Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

3 sati ranije, Aibo said:

Samo nek se sleže, nigde ne žurim. A od GigaWatta ću isprobati ovo sledeće.

Obrati paznju samo na to da "audiofilski" breaker-i neretko trpe mnogo vecu struju od "obicnih" i da lagano moze da se desi da uopste ne odrade svoj glavni posao - a da sprave odu u vecna lovista.

Sto se mene tice - jedan "patriotski" Schneider Electric C16 i to je to.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Aibo said:

Samo nek se sleže, nigde ne žurim. A od GigaWatta ću isprobati ovo sledeće.

Nemoj samo da direktno naručuješ od poljaka. Odrali su mi kožu sa ledja, poslali mi dhl-om i još morao da platim sve evropske i naše poreze i doprinose. Tad su mogli da mi naplate bez evropskog pdva ali nisu hteli, pa sam morao da im pošaljem jedan topli balkanski email.

Ima koristi od osigurača, ako nećeš na istoj fazi koristiti recimo klimu. Meni i dalje rade dobro, delija je simpatični patriota.

Link to comment
Share on other sites

Gigawatt осигурачи су (бар били) ребрендирани Carling - прилично комерцијална америчка фирма. Ништа лоше у томе, свакако, али код мене се вишепута боље (и сигурније, да се надовезем на Делију) показао Siemens Sitor, који је уствари носач топљивик уметака, а није класични аутоматски осигурач (само изгледа тако).

На Sitor ме навео власник Kemp Electronics-а, где сам купио Furutech утичнице (када још нисмо имали локалног дилера). Лик ребрендира Sitor и продаје као његов (Kemp Electronic) осигурач.

Не знам ко увози Siemens Sitor у Србији, али ја сам своје платио локално 15 евра комад, и још 15 евра сваки топљиви уметак. Носач држи до 32A, и можеш мењати капацитет осигурача тиме што мењаш уметак.

Ништа против Gigawatt-а, на крају крајева, користио сам њихов кабел од разводне табле до осигурача.

Link to comment
Share on other sites

Za ovaj konkretno sam čuo samo reči hvale i od ljudi sa dobrom kilometražom. Vredi isčitati malo utiske po netu. A dojmi mi se i opis unutrašnjica:  "the coil itself is made from thick, copper wire, which does not cause any throttling or losses. The main contact elements are made from silver with a large contact surface". Ne bih baš rekao da je rebrendiran klasični osigurač, ne bi u njemu bilo bakra i srebra. 

@ab Uvek prvo stavim kako je fabrika zamislila, pa podloške dodam kasnije, pa bambus, pa kombinujem oba da vidim šta od svega najviše leži. U ovom slučaju je najlepše leglo sa podloškama (malo utegnutije i detaljnije) i bez bambusa (malo utopli i zalije zvuk).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Obrati paznju samo na to da "audiofilski" breaker-i neretko trpe mnogo vecu struju od "obicnih" i da lagano moze da se desi da uopste ne odrade svoj glavni posao - a da sprave odu u vecna lovista.

Sto se mene tice - jedan "patriotski" Schneider Electric C16 i to je to.

Spavalo se  patriotski na času :spavanje

Pre će da cikne 2A u spravi,nego da odreaguje osigurač od 16A na tabli.

 

Link to comment
Share on other sites

  

7 minuta ranije, Aibo said:

Ne bih baš rekao da je rebrendiran klasični osigurač, ne bi u njemu bilo bakra i srebra. 

 

Али ипак јесте, зато што је то стандардни производ фирме Carling. (*) Један од скупљих производа, али опет стандардни - осим боје преклопника можда.

Пази - не сугерирам да купиш Carling уместо Gigawatt-а. Нити сугерирам да не купиш Gigawatt-а уопште.

Само делим утиске, од сопственог искуства, у сопственом систему.

Чак што више - ако можеш, пробај све наведено, па види које ти најбоље паше.

(*) Када се ради о главној дистрибуцији струје, безбедност је кључна - стандардни производ је можда и најбољи приступ.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, zoranzu said:

Spavalo se  patriotski na času :spavanje

Pre će da cikne 2A u spravi,nego da odreaguje osigurač od 16A na tabli.

 

Nece da bude ;)

I to mogu iz iskustva da tvrdim.

U spravama su uvek "vrlo tromi" osiguraci i nikad nisu bednih 2A na spravama koje imaju tendenciju da zasvetle.

 

A sto se tice "patriotizma" - ocigledno ne kapirate poentu ;)

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, InSides said:

 (*) Када се ради о главној дистрибуцији струје, безбедност је кључна - стандардни производ је можда и најбољи приступ.

Upravo o ovome pricam.

Ameri imaju mnogo ozbiljniju zastitu na nivou kuce, pa mogu da se zajebavaju.

Link to comment
Share on other sites

  
 
Али ипак јесте, зато што је то стандардни производ фирме Carling. (*) Један од скупљих производа, али опет стандардни - осим боје преклопника можда.
Пази - не сугерирам да купиш Carling уместо Gigawatt-а. Нити сугерирам да не купиш Gigawatt-а уопште.
Само делим утиске, од сопственог искуства, у сопственом систему.
Чак што више - ако можеш, пробај све наведено, па види које ти најбоље паше.
(*) Када се ради о главној дистрибуцији струје, безбедност је кључна - стандардни производ је можда и најбољи приступ.
Vidi stvarno, lepo su čak i napisali manufactured by Carling... Ali dodali i ono by our specification.

Iskren da budem, mrzi me da razmišljamo o tome ima li neke razlike ili ne, da li je GigaWatt tražio neku sitnu izmenu koja je bitna ili... Rešio sam da probam i ne smem dalje puno da razmišljam, nije ni to dobro.
Link to comment
Share on other sites

@Aibo mogu da ti pozajmim taj osigurac na nekih nedelju dve dana ukoliko hoces da isprobas i vidis sta i kako ti pase u sistemu. 

Ja sam ga pazario preko avcorp.pl sve uredno, salju obicnom postom, nema zavrzlama ni na carini sa tromim dhl spediterima i cenom koju nose.

Svakako, osiguraci se proizvode po specifikacijama, i jako strogim kontrolama da prodju sertifikovanje. Struja je svugde u svetu jako zajebana tema, i jako su strogi po pitanju izrade sigurnosnih uredjaja za istu. Tako da nemas brige. Sto se tice tipova osiguraca, vecinom se u kucama koriste termalni (jako lose za audio uredjaje) jer rade po principu kratkog kola koje izaziva grejanje metala i tako obara sklopku sto je jako sporo za namene nasih hifi aparata. Imas magnetne kao ovaj gigawatt koji obara elektromagnetom i drasticno je brzi. Imas i mesavine termomagnetni, i oni su ok, rade dupli posao. E sad, audio kolo nikad nece napraviti kratki spoj, a da ne crkne prvo pre nego okine termalni osigurac, i tome sluze osiguraci u samom uredjaju. Ko misli da mu osigurac u uredjaju fabricki nije dobar, moze zameniti sa brzim osiguracem iste vrednosti. 

Link to comment
Share on other sites

Osigurači štite instalaciju u stanu da se ne zapali ako neki od uređaja (bilo koji uređaj, ne samo audio) dobije kratak spoj i povuče veliku struju.

Neće osigurač zaštititi audio uređaj od kvara, osigurač štiti instalaciju u slučaju da se uređaj pokvari.

Tromi osigurači se kod audio uređaja (unutar uređaja) koriste zbog kratkotrajne povećane struje tokom paljenja jer su kondovi prazni i povlače veliku struju (veći potrošači imaju soft start ali opet je struja veća nego u normalnom radu). Ako se menjaju sa brzim mora se ići na veću vrednost, što opet nosi svoj rizik. Najbolje je zadržati osigurač koji je stigao sa uređajem, tj njegovu specifikaciju.

Link to comment
Share on other sites

@brijac Veliko hvala na ponudi ali ne treba, već sam prelomio oko te kupovine. Možda će nekome zvučiti čudno ali kada jednom završim period čitanja i istraživanja, pa dođe na red nabavka, onda sam u fazi zanosa i emotivno se iscrpim ako odustanem i opet se vratim na razmišljanje.

BTW, Furutech danas evo vrišti samo tako posle nepunih 50h. Ko ne veruje u sleganje bi ga sada kroz prozor izbacio.

Link to comment
Share on other sites

Stvarno se sad zaoštrio tako da i ne vredi slušati ništa. Ostavljam da se sleže uz neki dobar film. Može i loš... samo da je glumica dobra. :lol:

B16 je osigurač. Brzo će ovaj GigaWatt a imam sa čim da se igram i bez osigurača. Evo npr. baš sam jutros zgotivio novi HL interkonekt za REL od 1.5m umesto onog vrlo dugog fabričkog, čuje se jasan napredak u brzini i odsečnosti. REL inače i sam prodaje Bassline Blue i to ne jeftino.

VBS-Neutrik SpeakOn:

52073212065_5e97a1850a_z.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aibo said:

Stvarno se sad zaoštrio tako da i ne vredi slušati ništa. Ostavljam da se sleže uz neki dobar film. Može i loš... samo da je glumica dobra. :lol:

 

B16 je osigurač. Brzo će ovaj GigaWatt a imam sa čim da se igram i bez osigurača.

Brzo prolazi ta zeznuta faza. Srecom.

 

Tako sam i mislio - B16. To nije dobro za hi-fi. Nisam slucajno pitao to. C16 stavi, pa tek onda ima smisla da poredis sa GigaWatt-om. Bas bi bilo dobro da izneses iskustvo u dve faze iliti za oba poredjenja. Vecina onih koji iznose iskustva za "audiofilske" MCB-ove u review-ovima i na forumima prelaze sa tipa B, tako da poredjenje vec u startu nije relevantno.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Aibo said:

...a imam čim da se igram i bez osigurača. Evo npr. baš sam jutros zgotivio novi HL interkonekt za REL od 1.5m umesto onog vrlo dugog fabričkog, čuje se jasan napredak u brzini i odsečnosti. REL inače i sam prodaje Bassline Blue i to ne jeftino.

VBS-Neutrik SpeakOn:

 

Za sub-ove koristim AudioQuest Boxer. 2x 5m. Ima razlike u odnosu na bazni Oehlbach NF Sub koji koristim za vezu sa AVR-om.

https://www.futureshop.co.uk/audioquest-boxer-subwoofer-cable

 

Link to comment
Share on other sites

^^ Vidim da se poradilo kod tebe solidno na žicama, konektorima i sl. Više mi se sviđa taj Delija od onog bivšeg kabloskeptika.

[mention=29491]Father[/mention] Organizujemo se nekad da čujemo dokle se doguralo.



Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Aibo said:

^^ Vidim da se poradilo kod tebe solidno na žicama, konektorima i sl. Više mi se sviđa taj Delija od onog bivšeg kabloskeptika. emoji106.png

 

:)

 

Nisam "kabloskeptik", vec samo racionalno rasporedjujem tezinske faktore i uticaj delova sistema u konacnom zvuku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...