Jump to content


Najslabija karika


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Muzika može da se sluÅ¡a na sijaset naÄina i nijedan mi ne smeta. Kada se ode i haj-end nekako je logiÄno težiti otkrivanju sadržaja snimka.

 

Svakako da je nemoguće znati Å¡ta je u tuÄ‘oj glavi. Zato tuÄ‘a glava mora i sama da se angažuje. Angažovanoj glavi može da se pomogne, a subjektivnost se podrazumeva. Objektivnost je ideal kome malo ko teži, a niko ga ne dostiže. Problem nastaje kada se proizvoljnost, identifikovana kao subjektivnost, nameće kao objektivni kriterijum, Å¡to se na ovom forumu smatra normalnim. Može da voli ko Å¡ta hoće, ali do kvalitetne muziÄke reprodukcije se dolazi razumevanjem opÅ¡tih pravila, u kojima relativnosti ima u tragovima.

 

Ako se u startu prihvati da audio reprodukcija nije puko puštanje muzike putem uređaja, do odgovora na pitanje - da li je i nebitno bitno - dolazi se vrlo lako.

KljuÄne intervencije su: pozicioniranje zvuÄnika, kvalitetni zvuÄniÄki stalci (loÅ¡a prilika za improvizaciju), polica (savrÅ¡ena prilika za improvizaciju s katastrofalnim posledicama), kablovi na svim pozicijama (koliko-toliko shvaćeno), napajanje (neobavezno, ali preporuÄljivo) i naravno, kontrola akustike prostorije (postoji tema). U tako sreÄ‘enom sistemu nestaje pojam sitnog tvika, sve se Äuje.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A sve je to tako zato sto je ljudsko culo sluha razvijenije od ostalih cula. Pitam se zasto je to tako ?

 

Sa druge strane, percepcija muzike je pre svega mentalni proces, ne toliko culni. Stariji ljudi ne cuju iznad 11-12 KHz pa opet ne samo da mogu da uzivaju u muzici nego i da prepoznaju njene najistancanije nijanse. Muzika je jako cudan fenomen ljudske egzistencije ...

Link to comment
Share on other sites

Estetski vrlo fino i dovoljno masivno sto je sasvim dovoljno a nije tipicni hifi rack ili jos gore, hi end rack. Na drugom linku manje "smeta" nega na prvom gdje ima veci uticaj na zvucnu sliku.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se generalno potpuno pogresno postavljaju stvari pri odabiru opreme.

potrebno je pre razmatranja postaviti sebi pitanja i na njih iskreno odgovoriti

inace se sve svodi na kupoprodaju i beskrajno besciljno lutanje, i besmisleno menjanje

kablova i osrednje opreme. To za posledicu ima katastrofalno gubljenje vremena,

i potpunu neslobodu u pronalazenju i slusanju novih (ili starih) muzickih materijala.

Sto je ustvari osnovni cilj - saznavanje, dozivljavanje uzivanje i studiranje muzickih materijala.

...

Medjutim danas je tesko odabrati bilo koju komponentu. Nista se tu ne istice i skoro sve je bezkarakterno, razvodnjeno...

To vazi za sve cenovne grupe. nekada to nije bilo tako. Prvo i osnovno je to da su sadasnje elektronske komponente

nekvalitenije od onih ranije. Ide se na ustede i optimizacije u svemu prvo od materijala a zatim i u proizvodnom procesu.

To niko ne kontrolise i dolazi do pojave da je tesko nabaviti originalni deo. Uvek postoji neka sumnja, sto je ranije bilo nezamislivo.

.

Pogledajte samo sta se desava sa zvucnickim jedinicama. koliko je medju njima ranije bilo razlike i vizuelne i konstrukcijske i razlike u materijalima.

Mozda i previse? A danas su sve jedinice skoro iste, sinteticke membrane, genericke lose korpe, jeftini magneti...

Samo se "izmislja" i pre-sminkava spoljni izgled, a postavlju se jeftine i lose komponente unutra, sa losim skretnicama i njihovim takodje jeftinim i losim pripadajucim elektronskim elementima. Kritike se placaju i narucuju po casopisima... Merenja skoro da i ne postoje ili su nevalidna i krivotvorena.

.

Ta ista pesma se ponavlja za svaku komponentu u sistemu, pa i do kablova koje te komponente spajaju...

Cilj je ostvariti profit za sto krace vreme - uz sto manje ulozenog strucnog znanja, razvoja, i materijalnih troskova.

.

Ludilo novih modela je krenulo mnogo ranije jos 70ih i u nesto izmenjenom kontekstu traje i dan danas.

Svake godine nove serije modela u sustini bez ikakve bitne razlike u odnosu na prethodne, tek poneki model

gde je inzenjerima dozvoljeno da realizuju odredjene ideje a da im se umereno one osakate - postaju ikone i dan danas imaju ne samo

upotrebnu vrednost dobrog zvuka a pouzdanog i ispravnog uredjaj partnera - vec i istorijski znacaj. :)

Da ne nabrajam.

.

U sadasnjem kontekstu potpuno je bespredmetno uopste baviti se nekim izborom van solventne moci kupca.

Te sinergije o kojima se toliko govori po mom misljenu ne postoje.

Ako je potrebno da sastvis vojnu formaciju od losih vojnika, ne postoji verovatnoca da ce nekom sinergijom oni delovati bolje.

.

Danas nije moguce izabrati komponente koje imaju nesto od karaktera u svojoj kategoriji.

Ustvari moguce je ali su to previse skupe komponente, custom, koncepta, malih serija i za malobrojne klijente.

to se ovde ne razmatra i nije tema, pa necu o tome ni pisati... :)

.

Potrebno je kupiti bilo sta, sto je koliko toliko ispravno, ne menjati kablove, nego RC konstante na ulazima uredjaja koje odreduju propusni opseg,

I krenuti u istrazivanje muzike, u sto vecem zahvatu, licni pocetni ukus ostaviti po strani, kako bi dobio sansu da se menja i razvija

a ne da posle 30 i vise godina slusanja (uglavnom istih pesama i kompozicija - audiofilskih) taj ukus ostane isti - zbog zaokupljenosti motivom kako kupiti neku komponentu sto jeftinije a da ujedno bude bolja od one koju sebi nikada necemo moci da priustimo, a da se sva energija trosi u racionalizaciji te relacije...To nije smisaoni odabir vec opsesija.

.

bitno je iskustvo i dozivljaj,

Sorry mnogo sam oduzio. :(

Link to comment
Share on other sites

...a ne da posle 30 i vise godina slusanja (uglavnom istih pesama i kompozicija - audiofilskih) taj ukus ostane isti - zbog zaokupljenosti motivom kako kupiti neku komponentu sto jeftinije a da ujedno bude bolja od one koju sebi nikada necemo moci da priustimo, a da se sva energija trosi u racionalizaciji te relacije...To nije smisaoni odabir vec opsesija....

 

Bas tako. Pre nekoliko meseci sam sa prijateljima bio kod coveka koji je vlasnik ekstremno skupog sistema, cak i u Evropskim merilima. I sta. Slusali smo meganadrndane audiofilske semplere raznih kuca, snimanih u meganadrndanim studijima, sa horovima Svedskih devica od 26 godina, zvucima prirode uz pratnju klavira koje sviraju tipovi sa erektilnom disfunkcijom. Ako me pitate jesam li cuo taj sistem odgovor je NE!!! Ti snimci kao kobasice, svuda manje, vise isto zvuce. Na nesrecu, siguran sam da i vlasnik sistema nije nacisto sa njime. Treba slusati,slusati, slusati muziku, a sistem ce polako uz manje ili vise gresaka da se postavi na zdrave noge uz sve manje ili vise slabe karike.

Link to comment
Share on other sites

...a ne da posle 30 i vise godina slusanja (uglavnom istih pesama i kompozicija - audiofilskih) taj ukus ostane isti - zbog zaokupljenosti motivom kako kupiti neku komponentu sto jeftinije a da ujedno bude bolja od one koju sebi nikada necemo moci da priustimo, a da se sva energija trosi u racionalizaciji te relacije...To nije smisaoni odabir vec opsesija....

 

Bas tako. Pre nekoliko meseci sam sa prijateljima bio kod coveka koji je vlasnik ekstremno skupog sistema, cak i u Evropskim merilima. I sta. Slusali smo meganadrndane audiofilske semplere raznih kuca, snimanih u meganadrndanim studijima, sa horovima Svedskih devica od 26 godina, zvucima prirode uz pratnju klavira koje sviraju tipovi sa erektilnom disfunkcijom. Ako me pitate jesam li cuo taj sistem odgovor je NE!!! Ti snimci kao kobasice, svuda manje, vise isto zvuce. Na nesrecu, siguran sam da i vlasnik sistema nije nacisto sa njime. Treba slusati,slusati, slusati muziku, a sistem ce polako uz manje ili vise gresaka da se postavi na zdrave noge uz sve manje ili vise slabe karike.

 

Grozni, podkrala ti se jedna greska .... nema takvih ... da si smanjio za 10 pa hajde  ;-)

Link to comment
Share on other sites

Evo sada malo kraci post :)

Mislim da je potrebno krenuti od kabineta.

Ali ne kupovati gotove - zbog toga sto u najvecem broju slucajeva nije jasno sta je unutra. koji su driveri, kakvi su elementi, od cega je kabinet...

to nije preveliki budzet (nije ni sitnis sigurno) ALI barem se zna sta tu radi.

I mislim da se treba orijentisati ka alnico zvucnicima.

A jos uvek ima kvalitetnih a novih jedinica - da ne bude da pricam napamet - evo na primer:

http://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/w300a2.pdf

danas su dostupni programi za izracunavanje dimenzija kabineta za zadate jedinice

kao i za predvidjanje ponasanja skretnica, a ima i majstora koji mogu napraviti i po zelji furnirati kabinete.

Takodje ima domacih proizvodjaca jako kvalitetnih kalemova, koji kvalitetom pa i cenom nadmasuju kataloske,

kondenzatori su lako nabavljivi...

tvrdim da ce biti bolji od mnogo veceg cenovnog ranga kabineta sa no-name driverima

.

A sto se tice pojacavaca recimo moduli Bruna P. Hypex NC400 sa pripadajucim napajanjima. Dual mono najbolje.

Vrlo jednostavno povezivanje, odlicna izrada, dovoljno snage, odlicna merenja... Jednom reciju profi.

(a recimo audiofilski argument - ugradjuju se u uredjaje cene od 10K)

Sve sto je potrebno su 2 manje lepe i solidne kutije

.

izvore skoro svi imaju i to su racunari...

Tako se sa 2 poteza formira sistem koji radi i ma karakter.

Zvucnici na ovaj nacin planirani i izvedeni sa verovatnocom preko 90% ostaju u sistemu,

I otvara prostor za eventualno bavljenje gramofonom

.

jednostavno mi ne ide da u 2 recenice nesto kazem :) malo krace ovoga puta...

Link to comment
Share on other sites

Na pomen da postoje oni koji samo slusaju svoj sistem, a ne i muziku, pa tako u kolekciji imaju samo tzv. test diskove, setih se coveka kojeg sam upoznao pre 15-ak godina. Imao je za ono vreme strahovit sistem, gledano po stvarnim kvalitetima komponenti i po ulozenom novcu. Ono sto me je zacudilo i sto mi je ocigledno ostalo u secanju, je da je imao izuzetno siromasnu kolekciju muzike. Svega nekoliko desetina naslova, verovatno muzike koju preferira, ali opet zacudjujuce malo za nekog ko u tom trenutku ima preko 50 godina.

 

Ne mogu da kazem sta mi predstavlja vecu radost, da li otvaranje nove sprave ili vadjenje novog diska iz celofana. Svakako je lakse kupiti disk, pa se to i cesce desava. Na nasu zalost, odlasci na kvalitetne koncrte su jos redji.

Link to comment
Share on other sites

Evo sada malo kraci post :)

. . . . .

 

I mislim da se treba orijentisati ka alnico zvucnicima.

Nema razloga da se pravdas ( a i kome pa ... ). :)

 

Oba tvoja posta su konkretno napisana i korisna su za procitati.

Sto se tice kabineta samo bih dodao stare, dobre ESL-e ( naravno ne i sve modele, brand-ove ), kao nesto sto zavredjuje paznju.

Gramofonski setup je posebna kategorija gde takodje ima dosta "zamki".

Link to comment
Share on other sites

Uh sve se plasim da ti imas 2 leve ruke, uostalom ko nece 

 

Na pomen da postoje oni koji samo slusaju svoj sistem, a ne i muziku, pa tako u kolekciji imaju samo tzv. test diskove, setih se coveka kojeg sam upoznao pre 15-ak godina. Imao je za ono vreme strahovit sistem, gledano po stvarnim kvalitetima komponenti i po ulozenom novcu. Ono sto me je zacudilo i sto mi je ocigledno ostalo u secanju, je da je imao izuzetno siromasnu kolekciju muzike. Svega nekoliko desetina naslova, verovatno muzike koju preferira, ali opet zacudjujuce malo za nekog ko u tom trenutku ima preko 50 godina.

 

Ne mogu da kazem sta mi predstavlja vecu radost, da li otvaranje nove sprave ili vadjenje novog diska iz celofana. Svakako je lakse kupiti disk, pa se to i cesce desava. Na nasu zalost, odlasci na kvalitetne koncrte su jos redji.

meni ostade u secanju recenica jednog mog druga.

Ima odlicnu kolekciju originalnih CD izdanja hiljade su u pitanju i vrlo retke edicije...

Pitam ga : "kako to da ti nemas gramofon?

kaze : "nemam ga namerno - da imam gramofon ja bih poludeo"

Link to comment
Share on other sites

Majde, sta sa onima koji maju samo 2 leve ruke ...  kao ja na primjer?  ;-)

 

ALI barem se zna sta tu radi.  .... se ne slaze sa ovim iznad  :cry: . Mi smo "osudjeni" na kupovinu.

Siguran sam da Ti Ninja nemas bas 2 leve ruke :) ali ako tako kazes - dobro.

Pa zato i kazem ima odlicnih majstora koji znaju svoj posao

ona lepa baltic brezova ploca + kvalitetan lepak = vecito

a ne tamo neke shnj lepenke

Link to comment
Share on other sites

Nema razloga da se pravdas ( a i kome pa ... ). :)

 

Oba tvoja posta su konkretno napisana i korisna su za procitati.

Sto se tice kabineta samo bih dodao stare, dobre ESL-e ( naravno ne i sve modele, brand-ove ), kao nesto sto zavredjuje paznju.

Gramofonski setup je posebna kategorija gde takodje ima dosta "zamki".

Pa da zato i kazem da se otvori prostor za eventualni rad na gramonskom mini sistemu.

To i jeste poseban mali sistem baza - rucka - glava - preamp.

I tu se suzavaju mogucnosti za intervencije, a ima i strucnog rada i dodatne opreme za podesavanja itd.

pa je zbog toga slozenije i potrebno je mozda to posebno razmatrati.

.

Ali ako covek vec ima neku kolekciju ploca glupo je da mu to stoji dok setuje gramofonski sistem?

tu je mozda najbolje razmisljati u pravcu budzet kompaktnog gramofona.

jednostavno se ode u radnju kupi neki jeftiniji gramofon.

podesi se u radnji nagazna sila da ne ostecuje ploce.

i vec za 1 sat se slusa muzika...

:)

Link to comment
Share on other sites

Eto,

upravo si napisao jednu od "zamki" iliti stranputica sto se tice gramofonskog setup-a.

Bas oni sa kolekcijama ploca bi trebalo da razmisljaju vise, i da uloze vise u gram. setup.

Da ne govorim o sistemu : baza 1 (MM) i baza 2 (MC).

Samo da dodam - baza + 2 komada gram. rucica , pa MM i MC. :)

Link to comment
Share on other sites

Slozicu se sa time da je refentni sistem referentan bez obzira da li je DIY ili Brand ili kombinacija ali mada se slazem sa dobrim delom majdinog posta mislim da je to iskljucivo DIY sersko razmisljanje koje ne samo da nije za vecinu audiophila vec nisam siguran da to i zele, Ako sam ja dobro shvatio ovu temu ovde je rec o onim vrh spravama a sa tim ide i novcanik a ko ima novcanik on bar se meni cini slabo razmislja o sam svoj majstor jer cak i mastori da rade on mora da se razume u konkretnu problematiku a to zahteva puno vremena koje verovatno taj sto kupuje neki zesci sistem ne zeli da potrosi na proucavanje kako da nesto napravi sam ili neko za njega.

Mislim da ni jedna krajnost ne valja pa tako ni DIY.

Slozicu se sa konstatacijom da se mnogo vise dobije kod DIY ako je uradjen strucno i posveceno nego sa kupovnim spravama za manje novca ali da ponovim samo ako se radi o izuzetno ozbiljnom DIY. A taj kosta. On i treba da kosta jer se dobije puno a ustedis na jeftinoj radnoj snazi i placenim reklamama ali ima jedna zackojica a to je testiranje, to testiranje ako je pravo ono traje godinama a to Brand firme ipak rade mnogo lakse zbog uslova i tima ljudi, sad, jasno je da one hoce odredjen proizvod da bi kasnije mogle da ga nadogradjuju ali ko  od nas a da jednostavno zeli da ima sistem u kuci ima tih par godina da tesitra tu uradi sam spravu pa jos treba nekog da maltretira da to stalno nesto podesava. A gde da nadjes toliko brendiranih uredjaja da bi uporedio taj tvoj koji pravis da bi znao na cemu si jer samo slusanje bez uporedjenja ne vredi ni najvecim poznavacima i zaludjenicima HI FI ja. (mozda je to upredjivanje tj nalazenje uredjaja i najveci problem kod nas jer i ima malo takvih sprava a jos manje ljudi koji hoce da te puste u stan da testiras svoj uredjaj pa jos to radis 100 puta jer stalno mora nesto da se doradi). Jer i referentna sprava trazi neku referenci da bi se ta njena referentnost cula i videla. Mozda sam malo banalizovao ali u sustini je tako.

Ja jesam pravio gramofon ali bio sam zaludan i to je trajalo skoro 4 godine, uz svo zadovoljstvo DIY  da me neko pita da li bi ponovo siguran odgovor je NE BIH, ali ne zbog kvaliteta vec zbog vremena koje sam potrosio proucavajuci materiju, da ne pricam koja je muka naci neke referentne gramofone u Beogradu a da mozete da ih uporedite sa svojim ,para koje sam potrosio za sve ove godine, nekih razocarenja a mogao sam da kupim lepo nov koji god sam zeleo, pa jos sad kada zelis da podelis svoje tesko steceno znanje nekima to smeta,

Za kraj sada kada sam ga napravio sta da radim za svim tim znanjem, nista, a postrosio sam vreme kao da sam zavrsio jos jedan fakultet. Naveo sam sebe jer nisam DIY tip i nisam ni verovao a i danas sam skeptik prema DIY spravama bas zbog ozbiljnosti rada, delova, i nemogucnosti da se odradi pravo visegodisnje testiranje u adekvatnim uslovima. a mnogo je ljudi kao ja koje DIY ne interesuje (generalno) ili nemaju uslove, Ako neko hoce da bude ozbiljan kao ja a da uradi jedan uredjaj za sebe, od svega mu ostaje ta sprava i ponos sto je nesto postigao koji drugi koji to nisu probali tesko mogu da razumeju.

Najlakse mi je bilo da pisem iz licnog primera jer tako je i najtacinije a niko se nece ni vredjajti.

A sto se tice referentnog sistema stalno zaboravim da kazem da za mene ima ne jedan nego mnogo referentih sistema a kome je sta od tih sistema idealan zavisi od novcanika, usiju i ukusa i naravno ljubavi i zelje da to poseduje.

Najveci razlog ovog pisanja je da se vidi i ugao gledanja nekog koji je potpuno suprotan od majdinog (mada se licno poznajemo) a ne da bi  se shvatilo da sam ja protiv DIY,

Mozda sam ja pogresno shvatio temu  da se polemise o izuzetno kvalitetnim spravama i zvuku koji treba da pruze kroz svetlo uparivanja istih,  a ne o nekim osrednjm sistemima ili pocetnickim. Ako jesam onda se izvinjavam.

ps

Zaboravio sam, sasvim je druga prica kupovina gotovog DIY uredjaja  To je po meni kao i kupovina fabrickog. potpuno isto . Tako da to nije bilo potrebe da se komentarise apsolutno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...