Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

Meni je i “prastari” AI DAC zvučao super, novi nisam slušao, ali verujem da ga @gidjgasigurno unapredio.

Da ponovim još jednom, čovek nikada nije “škrtario” na svojim uređajima, svaki je pravio najbolje što je znao i mogao u datom trenutku, a svaka iteracija mu je vizuelno bila sve bolja i bolja.

Lično nisam fan aeronautike i ne ložim se na to, tako da mi izduvnjaci od MIG-29 nisu nešto posebno, ali poštujem nameru konstruktora da ostavi lični pečat, tako što će da ugradi jedan deo onoga čime se bavi dugi niz godina i to poštujem, ako ništa, nadasve originalno.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, ivanp said:

Kako god izgleda ubitačno. Baš ovakav sa crvenim mlaznicima.

Bas bih voleo da cujem sa sistemom.

 

8 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

Meni je i “prastari” AI DAC zvučao super, novi nisam slušao, ali verujem da ga @gidjgasigurno unapredio.

Da ponovim još jednom, čovek nikada nije “škrtario” na svojim uređajima, svaki je pravio najbolje što je znao i mogao u datom trenutku, a svaka iteracija mu je vizuelno bila sve bolja i bolja.

Lično nisam fan aeronautike i ne ložim se na to, tako da mi izduvnjaci od MIG-29 nisu nešto posebno, ali poštujem nameru konstruktora da ostavi lični pečat, tako što će da ugradi jedan deo onoga čime se bavi dugi niz godina i to poštujem, ako ništa, nadasve originalno.

Kad ga dobijes na probu dolazim.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

Meni je i “prastari” AI DAC zvučao super, novi nisam slušao, ali verujem da ga @gidjgasigurno unapredio.

Uopste nije ni uporedivo. Drasticno bolji dac. Zvucno, u iznutrice nisam zalazio. Znam samo da se islo bez i najmanje stednje, najbolje sto moze uz birkanje i slusanje. Secam se da je u prvim serijama preampa izaslo u susret da se na preampu nadju 3 vrste konektora da neko moze da cuje audiofilske razlike. Drugacije malo kad je nekom ovo jos uvek pasija, a drugacije kad je biznis.

Ja sam ipak verovanja da svira topologija i elektronski dizajn, a ne delovi. Naravno da oni doprinose ..ali sa istim delovima imas i ovakvih i onakvih uredjaja zvucno. Ne mislim tu konkretno na Ai, tu se bas vodi racuna da se uredjaji slobodno izlazu otvoreni na sajmovima, ai na satu su otvoreni slikani. Ali ima sjajno zvucecih uredjaja i sa "najobicnijim" delovima. Ipak,  malom proizvodjacu ce se traziti dlaka u jajetu dok se kod velikih brendova gleda "kroz prste". Logicno vece su i serije kod velikih brendova i prave velike ustede na delovima.

Link to comment
Share on other sites

Ai DAC nisam imao prilike da probam, nosili me putevi u drugom pravcu... Ali što da ne, biće vremena i za to. Trenutno sam pod jakom impresijom dva DIY uratka koji su kod domaćina u sistemu radili... :heat Više o tome nakon gostovanja kod u meni poznatom okruženju.  

Za sada jedna zanimacija. Dva Sonitus Acoustics Bigfusor-a ali ručno ofarbana svaka kockica. Između mene i skvo koja je pomagala, ostavili smo sigurno ~12h rada u bojenju. Uživao sam ali ne bih ponavljao u skorije vreme. :lol:

52283255719_8fbcc7057a_z.jpg

52283474195_4958a0d530_z.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala, i meni se sviđa krajnji rezultat. Evo da citiram sam sebe što se tiče uticaja na zvuk.



Probam prvo sa uklanjanjem apsorpcije (ona dva siva panela oko TV-a) i go zid malo masti ali to nekako puno i prijatno dođe, zvuk se doživljava kao veći i energičniji. Naručim na brzinu dva skyline difuzera (vide se na prvoj slici) i postavim na isto mesto, hm, pa to je već na prvu bolja stvar i od golog i od apsorpcije. Dok ovi full apsorberi malo isčiste sredinu, takođe ispiju nešto energije u višem opsegu i utanje zvuk. Difuzeri takođe utežu i isčišćavaju ali na humaniji način. Tonovi jesu čistiji i raslojeniji ali nema tog ispijajućeg efekta - sva energija ostaje da lebdi u vazduhu. Kao posledica su i pojedinačni tonovi i kompletna zvučna scena raskošniji u prostoru. Takođe, iako ovaj tip difuzora pokriva negde između ~1 do 4.5 kHz, subjektivni osećaj je da imaju blagotvorno dejstvo na gotovo ceo opseg, uključujući i midbas područje koje se percepira kao zategnutije i sa više teksture. 


Link to comment
Share on other sites

Како су нове зв.кутије дампиране? Писало се да су поштено укрућене али нико ништа о дампинг материјалу…

Имам теорију да се сва та гимнастика са качењем дифузера и апсорбера по соби (мени увек некако за избегавање) може адекватно компензовати са зналачки урађеном изолацијом унутар зв.кутија - ни превише лакше, а и не на прву…и код изолације зв.кутија је потребно и много знања и експериментисања

Link to comment
Share on other sites

Изгледа је занимљив. На пар места сам слушао системе са скај-дифузорима и утицај је одличан али још нисам пробао код мене. Поред плуте и бад панела, то могу само на плафон да ставим. :)

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, ab said:

Имам теорију да се сва та гимнастика са качењем дифузера и апсорбера по соби (мени увек некако за избегавање) може адекватно компензовати са зналачки урађеном изолацијом унутар зв.кутија - ни превише лакше, а и не на прву…и код изолације зв.кутија је потребно и много знања и експериментисања

Kako misliš da damping unutar kutije kontroliše refleksije koje se javljaju van nje a pri tom, te refleksije nastaju od direktno emitujućeg zvuka sa prednje strane drajvera, ne onog što upumpaju u kutiju...

Mislim sve ima svoje refleksije u prostoriji, to je kao kada bi rekao da pravilnim disanjem možeš kontrolisati refleksije svog glasa u prostoriji...

Link to comment
Share on other sites

@gvlada

Čitao sam da difuzija jako dobro radi na plafonu... Već mi se rađa ideja kako to da napravim da se estetski svidi svima u kući.
Meni skyline inače jako sviđa izgledom kada je drven, ali između kilaže i cene takvih, rekoh da ipak probam prvo ovu varijantu.... A onda kada mi se svideo uticaj na zvuk rekoh i da ih malo ulepšam.

Ovi su inače lako uklonivi pa se uvek može demonstritati sa i bez. Planiram da i ti na plafonu budu u slotovima (ramovima 60x60) i izmenjivi po potrebi. Ali otom potom.

[mention=30057]ab[/mention]

Damping je Mundorf Angel Hair, po principu kad je bal nek je maskenbal. Išlo se po savetu konstruktora što se tiče koliko umereno puniti i gde najviše slagati a gde ostaviti lufta (za BR i bass drajver naravno).

Inače moja iskustva sa tretmanom kažu da se vrlo lako može zalutati i napraviti više štete nego koristi, ali kada se odabere prava stvar za pravo mesto... To ima blagotvoran efekat kakvo nikakvo tjuniranje zvučnika ne može da postigne jer... Fizika.





Link to comment
Share on other sites

Кад бих ишао скроз требала би ми два панела од по 240х120цм за плафон, између њих остаје осветљење. Били би црне боје, таман да утамни површину због пројектора а опет не би падала прашина на њих да се примећује. :)

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Aibo said:

[mention=30057]ab[/mention]

Damping je Mundorf Angel Hair, po principu kad je bal nek je maskenbal. Išlo se po savetu konstruktora što se tiče koliko umereno puniti i gde najviše slagati a gde ostaviti lufta (za BR i bass drajver naravno).

Inače moja iskustva sa tretmanom kažu da se vrlo lako može zalutati i napraviti više štete nego koristi, ali kada se odabere prava stvar za pravo mesto... To ima blagotvoran efekat kakvo nikakvo tjuniranje zvučnika ne može da postigne jer... Fizika.

:thumbsup2
нарочито је важан тај аспект колико се и на којим местима “пуни”. И код материјала који се лепе на унутрашње зидове треба оставити “одабране” странице без третмана док су поједине са материјалом. 
и то заиста доста утиче 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...