Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

@vdzele Kako koji proizvodjac.Ja sam imao bas detaljna uputstva. dobio zvucnike sa nalepljenim kockicama gume od strane proizvodjaca,relativno cvrste.Rekli su mi da je to varijanta ako ih neko stavi na policu da bude koliko toliko odvojena,ali da za najbolje rezultate treba koristiti stalke(bas ovakve open frame) i da se tada obavezno skinu gume i koriste sa spajkovima. Probao sam dakle ipak i gumu,silikon,blue tac i zaista je bilo najbolje sa siljcima prema zvucnicima.Sa bluetac je bass bio mastan i neprecizan,gubili se detalji u visokim.Malo mozda nekom treba da prevazidje strah od unistavanja zvucnika ali taj donji deo se ne vidi i kod mene je nakon 15-20 godina ostalo svega par rupica.Naravno da zvuk treba biti opredeljujuci, ada se do optimuma dolazi probom.Napisah vec,samim podloskama ili bodenjem u parket se dobija drugaciji zvuk i u jednom set-upu sa istim zvucnicima mi je razlicito prijalo. 

Sve je bolje nego staviti zvucnike na neku dasku da tandrču.I najgori stalak je od toga bolji.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aibo said:

Hvala svima na odgovorima. 7.2 kg su inače LS50, onako male ali teške za svoju veličinu i vrlo mrtve kad se čuknu. Nakon ovog što je miletrosak linkovao, probaću eto prvo sa praznim stalcima, pa puniti u 2-3 etape da vidim šta im prija.

Što se spajkova tiče, već imam KEMP sa podloškama, oni su oštri vrlo (i dobro su mi utegli bas na trenutnim kutijama, i što reče Sondek podigli energiju u visokim). A poslaće i uz stalke čovek još 1 set onih kraćih i tupljih, pa mogu da probam i jedne i druge, sa i bez podloška... pa šta se primi.

Gore ispod samih zvučnika će barem za početak biti one obične silikonske tačkice... dok se završi to oko punjenja. Moram malo da segmentizujem i smanjim početnu muku da ne izludim sebe opcijama. :screwy Kasnije ću lagano da isprobam i druge varijante.  

Aibo, што се тиче сталака - пробај прво празне, па 3/4 пуњене, па пуне и сам процени...

Песак загреј у рерни и додај оне грануле за упијање влажности, а покушај да их херметички затвориш када завршиш пробања.

Шиљак би требало у теорији да зврши најбоље посао (ка поду или ка звучнику) али то не мора бити амин.

Знаш и сам, као и за много тога треба много стрпљења и времена да се резонски уоче промене.

Честитам за LS50, сјајан мали звучник. Предња плоча изузетно дампирана од специјалне смесе развијене управо од Kef-a.  Посвети максималну пажњу на позиционирање звучника али немој да занемариш и висину.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Aibo said:

Vidiš, ovo za mačiji pesak ako je istina bi mi smanjilo muke

Samo da znas, ako ti neko vec nije rekao, nije sve sto se prodaje kao pesak za macke zaista pesak.

Ima pravog peska a ima i nekih koji uopste nisu pesak, samo tako izgledaju.

Meni je to pokazivala drugarica koja ima macku, treba da proveris, koliko se secam oni "skuplji" su bili pravi pesak ( ne secam se da li je to obican ili kvarcni, sad ovako napamet ).

Link to comment
Share on other sites

Evo bliži se kraju nova postava. Kažem bliži jer dva stubića na levom stalku još uvek nisu napunjena... imali su feler nekakav i majstor mi šalje nove danas. Visina je zaista mogla par cm gore, pogotovo jer sam ja zamislio da će stalak biti 60 cm bez spajkova o on je ustvari 60 cm sa spajkovima... sam sam kriv jer nisam precizirao kad sam naručio. Prvo sam se smorio kao zec i već počeo da razgledam različite podloške. Međutim, za sada sam odustao jer ovi drajveri stvarno nisu osetljivi na tih par cm. Ne čujem bitnu razliku kada zalegnem malo u njihovu visinu i kada se podignem 10-15 cm iznad. Na AE je to pravilo vrlo čujnu promenu tonskog balansa, ovde ne. Nije im loša ova koaksijalna fora.

49237754401_16c002efc3_c.jpg 49237754241_a70584a8ef_c.jpg 49237754371_b776198c53_c.jpg

Pored levog zvučnika na podu svetli letva Bada LB-5600. Nov je i izvor - Burson Playmate, fina sprava velikog i nešto toplijeg zvuka. Samo je Cyrus ostao od starih stvari i inače ne izgleda ovako musavo kao na slici, svetlo je prenaglasilo prašinu nekako. :)

49237280203_ca38dbb85d_c.jpg

Meni to skupa već zvuči jako fino, mada imam još da se igram oko zakretanja, nagiba... 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Aibo said:

49237280203_ca38dbb85d_c.jpg

 

Baš sladak sistem. Jednostavnost često prati kvalitet. Izdvojio sam ovu sliku videvši da koristiš podloške na daku, da preporučim iste ispod pojačala i filter letve. Za pojačalo pouzdano znam da će benefit biti čujan. Meni je na odvojnom trafou ozbiljno popravilo rezoluciju, da li će i na filter letvi, ne znam sa sigurnošću, ali treba probati.

Vrlo prijatan ambijent! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Лепо скоцкано, такорећи нови систем на делу.

Два питања:

- Дебљина горње плоче сталка за звучнике?

- напајање за Burson, ту су и дискретни Opamps?

Link to comment
Share on other sites

Moji fabrički b&w stalci sa podloškama, spajkovima i gumenim podloškama ispod zvučnika sve ukupno 63cm, tako da je to ta visina. Ja u moje nisam stavljao nikakav pijesak, ali su i ovako dosta masivni, mislim oko 5kg.
Neko reče da je prešao na KefR3, jeli osjetna razlika u zvuku?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Aibo said:

Evo bliži se kraju nova postava. Kažem bliži jer dva stubića na levom stalku još uvek nisu napunjena... imali su feler nekakav i majstor mi šalje nove danas. Visina je zaista mogla par cm gore, pogotovo jer sam ja zamislio da će stalak biti 60 cm bez spajkova o on je ustvari 60 cm sa spajkovima... sam sam kriv jer nisam precizirao kad sam naručio. Prvo sam se smorio kao zec i već počeo da razgledam različite podloške. Međutim, za sada sam odustao jer ovi drajveri stvarno nisu osetljivi na tih par cm. Ne čujem bitnu razliku kada zalegnem malo u njihovu visinu i kada se podignem 10-15 cm iznad. Na AE je to pravilo vrlo čujnu promenu tonskog balansa, ovde ne. Nije im loša ova koaksijalna fora.

49237754401_16c002efc3_c.jpg 49237754241_a70584a8ef_c.jpg 49237754371_b776198c53_c.jpg

Pored levog zvučnika na podu svetli letva Bada LB-5600. Nov je i izvor - Burson Playmate, fina sprava velikog i nešto toplijeg zvuka. Samo je Cyrus ostao od starih stvari i inače ne izgleda ovako musavo kao na slici, svetlo je prenaglasilo prašinu nekako. :)

49237280203_ca38dbb85d_c.jpg

Meni to skupa već zvuči jako fino, mada imam još da se igram oko zakretanja, nagiba... 

fino minimalisticki dizajn vidim sapa crevo koji su kablovi.

Link to comment
Share on other sites

Dakle dominira utisak o minimalizmu. :) 

@Father

Da, primetio sam još ranije i sa nekim jeftinijim DAC-ovima da vole kada se umire na nekim mojim prmitivnim podloškama pa sam na kraju naručio ove i nisam se pokajao. Dokupiću još nek ima za igru na raznim pozicijama... Čemu život služi ako ne da se igramo. :) Na letvi je sada inače strujaš sa setom pozlaćenih Viborga i Helix motanim kablom od nekih žica koje nisu finalne. Ne zvuči rđavo uopšte sa obzirom na koštanje.

@ab

Gornja i donja ploča su po 5 mm debljine. Stalak sam iz radoznalosti merio dok je bio prazan i jedan je 11 kg težak. Biće oko 16-17 sa peskom.

Opamps su oni obični NE5532, možda nekada probam diskretne ako bude prilike. Napajanje fabričko 12 V / 6 A tako da ne bi baš jeftino linearno bilo za tu snagu. A snague treba jer opamps rade u klasi A i greje se uređaj prilično. Ne znam ni koliko bi imalo smisla zazati se tim jer se oni ponose svojim internim MCPS napajanjem i kao ga porede sa linearnim itd.

@laky

U sapa crevu su umotani razni kablovi različitih preseka po Tozinom receptu. Pre toga su bili pletenice od LAN kablova i ovo mi se pokazalo bolje.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Aibo said:

Na letvi je sada inače strujaš sa setom pozlaćenih Viborga i Helix motanim kablom od nekih žica koje nisu finalne. Ne zvuči rđavo uopšte sa obzirom na koštanje.

Još nisam probao te Viborg konektore, ali kako vidim, cena im je baš povoljna za set. Oblaganje 99,99% bakra korišćenog za telo u tri sloja sa OF bakrom, srebom i zlatom... može biti zanimljivo. 

Da li si kod te Helix konstrukcije vodio računa o pravcu umotavanja žica u kontra smer od unutrašnje rotacije licni? Ta opcija donosi čujna poboljšanja, kako navodi autor stranice koju si linkovao. I u sopstvenoj konstrukciji sam to primenio iako nije Helix u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Trenutno sam namotao Helix od instalacionog kabla koji je pun presek pa nema tog detalja. Da ne pominjem da je u PVC. :) Našlo se u kući i privremeno je samo jer ne mogu na sve strane odjednom. Jedno po jedno, doći će i to na red za dodatno utezanje.

Link to comment
Share on other sites

Odlicna postavka,ls50 je dovoljno mali da moze da se smjesti u prosjecnu dnevnu sobu bez da ostali ukucani misle da zive u studiju ili audio salonu a zvucno ce mu se tesko naci mana.Zakretanje unutra obavezno zbog bocnih refleksija,al probaj i primicanje zadnjem zidu,nije od onih zvucnika "sto dalje to bolje",meni su najbolji zvuk davali nesto blize zidu uz apsorber iza.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aibo said:

Trenutno sam namotao Helix od instalacionog kabla koji je pun presek pa nema tog detalja. Da ne pominjem da je u PVC. :) Našlo se u kući i privremeno je samo jer ne mogu na sve strane odjednom. Jedno po jedno, doći će i to na red za dodatno utezanje.

Ispravno si sve uradio. Uvek sam tvrdio da konstrukcija nosi najveći momenat, za tim tip izolacije i konačno tip i kvalitet provodnika. Važno je da si zadovoljan, i da znaš da se to može dodatno podići u nekom trenutku razbibrige i komocije za igranje.

Samo me brine krutost te batine, ali ni to nije prepreka da uživamo. :D

Link to comment
Share on other sites

On 19.12.2019. at 10:06, Trouble said:

Odlicna postavka,ls50 je dovoljno mali da moze da se smjesti u prosjecnu dnevnu sobu bez da ostali ukucani misle da zive u studiju ili audio salonu a zvucno ce mu se tesko naci mana.Zakretanje unutra obavezno zbog bocnih refleksija,al probaj i primicanje zadnjem zidu,nije od onih zvucnika "sto dalje to bolje",meni su najbolji zvuk davali nesto blize zidu uz apsorber iza.

Šetkam ih tamo vamo i isprobavam razne varijante koje prostor dozvoljava. Za sada mi se najviše sviđa kada su ~60 cm od zadnjiih zidova, 2 m između njih, 2 m do mene... blago samo zakrenuti ka slušnoj poziciji da se dobije fokus. Levo i desno takođe imaju solidno praznog prostora mada to ima nekih svojih problema u vidu nameštaja koji drugačije boji levu a drugačije desnu stranu. Ali to je neka druga priča sa kojom se za sada mora živeti. Svakako zvuče mnogo utegnutije od prethodnih zvučnika i lakši su za saradnju sa prostorom. 

On 19.12.2019. at 11:21, Father said:

Ispravno si sve uradio. Uvek sam tvrdio da konstrukcija nosi najveći momenat, za tim tip izolacije i konačno tip i kvalitet provodnika. Važno je da si zadovoljan, i da znaš da se to može dodatno podići u nekom trenutku razbibrige i komocije za igranje.

Samo me brine krutost te batine, ali ni to nije prepreka da uživamo. :D

Da prilično je plastičan tako gusto namotan sa solid core žicom. Na sreću i ne treba mi da se savija, oblikovao sam ga kao plastelin od zida do letve i to je to za sada. :D 

Link to comment
Share on other sites

On 18.12.2019. at 22:18, Aibo said:

Dakle dominira utisak o minimalizmu. :) 

@Father

Da, primetio sam još ranije i sa nekim jeftinijim DAC-ovima da vole kada se umire na nekim mojim prmitivnim podloškama pa sam na kraju naručio ove i nisam se pokajao. Dokupiću još nek ima za igru na raznim pozicijama... Čemu život služi ako ne da se igramo. :) Na letvi je sada inače strujaš sa setom pozlaćenih Viborga i Helix motanim kablom od nekih žica koje nisu finalne. Ne zvuči rđavo uopšte sa obzirom na koštanje.

@ab

Gornja i donja ploča su po 5 mm debljine. Stalak sam iz radoznalosti merio dok je bio prazan i jedan je 11 kg težak. Biće oko 16-17 sa peskom.

Opamps su oni obični NE5532, možda nekada probam diskretne ako bude prilike. Napajanje fabričko 12 V / 6 A tako da ne bi baš jeftino linearno bilo za tu snagu. A snague treba jer opamps rade u klasi A i greje se uređaj prilično. Ne znam ni koliko bi imalo smisla zazati se tim jer se oni ponose svojim internim MCPS napajanjem i kao ga porede sa linearnim itd.

@laky

U sapa crevu su umotani razni kablovi različitih preseka po Tozinom receptu. Pre toga su bili pletenice od LAN kablova i ovo mi se pokazalo bolje.

hvala na odgovoru.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ovih dana sam se pomalo igrao sa kablovima. Bio je na oglasima FTA Route 66 pa sam baš bio radoznao da ga uporedim sa svojim FTA Air... Na prvu mi se činilo da je prosto povučeniji i dosadniji, ali na drugu mi se svideo mirniji zvuk gde finese dolaze više do izražaja. Air pruža malo istaknutiji i napadniji zvuk pa ima tendenciju da impresionira u AB slušanju... ali na duže mi Route 66 definitivno više prija.

Drugi kabal je USB sa Alija čisto igre radi... Ništa fancy, navodno OFC bakar sa posebno izolovanim vodovima za signal i napajanje. Ispostavilo se da zaista radi bolje od onog generičkog od štampača... Razlike su relativno male ali čujne. Ovaj USB zvuči nijansu utegnutije i energičnije, a generički kada vratim mi sad deluje mumlavo u basu pre svega a pomalo i sa vokalima.

To oko digitalnih kablova verovatno ne bih nikada ni isprobavao da mi prošle godine RingeRaja nije pozajmio svoj Chord DAC sa FTA Calistom... ali eto, Calisto je malo previsoka liga pa se igram sa low-budget varijantama. :) 

A nikako da mi prođe carinu Schiit Wyrd... pa da i taj USB regen malo isprobam. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

U sistem je u međuvremenu stigla jedna nova sprava - iFi nano iUSB3.0 USB regenerator i rekloker. Naime @Filipescu mi je pozajmio spravicu na slušanje i na tome veliko hvala. Pošto on ima micro iUSB3.0 i jedan od ta dva mu je višak... nano je ostao trajno u mom vlasništvu.

Pored toga što definitivno ima pozitivan uticaj kada se umetne na put USB signala, Filip je predložio da probam da napajam i Rasbbery Pi (koji koristim kao player i strimer - čeka se alu kućište) preko iFi nano. 

49573813927_5d7b51fe91_z.jpg

Rezultat je jasno čujan. Čistiji zvuk, tamnija pozadina, sočnije note... Uticaj se možda i najviše primeti u nekim glasnim i natrpanim delovima pesama, gde sam ponekad imao želju da na trenutak smanjim glasnoću usled sveopšte dreke. Sada to prolazi mnogo stabilnije i prijatnije. Takav napredak se primetio i kada sam ga koristio samo za USB signal, a samo se dodatno pojačao kada sam Pi počeo da napajam preko njega.

Dešavanje broj 2 je da sam isprobao akustične panele na mestima prvih refleksija iza zvučnika. Po meri ih vrlo povoljno pravi Lepen iz Kragujevca. Nisu još okačeni kako treba, a biće presvučeni u neki lepšti materijal (juta verovatno ili lan). Ali probno to izgleda ovako:

49573075468_666b7af1e1_z.jpg

Iako je zanja strana zvučnika preko 60cm od zida, uticaj panela je sasvim čujan. Umanjuju mi zamućenje mid-basa i sredine, pa su vokali i instrumenti čistiji i jasnije pozicionirani u prostoru. Čuje se više akustike iz samog snimka pa je i osećaj dubine scene poboljšan. Sada kad sam se navikao, ako ih uklonim note kao da oteknu i otrapave i postajem vrlo svestan dodatne jeke nekih instrumenata. Nema više nazad.

Inače sam na istim mestima isprobao i naslagane jastuke. Oni postižu smanjenja zamućenja zvučne slike ali takođe pomalo umrtve zvuk. Paneli nemaju taj efekat i uopšte ne umanjuju živost zvuka. Koštanje ova dva panela i pozitivni efekat koji imaju je u potpunoj disproporciji. Sad samo da sa skvo odaberem lepši materijal za presvlaku i biće trajno okačeni.

Uglavnom, iFi nano iUSB i paneli su zajedno pogurali zvuk otprilike isto koliko je to uradila i zamena samih zvučnika pre nekoliko meseci.

RETROSPEKTIVA: Bio je jedan stariji gospodin, po njegovim rečima pasionirani audiofil, kod mene u gostima ubrzo nakon što sam doneo LS50. Komentarisao je kako je zvuk OK ali je očekivao bolju zvučnu sliku i pogotovo precizniji bas po onome što je o njima slušao. Potom je dosta hvalio svoj sistem sa elektrostaticima, pričao mi da da su moje komponente za njega igračke... itd. Da budem iskren, čovek mi se karaktertno nije svideo jer se poneo kao tipičan "sve moje je najbolje" tip. Međutim, padne mi jutros baš na pamet njegov utisak. Od tog vremena sam počeo da koristim Pi kao strimer, dodao antirezonantne podloške pod DAC i pojačalo, i sada evo iFi nano i ove panele... Svaki put sam imao utisak da čujem malo manje mulja a malo više detalja, prostora i trajanja tona. Ne budem lenj pa uklonim sada sve što je u međuvremenu ušlo u sistem i poslušam onako kako smo slušali tada pre par meseci... desila se takva kompresija prostornosti, povećano muljanje basa i sredine, osećaj neke digitalne svetline... da sam u roku od pola pesme izgubio interesovanje za albumom koji sam slušao. Zvuči sada glupo da blatim ono što mi je tad bilo sasvim OK i sadržalo je potpuno iste osnovne komponente, ali razlika je zaista ogromna.

Link to comment
Share on other sites

Za probu prebaci ćebe preko ekrana televizora. Ja sam se iznenadio koliko refleksije o tv ruše zvučnu sliku.

Probao sam i slažem se da se slika popravi kad se prekrije. Međutim, barem kod mene, ovaj prazan zid neposredno iza zvučnika koji sam pokrio panelima je još kritičniji. Trenutno isprobavam kako ću to rešiti i iza sušne pozicije (apsorpcija, difuzija ili mix).

 

Ne znam kako je u drugim prostorijama ali kod mene nema vrdanja sa rešavanjem tih refleksija ako želim osećaj dubine i trodimenzionalnosti, a ne samo zid zvuka.

@sondek

 

Ja kad znam da ću lepo i dugo slušati muziku nabacim par ukrasnih jastučića (4 kom pokriju skoro celu površinu TVa). Da ga sklonim prosto nije opcija.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...