Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

Za mene jeste problem, ne podnosim agresivan zvuk, puno mi smeta. Ko da mi se unosi ulice. Zato trpim kritike da mi se zvučnici čuju malo dosadnjikavo, ali čim dignem malo taj kritičan deo spektra, gubim želju da slušam duže. Taki mi slušni aparat ugrađen, davno. 😄

Link to comment
Share on other sites

Kod sebe namestim mali Dynaudio, ili  Wharfedale D 11.1 da mi zvuči i meri se kako želim. Odnesem to sve kog Groznog, skroz drugačije, njemu bolje, a meni malo agresivno zvuči, em druga soba, em drugo pojačalo i ostalo. Što mi je jedan naš poznati audiofil  pričao još krajem prošlog veka kad sam bio početnik, mora da se prilagodi zvučnik sistemu i sobi. Druga opcija je znatno skuplja, menjaj besomučno dok ne nabodeš, i onda ne pipaj ništa.

Link to comment
Share on other sites

Priznajem da je WD11.1 bolje zvučao kod njega nego kod mene ili kod sestre, ali tek kad smo stavili masku, bez maske isto malo agresivno. Osim toga ja nisam imao stalke, a kod sestre to stoji u nekoj pregradi velike sobe, daleko od bilo kakvog optimuma. U ostalom mislim da si ih čuo, i jedne i druge. Tebi se sviđa taj malo "potentniji zvuk", tako da mogu da razumem zašto je LS50 napravljen tako kako je napravljen.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nixie said:

Da, to je tako kod analognih filtera. Sa digitalnim se tu može sve postići, na žalost ovi nama dostupni su daleko od savršenstva.

Slučajno sam imao prilike pre par godina da izmerim jedne tvoje zvučnike, skoro potpuno linearno, osim niskih frekvencija gde sam praktično merio sobu više nego sam zvučnik. Tako i treba da bude. 

Pa jeste ali si sigurno primetio ako si merio real-time FFT transfer white noise recimo na koji skoro tipican nacin, u visokom delu spektra, recimo posle 5-6KHz, SVI zvucnici reaguju slicno. Refleksije, koje se menjaju bukvalno po satimetrima pomeranja mirofona i jednom recju haos. Bez obzira koji je prostor u pitanju. A na ovim statickim merenjima sweep-a to se ne vidi?

Nisam siguran da kod digitalnih tretmana signala mogu da se "razdvoje" carakteristika filtera i faza? Zbog toga uglavnom i ne daju fazni odziv. Na primer kod HF filtera na merenjima DAC chipova i njihovih preseta za digitalne HF filtere?

Ja sam imao "veliko" vreme za menjanje, slusanje i konsultacije drugih usiju za te i druge zvucnike. Kao i veliki izbor solidnih zavojnica za eksperimente u toku slusanja i merenja. A uglavnom koristim eksterne skretnice za vece kabinete.

U tom smislu smo svi mi previse kriticni prema proizvodjacima koji nemaju taj luksuz. Narocito kada su u pitanju manji kabineti gde je jednostavno prostor za skretnicu veoma ogranicen, budet unapred definisan kao neki deadline? A kupci zele SVE, pre svega male kabinete, dubok i cist bas, vecu osetlivost, ravnu impedansu, visoke koji ne zamaraju, umerenu i prirodnu sredinu i cist donji mid, da upucaju trocifrenu snagu u kabinete itd... Jednostavno nemoguce je zadovoljiti sve to u okviru zadatih dimenzija. Drugo izbor komponenata drivera je bitan. Veci proizvodjaci ne smeju da dozvole sebi da naprave 100kom i posle da nemaju komponente? Pa spare parts driveri. A da im to bude po nizoj ceni da bi imali neku kakvu takvu zaradu posle cele avanture...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da sa white noise, non stop se menja odziv čak i kad ne mrdam ništa, pa uzmem recimo prosek 5 ili 10 merenja. Mislim merenje je u sobi koju imam, šta ću, bolje išta nego ništa, ne mogu ja to da nosim negde na livadu i dižem 5metara na merdevine. Bez merenja kakvog takvog, stvarno ne znam kako bih bilo šta uradio. Sa SWEEP kad ponovim nema razlike ili su toliko male da nije bitno.

Ove digitalne skretnice, nisam koristio do sada (recimo mini DSP), mislim da imaju neovisno podešavanje faze i amplitude, možda grešim.

Kod malih kutija, smeštaj sketnice je katastrofa, znači nekad mora da se ide na lošije rešenje da bi u opšte stalo unutra. Moje kutije su oko 50l bruto, ali opet sam odvadio skretnicu napolje. Jednostavno nema mesta unutra, a i kad treba da se menja nešto 100x je lakše.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Nixie said:

Nije baš mala razlika, tu oko 4- 5db, ovaj su upeglali kako treba.

Da ali to je jedan zvucnik. Sa 2 zvucnika u sistemu dolazi vise do isticanja HF regiona, sa svim refleksijama prostora, Sa svim importovanim digitalnim HF sumovima pa jednostavno moraju te krive da budu blaze u opadanju ka HF spektru? Na osnovu nekih mojih iskustava...

Recimo mi bi bili sokirani kakve su preporuke snimatelji i ljudi koji su provodili dane u studijima preporucivali. I to za razlicite vrste muzike. Svodi se na to da su sve gore cak ispod 10KHz jednstavno "skidali" naravno ne nekim filterima viseg reda... A to je bilo pre digitalne ere, ceo sistem je bio analogni.

Jos jedna zanilmlivost kada su ljudi iz RCA laboratorija demonstrirali zvucnik sa prosirenim opsegom zanacajno ka visokim, ljudi po dansing salama jednostavno nisu to prihvatili. Receno im je da zvuce neprirodno. (na osnovu svedocanstva H. Olsona i njegovih saradnika)

Za savremena shvatanja kako bi hesto trebalo da zvuci, blago receno cudno.  :)

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nixie said:

Da sa white noise, non stop se menja odziv čak i kad ne mrdam ništa, pa uzmem recimo prosek 5 ili 10 merenja. Mislim merenje je u sobi koju imam, šta ću, bolje išta nego ništa, ne mogu ja to da nosim negde na livadu i dižem 5metara na merdevine. Bez merenja kakvog takvog, stvarno ne znam kako bih bilo šta uradio. Sa SWEEP kad ponovim nema razlike ili su toliko male da nije bitno.

Ove digitalne skretnice, nisam koristio do sada (recimo mini DSP), mislim da imaju neovisno podešavanje faze i amplitude, možda grešim.

Kod malih kutija, smeštaj sketnice je katastrofa, znači nekad mora da se ide na lošije rešenje da bi u opšte stalo unutra. Moje kutije su oko 50l bruto, ali opet sam odvadio skretnicu napolje. Jednostavno nema mesta unutra, a i kad treba da se menja nešto 100x je lakše.

Pa da. Upravo tako.

(Meni su eksperimentalne ploce sa klemama za skretnice jednostavno nezamenjljive. Ono preleemljavanje elemenata po sto puta nicemu ne vodi... Bukvalno za desetine sekundi moze da se konkretno promeni konfiguracija i da se rezultat cuje? Skoro ali naravno ne i u potpunosti se eliminse "pamcenje")

Link to comment
Share on other sites

@Majda

Druge substance se danas koriste u Dance salama/arenama, pa je drugačija i percepcija...

Šalu na stranu, da, jeste čudno...

Ima jedan video, baš u vezi sa Blue Note reizdanjima i remasterima sa starih traka, gde Joe Harley kaže da su se stara izdanja producirala sa dve pretpostavke (stara izdanja iz 60-ih), a to su da slušaoci imaju sisteme koji oskudevaju u visokim, pa se u produkciji, taj spektar dodatno isticao, kako bi do nekle kompenzovali to i da je prosečan gramofon na kojem će se slušati ploča loš i da će usled realno zapisanih bass fr doći do iskakanja igle iz brazde, pa su atenuirali bass i dodavali breg na 80-100 Hz (sigurno područje gde se ne očekuje izletanje igle gramofona) kako bi snimak zvučao kao da ima bass-a. Ako se uzme u obzir da je prethodna strategija masteringa i ako se na to doda redovan FR zvučnik, koji sve to pokaže, može se reći da bi zvučalo neprirodno, pogotovo ako je takva produkcija u to vreme bila trend...

Evo ga link ka tom videu, zanimljiva je i priča...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...