Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

Mogao bih se složiti sa Tozom. Ipak sam na svojim gostovanjima po tuđim sistemima došao do zaključka da ogromna većina sluša zvuk koji voli, a ne koji je visoko veran ili poštuje prezentaciju živih instrumenata i ambijenta u kojem su snimani. Dosta tih sistema iz mog ugla gledanja zadovoljava samo karatkeristiku stereo sistema. HiFi je daleki ideal.

Ne krivim Drinu, poštujem njihove navike, ali sve više uviđam kako im mnogo toga nije jasno posle posete gde sam ja u ulozi domaćina.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Toza said:

@Nixie ne bi vjerovao kakav zvuk sve ljudi slušaju i kunu se u svoje sprave. 

Ič im ne smeta da prosipaju pamet i filozofiraju o hi - fi ju.

Čisto sumnjam da do sad nisi naletio na takve. Samo mudro ćutiš.

Otisni se malo na turneju pa ćeš čuti svašta.

Čuo sam sve i svašta. Ima tu jedna zamka, kad uletiš da slušaš tuđi sistem, a već si na svoj debelo navikao ili kad znaš tačno šta voliš pa svuda to tražiš, a to ima samo kod tebe. Treba biti oprezan, navika je čudo. Uglavnom kažem šta mislim o sistemu kad mi nešto puno smeta. Ako ima 3D prezentaciju, dovoljno dinamike i detalja, ne fali previše sa bilo koje strane opsega, ne iskače negde znatno meni je to OK. Gledam i na cenu opreme naravno, ima skupog sr... U principu ako je zvučnik  prihvatljivo linearan, a soba ne dodaje ili ne oduzima previše, onda se ostalo lakše postiže. Ako nije, onda je malo teže.

Meni je samo termin "podešavanje sistema" malo neobičan u toj priči. Kao što rekoh, kod mene ima da se podesi položaj zvučnika i jačina zvuka. Na PC ništa ne podešavam naročito, ekvilajzeri i tako to ništa. Samo balans ako je snimak takav, desi se ponekad ne znam iz kog razloga. 

Menjanje uređaja, kablova, igre sa filtracijom mrežnog napajanja, eliminacija vibracija, dampiranje sobe itd. ne znam kako bih to nazvao, ali podešavanje nije. Recimo modifikacija, optimizacija i slično. Zvučnike sam već podesio odavno, mislim na skretnicu uglavnom, ali to već spada u design.

Ono što je po meni pravo neko podešavanje, to je DSP ali samo ako ima para za kvalitetne sprave, ne ove igračke od 100$. MIslim da je to bliska budućnost. Analogne tonske kontrole, ekvilajzeri, to je isto aproksimacija, mada spada u podešavanje.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, somilenko said:

E sada ga nađe... Ja ulazim sa pretpostavkom da je probao pa odabrao i jednostavno preferira da meso umotava u kupus pre nego pakuje u papriku. Razumem ja šta ti pričaš, ali ne razumem zašto se sekiraš zbog toga.

Pa i ja sam ušao na forum sa pretpostavkom.

A poznato je da je pretpostavka majka svih zajeba.

Mada, i rusija je majka i rakija je majka... i jedna je majka

:)

Link to comment
Share on other sites

@Nixie griješiš. Naprotiv, očekujem da bude kao kod njega. Da ne bude kao kod mene. Da se vide razlike u sviđanju i nesviđanju, da se to čuje. A to podrazumijeva tonski ispravan sistem.

Ne zanima me ako voliš pokvarenu hranu, ali je ok ako voliš sarmu više od punjene paprike. Voliš ćoškove na točku? Pa brate, to je kvadar, kocka, cigla... nike točak.

Link to comment
Share on other sites

Podelio bih jedan tok misli koji je produkt nekoliko proteklih dana.

- KEF LS50 je brz zvučnik sa finom količinom basa za njegovu veličinu, svakako ne zvuči anemično sem ako nešto nije anemično u sistemu.

- Ta fina količina basa se, kao kod gotovo svih malih zvučnika, dobija naglašavanjem višeg basa. U ovom slučaju je najizraženiji opseg onaj u neposrednoj okolini 150 Hz. Ovo daje utisak punog i sočnog mid-basa pa npr. kontrabas zvuči veliko i moćno, čelo takođe, vokali isto... uživanju nikad kraja.

- U mom konkretnom prostoru još postoji i jak mod na oko 45-50 Hz koji to sve još dodatno ispuni pa ti stvarno ne deluje da basa ikada fali, šta više, moraš da se boriš sa tim modom da ne napravi one-note bas jer je vrlo rezonantan. Zaključak koji se iz ovog sam nameće je "pa meni ne treba ništa više basa, da je više ne bi valjalo".

 

Međutim, u kuću dođe sub i donese i nešto dubljeg basa. Zvuk u onom višem basu je posle sleganja utisaka ipak nešto deblji nego što bi valjalo i na duže slušaje se javlja zamor od tog podebljanja. Gotovo da nema podešavanja samog suba i pozicije u sobi koji mogu da izbegnu taj malo otekli bas. I onda iz radoznalosti zapušiš portove na glavnim zvučnicima koji su tjunirani baš na 50 Hz i podebljavaju sve do 200. U početku ti bude čudno, vrlo vitko, reklo bi se možda malo i previtko. Ni kontrabas, ni čelo, ni vokali više nisu onako moćni i veliki ko kuća. Došteluješ malo SUB, klik-dva više... i dalje je vitkije, ali još bolje udara i održava ton u vremenu. Hajde još malo da poslušamo. Evo ga kontrabas, nije više baš onako veliki, ali je jasniji i jasnije pozicioniran - lepo. Čelo takođe nije onako veće od života po sred sobe, ali je i ono baš jasnije locirano u prostoru, bolje skreće u krivine, i duže se čuje kako zvoni žica. Nije više ni u istoj ravni sa vokalom već malo pozadi, dublje, i ton baš lepo odzvanja od prostora, iscrtava ga kao nekakav sonar-gaždet iz SF flima, što ga tajni agenti nose u mraku. 

Zapitaš se malo "a zar ja ne volim onu punoću što sam pre imao?". Buva ti ne da mira pa opet isključiš sub, otvoriš portove... e to, evo je punoća koju pamtiš. Samo, nije nešto odsečna i precizna već onako - blago smotana. Udar je malo nejak i tup, prekriva rep tona koji se prolama kroz prostor i nema više tog sonara iz SF filma da "osvetljava" prostor. Majku mu, pa zar je moguće da ovo ranije nisi primećivao? Ma jesi. Poslednji put baš onomad kad si išao u goste kod onog lika što mudro ćuti u javnim raspravama. Posle si došao kući, pustio tri nove pesme što si tamo oduševljeno Shazamovao, ali nije baš bilo isto. Nema veze, posle par dana si zaboravio, kao i svakog puta pre toga. Ali sada si konačno sve to utvrdio i na svom terenu i više nemaš potrebe da zaboraviš.

. . .

Stvarno su dobri i iskusni konstruktori zvučnika, naprave ga tako da ti bez direktnog poređenja i iskrenije reference to stavrno bude vrh i da imaš osećaj da ti ništa više u životu ne treba. Tako pametnim dodavanjem tamo gde treba, i gde može, se perceptivno nadomeste fizički limiti i stvori zvuk koji "pevazilazi dimenzije kutije". A da mi je neko pre par godina rekao da se dodavanjem sub-a u sistem ustvari može postići agilniji i iskreniji zvuk nego onaj koji izlazi iz mini-monitora na samcu, ne bi mi tu priču lako prodao.

Link to comment
Share on other sites

Potpuno zatvaranje BR porta je samo za "gasenje pozara" u sistemima gde je bez toga neslusljivo - iliti kada nikakva kombinacija pozicioniranja ne daje rezultate.

Nijednom do sada nisam doziveo da to ne ubije dobar deo dinamike i isisa zivot iz zvuka.

Probaj kako se ponasa sa slamcicama.

Link to comment
Share on other sites

Nije potpuno već onako ovlaš tankim letnjim pamučnim nazuvicama, jer su nažalost kupljeni bez fabričkih sunđera koji su iz dva dela. Tražio uzduž i popreko po e-bay i Aliju ali nema. Mada je nebitno, ovo odlično radi posao.

A ta "dinamika" koja izlazi iz potpuno otvorenog porta dolazi sa cenom koju sam gore opisao.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Aibo said:

... Čelo takođe nije onako veće od života po sred sobe, ali je i ono baš jasnije locirano u prostoru, bolje skreće u krivine, i duže se čuje kako zvoni žica. Nije više ni u istoj ravni sa vokalom već malo pozadi, dublje, i ton baš lepo odzvanja od prostora, iscrtava ga kao nekakav sonar ...

Odavno pišem o perspektivi zvučne slike, udaljavanju instrumenata od slušaoca, dubinskim planovima, sa jasnim iscrtanim pozicijama u prostoru, neposredno povezanim sa reverberacijama preciznih mikrodinamičkih kašnjenja od inicijalnog tona, logičnih za odjeke koji se dešavaju od zidova, podova i plafona prostorije iz snimka. Upravo ovo pokazuje mrak sistema i agilnost u rekreaciji ambijentalne dimenzije zabeleženog izvođenja.

Kada i bas doživite pozicioniran na više mesta zvučne slike kod instrumenta na 5-7m od vas, malo levo malo desno, nešto centralno, pa dodatno složen u perspektivu sa opadanjem intenziteta, ali tačkasto vezan za instrument, tek onda možete reći da možete u penziju.

Link to comment
Share on other sites

Soba-pozicija slusaoca tj sweet spot-kvalitetan sistem srednje kategorije,nista skupo i odmah se oseti stereo scena po sirini i dubini....sve ovo se moze  nabaviti za cirka 700-800eu second handu......sto se manje pitasi dvoumis, vise vremena provedes u uzivanju i slusanju muzike.po meni je ova vasa filozofija (sve je upitno i podlozno promenama/filozofiranju) prihvatljivo.....

Link to comment
Share on other sites

Vaša neverica me ne čudi. Prosto razumem da kada ljudi nemaju takvog iskustva, jednostavno i ne mogu da razumeju moja pisanja.

Taj fenomen prezentacije basa pozicioniranog u prostoru je nešto što većinu mojih posetilaca zbuni u prvim trenutcima susreta sa zvukm sistema, ali kako vreme odmiče sve više počinju da kapiraju logičnost zvučne slike i uvlačljivost u muziku i izvođenje. Fokus pažnje odlazi izuzetno daleko iza zvučnika, a u zavisnosti od produkcije i snimka taj efekat biva izraženiji ili manje uočljiv.

Nevidljivost samih zvučničkih jedinica je apsolutna, a grandioznost zvučne slike prevazilazi dimenzije prostorije, a ponajviše iza zvučnika u daljinu.

Link to comment
Share on other sites

zamislite na trenutak da se nalazite u studio m,novi sad....na stejdzu svira petoclani akusticni bend,vi sedite u sweet spotu, tonski tehnicar/producent je taj  koji kreira tonski zapis....i sve ono sto cuje srecnik u sweet spotu bi trebali cuti kuci na vasoj audio opremi.....a sve ostalo su samo finese i teznja ka audio nirvani...prosto da prostije ne moze biti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...