Jump to content


Trosistemske zvučne kutije (Margarita) by SV Audio


Aurelijano Buendija

Recommended Posts

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

U Margaritama se nalaze China made HiVi srednje i visokotonci i Vifa bas. Ovi:

 

Hivi X1A

Hivi F5BN

Vifa M22WR-15

 

U skretnici su zavojnice koje je SV namotavao, Visaton kondenzatori, osim u visokotoncu na kom je Mundorf. Skretnica, bemliga pitao sam ali sam zaboravio, dole 12, gore 6. Valjda. Buksne i ožiÄenje su u nivou korektnog. NiÅ¡ta fancy.

 

Namenjene devojaÄkoj sobi, uz Audio Analogue Puccinni, reprodukovaće nekakav dubstep i sliÄne manifestacije. 

 

Prvi test je bio u mom sistemu:

 

20141128_193958.jpg

 

25 vatni BJ2 se sasvim lepo izborio sa nisko osetljivim Margaritama i rezultat je premaÅ¡io moja oÄekivanja. Zvuk je bio neutralan, i bez ikakvog zamora smo SV i ja proveli skoro 3 sata sluÅ¡ajući ih. ProtrÄali smo kroz nekoliko žanrova, ustanovili da su povremeno osetljive na produkciju ali i brze i dinamiÄne.

Link to comment
Share on other sites

Ideja nije bila moja, Sava je obasjalo proviÄ‘enje pa je napravio trosistemske kutije sa njima - isti drajveri kao u ovoj i ista skretnica. ÄŒuo sam ih kod njega, bilo je tu dosta podozrenja, potcenjivanja i etiketiranja.. veoma sam bio kritiÄan prema njima zbog njihovog porekla, tražio dlaku u jajetu, ali na kraju je na povrÅ¡ini ipak ostao kvalitet zvuka koji produkuju. Mogle bi da izaÄ‘u na crtu bilo kojim konfekcijskim kutijama do 3K€, i u većini sluÄajeva bi bile bolje. HiVi pravi drivere za Swans zvuÄne kutije. Imao sam priliku da posluÅ¡am i njihov tiaksijalni driver, i on je odliÄan.

 

To nisu ni jeftini driveri, membrane su im papirne, vešanja od gume, solidno su i veoma precizno napravljeni, ni malo ne zaostaju za visokobrendiranim driverima.

 

A Revelatori idu u kutiju Äiji je popreÄni presek odseÄena elipsa, ova izgleda kao jeftina bižuterija naspram te  :D

Link to comment
Share on other sites

Nema Å¡ta, majstorski rad Majstora i zvuÄnici za koje bi bilo Å¡teta da ih nisi predstavio u posebnoj temi.

Ajd malo dodatnih informacija.

- Dimenzije kutije (da bi se stekla realna predstava jer ispred Kompenzatora izgledaju sićušno)?

- Osetljivost?

- Vrsta materijala za kabinete i vrsta furnira?

Link to comment
Share on other sites

Hvala lepo.

 

Visina 100 cm (bez spajkova)

Å irina 27 cm

Dubina 30 cm

 

Ukrućeno kako treba, visoki i srednji su u sopstvenom boksu unutar kutije. Osetljivost.. 85 - 88 db - potpuno odokativno, procena u odnosu na Kompenzatore.

 

Mediapan 19 mm osim kod prednje ploÄe koja je 28 mm

Furnir.. pitao još onomad prilikom izbora: neka egzota, bemliga zaboravio sam

Link to comment
Share on other sites

Hvala lepo.

Visina 100 cm (bez spajkova)

Å irina 27 cm

Dubina 30 cm

Ukrućeno kako treba, visoki i srednji su u sopstvenom boksu unutar kutije. Osetljivost.. 85 - 88 db - potpuno odokativno, procena u odnosu na Kompenzatore.

Mediapan 19 mm osim kod prednje ploÄe koja je 28 mm

Furnir.. pitao još onomad prilikom izbora: neka egzota, bemliga zaboravio sam

Uopšte nisu male kutije. Za materijal, opisanu izradu i finiš obradu još jedared skidam kapu i otkrivam ćelu.

Jesi li drajvere nabavljao od Tibora sa KP?

Link to comment
Share on other sites

Lepa zavrÅ¡na izrada i zanimljiv furnir.Nisu ipak identiÄne,ali vidi se velik trud.Ja sam imao zvuÄnike koje je bilo nemoguće razlikovati,od dva sloja furnira oÄigledno,doduÅ¡e manjih dimenzija.Ovde mi deluje da je možda okrenut furnir da budu "u ogledalu"Možda bolje ovako,razlikujes levu i desnu Magie.Interesuje me Å¡to niko viÅ¡e ne pravi kompresione kutije,osim kod Beat-a retko sam vidjao kompresioni DIY.

Link to comment
Share on other sites

Zar Sonido i Tannoy nisu radjeni po Zen-ovim proracunima i zamislima?

Jesu ( proracuni i zamisli ).

Materijalizacija (citaj radovi, drvenarija, finis ) - ne.

Radio Savo.

Zato sam i postovao Bujodragu post #1. ( apropo Sonido driver-a ).

Uostalom, javice se i Woland, te objasniti.

 

Moj komentar za kompletan Savov rad je bio upucen za kutije iz posta #2.

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/27612-trosistemske-zvuÄne-kutije-margarita-by-sv-audio/?p=556892

Link to comment
Share on other sites

Interesuje me što niko više ne pravi kompresione kutije,osim kod Beat-a retko sam vidjao kompresioni DIY.

 

Zato Å¡to je kompresija najjednostavnija za izradu, najmanja je mogućnost greÅ¡ke, pa je idealna za DIY poÄetnike. Otuda im je ispod Äasti da rade tako neÅ¡to. :D

 

Å alim se, naravno. Mislim da je u pitanju famozna "donja  ekstenzija". Svi umiru za idealnim srednjim, jer se "tamo sve dogaÄ‘a", ali, u potaji, pate za Å¡to dubljim basovima. Koji nisu baÅ¡ jaÄa strana kompresionih kutija, mada se, ekvilizacijom, mogu dobiti i u kompresiji, ali to dodatno komplikuje stvar.

 

Onda, nekima se ne sviÄ‘a niÅ¡ta osim OB ili TL jer zvuÄi "kutijasto", neki ovo, neki ono... 

 

Mihi mea, tibi tua placent, Å¡to bi rekli stari Latini.

Link to comment
Share on other sites

Uopšte nisu male kutije. Za materijal, opisanu izradu i finiš obradu još jedared skidam kapu i otkrivam ćelu.

Jesi li drajvere nabavljao od Tibora sa KP?

 

Savo je nabavljao drajvere iz Mađarske. Nije preko Tibora.

 

A, Å¡ta je sa Sonido zvuÄnjacima?

 

ÄurÄ‘evci sviraju u sobi kod mog Electric Guitarista. Sa Aleph-om 5. Junior se ne žali.

 

Zar Sonido i Tannoy nisu radjeni po Zen-ovim proracunima i zamislima?

 

Jesu naravno, ali Savo ih je pravio.

Link to comment
Share on other sites

Zato Å¡to je kompresija najjednostavnija za izradu, najmanja je mogućnost greÅ¡ke, pa je idealna za DIY poÄetnike. Otuda im je ispod Äasti da rade tako neÅ¡to. :D

 

Å alim se, naravno. Mislim da je u pitanju famozna "donja  ekstenzija". Svi umiru za idealnim srednjim, jer se "tamo sve dogaÄ‘a", ali, u potaji, pate za Å¡to dubljim basovima. Koji nisu baÅ¡ jaÄa strana kompresionih kutija, mada se, ekvilizacijom, mogu dobiti i u kompresiji, ali to dodatno komplikuje stvar.

 

Onda, nekima se ne sviÄ‘a niÅ¡ta osim OB ili TL jer zvuÄi "kutijasto", neki ovo, neki ono... 

 

Mihi mea, tibi tua placent, Å¡to bi rekli stari Latini.

Malog si smajlija stavio,skromno sa tvoje strane.

@troter izbegavanje jeste najcesci odgovor,uz komentar ponekad tipa pa da ,jesu kompresione kutije bolje.Ujedno izbegavaju ih brendovi.Manje posla,znanja i vremena provedenog,prihvatanje kompromisa u kvalitetu i preciznosti bas tonova,pojeftinjenje proizvodnje i linija: manjeg otpora je verovatno pravi odgovor.Malo po malo nestaje i ljudi koji su uopÅ¡te Äuli zvucne prednosti kompresije,pa se oÄekuje i nestanak živih svedoka. :smile:

Nadam se da sam nekom DIY-eru dao dobar challenge,mada kome treba kanta leda na ovu zimocu.

Link to comment
Share on other sites

Orne su bre konza, kompresija je prevaziđena. Ni malo audiofilska :) I dosadna :D Ja sam ih izbegao u ovom delenju, nisam pronašao recept za košer audiofilske dvosistemske, visokoosetljive orne, koje bi pokrile ceo spektar a bile jeftine. Beš audiofila koji nema horne :D

 

P.S. Kvalitet izrade MB Quart kutija, koje su većinom kompresione, garantuje žive svedoke u narednih 50 godina :)

Link to comment
Share on other sites

Tesko je pronaci odgovarajuce deivere za kompresionu kutiju koja bi imala dovoljno nizak opseg,

kao sto BGO rece. Ima jos jedna stvar kabinet za kompresionu kutiju mora biti veoma dobro

stegnut i imprefnitan, da ne bi sam "svirao" a za to su potrebna dodatna ulaganja i kvalitetniji materijal.

Sledece, efikasnost drivera u kompresionom kabinetu opada, a kada se uzme da u sistemu postoje dva kabineta to je onda znacajno.

Pa implicira upotrebu snaznijeg pojacavaca...

A u zavisnosti od drivera ompresione kutije ne moraju bititmalih dimenzija, mogu biti iveoma velike.

sve zavisi od TS parametra zvucnika koji gostuje u kabinetima... :)

.

Inace meni se jako dopadaju kompresioone kutije, cuo sam nekoliko jako dobrih, a najposnatija serija je SBI serija iz SAM-a

Bilo je tu mnogo modela, sa vrlo dobrim jedinicama, dobro projektovanim skrtnicama, i izmerenim karakteristikama.

Sa onim divnim foto stripovima toka izrade :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...