Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

3 sati ranije, somilenko said:

@Aibo

Jesi li probao nekada da nakriviš zvučnike tako da se ose iz visokotonaca seku ispred tebe nekih 20-ak cm, to je za džabe a možda donekle ublaži problem refleksija u prostoriji...

 

 

Isprobavao sam to ranije kada su bili neki Sabre DAC-ovi (oštrije zvučeći) i sa takvim zakretanjem bi preoštar i prenapadan zvuk postao - da kažem neupotrebljiv. Pošto je ovaj Multibit generalno prijatniji i mekši, sada sam ponovio eksperiment i mnogo je bolje prošlo - bas se baš lepo zategne, dobije se bolji fokus i centar... mada to opet ispadne nekako zbijenije i napetije nego što bih želeo. Ne sumnjam da bi poneko radije ovako slušao ali ja sam trenutno u raspoloženju "bolje da ljulja nego da žulja", pa mi više prija standardan raspored gde su blago zakrenuti ali se ose ukrštaju negde iza slušačke pozicije.  

3 sati ranije, ab said:

^ било већ те приче у теми.

Аибо, ако би да чујеш мој систем, најави се. Волео бих чути тај мултибит и код себе.

Što da ne, mislim samo da neću moći narednih par dana jer svaki dan čekam po neki paket... ali dogovorićemo se već. Plaši me jedino ova priča da se Multibit zagreva jako dugo svaki put posle gašenja, a pominjao sam ti kakva je kesa bio zvuk prvi dan. Isključiću ga preko noći jednog od ovih dana da proverim da li je to baš stvarno toliko izraženo.

Link to comment
Share on other sites

И то се да решити, када стигнеш укључимо мултибит да се греје док не послушамо остатак. Ваљда му је сат времена довољно, ако му треба више даћемо му колико му треба. Није ваљда да се греје дуже од лампи? :)

Ако је тако, дај да га спржимо на већем напону. :D

Link to comment
Share on other sites

Poenta je zaokrenuti zvučnike još više, da opet dobiješ off axis response zvučnika ali sa druge strane, mogu se seći i više od 20 cm ispred glave slušaoca. Ovo što ti objašnjavaš zvuči kao on axis, tj. da ti ose približno gađaju uši.

Suština ovog pristupa je percepcija ljudskog mozga i njegovo "dekodiranje" zvučnih informacija. Da bi naš mozak sa uspehom pozicionirao sve elemente potrebno je da prva refleksija kasni 5 ms u odnosu na osnovni impuls zvučnika. To je razlog zašto dipoli traže da se odmaknu od prednjeg zida slušaone oko 1 m, tačnije 85 cm, čime zadnji talas prelazi razdaljinu od 1.7 m (0.85 m od zvučnika do zida i 0.85 m od zida do zvučnika i tek onda porelazi put koji je prešao osnovni impuls) a zato su dipoli i manje zahtevni po pitanju prostorije jer se bočno od njih a i iznad njih pozitivni i negativni talas poništavaju, pa su drastično umanjene bočne refleksije. Oni omaju disperzioni patern u obliku osmice, posmatrano od gore.

Bočne refleksije su takođe razlog zašto zvučnici imaju bolju pozornicu u većim prostorijama gde su dalji od graničnih uslova, tj. zidova prostorije, u manjim prostorijama se protiv toga bori difuzorima, apsorberima ili trikovima...

Kada su zvučnici otklonjeni, tj kada se ose ukrštaju iza glave slušaoca, imaš "off axis response" zvučnika i dobija se malo mekša prezentacija, ali se događa to da bočne refleksije od zidova prostorije imaju jako kratak put i nema tih magičnih  5 ms kašnjenja refleksije. Sve ovo zbunjije ljudski mozak i manifestuje se razmazivanjem zvučne slike i gubitkom fokusa. Kada zaokreneš zvučnike tako da se ukrštaju recimo pola metra ispred tebe (može i više, jeste da izgleda bez veze ali...), tj. da ti desni zvučnik gađa prostor levo od tebe a levi zvučnik gađa prostor desno od tebe, tada imaš opet "off axis response" zvučnika, ali im sada bočni zidovi postaju prednji i zadnji zid i trougao koji formiraju refleksija od zida i osnovni impuls je takav da je sada put refleksije mnogo duži pa bi trebalo da se lakše postigne tih magičnih 5 ms zaostatka. Takođe, zvučnike je od prednjeg zida slušaone potrebno odmaći barem 85 cm.

Ako si raspoložen, probaj još jednom, ali još više zakošene pa javi utiske.

Link to comment
Share on other sites

Allo DigiOne je već par dana kod mene i prilično sam impresioniran spravicom.

Pre svega radi kao sat i rekao bih da mi Tidal nikada nije zaseckao od kada ovu varijantu koristim (možda je do toga što LAN i USB dele BUS na RPi 3B+). Uglavnom, samo sam u njega ubacio svoju SD karticu sa PiMusicBox i to je sve proradilo u cugu kako valja.

Ne znam kakvi bi rezultati bili na drugim DAC-ovima sa potencijalno kvalitetnije rešenim USB ulazima, ali kod mene na Multibitu ovo radi jasno bolje od RPi + iFi nano kombinacije. Jasno je razvukao dimenzije scene na sve strane. U prvom trenutku mi je čak bilo čudno i morao sam da se priviknem na to da su neki glasovi otišli malo unazad... ali je sve dublje i odlepljenije od zvučnika. Generalno je više prostora na sve strane uključujući i visinu. 

Sad kad se vratim na prethodno rešenje, čujem jasnu prostornu kompresiju zvuka ali i muzikalnost nije na istom nivou. Npr. sada jasno primetim podebljan i trapaviji bas koji više brunda a manje svira (pretpostavljam da je to ab nazvao slabim tajmingom). DigiOne je prosto jasno agilniji i bolje skreće u krivine. :) Dirketno USB-om na RPi ili PC već i da ne pominjem, to je slepljeno kao palačinka, svetlo i zrnasto.

Bitno je naglasiti dve stvari:

1. Ako se napaja sa običnog Rasbperry napajanja zvuk je OK ali tek kad se prikači na nešto kršteno zvuk dobije krila. Kod mene tu ulogu vrši iFi iPower trenutno.

2. Izuzetno je osetljivo na vibracije - ako se ne podigne na nešto antirezonantno i oteža odozgore ne pokazuje šta stvarno ume...  Inače na njemu držim i teg od 1 kg ali sam skinuo samo za slikanje. :) 

1592152101811.thumb.jpg.9cdcae46f8e521b92e6781efdc1139de.jpg

 

Sve u svemu sam stvarno zadovoljan spravom a još uvek je zakačen nekim običnim koaksijalnim od par dolara sa Alija jer to se jedino našlo u kući. Sad gledam neki fin coax da mu nabacim i miran sam neko vreme po pitanju izvora.

Link to comment
Share on other sites

То чак лепо и изгледа. :)

Није баш за све крива просторија. Уколико имаш неки добар ИЦ вишка, покушај са њим у улози дигиталног кабла ако су уопште РЦА конектори. ;)
Посебно поштујем стабилност рада те справице.

Link to comment
Share on other sites

Nekorišćene imam samo neke praviše od kineske ofc žice sa Rean konektorima i to zvuči ubedljivo slabije od ovog kineskog koaksijalnog (koji je čak i labav na jednoj strani). Kupiću nešto kršteno svakako... Samo da vidim šta sve ima da se probere do 50-60€, ne bih nešto više davao trenutno.

Link to comment
Share on other sites

ФТА, дефинитивно за те паре узети добар дигиталац. Зоки је за њих чак и правио своје low mass конекторе. Сигуран сам да има нешто преостало са лагера јер се та врста кабла не продаје баш често.

Belden 1694A је један од добрих каблова за ту намену, а није скуп:

https://catalog.belden.com/techdata/EN/1694A_techdata.pdf

Има га Blue Jeans, чак и са скупом доставом из УСА је у твом буџету:

https://www.bluejeanscable.com/store/digital-audio/indexmob.htm

Link to comment
Share on other sites

Imaš Klotz 75 omski koaksijalni kabel da pazariš na metar u NS u PSP elektroniku, sigurno ih ima i u BG-u, uzmeš dobre RCA konektore i napraviš sasvim solidan kabel, imam ih par u sistemu i sasvim dobro rade.

Takođe, možeš naći i neki kvalitetni 75-omski Schrack-ov kabel, ako ga SBB koristi za gigabitni internet, vredi ga probati na toj poziciji.

Sve ove žice su do oko 350 din/m, tako da imaš prostora za sasvim solidne konektore i praviš ih u dužini koja ti odgovara.

Evo ga link za Klotz https://www.psp.rs/klotz-ais-v06l37b

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nedavno sam sebi napravio jedan Digitalni koaksialac od Netixovog Trishield koaksijalnog 75-omskog kabla. Svojevremeno (pre npr 10 godina) sam ga kupio za Video signal na projektor i ostalo mi je parče od 80cm koje sam iskoristio za digitalni kabl. Ovaj link dole nije taj kabl, ali najviše liči. Ima centralni bakarni provodnik oko 1mm2, krut je zbog spoljnog omotača i vrlo solidne debljine. Takođe je centralni provodnik u vrlo debeloj izolaciji. Video signal na daljini od 10m je odličan u poređenju sa prethodnim koaksialnim rešenjima, a ovaj digitalni mi zvuči izvanredno puno i zaokruženo. Jeftino je za probati, ali traži moćne konektore koji primaju preko 10mm prečnik kabla.

Vidi se uboden na sredini projetora.

585310a393a6c_Platno03.thumb.jpg.1168bcadc80297315eea75947982597c.jpg

  • DIRECT BURIAL UNDERGROUND RG6 COAXIAL CABLE 18AWG 75 Ohm GEL BRAIDED UL ETL RATED
  • CABLE SPECIFICATION:
  • SOLID CORE 18AWG RG6 CABLE
  • 77% braided, TWO 100% foil shield
  • 75 Ohm swepted tested
  • GEL COATED BRAIDS TO PROTECT CORE from condensation and moisture
  • UL ETL rated, PVC JACKET
  • USAGE
  • HD OVER THE AIR ANTENNA
  • DirecTV / Dish Network, and Other Satellite
  • Ham radio, short wave antenna usage
  • Cable Modem Internet
  • HD Digital Cable TV
  • Cellular Boost Antenna
  • TV/Video Applications
  • Security/Surveillance Cameras

https://www.amazon.com/COAXIAL-Braided-Underground-Flooded-TELECOMMUNICATION/dp/B07B9S8JV4

Link to comment
Share on other sites

Само да напоменем.

S/PDIF стандард тражи строго дефинирану импедансу од 75 ома, која укључује, свакако и конекторе. За да се испоштује у целости тај стандард, мора да се води рачуна не само о (1) каблу, него и око (2) конектора, и (3) начина спајања.

RCA конектор није нативно 75 ома. WBT NextGen јесу, али је цена папрена. Лакше и сигурније је урадити класичне BNC конекторе које имају своје порекло у HF апликацијама, и спојити их методом кримповања, али комерцијалне компоненте ретко имају BNC.

Link to comment
Share on other sites

Na strani DigiOne imam izbor RCA ili BNC konektor a na strani DACa samo RCA. Leglo je par zanimljivih predloga već pa ću pustiti da mi se sve slegne po glavi.

Uskoro ću verovatno morati da uzmem još neke sitnice sa Audiophonics... pa razgledam i kod njih budžetsku Canare varijantu (ima RCA-RCA ili BNC-RCA) ili malo fensi Oyaide koju su na par mesta baš onako propisno nahvalili. Oba su propisni 75-omski kablovi.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Aibo said:

Oba su propisni 75-omski kablovi.

Знам да сам досадан, али нигде не наводе да су и конектори 75 ома, а то је ретко.

Рецимо, овако нешто за RCA:

https://www.l-com.com/coaxial-75-ohm-rca-crimp-plug-for-rg59-cable

EDIT: Исто, добре информације око конектора овде:

http://www.bluejeanscable.com/articles/75ohmrca.htm

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim tu vezu,drugu i nemam.Povedite racuna da postoje BNC konektori i od 50ohm.Takve koristim za phono kabl.Razlike izmedju koax kablova ima samo tako.Presli su svi na USB pa se polako zaboravlja na njih, ali bilo ih je dosta razlicitih zvucno i cenovno. Probao sam ih nekoliko i cula se razlika,obican interkonekt je bio jasno los.

Ovaj Klotz moze da ispadne dobar.Ja sad koristim linn black koji je i interconekt za CD transport i pokazao se boljim od par drugih,ukljucujuci i i od jednog skupog Nordosta(silvershadow).Ono sto me je iznenadilo je da jedan koaksijalac koji je ustvari antenski koristen u Rtv kao video kabl od 10m ispao bez ikakve razlike u zvuku,la ga koristim za PC,pun presek zice i vrlo gust sirm,dosta krut kabl.

Link to comment
Share on other sites

Možda prevazilazi planirani budžet ali izvanredan 75 Ohm dig.kabel - Neotech NEVD 2001 . Koristim ga godinama upravo sa Allo kombinacijama , terminisan Neutrik bnc konektorima(krimpovani).Dejan M je pisao ovde na forumu o tom kablu. 

http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=15061000&pid=15061001

https://www.neutrik.com/en/neutrik/products/bnc-connectors/bnc-cable-connectors

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na savetima, upravo sam dogovorio Belden 1964A kabla sa krimpovanim Canare 75 Ohm konektorima, mislim da će to biti korektno za sada.

Trenutno mi gostuje Fatherov DIY koaksijalac koji baš lepo radi, detaljan i fokusrian zvuk ima. Hvala Ivane još jednom, taman će mi premostiti lepo i ako stigne Belden-Canare na vreme, napraviću malo poređenje.

Inače, kad smo već kod digitalne kablomanije - pošto smo pre neko veče pominjali LAN kablove... dođem kući i raskačim sa strimera Ampcom Cat7 kabal koji inače tu stoji a zakačim neki što je uz ruter stigao za dž. Zvuk se jasno omuljio i zamutio... Bila je tu i lepša polovina, sedela sa strane i kaže "šta god da si uradio, vrati ono što je pre bilo". Evo slike ta dva kabla:

354865031_LANcables.thumb.jpg.731b5e293489b27b2ebf58c880ba54e4.jpg

A nisam ga kupio zbog zvuka, u to vreme nisam ni bio svestan da LAN kabal utiče, već da bi mi veza bila stabilna... nije nešto ni skup a jasno je bolji od ovih gratis, pa ako još nekog zanima da isproba evo link.

Sad razgledam, taj Ampcom na Aliju ima i Cat8 u nekoj običnijoj ali i namunjenijoj varijanti, pa mi je proradio crv. Nego za njih trenutno nema normalnog shippinga (dok je za ovaj moj besplatan) pa taman crv da miruje malo. :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...