jedno je kad je nesto krivo pa kazes coveku "krivo ti to ispravi ga ako mozes"  ali da neko treba sad da menja kondenzatore npr.  zato sto to nije po necijem ukusu onako tehnicki odokativnom metodom mislim da stvarno ne vodi nikuda.

Mislim da je pokretac cak i zeleo neku negativnu kritiku da se ne bi uljuljkao jer mi se ucinilo da je vrlo otvoren za sugestije.

Mada, kada sa, procitao sve od pocetka do nesporazuma je doslo jer je post pokretac prepirke zvucao stvarno pa mogu da kazem i uvredljivo a sudeci da je tesko virtuelno bas shvatiti pravu meru ponekad necijeg pisanja post proroka je  izazvao nemire a siguran sam da to nije zeleo. 

Generalno gledano za sve nas nije prvi a nije sigurno ni poslednji put tako da.......

I meni je zao sto su obrisani postovi jer nije bilo nekulture ni najmanje (cak i to je kod fajta  ovde retkost pa je zato i trebalo da ostane da se vidi da moze rasprava zucna i bez vulgarnosti i omalovazavanja) a poneko je mogao i da izvuce neki pametan zakljucak iz tih obrisanih postova

No, sta je tu je.

 

dodatak

Sto napisa DJ nik

Hoces merenja .........? Zamoli konstruktora, nemoj da molis kupca tj. korisnika i sadasnjeg vlasnika istih. 

Link to comment
Share on other sites

Majstor Savo ga definisao. Hoces merenja Margarite? Zamoli konstruktora,...

 

Kao Å¡to rekoh, moguće je da postoji surevnjivost meÄ‘u konstruktorima, nisam u tom krugu pa nagaÄ‘am. Mnogo bolje poznajem programere. :rolleyes: Ako nekoga od njih pitaÅ¡ Å¡ta misli o nekom drugom iz branÅ¡e, saznaćeÅ¡ da je ovaj budala, da pojma nema i da o poslu zna isto koliko i bilo koji drugi programer, tj. niÅ¡ta... 

 

Ali se sve to može iskulirati. Uostalom, onda zaista nije trebalo temu staviti u Samogradnju. Kupio Äovek zvuÄnike, odliÄno sviraju i to je to.

Link to comment
Share on other sites

 

Stvar je prosta: ne zaslužuje svako moj odgovor, ma šta da kaže. Držite se toga pravila i uživajte.

 

A Å¡ta ćemo sa AnuÅ¡kom i uljem? Izbegavam ja to al' se ponekad ipak okliznem  :thumbsup2

 

Ali se sve to može iskulirati. Uostalom, onda zaista nije trebalo temu staviti u Samogradnju. Kupio Äovek zvuÄnike, odliÄno sviraju i to je to.

 

Može da se iskulira, prvi, treći, peti put.. onda se zapitaÅ¡ zbog Äega bi kulirao.

 

Nisam ja prosto otiÅ¡ao u prodavnicu i kupio zvuÄnike. Ne vidim od kuda takav zakljuÄak. Istina je da ih ja pravio nisam, ali bio sam u toku dok su nastajali. SluÅ¡ao, sugerisao. I dok su se pravili njihovi prethodnici takoÄ‘e. Konstruktor bi se svakako javio, da se postavilo nekakvo smisleno pitanje na isti naÄin kako se Impuls javio na temi o preampima. ZvuÄnici jesu samogradnja, to je Äinjenica.

Link to comment
Share on other sites

OÄigledno ne poznajem dovoljno pred(h)istoriju dogaÄ‘aja.  B)

 

Kako god, moguće je bilo odgovoriti argumentom na primedbu, ili ignorisati. Ovako, bejaÅ¡e žuÄna, besplodna rasprava.

 

Jedini moguć argument na neutemeljenu primedbu koji sam imao je da gorljivi polemiÄar nema minimum potrebnih podataka da bi iznosio primedbe. I iznosio sam ga. Ne bih da nezasluženo dobijem ulogu u filmu o "zajedniÄkoj odgovornosti". I ovu tvoju opasku sam mogao ignorisati. I ti si mogao. Ali nije bilo razloga zar ne?

Link to comment
Share on other sites

Tema je premestena u "Hi-Fi audio", posto se prvenstveno diskutovalo o zvucnim utiscima (sto je sasvim legitimno), a dalja tehnicka diskusija (komentar na projekat) nije bila pozeljna. Koliko sam mogao videti, nisu se bas svi zahtevi/komentari svih autora mogli tumaciti kao zlonamerni i/ili offtopic.

 

Dodatna dilema bi bila ta sto se zvucnik proglasava samogradnjom, a da je u pitanju "custom made" zvucnik (radjen po porudzbini) - tako da smatram da se pre moze posmatrati kao gotov proizvod treceg lica (bez obzira na sada navedno ucestvovanje sadasnjeg korisnika-sugestijama).

 

Kada se uzme u obzir gorenapisano, on se moze deklarisati kao DIY, ali i kao custom made, a posto je diskusija krenula pravcem utisaka (bez tehnikalija), logicnije mesto bi bio ovaj pod-forum.

 

Jos jednom podsecam da postoji i "ignore" opcija, za korisnike cije pisanje ne zelite da citate, kao i report - koja sluzi da moderaciji skrene paznju na problem, kako bi ga brze resila (prvi report u ovoj temi je dat tek u 21.25h, a ostatak problematicnog sadrzaja je nastao izmedju tog termina i jutra, kada sam ga i uocio, a sto je rezultovalo brisanjem offtopic-a i prepucavanja).

Link to comment
Share on other sites

Tema je premestena u "Hi-Fi audio", posto se prvenstveno diskutovalo o zvucnim utiscima (sto je sasvim legitimno), a dalja tehnicka diskusija (komentar na projekat) nije bila pozeljna. Koliko sam mogao videti, nisu se bas svi zahtevi/komentari svih autora mogli tumaciti kao zlonamerni i/ili offtopic.

 

Dodatna dilema bi bila ta sto se zvucnik proglasava samogradnjom, a da je u pitanju "custom made" zvucnik (radjen po porudzbini) - tako da smatram da se pre moze posmatrati kao gotov proizvod treceg lica (bez obzira na sada navedno ucestvovanje sadasnjeg korisnika-sugestijama).

 

Kada se uzme u obzir gorenapisano, on se moze deklarisati kao DIY, ali i kao custom made, a posto je diskusija krenula pravcem utisaka (bez tehnikalija), logicnije mesto bi bio ovaj pod-forum.

 

Jos jednom podsecam da postoji i "ignore" opcija, za korisnike cije pisanje ne zelite da citate, kao i report - koja sluzi da moderaciji skrene paznju na problem, kako bi ga brze resila (prvi report u ovoj temi je dat tek u 21.25h, a ostatak problematicnog sadrzaja je nastao izmedju tog termina i jutra, kada sam ga i uocio, a sto je rezultovalo brisanjem offtopic-a i prepucavanja).

 

Konstatacija da tehniÄka diskusija nije bila poželjna nije taÄna. NiÅ¡ta od te diskusije se nije odnosilo na zvuÄnike koji su prikazane, već na zvuÄne kutije koji nisu deo ove teme i koji su odavno prikazani na drugom forumu. Komentari samo jednog korisnika su bili zlonamerni.

 

Esencijalno je da VaÅ¡ forum možete ureÄ‘ivati kako želite, ali i tada bi ste trebali da budete dosledni, pa da i ostale teme u podforumu samogradnja na kojima su se iznosili utisci o gotovim projektima prebacite na pogodno mesto. Napominjem da je tema zapoÄela iznoÅ¡enjem osnovnih tehniÄkih podataka i sasvim prirodno se nastavila iznoÅ¡enjem utiska, dok nije minirana. Da li to znaÄi da nije dozvoljeno iznositi utiske u temama o samogradnji?

 

Hvala na obaveÅ¡tenju o postojanju ignore tastera, smatram ga dragocenom dopunom već dobijenom obaveÅ¡tenju o vlasniÄkoj strukturi foruma i pravcu kretanja u sluÄaju nezadovoljstva.

 

sme%C5%A1ko-mahanje.png

Link to comment
Share on other sites

Dobar dan.

 

Jedva pronadjoh ovu temu.

No, ovde nista vise nije iznenadjujuce.

Kao i moj jutrosnji, krajnje dobronameran post upucen prijateljima, poznanicima, forumskim kolegama sa one strane "bande" .... vise nema.

 

Oni koji su ga videli ( a jeste nekolicina ranoranilaca ) su svedoci da nije bilo nikakvih "prepucavanja" sa moje strane, kako se spomenulo crvenim slovima u generalnom kontekstu, pa je brisano sa ostalim odabranim postovima, kao bi se medicinski reklo, en masse.

 

Naprotiv, moj post je bio u neku ruku kompromis.

Nada - da ce se prevazici ova razmimoilazenja u misljenjima, da ce onaj koji pita dobiti pravu adresu na koju se treba obratiti.

Da ce dobiti toliko trazene odgovore, brojeve, formule.

Izbrisano....

Nestalo....

No, kako bilo da bilo, moga posta nema.

 

Neka sluzi na cast onome ko ga izbrisa.

Link to comment
Share on other sites

Pa ne mora da ima kraj, bar ne onakav kakav su mozda neki mogli da izazovu. Probacemo da ne damo da se lepa prica iz predivnog Banatskog mesta ne zavrsi tako brzo.

Nastavicemo gde smo stali a to je pocetak :) Postoji jedan problem a taj je da smo mnogo vise u poseti slusali Tannoy by SV Audio nego Margarite pa mozda sve napisano u stvari bude off topic ali o tome ce drugi dati svoj konacan sud.

Znaci da nastavimo .....pa opet na pocetak

Prva pesma koja se cula je bila digitalna izvedba Hector Zazou & Swara - In The House of Mirrors sa Marantz-a. Utisak onako , nista posebno ali zvucnik dominira, bas dominira, onda domacin prebaci nesto , zvuk se popravi onako dosta se popravi objasnjava Groznom ovo ti je Young ali sa napajanjem nekim posebnim a ja kao da nisam tu, dali mi neko mesiste i masline i da cutim, tj da imam da se zanimam, de ja da cutim,svasta su i ocekivali. Zvucnik jos dominira prostorijom, zvukom , Odslusao sam celu pesmu (teska srca, al sam uspeo) i zamolim da vrate to nesto da cujem jos jednom Marantz , domacin to rado uradi a ja se pokaja. Ono sto je na prvo slusanje bilo podnosljivo sada je vec totalno nepodnosljivo za moje usi jer sam cuo bolje a sada vec mogu da kazem dosta bolje a onda je uredjaju koji je gori odzvonilo bar kod mene  (tako stvarno mislim) Bolje naravno za mene a za nekoga mozda samo drugacije. Kada svira Marantz, bass podrucje je potpuno nekontrolisano, a visoki kao da su sa nekim usnimljenom greskom pa imaju distorziju, ova pesma pati od nedostatka klasicnih srednjih tonova potrebnih da bi se isti mogli opisivati pa cemo se zadrzati na bass-u i visokim. I dalje smo na Maranty-u. Stereo slika solidna po vertikali ali horizontalne nema nigde, znate ono kada se zvuk prostire u sirinu ali nema ni dole ni gore nista , prazno. Ovo drugo cudestvo svira sa slicnim tim  0 i 1 karakterom ali ta dva registra koja dominiraju u ovoj numeri se cuju potpuno drugacije. Visoki nemaju vise takav atak na slusni aparat cak kao da su malo dobili i na nekoj digitalnoj (antipod analognoj) milini , mogu da se slusaju, bass je sada vec tvrdji, utegnutiji, ne vise onako slampav, manje ga ima u prostoru , nekako kao da je dobio neku pravu meru naravno kolko mu to digitalan izvor dozvoljava. Zvucna slika je vec sada dobila malo na vertikali ali kao da je malo izgubila onu predhodnu horizontalnu sirinu koju je imala, koncentrisala se izmedju zvucnika ali je nema vise u kujni (ili kuhinji)  levo i na terasi desno. A Zvucnik.? Pa on i dalje dominira. Slika koju salje u vase usi je koncentrisana, za one koji su slusali neke jednodrajverske (kakva kovanica) zvucnike to nije nista novo , ali je tesko to opisati,.  Nije to mana, to je jednostavno drugacije nego kada slusate trosistemsku kutiju slicne velicine (jako je bitno ovo za velicinu). Woland nije komentarisao a Grozni je sto se tice razlike Marantz i Young stao otprilike na isto glediste kao ovo koje sam vam opisao

Ako nije dosadno nastavicemo sa daljim slusanjem i utiscima 

Link to comment
Share on other sites

Upotpuniću priÄu popisom komponenti sistema da bi opis bio potpuniji:

 

Gramofon Kuzma Stabi S sa eksternim Kuzma napajanjem

RuÄice i zvuÄnice Stogi S12 VTA sa Benz Micro Wood S + SME M2 sa Benz Micro Ace SH

Audio Player Marantz NA8005

DAC m2Tech Young DSD sa eksternim napajanjem by Impuls

Linijski preamp Salas by Impuls

Phono preamp MM (Salas) + MM+MC (Salas + xOno) by Impuls Eksterno napajanje za preampe by Impuls

PojaÄalo snage Babelfish J2 by ZenMod

ZvuÄnici Tannoy Gold Monitor 15" MLTL by ZenMod i Margarita by SV Audio

Kablovi FTA

Link to comment
Share on other sites

Ja nisam hteo da dam spisak komponenti iz vise razloga. Pre svega ja ne brisem prasinu sa njih, drugo ispalo bi da sam zagledao vise nego sto je pristojno, trece vecina je crna pa lice kao brat na sestru i za kraj da mi posle ne prebaci woli da ga ogovaram iza ledja pa pisem sta ima po kuci. Nadam se da ce razlozi zadovoljiti siroki auditorijum kako sa tehicke tako i sa one ljudske strane.

Sto se tice gramofona prica je malo komplikovanija (za mene i vise od toga) a procitace te zasto a posto ovoga puta necu seci drva i redjati uz supu vec ispricati ono sto se desvalo moci cete vrlo lako da dodjete do zakljucka da Woli-ju ne smeta konstruktivna kritika vec samo bespotrebno zadevanje (neki to zovu ljubomora ali ne na vlasnika nego na konstruktora).

Wolan je jako ponosan na svoj gramofon ali na rucke i glave koje te rucke nose i vise nego ponosan cak poprima neke cudne oblike lica kada se samo priblizavate Kuzmi. Posle one pesme iz prehodnog posta pustili smo Paul Motian - Le Voyage vinyl. Pitanje onako sa ogromnim ponosom neko bi rekao prepotentno ali drugarski prepotentno koju rucku hoces da cuje. Sad se vec obraca direktno meni, Mica Grozni tu nema sta da trazi kad je gluv kao top ili ti cuje kao baba kad vadi rakiju iz bureta (sad ce da mi je..e  sve po spisku, ali volim da ga diram nismo se videli dugo godina)

Ja , sad vec pomalo uplasen da ne idem stipom kuci po onoj lepoj Banastkoj ravnici kazem onako sramezljivo SME ako moze. Grozni me sutira i pokazuje da se ne bojim nece Woland da me bije, kako su oni suoer i da se ne sekiram, Ja jos uvek nepoverljiv , al sta cu sad kada sam dosao dovde . Mislim se sad bolje da cutim jer ako su tako dobri nece imati ko ni kuci da me vrati a o vatrenoj vodi i da ne govorim.

Woland me gleda sad malo mekse tu mu cera pa se pravi vazan, i pita : je sil siguran, bolje da ti pustim Kuzmu sa Wood-om to je bolja i glava i rucka. Taman da kazem pa ajde kad si zapeo ono nestrade struje. E, jeb.......ma salim se idemo dalje.

Na ipak moje lagano insistiranje dobri, predobri tata popusti i krenuse prvi taktovi. Kompozicija kao da sam na festivalu avangardne muzike, (bass i cinela ili cinele ko bi znao udaraju kao ludi)  ja gledam debelog pored mene a on mi mrmlja nesto, ma to je super mi to slusamo stalno. Ajd sad.! Tece pesma, teku i moji zivci al sve manje od pesme sve vise od zvuka, basa ima i za komsiju sto kolje svinju za 29 (nov)  pa poranio malo, Ko je svojevremeno bio na Kalegmedanu kada je tamo bio disko klub pa probaju one binove kako rade zna tacno o cemu pricam ( ko nije bio neka zamislim ne Kalmegdan nego binove). Sto bi se reklo bass-a za izvoz, srednji dobri, visokih manjka onako bar od oka bez merenja (ovog puta)  jedno 10 do 15 posto (jel se tako kaze) Mislim se sad vec ozbiljno, na sta je ovaj covek tako ponosan,. Mislim mala digresija samo. Ovo sto ja opisujem je uporedjenje sa stvarno dobrim sprava najvise klase nista ispod toga, Znaci ovo i dosada i nadalje sto budem rekao je u tom kontekstu , nemoj te ga oporedijivati sa Toskama ma kako se one danas zvale. To molim vas nemojte nikada ispustiti iz vida.

Da nastavim. Vec pre isteka jednog minuta ja kumim i molim da promenimo rucku nadajuci se drasticno boljem rezultatu. Woli prilazi da promeni rucku a ja koristim priliku i molim ga (jos uvek se ne poznajemo dovoljno da mu trazim) da skine mat pre nego sto pusti plocu. I on ali i moj drug Grozni kao da sam ih udario mokrom krpom, pa to ce da izgrebe plocu, da li si ti normalan, nema mat toliki uticaj, ajde bre ne izvoljevaj. Sad ja drzim ubrzan kurs o materijalima i uticaju kod gramofona ali i o uticaju stelovanja rucke na rezultate koji se dobijaju istim. Sto bi reko Woland kurobecaju se al sad oni ne ja. Kaze Grozni Wolandu, probaj brate zna ovaj svasta pricali smo u kolima, lako ce ga ubijemo ako nesto se zezne (ode ja kod onog komsije sa svinjcetom na ispovest, kad ce vise ta Evropa pa nema koljem po kucama)

Ogladneo sam vracam se ubrzo ......

Neka eto Woli kaze da li  je do sad tako, manje vise  (preskocio sam stavku pod dva iz posta #47)

Link to comment
Share on other sites

 Ja sam se navikao na taÄkast - 

Nemoj vise da opisujes svoj zvuk ispasce da lazem a i bre  kako posle da prodajemo ljudima pricu o sirini kad ti odmah pa tackas, de si ti video tacku na 40cm koje te onako gleda pravo u oci.

Mozes ti da je zoves iz miloste i tackica i da joj tepas  ako oces, ali sad smo na forumu a tu mora i da se malo ulepsava ko zna mozda sutra KP pa kako cemo onda (nadam se da mi je sala uspela) a merenja nisu nista pokazala (bar nasa) :)

Link to comment
Share on other sites

Nemoj vise da opisujes svoj zvuk ispasce da lazem a i bre  kako posle da prodajemo ljudima pricu o sirini kad ti odmah pa tackas, de si ti video tacku na 40cm koje te onako gleda pravo u oci.

Mozes ti da je zoves iz miloste i tackica i da joj tepas  ako oces, ali sad smo na forumu a tu mora i da se malo ulepsava ko zna mozda sutra KP pa kako cemo onda (nadam se da mi je sala uspela) a merenja nisu nista pokazala (bar nasa) :)

 

Ma izvor zvuka je taÄkast, Å¡ta znaju oni sa KP Å¡ta je taÄka, ne interesuje to njih, zauzeti mahanjem

Link to comment
Share on other sites

Jos sam ziv (mislim zbog kraja predhodnog izlaganja).

Skinu Woland mat pusti istu plocu, istu pesmu, sa istom glavom na istoj rucki (za one sto su zaboravili SME) i sede pored mene . Ne slusa pocetak, samo me gleda cime da me dovati ali............

Grozni ustaje od cudjenja, ne veruje sopstvenim usima, ma veruje nego se ja malo pravim vazan. U glas, citiram : au, ovo je da ne poverujes.

Sta se desilo. Bass se tako umirio, bolje iskontrolisao, stegao, super, srednji ostali dobri, mozda malkice izasli na prednju liniju,a visoki su i za mene se ponasali cudno, trebalo je da ih ima previse ali nije, malo su licili kao da dolaze iz CD playera ali mnogo bolje nego sto sam ocekiva. Zasto. Skinuvsi mat rucka je dobila negativan VTA i znalo se da ce bass da se sredi i streo slika malo da se smanji i da fokus bude malo pomeren napred i trebalo je da se visoki dodatno pojacaju jer je skinut mat od plute/gume koji omeksava zvuk a ploca legla na aluminijum sto je trebalo da jos procisti zvuk a to znaci i da one famozne visoke sad vec istera iz kuce a nas iz pantalona da ne kazem dugackih gaca (bese ladno taj dan a Grozni i leti voli da ih nosi, zato su mu i devojke malo starije, da ne ozebe jadnicak).

Meni lako da poveruje, probao sam hiljadu puta ali njih dvojica tesko im nesto ide. Da bi bili sigurni a da me ne uvrede vrate oni mat kao da se ne grebu ploce a u stvari da se uvere  sta ce da se desi. Desilo se sto je moralo , vratio se onaj bass sa Kalemegdana i sve ostalo sto ide sa njim.

Meni zanimljivo da vas davim pa necu da kratim pricu a mogao bih, zao mi samo sto smo mi audiophili osakaceni recima kojima opisujemo zvuk pa je sve , tvrdo, mekano, 3d, fokus, brzi, plitki i tome slicno ali sta da se radi nemamo drugo pa dobro je i ovo, ne Kuzma nego recnik.

Sad vec frka, sta bi. Nije zbog gramofona nego nece rostilj da stigne na vreme, to je frka :)

Zaboravio sam da kazem da me Grozni zamolio da ponesem aparaturu samo da proverim da li sve nastelovano kako treba tako da sam imao sve pri ruci sto je trebalo za to seciranje. 

Pita mene sad on sramezljiv da li ja mogu da nastelujem rucku da svira tako ali sa matom . Ja kazem moze ali sta ce biti sa drugom onom bitnijom za njega sa skuplom glavom. Pustilio mi Woli sa Kuzminu Stogi S12 incnu sa Benz Wood glavom . Slusao tu glavu mnogo puta , ocekujem tacno odredjen zvuk kad ono , slusam ja, slusam ja, kako sad da kazem a da ne uvredim gazdu i ponosnog vlasnika (tamo mislim kako da mu  kazem) da to ne valja, Sad je obrnuto bass je korektan cak vuce ka dobrom ali visoki ne valjaju nista . Mislim se ne moguce , da nije mozda pokvarena , ili nesto sjebano, ne pada mi na pamet da pitam da li je usvirana, da li ima dovoljno radnih sati da moze da izadje u grad do dvanest a ne da se vraca u 8. Znaci pitanje je isto da li mogu da nastelujem SME da svira sa matom kao sto je svirao bez mata i da  Stogi ostane da svira sa matom a samo premerim levi i desni kanal (eto merenja da ne bude zabune ili neke ne daj boze neverice :) )

Ja kazem onako sad vec doso do pola puta do 10000km nadmorske visine sa nosom, ma moze sve moze. E,kaze Woland onda ti nece smetati da ostanes sam a mi idemo da sredimo ono meso, ako ti nesto treba samo kazi.

Ostavise me samog u tudjooj kuci, strasno.....ali ja kad se igram sa gramofonom ja se osecam kao da sam kod kuce pa je tako malo falilo da mu posvojim sina jer sam mu trazio nesto a mislice da sam kuci sa zenom (ne, ne nije to sto mislite) a girasta me gleda ono : matori sta je stobom. Salim se naravno za sve osim da ga usvojim, svidja mi se , mozda ga sledeci put odvedem :)

Sto se tice merenja i stelovanja. Ja imam program za stampanje protraktora za bilo koju duzinu rucke i woli ju sam odstampao za SME protraktor ne u stotu nego u hiljaditi. Predhodnik je malo promasio kod stelovanja ili koristio ne adekvatan protraktor pa je 5 mm gore dole tu negde. Kazem siguran sam da je kriv protraktor jer bi se ljudska greska drugacije pokazala. Premerim kanale instrumentom na Clearaudio test ploci , znaci da je sada azimut idealan, pustim da cujem kompatibilnost rucke i glave, moglo bi bolje ali ne valja ni antiskejting, ko koristi ovu plocu zna da ona ima sve na sebi. Sada ono bitno a to je da postignem zvuk kakav je Woli zeleo. Ovo za vlasnike CD a izgleda kao utopija, namestiti zvuk kakav zelis. 

Podizao sam zadnji kraj rucke po milimetar i manje na kraju i dosao do onoga sto je  Woland rekao da zeli ali da bih ostavio svoj pecat malo samo ga nisam ispostovao da vidim sta ce da kaze (tj namestio sam za moje uvo a ne njegovu zelju).

Stogija ne diram, samo sam izmerio kanale i podesio taj deo jer je desni kanal se vise cuo i izmerio gaznu silu koja je bila blizu potrebne.

Zaboravio sam na SME sam i gaznu silu smanji sa 2,0 kolika je recomended na 1.87g 

Dok su oni bili jos napolju uz dopustenje vlasnika pustim ja istu onu da kazem test plocu i mao poslusam, jos malo doteram rucku, pa opet malo poslusam , jos nesto doteram i ostavim.

Grozni me obilazio jedno 2 tri puta, da vidi da li sam ziv i zdrav, uvek uz teks ne bh ja to dirao da mi platis. Za kraj posto i ja po malo vladam gitarom, uporedim plocu i onu gitaru sa dvoseda i to mu je to, ne znam sta vise da radim.

Zavrsili i oni u to neko vreme, udjose u kuci, razdragani, jos trezni (takvi i ostali da ne bude zabune) ostavili tj ostavio meso Grozni zivi sa majkom pa dupetom ne mrda osim da se posluzi i tu je kraj :)

Seli oni ja sad DJ pustam famoznu plocu i........e pa to nek napisu njih dvojica.

Tada sam pitao i saznao da je Wood daleko od usvirane glave , nije radio ni 20 sati i rekao da je glupo da je stelujemo dok se ne usvira kako treba jer ce tada promeniti sve osim karaktera tako da bi taj posao bio bespotreban ali napisacu samo da je Woland posle naseg odlaska slusao SME a ne njegovog ljubimca Stogija.

Kako svira taj ceo gramofonski set up. Odlicno, stvarno odlicno. To je skelatal koncepcija gramofona oslobdjena kutije i vesanja tako da i nema problema koje moze da izazove na donje registre zvuka, SME dobar, Stogi 12 jako dobar Benz glave odlicne. Sve dobro i odlicno majku mu, a zvuk sam zaboravio.

Nisam, Najlakse mi je da ga opisem sa klavirom koji sam slusao, Na SME i Ace SH bas odsecan, malo meksi za moj ukus, srednji jako dobri, cuje se bat kada udara u zicu a visoki, pa njih smo valjda doktorirali na ONOJ ploci. Zvucna slika tacno oslikava prostor cak i papucica na klaviru . zvuk onako grandiozan, veliki, Imao sam utisak da je soba mala za taj zvuk (a on kaze tackast, sta cu sa njim , na znam stvarno). Tu dolazimo do onoga da zvuk dolazi iz lopte velicine 40 ili koliko vec santimetara. Kao da je skuplje tu pa se siri prema vama, Mozda bi taj efekat bio manji da sam bio jedno 2 metra iza . Ali vas mami nekako da gledate i sluate u isto vreme. U odnosu na digitaliju sve je bolje, ovde visoki cisti,svilenkasti, srednji siroki, raspevani, prosto razuzdani kako da trce prema vama a bas koji je obicno problematican sada sto bi rekla moja baba taman kako treba, Imali mana, Pa ima, skuple glave pre svega imaju taj vazduh izmedju instrumenata mnogo jasnije izrazen, visoki budu tako cisti ali nekako malo topliji, tisina ploce i pozadine je drugacija. Naveo sam samo glave jer ta baza i taj Stogi koga sam ovde malo slusao ali slusao inace na drugom mestu su u samom vrhu analogne reprodukcije zvuka, znaci ne bas sam vrh  ali tu medju najboljima.

Woland je rekao da me kupilo izvodjenje klavira na Tannoy-u. Nije, kupila me bas ona ploca sa granicnim zvucima bass i visokih kod Paul Motian - Le Voyage.

Tacno je da sam napomenuo da ja slusam solo instrumente kada treba da ocenim zvuk a da je klavir najbolje merilo za to kako sistem svira donje lage sto bi rekla A, Radovic ali oni zvuci na granici sljuslivosti su bili pravi test da sistem ne iskace, ili preskace granicu kulturnog, odmerenog gradjanskog zvuka i ponasanja.

Nastavlja se.

PS

nisam video Tisu jer je Grozni kad sedne u Brazilsku lepoticu toliki da kad menja brzine brise suvozacev prozor laktom pa sam tesko video i put ispred a ne sa strane.

Mada mi nekak leglo to Banatska lepotica pa cu tako i da nastavim (ko se ljuti nek mu smeta).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...