Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

@T - Možda je najbolje da ljudi iz iskustva to uporede. Nisam pisao o klasi uredjaja. Već jedan sistem sa akustikom sobe i isti sistem u malom simpatičnom trouglu gde je uticaj sobe mali.

@Navijač - Nije moj nivo da se upuštam u prizemna dobacivanja. Pogotovo ne bi hteo sa tobom jer tebi administracija dozvoljava neograničen bezobrazluk.

Link to comment
Share on other sites

Значи или класа уређаја уз зид и звучници у простор или налепница на чело, у оба случаја врат не боли?

Или вођа навијача, па и врат заболи. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Malo apdejta.

Strimer dobio Allo Shanti napajanje i Viablue-Telegartner LAN. Kabal je uneo sasvim primetan pomak u definiciji i detaljima a napajanje je donelo isto to samo još izraženije. Zajedno unose drastičan, ali bez preterivanja zaista drastičan pomak. Ono što kažu tamna pozadina a čujem kako šuška i krcka svašta po snimku što se bukvalno nije čulo ranije.

402844305_ShantiViablue.thumb.jpg.071e79e88f7ec645d672bc08fd777268.jpg

 

Mislim da sam ovo pominjao u drugoj temi ali već par nedelja su konektori na svim strujnim kablovima (4 kom) postali Andrejevi VBS, a kabal na pojačalu je celom dužinom taj isti bakar. Takođe je unelo takvu prirodnost i tečnost u zvuk da sam se samo smejao par dana. Nesuvislo je da se gađam brendovima i cenama jer svi tvrde da su otkrili nešto što radi kao x puta skuplji brendirani... ali poredili sam dovoljno sa nekoliko odličnih kablova da sam lično izbor kablova i konektora rešio za trajno. Što čovek može da napravi, a ja priuštim, polako će i ostatak kablova da se prebaca na ove.

Na pozajmici zahvaljujući kolezi @Thecoki je i digitalni coax Wireworld Silver Starlight 8. Odličan, utegnut i detaljan zvuk, nijansu otvoreniji ali teško mi sad ide da se vratim na svoj FTA Blue Bird (koji je takođe jako dobar kabal, da ne bude zabune). Jeste cenovni overkill za moj sistem, ali se zato i tu već nešto krčka kod Andreja. :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Mozda da malo bolje definisemo sta znaci "drasticna" razlika? ;)

Za mene je drasticna razlika promena zvucnika. Promena bilo kog uredjaja u lancu moze, a ne mora da bude znacajna, nekad i velika razlika. Promena zvucnickog kabla ili analognog interkonekta - moze finu razliku da napravi, pogotovo u negativnom smislu - ako se potrefi bas los match.

"Drasticna" razlika promenom LAN kabla i strujnog kabla? Hmmm.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Lan kabla i linearnog napajanja za strimer zapravo. Drastična kao kupio sam klasu skuplji zvučnik istog brenda pa se karakter nije promenio ali je bukvalno svaka stavka zvuka unapređena na način da se to čuje vrlo jasno i lako sa prvim taktovima muzike.

Obe se stvari inače izuzetno lako uklanjaju i vraćaju u sistem pa se lako i demonstrira crno na belo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Još malo apdejta, polako se sležu dva nova kabla:

Digitalni Coax - Andrej VBS je pažljivo srolao nešto od svog monokristala, pa sve u dupli shield i terminisano ovim RCA. Rezultati su izvanredni. Pun, tečan, ništa ne štrči i ne iskače. U poređenju sa nekoliko već renomiranih kablova se za sada pokazao na samom vrhu, tj. rame uz rame sa najegzotičnijim i najboljim od njih (nećemo o imenima jer eto...). Sam Andrej veruje da će se čak još poboljšavati sa vremenom ali što se mene tiče nema nikakve potrebe.

Interkonekt - Opet isti monokristal + WireWorld Silver Tube RCA, WBT tinol. Silver Tube tu unosi malo svoje prepoznatljive svetline ali je ukupan rezultat odličan. Zanimljivo je da sam istovremeno imao interkonekt od istih Silver Tube RCA ali sa Duelundom DCA-16GA, što je samo po sebi odlično izbalansiran kabal koji svira u rangu sasvim ozbiljnih brendiranih interkonekta čija je cena i duplo veća od cene materijala za taj kabal... ali ovaj sa monokristalom je već neusviran bio bolji na prvu - življi, više vazduha, šire scene, tečnijeg tona... 

Onaj ranije već pominjani strujni koji je full monokristal, konektori i žice, me i dalje oduševljava. Zahvaljujući dobrim ljudima je poređen sa nekim jako dobrim, pa čak i egzotičnim kablovima (čija imena opet nećemo iz poštovanja prema tim istim dobrim ljudima). Išao je i po gostima, slušao se na Hegelu, na IcePower 1200AS2 snagašu... kod nekih od njih će uskoro takođe stići isti ili sličan kabal.

. . . 

Skeptici će se verovatno zapitati da li su ovi kablovi stvarno toliko dobri i zašto pobogu ne unapređujem nešto "bitnije" u sistemu... ali eto, tako se zalomilo da su kablovi prvi došli pod ruku i demonstrirali mi neke stvari sa stilom. Jednim delom ne volim da pišem o ovakvim stvarima javno ali nije fer ni da se Dražo sam bori i peva pesmice o monokristalu. :lol: Ko misli da smo ludi, ili VBS marketinški tim, neka mu... teorije zavere su vazdan bile popularne pa što ne bi i sada. Ko je radoznao nek slobodno svrati na čaj/sok/rakiju sa kablovima po izboru pod miškom pa da se podružimo. Ja ću svakako da kompletiram sve žice pre nego što VBS postane komercijalno uspešan i tri do pet puta skuplji nego sada, a javlja mi se da će se to desiti pre ili kasnije, a pojačala i ostale "sitnice" ćemo posle lako da nasviramo do nivoa kablova. :banana 

 

Link to comment
Share on other sites

Aibo, moram priznati da mi je neizmerno drago sto si bas TI upoznao cari ovih monokristalnih Andrejevih bajalica. Sve one su u skladu bas sa naslovom tvoje teme, u odnosu na ono sto pruzaju, i koliko kostaju.

I moja tema je predstavila sistem (razmisljanje i koncept), nastao iz zelje za dobrih zvukom za sto manje novce. Doduse, imao sam za domace svakodnevne uslove i ja skupocene izlete, narocito u fabricku kablazu, no to je bilo neko nekontrolisano ludo vreme, nije bilo covid-a, i svih dugorocnih posledica koje ostavlja, i koje ce tek ostaviti.

Danas za moje poimanje ne postoji bolji apgrejd sistema od VBS proizvoda, za razumne novce, kojih je sve manje. Imao sam u planu promenu kutija, snagasa, preampa, phono-a..., igrao se sa strujasima od cca. 500 i vise evra, jos skupljim zvucnickim, interkonektima.... Slusao puno toga skupog u mom sistemu, i uredjaja, kutija... No napredak koji sam sa bilo kojom promenom postigao (i od svega odustao), prosto ne moze da se meri sa samo nekoliko metara VBS zice, bez obzira na poziciju u sistemu.

Evo, danas zavrsih prezicenje monokristalom Majdinog strujnog filtera (u ponedeljak ubacujem i VBS iec, danas postar zatajio), slusam veceras opet jos bolji sistem, iako je vec bio vrhunski zvuceci (po mom, ali i misljenju mnogih kolega koji su ga slusali uzivo). Prosto on (celokupan sistem od cca. 10k evra, sa sve skupocenim tjunerom, i jos 3 izvora) zvuci kao sistemi, ne od 5, vec i od 6 cifara.

Znaju neke kolege, cilj moje teme (Nista bez mokrih carapa) je bio upravo pisano svedocanstvo kako do hi-end zvuka za male novce. Doduse, nije se taj cilj odmah tako formulisao (bilo je nekih abnormalno skupih strujasa u njemu), ali vrlo brzo jeste, kada su krenula pitanja oko VBS buksni na mojim kutijama (pocetni postovi teme), ciji sam kupac bio iz ciste znatizelje, za 80 evra (danas su 300), a da nisam ni malo ustuknuo zbog eventualne sumnje u kvalitet. Jedan razgovor sa Andrejem je bio dovoljan.

Naravno, ova dva poslednja posta deluju kao orkestriran VBS PR, sto donekle i jeste, ali sa samo jednim ciljem - otvorite um ljudi, poslusajte sta Andrej ima da ponudi, ustedite novce, a s druge strane, dajte podrsku Andreju da i dalje pravi proizvode od najboljeg bakra na svetu, i da svi vrlo povoljno (u odnosu na dobijeno) podizete zvuk sistema kakav ne mozete postici i zamenog celog sistema, a kamoli zamenom komponenti i kablova. U suprotnom, siguran sam da ce VBS krenuti komercijanim stopama, ka stranom trzistu, kada vec domace nije u stanju da prepozna kvalitet, naravno po visestruko visim cenama. 

Tema (mokre carape) mi se primirila, nemam sta novo da kazem, ne trosim novce na nove uredjaje, kablove, kutije... Samo turam monokristal gde god mogu, i uzivam blagodeti. Znam, dosadno, dosadno je i meni (da pisem, ponavljam), imam utisak da vodim monolog "tamo" (narocito sto zbog nekih licnih okolnosti nisam u prilici da gostim slusaoce). No, kao sto rekoh, tema je svedocanstvo, i to ce i ostati, kako za razumne novce do tzv. hiend zvuka, ili kako ga vec zvali. Koga zanima, neka prati, za sada jedan jedini ispravan VBS pravac. Ako dodjem do novih otkrica za male novce, podelicu ih, a do tada pevam samo monokristalne pesmice...

Sorry Aibo na poduzem offtopic postu...

Link to comment
Share on other sites

Magico, Dan D'Agostino, Gryphon, TAD i ostala boranija vec resili da stave katanac na fabrike. Sve pare ulazu u rudnike bakra.

Transparent, Nordost, Audioquest, Cardas, Furutech... u panici otpustili sve inzenjere i nude silne milione Andreju za ekskluzivan ugovor.

Ali - svi su zakasnili. Elon Musk je vec angazovao Andreja na svemirskom programu. Za svaki slucaj - narucio je i dva klona.

Hi-Fi svet je u totalnom ocaju i beznadju...

U svim medijima je istaknuto ozbiljno upozorenje za one koji u svom posedu imaju magicni monokristal - ne igrajte se glavom! Unobtainium je proslost. Magicni monokristal je sada najtrazeniji materijal u univerzumu!

Link to comment
Share on other sites

@Dražo Nije offtopic što se mene tiče uopšte. A što kažeš i ide uz ime ove teme. Čuo sam i druge fenomenalne kablove ali su koštali skuplje od celog mog pojačala npr. pa sam samo slegao ramenima i ćutao dok se opet nisam privikao na zvuk onih koje sam mogao da priuštim.

Ali onda ide ovaj momenat kad naletiš na nešto ludog odnosa cena-kvalitet jer je van normalnih tržišnih tokova. I tu priču oko vrednosti tog novca smo nekoliko nas već razglabali... ako je reč o želji da se unapredi zvuk, a već poseduješ sasvim pristojno pojačalo, zvučnike ili izvor, zna se kako ide - dupliraj cenu uređaja koji imaš da bi došao do opipljivog napretka a ne samo šetanja levo desno. Meni je sad srž sistema, tj. cena samih uređaja bez kablaže oko 2K jer sam većinu stvari kupio polovno i po vrlo dobroj ceni, malo po malo, ali bi zbir punih cena tih uređaja iz prodavnice bio ~4K i meni lično nije uopšte lako napraviti korak unapred i unaprediti zvuk iz te tačke. A ovako dobri kablovi (ne bilo koji kablovi) poguraju stvar sasvim opipljivo na bolje za samo delić cene apgrejda glavnih komponenti. Baš smo pričali skoro nas nekoliko dok smo slušali da smo svi imali zamene celih uređaja koje nisu ovoliko pogurale zvuk.

A što se reklame tiče, baš ćemo razbiti ovde u naše dve teme koje isprati možda par desetina ljudi. B) Ali skuvaću ja već neki video za svoj YT kanal sa VBS u glavnoj ulozi. Kad već hvalim engleske, američke i kineske proizvode kad to zaslužuju naravno (a da me niko od njih za to nije platio), što ne bih i naše domaće.

@Delija

Ne drami majke ti, niko nije dirao ni D'Agostino-a, ni Cardas, ni Audiqest, niti im zatvarao fabrike. Brend, tradicija i poverenje uvek nose svoje, ali i ti brendovi su od nekud počeli pre nego što su postali sinonimi koji su danas. Pa evo i mi smo ovde imamo FTA koji je počeo da se širi ovako lokalno i pisanjem forumskih članova a sada izlaže na svetskim sajmovima i nudi cenjenje modele od 1K€. Čemu sarkazam sarkazma radi?

Link to comment
Share on other sites

@Aiboколико укупно са конекторима и ВБС бакром (која дужина) кошта тај твој стр.кабл?

Имам струјни од 95евра (1.5m) који бих желео да послушамо паралелно са твојим ВБС.

Немам жељу да се такмичим него да стекнем сазнање какав је ВБС.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Aibo said:

i zašto pobogu ne unapređujem nešto "bitnije" u sistemu...

Sagledavano iz drugacijeg logickog aspekta:

Nije lose napraviti solidne interkonekcije i usvojiti ih kao neki "standard" u sistemu. Upravo da bi se realnije pokazale i procenile te buduce aktivne komponenete koje ce biti na probi?

(Narocito one interkonekcije za koje se komponente mogu nabaviti u lokalu bez mnogo maltretiranja i po prihvatljivoj ceni.  i uz neku normalnu kolicinu rucnog rada izraditi... Cak se i duzina moze uraditi "po meri" konkretnih rastojanja, tako da nema onih viskova kablova iza uredjaja koji stvaraju haos u svakom smislu...)

Link to comment
Share on other sites

Pa da, tako i ja vidim stvari. Kvalitetno, pristupačno, lokalno... lično smatram da je prilika koja se ne propušta i u skladu sa tim delujem. Smatram pritom nakon malo testiranja da su dovoljno kvalitetni da kad jednom popunim sve te pozicije što se mene lično tiče to ću da proglasim završenom pričom i onda idemo mirne glave na aktivne delove. Svo zezanje na stranu, poslednja dva kabla sam skoro mesec dana čekao jer već ima više narudžbina nego što stiže da ispunjava...  i ja ću evo biti baba vanga pa reći da tržišno gledano ovo neće dugo ostati na ceni po kojoj sada ide. Jer npr. kada poštovani audiofili na nivou Goluma, InSides-a... (samo su mi eto prvi pali na pamet kao neko ko je prošao puno, isprobao sve i svja, sistemi im deluju vrhunski a teme kao prodavnica slatkiša... i generalno se veruje njihovom utisku) budu rekli da ovo ozbiljno dobro radi... onda će priča postati zanimljiva, globalna i skupa (zapravo je već globalna...). Ali ja i Dražo ćemo dotad već da uhrčkamo po 5 kila bakra i samo da zviždućemo. :D

@surferlola Bravo! Lepo je da se čuje da još neko uživa. Javljaj finalne utiske... Imaće ih još uskoro među članovima foruma... samo neki ne vole javno da piskaraju i budu meta unakrsnog propitivanja. 

@ab Imaš PM

Link to comment
Share on other sites

Нешто ми се у глави увртело...

...ако радите каблове од овог бакра, где су и (1) жице и (2) конектори од истог материјала, зашто не израдите конекторе и жице у једном комаду? Решио би се један од највећих болова мануфактурних каблова, а то су лемни спојеви.

Извиканије фирме (рецимо Аудиоквест) то решавају "хладним заваривањем", али сумњам да ретко ко у домаћој радионици (укљућујучи и мануфактуре) улаже десетине хиљада евра у пресе тог калибра.

Link to comment
Share on other sites

Aibo vidim u postu da ne vidis nacin da lako popravis zvuk sistema.Zvuk sistema prevashodno odredjuju zvucnici.Obzirom da nisu preskupi veruj mi da je mnogo lakse podici zvuk na potpuno drugi nivo kad recimo zvucnike od 500 funti zamenis drugim od 1000.Ili u uslovima polovne opreme ta razlika i doplata bude mnogo manja.Neko bi rekao da sam otkrio toplu vodu time sto duplo skuplji zvucnici bolje zvuce.Ono sto sam hteo da kazem da neko ko recimo ima skuplji sistem i zvucnike mnogo teze moze da napravi promenu i financijski ali i postoji recimo mogucnost da ako skupe i dobre zvucnike od recimo 3k zameni zvucnicima od recimo 5k dobije manju promenu ili napravi promasaj nego sa tom srednjom klasom hifi.Prosao sam dosta toga za zadnjih 30g i promene u zvucnicima jesu uvek donosile velike razlike,menjale potpuno karakter sistema i sl.

Uopste ne kazem da treba to da radis,sistem ti je ocigledno u dobrom balansu i skladu sa sobom,jos vaznije od svega zadovoljan si,vec samo dajem ideju da nekad nesto probas kad ostanes bez ideja,a sto za par stotki u uslovima polovnih zvucnika moze da napravi velik skok i ima smisla igrati se.

Link to comment
Share on other sites

Ma naravno ali sve ima svoje, prošle godine kad sam doneo LS50 u sistem, jedva da sam i naslutio šta stvarno mogu. Pa mi je sada zanimljivo da pratim dokle to može. Nije čak ni poenta unaprediti nešto nužno i dobiti najviše za uloženo... igramo se malo, i put je zabavan. A što se više igram, sve mi je jasnije da je svaka sitnica jednako bitna i da se staloženost i pažnja u bilo kom delu sistema isplati pre ili kasnije. Sad da li si malo naopako slagao ovaj ili onaj deo... sve će to već doći na svoje uz malo strpljenja i malo više para. :D 

Ideja ne fali, čak ne znam gde bih pre. Sledeća na redu je home-made hifi polica po ugledu na Podium XL, da uopšte ima gde da se udomljavaju komponente kako treba, samo u malo drugačijim nijansama, npr. nešto ovog tipa. Sad nek se smeje ko želi ali ja trenutno baš policu vidim kao najslabiju kariku, odavno zrelu da se popravi (a prtiom nije ni dovoljno funkcionalna) i ubeđen sam da je upravo to tačka na kojoj se može dobiti najviše sa najmanje ulaganja. A ako grešim, bože moj, barem ću imati lepu policu i iskustvo više. Probao i idemo dalje...

A kopka me svašta nešto, npr. REL vuferi, pa i neke lokalne sprave poput hvaljenog Ai... ali to već mora da sačeka malo bolje vreme... ali doći će na red i neće se buniti sigurno na kvalitetnu policu i kablove. :) 

Samo opušteno, veselo i sa entuzijazmom... bitno je da je zabavno pa makar i ne bilo uvek racionalno.

 

@InSides Ako sam dobro razumeo, žice izvlači a konektore iz nekog komada obrađuje mašinski... nisam siguran da je u tehničkoj mogućnosti da radi sve iz komada i da to onda ubaci u sve potrebne izolacije i oklope za konektore. Iskreno se nisam previše ni raspitivao, nije mi to u oblasti interesovanja, samo uživam u finalnom proizvodu takvom kakav je.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, InSides said:

Нешто ми се у глави увртело...

...ако радите каблове од овог бакра, где су и (1) жице и (2) конектори од истог материјала, зашто не израдите конекторе и жице у једном комаду? Решио би се један од највећих болова мануфактурних каблова, а то су лемни спојеви.

Извиканије фирме (рецимо Аудиоквест) то решавају "хладним заваривањем", али сумњам да ретко ко у домаћој радионици (укљућујучи и мануфактуре) улаже десетине хиљада евра у пресе тог калибра.

Mislim da je najveci problem kod kablova tipa RCA conn. Prebelika tranzicija u dimenziji zice u odnosu na sam konektor.

RCa konektor je dizajniran pre svega da zadovolji ergonomske potrebe. velicina konektora prilagodjena velicini ruke i prstiju. I to da se jednim potezom lako ubacuje u svoj komplementarni prijemik. Taj jedan potez nije uslovljen ni uglom, nema niakakv "stift" da mora biti bas tako postvljen da bi konekcija bila moguca.... I razmatra samo Single ended tip konekcije (mada ima novih tipova koji imaju podeljen centrani pin i primac, pa kako mogu da prense i bal vezu).

Jednostavno to su predebeli elementi, mase su bespotrebno i stetno predimenzionirane samo da bi se postovala osnovna ergonomskaa ideja. Lemna mesta koja su vecih dimenzija su posledica prevelikih zapramina i povrsina elemaenata konektora...

Mada se u tom ludilu ide i dalje. Sve vise se povecava i masa i zapramina tih vec prevelikih konektora i sve su deblji kablovi koje mogu primiti... Totalni nonsense.

Recimo kod BNC konektora je centralni pin vrlo mali, znacajno manji od RCA tipa. Pa cak i kod onih za vece kablove... Ali se i komplikovanije ergonomski povezuje, Ima stift u koji prvo mora biti ubacen pa onda rotiranjem postavljen u finalni polozaj.

Ima mnogo posotjecih tipova konektora koji su neuporedivo bolji, odlicnih materijala i cak nisu ni preveliki ako jednostyavno RCA se duboko ukorenio tu gde jeste.

Po mom misljenu bolje je koristiti Mini XLR za audio tipove veze. Slicnih ukupnih spoljasnjih dimenzija je kao u RCA, manje ima fejkova, samo poznatije firme ga prave, a kontaktni pinovi su manji i bolji. Dozvoljava razlicite i bolje tipove kosuljica i povezivanja posto ustvari ima aktivna 4 pina. Ja cu da predjeme na to. I za RCA one "soft" konektore koji imaju mnogo manje kontaktne povrsine.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aibo said:

i onda idemo mirne glave na aktivne delove.

Da to se tice tog dela konekcije "koji se vadi" kako poebnog modula. Medjutim - ostaje pitanje komplementarnih fabrickih konektora na uredjaima. Vecina danasnih uredjaja ima zenske konektore koji su direktno zalemljeni za Stampane pocice (PCB). To potpuno obesmislajva originalni izraz sasijski konektor. Sasijski konektor upravo nema nikakvu cvrstu vezu sa uredjajem unutar koutije na koju je motiran... Sve vibracije i druge stvari se direktno prenose na srce uredjaja i na naktivne komponenete na taj nacin. Dodatno, ti pinovi koji se leme u PCB su pod uglom pa se na taj nacin dobija lazna slika cvrstine. kada je centralni pin zakrivljern za 90deg i fiksiran za PCB nece se okretati i "landarati" ako ga pomera musku prikljucak na kablu. ALI mnogo bespotrebne tremicke energije se trosi na lemljenje tih velikih pinova za PCB. To jednostavno pregreva unutrasnjost konektora i destabilizuje citavu konstrukciju vise nego sto je fiksira... A pri mehaickom delovanju muskog konektra potencijalno dolazi i do hladnih i rasklimanih lemnih mesta na PCB-u. To su osnovni problemi kod zenskih "sasijskih" konektora... I tu bih preporucio te meke tipove na primer Neutrik oni od sive plastike, koji BTW imaju predvidjeno klemu za povezivanje, a lemna tacka moze biti veoma mala manja od 1mm. I sa minimalnim zagrevanjem mesta i dljim uvodjenjem toplote u spojeve razlicitih materijala unutar konektora. Materijal superioran - prima lem kako saucesce :)

Medjutim u nekim (pa i veoma skupim uredjajima) nije moguce zameniti sasijske konektore. Jednostavno nema prostora. A neke je toliko tesko odlemiti cak i sa debelim vrhovima lemilice i povecanjem temperature - da se pitam ako su ih uopste i zalemili za PCB. u tim slucajevima svako odlemljivanje tih nesretnih konektora sa PCB-a potencijalno vodi ka postecenju tankih i poslovicno prosecnih do losih plocica. Bez obzira na cenu uredjaja...

Malo je bilo duze :( sorry...   

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Jednostavno to su predebeli elementi, mase su bespotrebno i stetno predimenzionirane samo da bi se postovala osnovna ergonomskaa ideja. Lemna mesta koja su vecih dimenzija su posledica prevelikih zapramina i povrsina elemaenata konektora...

Решљиво је то - и задовољити ергономију, и избегнути лемна места потпуно.

Image_077.jpg

https://www.highfidelityreview.com/diy-rcas-interconnect-cables.html

Страшно је колико се труда полаже на (1) изолацију, (2) геометрију, (3) материјал жице, и онда се то терминира на најгори могући начин.

У најмањој руци, кримповати конекторе уместо лемљења.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...