Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

1 sat ranije, Aibo said:

Ha, al si ubo tajming. :)  Bio je sinoć kolega Naum sa svojim Neotech UP-OCC Silver. Neotech ima prirodan i tečan zvuk ali naspram ovog praviše zvuči zatvoreno u visokim i masnjikavo u mid-basu. Sa njim se scena zatvara i povlači unazad, sa VBS-Telegartner ima više atmosfere, prostora... prosto življe i otvorenije zvuči. Ja sam se čak malo uzdržavao da kažem svoj utisak, da ne ispadne "svaki cigo svoga konja..." dok Naum nije sam prokomentarisao sve isto... i evo već pribavlja materijal. Sad zamisli kako bi radio da ga ne hebe korak uvrtanja. :lol:

E sad, ja sam njemu stvorio zazubice sa kablom, a on meni sa iFi iPower X 12V napajanjem koje je stavljeno da napaja kablovski modem/ruter. Njegovo napajanje i moj LAN su bili dobitna kombinacija... Čim jedno od ta dva ode iz sistema, zvuk se malo podeblja i otromi, ode deo trajanja tona i dubine scene. Jutros je odmah pala narudžbina.  

...

Sub je čudo... Stiče se osećaj da slušam jasno sposobniji (veći, brži, rezolutniji) par zvučnika. I dalje sam u fazi smeškanja kada čujem neku novu stvar koju puštam prvi put od kada je stigao vufer. Slušao je sinoć kolega šta biva kada izgasim sub, pa još otvorim ponovo bas-reflex na zvučnicima da zvuk ne bi bio ispijen... Bas i mid-bas se uspore, izgubi na prostoru scena osetno, trajanje tona skraćeno... I to sve u pesmi koja i nema pravi dubok bas na kom je razika u ekstenziji očigledna. 

Kako god, jedno bez drugog ne može. Ni jedan kabal ne može fizički da doda zvuku deo koji fali kako sub to radi... niti sub može da povrati ono što se negde pre njega izgubilo pa stiže mutno, ugušeno i trapavo. Oni rade zajedno a ne jedno protiv drugog. :cheers

Nasuprot konstatnom dizanju frke oko kablova jer tu svi vole da uskoče i ispune dnevnu dozu pametovanja... Svi kablovi koliko ih ima u sistemu kod mene su zbirno nešto skuplji od ovog REL-a... i u finalnoj ceni učestvuju sa možda 20% a možda ni toliko. Ne bih uopšte voleo da sada čujem svoj sistem sa nekom konfekcijom umesto njih. 

Pošteno.

11 minuta ranije, Delija said:

 

Elem...

Ako si u prolazu kroz NS - navrni na pivo ili dva.

Ako nisi - napravi "prolaz". Mozes i @Toza-i da poneses LAN kabl na probu - ostalo je vec sve "iskristalisao". Taman mozemo da mu opljujemo i sistem i kablove :D

 

 

Red je više da mi se dooobro opljuje sistem.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aibo said:

Svi kablovi koliko ih ima u sistemu kod mene su zbirno nešto skuplji od ovog REL-a... i u finalnoj ceni učestvuju sa možda 20% a možda ni toliko. Ne bih uopšte voleo da sada čujem svoj sistem sa nekom konfekcijom umesto njih. 

Ne smem da racunam, a jos manje da kazem sta sam sracunao... :D

Link to comment
Share on other sites

On 2.10.2021. at 16:20, patason said:

t-5i ima 40 klikova na gainu

Sad sam proverio i još uvek je 40 klikova, prebacio sam ja nešto sa tih 60. 

On 5.10.2021. at 14:11, Delija said:

Elem...

Ako si u prolazu kroz NS - navrni na pivo ili dva.

Ako nisi - napravi "prolaz". Mozes i @Toza-i da poneses LAN kabl na probu - ostalo je vec sve "iskristalisao". Taman mozemo da mu opljujemo i sistem i kablove :D

 

BTW, ako volis filmove (jos bolje ako i lepsa polovina voli) - podseti me da te navucem na malo vise zvucnika u sistemu ;)

Nije skup dodatak sistemu koji vec imas, a po meni - vredi samo tako.

Dobar stereo sistem sa sub-om je vec ozbiljan upgrade u odnosu na nejake zvucnike na vecini televizora - ali mislim da ce ti prijati jos koji zvucnik samo tako. Podize "igru" na neki novi nivo. A koliko vidim - imas gde da ih "nataknes".

Organizovaćemo se već nekada da lepo opljujemo sisteme. :D

Što se tiče višekanalnog zvuka - smanjio sam filmove osetno u poslednje vreme a i ne privlači me nešto cela ideja. Uvek bih radije ulio svu ekstra kintu u napredak sterea... a ima tu još da se napreduje ohoho - već kujem plan za narednih 6 koraka. :lol:

On 5.10.2021. at 14:27, Toza said:

Nikako @Delija da nagovorim na kablove, ma ni on mene na sabove.

:)

Kad se izmešaju kablovi i subovi, to je prava stvar. :listen

Link to comment
Share on other sites

Ono što sam od saraunda čuo do sad je mahom u bioskopima, na nekim prezentacijama i u par sistema koji su bili na relativno početničkom nivou. Nekad je bilo nekih cool efekata, galopiranja oko mene, žvizdanja projektila kroz vazduh i sl. Ali svako malo bi se desilo nešto što mi zapravo smeta, pokušaću da objasnim što bolje mogu. Npr. čujem kako sa leve strane iz pozadine dolazi auto... prednja strana se već pojavljuje na ekranu 2-3m ispred mene a ja još uvek čujem auto u saraundu kao da je razvučen sa leve strane i dugačak više metara. Neko tu lupa vratima koja zvuče kao da je auto parkiran duž bočnog zida... a po onom što vidim na ekranu (šajbnu i haubu), ja taj zvuk očekujem samo blago levo od TV-a. To je samo jedan primer, sećam se i drugih gde imam utisak da se prostor u zvuku i na slici uopšte ne slažu... čak ni u bioskopu kada je platno ogromno. 

Sad, ne znam da li su to loše odrađeni efekti, neusklađen saraund sa veličinom i položajem ekrana... ali do sada me van par kul efekata nikada nije radilo i privuklo kao ideja. Meni je u glavi mnogo veća povezanost slike i zvuka kada su i jedno i drugo u istoj ravni i duž istog zida. Kontam da bi uz npr. VR set ta povezanost bila fenomenalna, ali dok mi je TV samo pravougaona ploča pravo ispred mene, zvuk sa svih strana mi stvara neki osećaj neslaganja. 

Možda nekada budem čuo tako odrađen saraund koji bi mi promenio mišljenje, ali svejedno ga ne bih kod sebe razvijao... svi ti kablovi i zvučnici u dnevnom boravku bi mi poremetili feng šui. :)

Link to comment
Share on other sites

Ima svacega. I dobro uradjenih efekata i malo manje dobro uradjenih. Sustina je da te surround zvuk dobrog sistema potpuno "uvuce" u film.

I ne mora da bude film - ono sto pruza BluRay koncert na tom istom dobrom surround sistemu nijedan stereo sistem ne moze da pruzi. Jednostavno - drugacije je skroz. Nema tu sofisticiranost vrhunskog stereo sistema, ali ima vise zivota i sirovosti neophodnih da se prenese prava atmosfera koncerta.

Bitna stvar - ako ti je reper kvaliteta surround sistema bilo koji bioskop u Srbiji - nisi jos cuo dobar kucni sistem. Najozbiljnije.

4Audio, Player i slicne prezentacije su isto maltene smejurija - sve sto sam do sada cuo. Za pocetak - bukvalno nijednom nisam cuo dobro podesene subwoofer-e koji su uzasno bitni za surround dozivljaj. Dodatno, nabiju oni gomilu surround zvucnika, ali nema kohezije zvuka - svaki zvucnik svira za sebe. Kao i za stereo - i surround sistem treba znati podesiti. Nije dovoljno pustiti automatsku kalibraciju sistema i room correction i to je to. I iz surround sistema DSP i room correction "isisaju zivot" - pogotovo sa default podesavanjima.

Kao i sa sub-ovima - mnogo je vise lose podesenih sistema od dobro i onda to stvori medju ljudima pogresnu sliku i predrasude.

Link to comment
Share on other sites

Poenta je da je dobar stereo sistem sa sub(ovima) odlicna osnova za dobar surround sistem. Ako malo ispratis ljude po forumima sa vrhunskim stereo sistemima - veliki broj njih ima i HT sistem, da li u okviru glavnog ili kao totalno odvojen sistem. Nije to slucajno.

 

p.s. Za surround zvucnike ti ne treba monokristal :) Ustemuj 2.5 mm2 najobicnije kablove u zidove i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Добар бакарни 4мм за сурр звучнике мин. Добар, не скуп.

То је то, систем који није добро подешен квари доживљај и ствара предрасуде. Отворили Синеплекс у Нишу, маса људи каже много добро. Одем тамо, разочарам се. Једино што добро су ниске фреквенције код експлозија. Ајде сад објасни неком ко није чуо сређен систем, како се разочараш у биоскопу а тврдиш кући ти се боље чује.

Link to comment
Share on other sites

Sistem koji nije dobro podešen, sistem koji nije dobro podešen...

Kakve veze ima da li je suraund ili stereo. Sistem koji nije dobro podešen, nije dobro podešen.

Nažalost, ima ih vjerovali ili ne ogroman broj. A zovu se ljudi audiofilima. I imaju ljudi popriličan staž.

 

Link to comment
Share on other sites

Ima tu svašta da se čuje kako ne treba...

Čuvena i čudesna floskula... nema basa ako ga nema snimljenog... ah, repovi od kontrabasa koji se vuku po podu. Zamuljano i zatutnjano...

Pa onda fali jedan dio spektra...

Pa još čuvenija rečenica... svileni visoki...

Dođeš i čuješ da visokih i nema. Vidiš ribone i očekuješ čuda, a visoki nešto šuškaju u pozadini...

Ili, vidiš mrcine od monoblokova i zvučnika i očekiješ spektakl, kad ono miševi nešto sviruckaju na hoklicama sa minijaturnim instrumentima...

Slušaš simfonijski orkestar, a ono minijatura...

I tako.

Link to comment
Share on other sites

Šta se toliko sekiraš @Toza, pa ovo je visoko subjektivan hobi, taman posla kada bi se svi ložili na isto... Bio bi jedan proizvođač svega, svi bi imali istu sobu i to bi bilo to... Suština je uživati u raznolikosti.

Neka svako radi kako hoće, ako pita za savet odgovoriš, ako ne, ne namećeš i to je to.

To je kao kada pokušavaš da ubediš nekog da mu je punjena paprika bolja od sarme a on lud za sarmom...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...