Jump to content


Najslabija karika


Aoxomoxoa

Recommended Posts

.... Slusali smo meganadrndane audiofilske semplere raznih kuca, snimanih u meganadrndanim studijima, sa horovima Svedskih devica od 26 godina,

Ali Mico, zar nije legitimno i to pravo da se slusaju samo audiophilska izdanja. Sta ako covek ima uredjaje iskljucivo da slusa zvuk i zarad zvuka i interesuju ga samo izdanja koja se jako dobro cuju,

Zasto on mora da bude "lud" Pa jer "lud" onaj koji nece da vozi nista drugo osim Porshe. (ili je lud samo za nas sa Yugom).

Drugo zar ti mene nisi zvao da slusam zvuk ako se ne varam, nisi me zvao da slusamo muziku nego da cujem sprave, zar ne. Pa najcesce se ljudi sa ovog foruma zovu da cuju zvuk a ne da slusaju muziku mislim, moraju da slusaju i muziku ali same kompozicije su u drugom planu, Kada se opisuje poseta kod nekoga ovde svi pisu o kvalitetu zvuka i spravama a ne o kvalitetu muzike i sta je Betoven hteo da kaze u Mesecevoj sonati, Da li sam negde pogresio. Da li je neko manje audiphilil ili treba da bude na stubu "srama" zato sto ima samo audiohilska izdanja ili test izdanja. Mislim da se brkaju neki pojmovi tj stavljaju u isti kos a ne bi trebalo.

Nije ovo upuceno direktno tebi vec tom nacinu razmisljanja koje moze cesto da se cuje jer jednostavno ne priznaje postojanje onog drugog. Niti ja branim sebe jer ja imam od svega po malo vec napadam jedno glediste za koje smatram da nije korektno.

Greska tih sa samo audiophilskim izdanjima je sto je sistem mnogo bolje oceniti na "obicnim" snimcima a ne audiophilskim ali to je njihov gubtak jer oni zapravo i ne znaju kako im sistem svira ali da su audiphili kao i mi ostali to jesu. To jeste svoje vrstan apsurd , da covek koji se potrudio da sastavi "takav" (citaj skup)  sistem ne zna da je pogresio jos kod kupovine jer je slusao samo ta napucana izdanja a gresku ne vidi i dalje jer ta ista slusa i kuci i da ima ljudi koji daju 10 tine hiljada evra i kada im odneses Billy Holiday oni ne veruju za sta su dali tolike pare , mislim znaju ali se nejcesce radi o lose ukomponovanim uredjajima a ne o losim komponentama punaosob a to je potpuno u skladu sa naslovnom temom., jer nije samo Diana Krall gospoja koja zna da svira i peva :).

Vidimo se na zvuku  :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evo sada malo kraci post :)

Mislim da je potrebno krenuti od kabineta.

Ali ne kupovati gotove - zbog toga sto u najvecem broju slucajeva nije jasno sta je unutra. koji su driveri, kakvi su elementi, od cega je kabinet...

to nije preveliki budzet (nije ni sitnis sigurno) ALI barem se zna sta tu radi.

I mislim da se treba orijentisati ka alnico zvucnicima.

A jos uvek ima kvalitetnih a novih jedinica - da ne bude da pricam napamet - evo na primer:

http://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/w300a2.pdf

danas su dostupni programi za izracunavanje dimenzija kabineta za zadate jedinice

kao i za predvidjanje ponasanja skretnica, a ima i majstora koji mogu napraviti i po zelji furnirati kabinete.

Takodje ima domacih proizvodjaca jako kvalitetnih kalemova, koji kvalitetom pa i cenom nadmasuju kataloske,

kondenzatori su lako nabavljivi...

tvrdim da ce biti bolji od mnogo veceg cenovnog ranga kabineta sa no-name driverima

.

A sto se tice pojacavaca recimo moduli Bruna P. Hypex NC400 sa pripadajucim napajanjima. Dual mono najbolje.

Vrlo jednostavno povezivanje, odlicna izrada, dovoljno snage, odlicna merenja... Jednom reciju profi.

(a recimo audiofilski argument - ugradjuju se u uredjaje cene od 10K)

Sve sto je potrebno su 2 manje lepe i solidne kutije

.

izvore skoro svi imaju i to su racunari...

Tako se sa 2 poteza formira sistem koji radi i ma karakter.

Zvucnici na ovaj nacin planirani i izvedeni sa verovatnocom preko 90% ostaju u sistemu,

I otvara prostor za eventualno bavljenje gramofonom

.

jednostavno mi ne ide da u 2 recenice nesto kazem :) malo krace ovoga puta...

Bravo za post, narocito deo za Hypex module, sve su dostupniji (cak i noviji ucd -hg)i mogu da poteraju sta bilo...

Link to comment
Share on other sites

 

Ja jesam pravio gramofon ali bio sam zaludan i to je trajalo skoro 4 godine, uz svo zadovoljstvo DIY  da me neko pita da li bi ponovo siguran odgovor je NE BIH, ali ne zbog kvaliteta vec zbog vremena koje sam potrosio proucavajuci materiju, da ne pricam koja je muka naci neke referentne gramofone u Beogradu a da mozete da ih uporedite sa svojim ,para koje sam potrosio za sve ove godine, nekih razocarenja a mogao sam da kupim lepo nov koji god sam zeleo, pa jos sad kada zelis da podelis svoje tesko steceno znanje nekima to smeta,

Za kraj sada kada sam ga napravio sta da radim za svim tim znanjem, nista, a postrosio sam vreme kao da sam zavrsio jos jedan fakultet. 

 

 

Secam se teme o pravljenju tog gramofona. Pratio sam je sa zanimanjem, iako tada nisam imao gramofon i nisam ni nameravao da ga nabavim. Jednostavno je bilo toliko strasti i podataka da nisam mogao da odolim.

 

Komentar na crveno boldovano - mozda da se pokrene neka manufaktura ??? Tako su mnogi, danas renomirani konstruktori krenuli (ozbiljno mislim).

Link to comment
Share on other sites

 

Mozda sam ja pogresno shvatio temu  da se polemise o izuzetno kvalitetnim spravama i zvuku koji treba da pruze kroz svetlo uparivanja istih,  a ne o nekim osrednjm sistemima ili pocetnickim. Ako jesam onda se izvinjavam.

 

 

Nakon Majdinog posta sam i ja pomislio da sam pogresno shvatio temu, da se radi o vrhunskim uredjajima / konceptima, a ne kako sa sto skromnijim budzetom postici sto bolji rezultat.

Link to comment
Share on other sites

. . .  Da li sam negde pogresio.  . . .

Jesi.

 

Audiofilija nisu samo skupi uredjaji, a narocito ne audiofilska izdanja ( citaj po Groznom : "nadrndana" ).

Audiofil uziva u svom sistemu ( kako vidim u vise tvojih postova pominjes  novcanik ), svestan je svih nedostataka, ali i dobrih strana.

Po meni krucijalno : da bi audio sistem imao bar jedan element za sistem jednog audiofila, on mora razlicito svirati razna muzicka izdanja, razlicite press-ove drugacije.

Neke dobro, a one lose snimljene, mix-ovane - svirace lose.

U jednoj reci - autenticno. Bez "farbanja".

Ako bi kojim slucajem neki audio sistem svirao ili mozda bolje reci "predavao" muziku slusaocu bez razlike, to ne bi bio sistem iz katerogije audiofila.

Zato se i ti "audiofili" okruzuju, skupljaju, razmenjuju iskljucivo ta "audiofilska" izdanja koja sviraju svuda dobro.

To je njihova sigurnost, uljuljkani da to sve "stima" , da to sve zvuci "audiofilski",

Od ghetto blaster-a, do tog audiofilskog, skupog ( po novcaniku ) sistema po tebi.

Slazem se sa tobom da jedan dobar sistem podrazumeva odredjenu kolicinu novca koja se treba uloziti.

Medjutim, kao sto sam i gore vec pomenuo, ima tu dosta stranputica.

Na kraju, moram reci i o tzv. "audiofilima" koji imaju sisteme od xxx novcanih jedinica, a u kolekciji 5-6 originalnih CD-a, uglavnom sampler-a, a ostalo su "narezotine".

Za mene to nisu audiofili u pravom smislu reci.

Zapravo to su audio tehnofili, koji zapravo uzivaju u svojim uredjajima sa tehnicke strane, karakteristikama, boji sasije, velicini, diodama, etc.

Nesto slicno kao i u automobilskoj industriji i cuvena pitanja : " Koliko ide na sat ? " i " Za koliko sec. razvije 100 km/h ? "

Link to comment
Share on other sites

Zapravo to su audio tehnofili, koji zapravo uzivaju u svojim uredjajima sa tehnicke strane, karakteristikama, boji sasije, velicini, diodama, etc.

Nesto slicno kao i u automobilskoj industriji i cuvena pitanja : " Koliko ide na sat ? " i " Za koliko sec. razvije 100 km/h ? "

 

Postoji zaštićeni izraz:" Tehno masturbatori".

Link to comment
Share on other sites

Jesi.

 

Audiofilija nisu samo skupi uredjaji, a narocito ne audiofilska izdanja ( citaj po Groznom : "nadrndana" ).

Audiofil uziva u svom sistemu ( kako vidim u vise tvojih postova pominjes  novcanik ), svestan je svih nedostataka, ali i dobrih strana.

Po meni krucijalno : da bi audio sistem imao bar jedan element za sistem jednog audiofila, on mora razlicito svirati razna muzicka izdanja, razlicite press-ove drugacije.

Neke dobro, a one lose snimljene, mix-ovane - svirace lose.

U jednoj reci - autenticno. Bez "farbanja".

 

Ja vise shvatam da si se ti nadovezao na moje pisanje nego sto vidim da sam negde "pogresio"  jer ja nisam ni isao do detalja koje si ti naveo a sa kojima se slazem,

Ja se  i slazem sa tvojim komentarom (mada to nista ne znaci)  ali je tako, Ponavljam , ja nisam ni isao u takve detalje, nisam ni zeleo, zeleo sam da kazem da treba uvazavati razlicitosti a Micin post mi je dobro dosao jer se nece osuti na mene drvlje i kamenje jer smo drugari , nije bilo drugih namera. 

Ja sebe smatram pravim istinskim audiophilom a novcanik spominjjem jer je tesko bez njega a ne zato sto je kod mene to presudno. Audiophil nema veze sa novcanikom ali audiophilstvo ima (nisam ja kriv za to). Moze i jeftinije da se prodje, moze i tanji novcanik ali ne moze bez njega i on stoji kao jedna od determinanti, nazalost. Jedno je da mastam a drugo da to imam ujutro kada se probudim, to je jasno i tebi i meni. Nekome je mnogo novcanika i 100e nekome je malo i 100.000e ali mislim da to nije tema. Tema je referentni sistem vredan mnogo paznje, nisam bas siguran da taj moze  da se kupi za prosecnu platu kod nas. To da ja uzivam kod drugara uz sistem od 1000e vise nego kod drugih uz sisteme od xxx to je istina i zato se i slazem sa tobom ali da nije referenca nije, jer sam cuo sistem na sajmu u Minhenu i rekao sebi ,: e ovo je sistem koji bih hteo da imam ali nazalost verovatno necu nikada, to je za mene referenca u pravom smislu reci. (cak i nije najskuplji, ni blizu toga ako mislis da sam opterecen novcanikom)

I ipak mislim da se podrazumeva se da ce taj ili takav  sistem juriti audiphili a ne diskofili. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Komentar na crveno boldovano - mozda da se pokrene neka manufaktura ??? Tako su mnogi, danas renomirani konstruktori krenuli (ozbiljno mislim).

Hvala na afirmativnom komentaru a boldovano, pa nisam vise toliko "zaludan" (cak naprotiv  :) ) a iz bas dugackog posta se vidi da ja nisam covek za to, iz mnogo razloga a pre svega potencijalne borbe sa kooperantima na uredjaju koji bi se pravio (sve je ovde za moje pojmove isuvise neozbiljno i neodgovorno i cak ljudi nemaju volju da rade ako nisu milionske serije u pitanju, a svi govore kako nema posla, svako ko se bar jednom uhvatio da nesto napravi sam zna kakve ga sve smesne poteskoce cekaju na svakom koraku, tako da....ostavljam drugim entuzijastima) a o plasmanu robe na ovo trziste tek necu da govorim i sa stanovista platezne moci i sa stanovista da Made in Serbia mora prvo da se dokaze napolje pa tek onda da se prizna ovde a onda jos i da se da popust jer je nasa roba  :) Ja uvek mislim da treba dati popust tamo gde su ga priznali o ovde podici cene jer nisu hteli da prepoznaju kvalitet ali ko sam ja da o tome odlucujem  :)

Ali na kraju krajeva osnovni razlog je kada preispitam sebe verovatno sto nemam interesovanja za to i mislim da je to osnovno jer ja kao veliki borac bi se verovatno trudio da ostalo prebrodim ali sopstveno neinterosovanje ne mogu.  Nisam se ni skolovao za to da budem iskren., ako vec treba privatno onda cemo da otvorimo pekaru, sto je sigurno sigurno. (pa cu ja sa preko 100kg da budem kao vlasnik i najbolja musterija).

Kada neko dodje kod mene kuci a ne zna celu pricu prvi komentar dok ne cuje je : lep ti ovaj gramofon al sto nisi kupio neki firmiran, ti si bar mogao verovatno bi bolje svirao ipak je firma firma. (pa sta dalje da pricam) Jedino pozitivno je sto mogu da im odgovorim da kad kupe firmu dodju kod mene da mi to poslusamo naravno ako je i firma uopste dostojna da se uporedjujemo  :). Napolju na primer nikada nisam cuo takav komentar, ljude je iskljucivo interesovalo kako svira i kako je napravljen .

Potrosio sam jos cetiri godine da zavsim jos jedan fakultet tako da mi nije zao one 4. :plakanje

Naravno, nije mi  zao jer imam vrhunski proizvod (samo zato mi nije zao)  na kojem je svaka kap znoja moga i mnogih drugih ljudi ostavila traga u zvuku koji pruza, zato je i dobio naziv Stadi-vari, zbog drveta i svih tih emocija koje su zapecacene u njegovim porama. Ali da nemam takav proizvod onda bi mi bilo zao svega sto sam ulozio, ne bih ga ni drzao kod kuce to priznajem, (bilo bi gori jos i sad vatra ljubavi, i to 100%)  jer je stvarno bilo daleko lakse kupiti gotov proizvod.

I za kraj ogromna je razlika praviti mehanicki ili elektricni uredjaj. Daleko je jednostavnije praviti mehanicki (gramofon) mislim bas praviti, ne mislim na tezinu sto se tice rezultata tu su i jedni i drugi teski.

Ozbiljnost uvek dovede do rezultata pa tako je bilo i ovaj put samo je ova unikatnih razmera. Od viska glava ne boli nego od manjka tako da ima bar nesto pozitivno u stecenom znanju a i mogu da pomognem drugarima na tu temu a to me cini jako srecnim, jer voim da pomazem ljudima kada god mogu.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se generalno potpuno pogresno postavljaju stvari pri odabiru opreme.

potrebno je pre razmatranja postaviti sebi pitanja i na njih iskreno odgovoriti

 

Gradnja dobrog sistema poÄinje onog momenta kada se eliminiÅ¡e najslabija karika - Äovek. To se postiže upravo iskrenošću, disciplinom, uÄenjem i radom.

Link to comment
Share on other sites

Dragi Stradi,

       Naravno da nema ljutnje, naprotiv, pisali smo o istim stvarima.

       O novcaniku bi se i te kako moglo pisati, na zalost, to je krst koji svako od nas vuce,  "varijabilno konopce", nekom duze, nekom krace, ali nezaobilazno, te veoma cesto deluje kao limiter. 

       Cela ideja mog posta je da ljudi treba da slusaju muziku. Biti naslusan. TO JE IMPERATIV. Seti se kad smo bili studentarija... I tada smo se trudili sa plocama, zrtvovali petak uvece zbog dragstora 202  par "opakih " za zurku il "privodjenje" tematskih kaseta, pa jos ako je Maxel XL II S joj lepote, slusali geto blastere, a meni tada bio heroj  nas zajednicki drugar Peki sa Iskra gramofonom 2x20W. Nostalgicno, al to nije poenta. Mi smo bre SLUSALI muziku a ne treci harmonik. Taj treci harmonik sam vidjao samo u 3 ujutru posle zurke!!!

       Kad vec pominjes dolazak kod mene, zvao sam te na prvom mestu kao drugara (vec nepristojan broj godina), kao osobu koja zna gde djavo spava po pitanju Schroeder rucke ( sto se i pokazalo na kraju), kao rezervni i referentni par usiju ( cesto su tudje usi pametnije u slucaju tudjih sistema, jer se vlasnik jednostavno navikne na zvuk, karakter svog sistema i nije bas uvek objektivan). Posebno mi je bilo vazno tada da se vidimo, jer je Schroeder rucka koji si mi setovao nova karika u lancu, a znas onu.... Najveci neprijatelj dobrog je nepametno novo. Zato smo i slusali zvuk, te dosli do zakljucka, koji je latentno vec bio u mojoj glavi  o tamnijem zvuku moga sistema, te nasli i uzroke.

       Ne osudjujem nikoga ko zasniva svoju kolekciju  vecinom na audifilskim izdanjima, al meni to dodje onako malo ko ortopedsako pomagalo... pa ja miran srecan i ususkan. Naravno, to je samo moje misljenje.

       Eto, manje, vise imamo isti stav, a razlike... Ne daj boze da svi isto mislimo. Brzo bi se udavili zabludama i samoubedjenjem o vlastitoj nepogresivosti. Ja sam cak zamisli, malo revidirao svoj stav o Tanojima ( doduse samo zbog Wolandovih primeraka), al i to je nesto. Pre toga sam bio iskljucivi Tanojomrzac. Jbg, cak ni Milosav Sveti Blagoserivi nije nepogresiv. E za to sluze dobri drugari. Sledeci put jurcanje kroz kolekciju. Jos ako se potrefi da  tu budu prisutni Traumatolog il Woland.... eto ti akademije nauka od jazza, klasike, krauta preko ECM-a, minimalizma do kako onaj sto ne  voli pesak, a voli sarane ( Cvrc Ninja :cheers ) kaze Cile mile muzike.

Svima Vama pozdrav, a ti si  :cheers  naravno uvek dobrodosao.

Link to comment
Share on other sites

. . . Ja sam cak zamisli, malo revidirao svoj stav o Tanojima ( doduse samo zbog Wolandovih primeraka), al i to je nesto. Pre toga sam bio iskljucivi Tanojomrzac. Jbg, cak ni Milosav Sveti Blagoserivi nije nepogresiv.....

Da mi je neko ovo pricao, ne bi' verovao.

Zar i ti  ...... ?

Hmmmmm .... :roll:

Link to comment
Share on other sites

, a ti si  :cheers  naravno uvek dobrodosao.

Pa to se podrazimevalo.

De si naso da otkrijes sad u odsudnom trenutku da smo slusali muzku , bre Milosave :) :) :)

A ciganka sam mala, gitara na 5 minuta pozajmljena od muzike  pa osta celu noc a muzicari samo se gledaju, ih kakva su to vremena bila, jedino nam ostao sluh sve ostalo ...To je bio Hi End sistem a ne ova kozmetika danas.  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Gradnja dobrog sistema poÄinje onog momenta kada se eliminiÅ¡e najslabija karika - Äovek. To se postiže upravo iskrenošću, disciplinom, uÄenjem i radom.

ti sad ode u filozofiju / moze i tako nemam nista protiv :)

ali moze i da se pojednostavi pitanje

"da li zelim da uradim nsto stvarno dobro i da mi to sluzi duzi period vremena?"

umesto da se nabavlja raznorazna oprema - sa vec definisanim podsvesnim ishodom da ce se ubrzo izbaciti iz sistema i tako u krug.

.

danas i poslednjih nekoliko decenija je potpuno drugacija situacija u stvarnosti audio reprodukcije nego sto je to bilo ranije.

Ranije si odlucivao da li da nabavis Brook, Mackintosh, Williamson, Quad, pa cak i (Heatkit kit modele gde se dobiju svi elementi) ili neki drugi amp - i u sustini je bilo svejedno koji ces odabrati.

Zbog toga sto su skoro svi imali ubedljuvost, verodostojnost i karakter. U svemu od zvuka do izgleda i projektovanja kola pa do kvaliteta pojedinacnih komponenata.

.

cak i proizvodjaci zvucnika i kabineta su imali kit lako slopive varijante, recimo Karlson kabineti, pa i dynaudio kitovi...

.

Danas je ishod isti - skoro da je svejedno i da nema sustinske razlike izuzev u ceni i izgledu. ALI potpuno su suprotni atributi koji definsu produkte

neubedljiv bezlican zvuk, lose komponente, lose elekticne izvedbe a skupe i pretenciozne reklamne kampanje...

.

O tome pricam

:)

Link to comment
Share on other sites

Eto,

upravo si napisao jednu od "zamki" iliti stranputica sto se tice gramofonskog setup-a.

Bas oni sa kolekcijama ploca bi trebalo da razmisljaju vise, i da uloze vise u gram. setup.

Da ne govorim o sistemu : baza 1 (MM) i baza 2 (MC).

Samo da dodam - baza + 2 komada gram. rucica , pa MM i MC. :)

Pa mozda nisam dobro napisao :(

Upravo je o tome rec da ljudi koji imaju solidne kolekcije sigurno razmisljau o stvarnom poboljsanju mini gramofonskog sistema.

Ali ovo sto sam naisao se odnosi na iste koji recimo nemaju gramofon, pa da im LP ne stoje dok se sastavi slozen mini gramofonski sistem.

.

Mislim da je tu u klucno da sve te funcionalne celine budu nezavisni moduli, jednostavno sve je lakse kada je ruka odvojena na posebnom nosacu od tela i motora..? Ovo drugo je vec fizicki izdvojeno. Mada je to posebna tema :)

Link to comment
Share on other sites

ti sad ode u filozofiju / moze i tako nemam nista protiv :)

ali moze i da se pojednostavi pitanje

"da li zelim da uradim nsto stvarno dobro i da mi to sluzi duzi period vremena?"

umesto da se nabavlja raznorazna oprema - sa vec definisanim podsvesnim ishodom da ce se ubrzo izbaciti iz sistema i tako u krug.

Nije filozofija, samo malo Å¡iri pogled. 

 

Podsvest radi na taj naÄin upravo iz razloga koji je -  neznanje.  Malo je verovatno (nisam imao priliku do sada da bilo koga upoznam) ko je u startu imao predstavu Å¡ta je to Å¡to je stvarno dobro... Treba od neÄeg poÄeti. Svet je jednostavno tako koncipiran (profit)  i ljudi nesvesno uleću u taj vortex proizvoÄ‘aÄi-Äasopisi-dileri. To joÅ¡ i nekako. Kada se u priÄu ubace preprodavci to dobija veliko negativno ubrzanje.  Upravo ti mediokriteti koji su umislili da su autoriteti prave najveću smutnju. ObiÄno znaju cenu svaÄega a ne znaju vrednost niÄega. Možda sam i ja bio neprecizan kada sam govorio o eliminaciji najslabije karike - umesto Äovek trebalo je da stoji neznanje. Problemi se u većoj meri reÅ¡avaju uÄenjem a u znatno manjoj novcem (tipa možete kupiti diplomu ali znanje ne možete).

 

 

Slažem se, ko je zaista iskren u svojoj nameri da ima dobar sistem imaće ga bez obzira na odricanja pa bile to godine rada, novac, prostor, WAF, kablovi, police...A ustvari vreme provedeno u potrazi neće biti izgubljeno, upoznaćemo puno ljudi, slušati dosta dobre muzike, graditi ukus, edukovati se.

Link to comment
Share on other sites

Dobro OK neznanje - ali nikada ne mozes znati i saznati sve.

Ali da se vratimo na temu. Potrebno je postaviti neke okvire. Cileve, metode i ishode.

Ta prica o besciljnom "isprobavanju" opreme, i trazenju misteriozne sinergije, listajuci casopise i prateci TZV kritike - definitivno otpada.

Ne zbog novca, vec zbog vremena i cinjenice da u pocetku prostodusnog zaljubljenika u muziku, pretvara u preprodavca. Ne uvek ali u najvecem broju slucajeva. A slozice te se da je to mnogo ozbiljniji impact i promena od promene tehnicke opreme...

.

Potrebno je pretpostaviti da se ne poseduje nikakav sistem i postaviti kratak vremenski okvir da se formulise nesto sto daje zvuk.

Nesto vise nego solidno. Zamisljeni sistem sadrzi po mom shvatanju i gramofonski pod-sistem, ali se taj pod/sistem moze razmatrati i u hodu ili kasnije. Pogodna cinjenica je da skoro svi imamo famozne racunare pa se to ujedno i moze smatrati startnim izvorom.

Znaci ostaje zvucnik i pojacalo.

.

Kod pojacala je isto apstrakt pod sistem Preamp (dual mono u jednoj kutiji) + Dual mono amp (2 kutije)

A za neki fast start je potrebno bilo koje - ispravno, prekontrolisano od strane strucnjaka sa iskustvom, pojacalo srednje ili manje snage.

.

Onda prvi i osnovni korak = izbor zvucnika

Mozda, kazem mozda, je najbolje resenje krenuti sa Alnico jedinicom centralnog podrucije, namerno ne spominjem fullrange , ali i ne iskljucujem.

I  tu je potrebno definisati po mom misljenju izbor na novu jedinicu ili staru jedinicu.

Ja mislim da bi to trebalo da bude nova neupotrebljavana jedinica - iz radnje. Zbog toga sto se gubi manje vremena, manje je iznenadjenja dobijas ono sto uglavnom poznati proizvodjac i garantuje. Kod starih jedinica je u tom smislu veci rizik.

Permanentni alnico magnet je tu dovoljan i mozda nema potrebe ici na Field-Coil perverzije, i dodatno komplikovati sistem i suzavati izbor uz znacajno povecane troskove.

.

Takav driver je obicno jako kvalitetne izrade i to se na 1 vidi odmah i sa fotografije - i to u svim sastavnim elementima :)

a kada se uzme u ruku te razlike koje takv driver izdvajaju postaju jos ubedljivije...

Za te drivere se moze jednostavno na osnovu TS parametara ozracunati i izvesti multi namenski kabinet manjih dimenzija

Osnovni kompresioni kabinet kao minimalna zapramina pa do poluotvorenih i openbaffle U-frame kabineta.

Naravno cvrst kompaktan kabinet od punog drveta po mogucstvu, i to sve uopste nije preskupo ni komplikovano za izvedbu. :)

.

Ne zahteva nikakvu skretnicu, i moze se vrlo brzo pustiti u pogon...

.

Dalje se zvucnik obogacuje jedinicama za donji spektar koje zamenjuju privremeni stalak, (na prier onim lepim Alnico fostexima sa linka koji sam poslao ranije)

i jedinicama za visoki ili supervisoki spektar.

Isto po mogustvu alnico.

Zvucnicki sistem je modularan i lako se podesi time alaingment, ubedjen sam da iskusni slusaoci kavih ima mnogo to mogu uraditi cak i bez merenja. Skretnice takvih sistema su u sustini jednostavne i ne remete centralni deo spektra, tako da su kriticne faze po mom misljenu bolje?

Ovde se pretpostavlja finalni rezultat koji odgovara zvucnicima koji zalaze u custom kategoriju i petocifreni je uglavnom...

.

Primeri centralnih drivera:

Prophet mi neki dan posla link za novi Francuski driver Davis kompanije (radili su ranije poboljsanu verziju AL-1103 legendanog Pioneer TAD TL-1102 drivera...

http://www.davis-aco...-units/20-de-8/

ILI

http://www.supravox.fr/anglais/mesures/mes215_20001.htm

ILI

http://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/f120a.pdf

http://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/f200a.pdf

.

ima ih sigurno jos

a skoro svi su izuzetno linearni u opsegu od 100 do 1000Hz pa i vise, to su poznate kompanije i merenja su tacna kao i svi dati podaci.

.

I jos nesto - uopste ne bih mogao da preporucim jedinice koje nemaju nikakva merenja odziva, a veoma siromasne date parametre.

Kao sto je na primer Lowther i drugi

.

opet izgleda dugacak post :(

Link to comment
Share on other sites

Ovu temu sam postavio u podforum "Hi-End",mada sam protiv ovakve klasifikacije.Sam pojam HI-FI znaci "verna reprodukcija" zvuka,pa ne znam kako sada  reprodukcija moze biti vernija?.To me podseca na novi termin sportskih komentatora: danas je veliko finale te i te utakmice.A kada je bilo malo finale?Finale je finale,i tacka.Hi-Fi je hi-fi,i tacka.

 

Opet se vracam u sedamdesete.Dajem primer cena pojacala sa engleskog trzista,podeljenih u 6 cenovnih kategorija(u svakoj kategoriji najjevtinije i najskuplje pojacalo,cena u funtama...1979.god.):

 

BAND1____Amstrad IC2000.......................................44

                   Alpha FA600..........................................100_________________odnos 1:2,2

 

BAND2____Eagle 4400.............................................107

                    Philips AH386.........................................175________________odnos 1:1,6

 

BAND3____Cambridge P80.......................................185

                   Harman-Kardon 503................................249________________odnos 1:1,3

 

BAND4____Akai AM2800...........................................262

                   Yamaha CA1010......................................425________________odnos 1:1,6

 

BAND5____Denon PMA850.......................................445

                   Trio 600A................................................750_________________odnos 1:1,6

 

BAND6____Lux L100..................................................820

                   Lux C1000/M6000..................................2.735________________odnos 1:3,3

 

Odnos najjevtinijeg i najskupljeg pojacala po ovom katalogu("What Hi-Fi") je  1 : 62

 

Da ne bi navodio danasnje cene svih uredjaja,skraticu prikaz  sa cenama iz 2013.god(isti casopis):

 

najjevtinije pojacalo____Cambridge Audio Topax AM5..................200

najskuplje pojacalo____Chord CPA8000/SPM14000II..............50.000____________odnos 1 : 217

 

Sta reci ,osim da su se ,po meni,tada pravili kvalitetniji uredjaji,ali je odnos cena bio daleko posteniji.

 

Jos jedan primer iz 1979(isti casopis).U posebnom izdanju testirali su 100 gramofona i rucica sa sledecim sistemom(naravno engleske proizvodnje),ali to nije poenta.Verovatno su mogli dauzmu bilo koji sistem ,ali su se odlucili za ova dva:

 

Naim nac32/nap250 + Spendor BC ...................950 + 300

Technics SU9070/Quad 405  + KEF 105...........470 + 740

 

Vidimo da je ukupna cena identicna,s tim sto su uparene komponente duplo skuplje(u korist pojacala u prvom primeru,a u drugom u korist zvucnika).To je mozda jedan od primera o pojmu "sinergija komponenti",o kome se dosta diskutuje, i da ne mora sve da bude iz iste cenovne grupe(ipak ovde su uredjaji iz poslednje tri).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Drugari dobra tema puno dobrih zapažanja, kec iz maternjeg kroz Å¡kolovanje mi ne dozvoljava da napiÅ¡em neÅ¡to Å¡to liÄi pa mogu samo da vikam dobro, ne dobro. Moje skromno miÅ¡ljenje je da se treba ugledati na postavke iz profesionalnog ozvuÄenja, nema reka bez aktivne skretnice i ekvilajzera + sada i DSP raznih namena, dok je u HI-FI to blasfemija, "koristiÅ¡ ton kontrole pa tebi neÅ¡to ne valja u sistemu" na stranu to Å¡to su ton kontrole na pojaÄalima loÅ¡e koncepcije pa razbrljave zvuk a nije da nisu mogli da ih naprave da valjaju nego je i to deo kapitalistiÄko potroÅ¡aÄkog sranja da se vrte ureÄ‘aji, menja  itd. i ja sam bio u toj zabludi iako sam prvo pojaÄalo pravio sa ton kontrolama i koristio ih sve dok nisam upoznao lika koji je imao Äasopise i posle naravno internet gde sam tako usmeren usvojio puno budalaÅ¡tina. Pa onda ovo se uklapa sa ovim pa di lampe i binovi pane znam viÅ¡e Å¡ta ne a Å¡ta da. Pa gomila klanova meÄ‘ audiofilima, da ne nabrajam, Äije su uÅ¡i i miÅ¡ljenje bogom dano itd. Najvažnije je da meni lepo svira bole me uvo za tipove koji će i onako da priÄaju da je njesra kao Å¡to priÄaju jedni za druge a svi imaju pristojne sisteme.

 

 

 

Slažem se, ko je zaista iskren u svojoj nameri da ima dobar sistem imaće ga bez obzira na odricanja pa bile to godine rada, novac, prostor, WAF, kablovi, police...A ustvari vreme provedeno u potrazi neće biti izgubljeno, upoznaćemo puno ljudi, slušati dosta dobre muzike, graditi ukus, edukovati se.

 

:thumbsup2 I još puno dobrih citata al numem da se vratim koju stranicu nazad a da mi se ovo ne obriše.

 

I još pitanje šta sa ljudima poput mene koji smo baš "siroma sam al volim da živim" :beer .

 

Valjda je kljuÄ u uživanju u tome Å¡to se ima i zadovoljstvu koje ti muzika pruža, sluÅ¡anju sa prijateljima i otkrivanju nove muzike. :screwy (di da naÄ‘em jevtino bolje FR drajvere?)

 

I kuj kaže da nije audiofil koji nema oriÄ‘inal diskove i LP ove, znaÄi da migriram sa foruma, u zadnjoj turi prodo sam preko 300  LP i isto toliko CD budzaÅ¡to i ostali mi samo HDD ovi oni caviar a na njima krem :hdphones .

 

I zaÅ¡to niko ne spominje audiofilov ego kao najslabiju kariku? (sad Äitam sam sebe i ja pa ja  :screwy  žao me sad da obriÅ¡em)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...