Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

Da ubacim sliku mojih VBS konektora kad se već pominju, malo ulepšani od strane mene 
IMG_20210816_000354_edit_17628378691060.thumb.jpg.cb600aaa17ba307a81a8dccf9ebfa92a.jpg
IMG_20210816_000252_edit_17573888985859.thumb.jpg.eca6b4952cb1818773b057cffcfe9b8a.jpg
Lepo, mada se meni sviđaju i ovako. Lep aluminijum, ne osećam potrebu da ga krijem. Sad ono, ja jesam ljubitelj industrijskog dizajna, npr. crno sapa crevo mi izgleda super. Kupio sam snake skin u kanibalu za sve strujaše, stavio na jedan i shvatio da preferiram mat sapa crevo od sijajućeg najlona. Skinuo odmah i sad su sva exposed. Ukusi... Najbitnije je da zvuče odlično.

Mada, kad ljudi vide memorijsku penu koja podupire strujaše na mestu izlaska iz uređaja... Više i ne gledaju u kablove već u sebi (a neki i naglas) misle da sam ku-ku.

[mention=29491]Father[/mention] Paranormalna aktivnost liči na optički signal koji ide direktno kroz vazduh do optičkog ulaza (koliko vidim baš je na toj poziciji).
Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Aibo said:

Lepo, mada se meni sviđaju i ovako. Lep aluminijum, ne osećam potrebu da ga krijem. Sad ono, ja jesam ljubitelj industrijskog dizajna, npr. crno sapa crevo mi izgleda super. Kupio sam snake skin u kanibalu za sve strujaše, stavio na jedan i shvatio da preferiram mat sapa crevo od sijajućeg najlona. Skinuo odmah i sad su sva exposed. Ukusi... Najbitnije je da zvuče odlično.

Mada, kad ljudi vide memorijsku penu koja podupire strujaše na mestu izlaska iz uređaja... Više i ne gledaju u kablove već u sebi (a neki i naglas) misle da sam ku-ku. emoji4.png

[mention=29491]Father[/mention] Paranormalna aktivnost liči na optički signal koji ide direktno kroz vazduh do optičkog ulaza (koliko vidim baš je na toj poziciji). emoji1.png

Raspali par svarovski detalja

Link to comment
Share on other sites

Stvarno bre Jager, nikakav si sektaš.

Prošle godine sam se baš dvoumio između tih Neutrik profi i WW silver tube, pa nekako otišao na ove druge. Sada mi više nisu interesantni...

Inače, izvadio danas neki višak iz LS50. I da, zaista se čuje razlika na bolje. 548d684325328c72f18818dd9e59b6c2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nije pravljen da bude 75 Oma. Van toga ne znam šta da kažem sem da sam imao neke koji jesu bili 75-omski ali se nisu proslavili. Sa druge strane, pominjani Neotech, Marohei i ovaj VBS nijedan nisu 75-omski ali zvuče za moje uši jasno bolje u svakom mogućem smislu od recimo Canare-Belden koji to jeste. Više detalja kroz ceo spektar, definisaniji bas, raslojeniji instrumenti, itd. Dakle ne pričamo o nekom tonskom bojenju već o jasno više informacija.

Neki moj empirijski zaključak, sa kojim se mnogi sigurno neće složiti, je da izgleda da postoje bitnije stvari od impedanse.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2021 at 11:30 AM, jager said:

Ne volim rca sa šrafovima . 

Da. To je traumaticna tacka na fizickom delu konektora. Narocito ako staf direktno a bez neke podloge pritiska kabl. Cak i ako telo konektora nije provodnik. Medjutim sa podlogom vece povrsine izmedju vrha stafa i kabla unutar konektora stvari su nesto bolje... Lako se utvrdi merenjem svako "stiskanje kabla" povecava kapacitivnost i to dramaticno a narocito ako je kabl koaksijalni. I oni sistemi sa stezanjem metalnog nosaca direktno na kabl - isto. :( tu je delimicno resenje postavljanje nekog izolacionog prstena i vece povrsine na mestu stezanje kabla. Barem prema nekim mojim konkretnim merenjima...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Aibo said:

Nije pravljen da bude 75 Oma. Van toga ne znam šta da kažem sem da sam imao neke koji jesu bili 75-omski ali se nisu proslavili. Sa druge strane, pominjani Neotech, Marohei i ovaj VBS nijedan nisu 75-omski ali zvuče za moje uši jasno bolje u svakom mogućem smislu od recimo Canare-Belden koji to jeste. Više detalja kroz ceo spektar, definisaniji bas, raslojeniji instrumenti, itd. Dakle ne pričamo o nekom tonskom bojenju već o jasno više informacija.

Neki moj empirijski zaključak, sa kojim se mnogi sigurno neće složiti, je da izgleda da postoje bitnije stvari od impedanse.

Izvini mozda ce da zvuci negativno, nije mi stvarno to namera, ali zakljucak nije validan. Onaj u poslednjioj recenici koji se tice tehnickog dela. Ovo drugo je OK i tice se subjektivnog utiska na osnovu probe razlicitih kablova. U konkratnom sistemu, a moze da bude korisno i drugim clanovima pri izboru kablova?

Impedansa nema toliko veze sa kablom van konteksta onoga sto je ispred i iza kabla. Impedansa je terminacija posle kabla i opteretno opterecenje na ulazu sledeceg uredjaja, U ovom slucaju SPDIF receivera. Tipicno je 75 oma a mozw biti i 50oma. Impedansa takodje zavisi i od transmitera koji je driver ispred kabla. I od njegove "moci" da "vozi" razlicita reaktivna opterecenja (kabl sa konektorima) u sistemu 75 ili 50 oma opterecenja i ulaza receivera. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Majda, da li možeš da konkretizuješ sve to u korisničku preporuku (bez daljeg razlaganja teorije). Ako te prijatelj pita za preporuku SPDIF kabla koji bi trebalo da zvuči najbolje moguće, šta bi mu preporučio da kupi ili napravi?

...

Sećam se da sam čitao čitave ekspozee o refleksijama, BNC konektorima, RCA konektorima (koji suštinski nisu namenjeni za 75 Omsku konekciju i sama geometrija to onemogućava), itd. Shvatim tu teoriju kako je shvatim, kupim kabal koji je najviše poštuje i onda ga zvučno oderu svi koji prosto koriste kvalitetniji materijal poput srebra i monokristal bakra, kakva god da im je impedansa. To je ono što mogu da čujem i čuo sam iznova u svom i još ponekom sistemu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Aibo said:

Majda, da li možeš da konkretizuješ sve to u korisničku preporuku (bez daljeg razlaganja teorije). Ako te prijatelj pita za preporuku SPDIF kabla koji bi trebalo da zvuči najbolje moguće, šta bi mu preporučio da kupi ili napravi?

...

Sećam se da sam čitao čitave ekspozee o refleksijama, BNC konektorima, RCA konektorima (koji suštinski nisu namenjeni za 75 Omsku konekciju i sama geometrija to onemogućava), itd. Shvatim tu teoriju kako je shvatim, kupim kabal koji je najviše poštuje i onda ga zvučno oderu svi koji prosto koriste kvalitetniji materijal poput srebra i monokristal bakra, kakva god da im je impedansa. To je ono što mogu da čujem i čuo sam iznova u svom i još ponekom sistemu.

Zavisi u koje doba godine me pita. Ako me pita kada je zima rekao bih mu da prvo zameni letnje gume zimskim pa tek onda da preslusa nekoliko kablova koji su mu dostupni i sam da odluci koji mu najvise odgovara. I da se ne zamarta tehnoloskim i elektronskim specifikacijama. Isto kao sto vecina ljudi i radi?

Ako mislis na "traktate", tekstove, bez ijedne formule, bez ijednog dijagrama, bez ikakve fotografije konkterniog setupa, bez ijedne fotografije nekog merenja - ja to uopste ne citam. Ustvari odmah znam da nema nikakvu relevantnost. Isto ka o sto znam da kada mi covek prilazi na ulici da u 99% trazi novac... A uprabo takvih tekstova je sve vise... :)

Aibo sve je OK. Podrzvam uporedne testove sve dok ostaju u domenu sublektivnih prikaza zvuka i promena koje komponente unose. Naravno uz cinenicu da neko drugi ko testira iste komponente moze da ima i drugacije misljenje sto je veoma prisutan fenomen u praksi... Ali postaje ogroman problem kada se te subletivne kontatacije, koje se ticu zvuka i nicega vise koriste kao argumenti da bi se komentarisale tehnoloske i tenicke specifikacije? I kada se iskljucivo na osnovu testova zvuka donose generlni isveobuhvatni zakljuci koji se odnose upravo na tehnoloski domen i standarde.

Ne vidim potrebu da ljudi koji testiraju opremu govore o stavima tehnoloske prirode. Ne vidim potrebu ni da spominju bilo sta od toga. Izuzev modela komponenti koje testiraju. I eventualno materijala koji se slusa... Isto kao sto ne vidim potrebu da bilo sta drugo citaju od strucne literature. Zanima ih zamo zvuk i nista vise. To mi je sve potpuno OK.

ALI skoro uvek takvi nacini subjektivnih prikaza imaju za potrebu da se umesaju u tehnicke stvari, na osnovu 2-3 procitan teksta sa interneta, i da daju neki "znacajan" generlni i definitivan komentar u tom smislu. To je pocelo veoma da smeta.

Ne mislim nista lose i rado citam tvoje prikaze.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, bkrmar said:

Da li moze da se izmeri impedansa tog kabla, cisto informacije radi? 

Impedansa kabla ne postoji i nije je moguce izmeriti. Postoji ukupna impedansa transmisionog sistema a kabl je samo komponenta veze u tom sistemu.

Moze da se nesto od toga i izmeri osciloskopom. Kod kablova na kojim moze da se skine poklopac na konektoru priljuci se osciloskop i izmeri kvadratni signal spdif-a.

(I tu bi se videlo da signali vrlo cesto u ogromnom broju slucajeva nisu po standardima za spdif. oko +-0.250 mV. to je 0.5V p-p nivoa. U vecini slucajeva su oko 3.3V p-p ili cak 5V. sto su neke velicine napona napajanj digitalnih kola...

Svi pricaju o ne znam cemu vise a taj recimo vrlo bitan podak se uopste ne uzima u obzir. :( )

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se nismo baš razumeli. Članke koje sam čitao su imali matematičkih formula, grafika, merenja... Vrlo ubedljivi i nadasve logični. Čitao sam ih da bih se bolje naoružao znanjem i pravio bolje odluke, da ne plaćam slepo za marketing Audioquest-u i sličnima. Poprilično sam siguran da sam ih dobro razumeo... Samo se na terenu meni kao finalnom potrošaču nisu pokazali preterano korisnim.


Tehnikalija se ne bih ni doticao da pitanje nije bilo u direktnoj vezi sa tim, ali takođe i sa mojim ličnim utiscima, pa baš i nije bilo moguće zaobići ih potpuno.

Zaključci pritom nisu ni generalni ni sveobuhvatni, već moji lični i kao što rekoh empirijski. Potpuno je OK da neko ne veruje ni mom sluhu, ni objektivnosti, ali nekog možda i to interesuje.



Link to comment
Share on other sites

Manje više da. U ovom konkretnom slučaju da je po mom ličnom slušnom iskustvu digitalac od kvalitetnijeg materijala (monokristal srebro i bakar) zvučno jasno bolji od onih koji poštuju navodno najbitniji tehnički aspekt ali su im konektori mesingani ili od svakojakih legura.

Smatram da mišljenja pojedinaca koji daju prednost tehnikalijama i graficima ima sasvim dovoljno na internetu. Pa računam da ni moje lično slušno nikome neće škoditi. Dosta sam stvari čuo, ni od kog brenda još nikada dinar nisam dobio. Kažem šta sam čuo i šta mislim pa ko želi neka ga pročita, prihvati, otpiše (nemam sluh, volim obojen zvuk, itd.)... Ali ja mesingani Canare RCA koji se trudi da bude po standardu u sistem više nikad ne vraćam sigurno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...