Jump to content


Ciscenje igle


DejanM

Recommended Posts

@zbrujic:dam ti moju stanton 881,sa trosnom iglom(elipticnom) od LP Gear-a+elixir sledeci put,poslusaj pre mazanja,posle mazanja :)

 

Nemam niÅ¡ta protiv te teÄnosti, jeftina je, a sigurno je bolje držati tip Äistim. Samo ne bih da joj pripisujemo natprirodne efekte. A ni da naduvavamo znaÄaj. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hvala na odogvorima. Kupicu tu Clearaudio vodicu. Da li se ona onda nakapa na ovu karbonsku cetkicu i onda polako i pazljivo se odole povuce nekoliko puta u pravcu od rucke prema napolje ? Predpostavljam da se ne skida zvucnica da bi se igla ocistila ?

ÄŒetkica je zajedno sa Äepom,kao lak za nokte.Ne skidas niÅ¡ta,preporuÄuje se Äak pre svake ploÄe.Ja odradim na svakoj 2-3.
Link to comment
Share on other sites

Hvala na odogvorima. Kupicu tu Clearaudio vodicu. Da li se ona onda nakapa na ovu karbonsku cetkicu i onda polako i pazljivo se odole povuce nekoliko puta u pravcu od rucke prema napolje ? Predpostavljam da se ne skida zvucnica da bi se igla ocistila ?

 

 

U bocici imas cetku koja je utopljena u tecnost,provuces 2-3 puta od natrag prema napred,i taj deo je OK..uzmes malu karbonsku cetkicu iz Benz pribora,i tako ranije vec natopljenu/ocetkanu iglu,provuces isto 2-3 puta od natrag prema napred..tu malu Benz cetkicu ja vec koristim iskljucivo suvo..moze se raditi i bez skidanja zvucnice/vadjenja igle

 

Nemam niÅ¡ta protiv te teÄnosti, jeftina je, a sigurno je bolje držati tip Äistim. Samo ne bih da joj pripisujemo natprirodne efekte. A ni da naduvavamo znaÄaj. 

 

 

Ne treba joj prepisivati nista specijalno,niti ocekivati extra cuda i ne bi trebali da je kupujemo zbog ovog dela,vec iz onog razloga da drzimo cistu iglu,produzujemo joj zivot...ima cujne razlike,sta je uzrok tome,stvaranje finog zastitnog sloja,ili se radi samo o tome da konacno imamo cistu (stvarno cistu iglu!) i da ono trci sad brazdom pa se ne srecu 2 prljave povrsine,je vec neka druga stvar..slicno poboljsanje u kvalitetu u zvuku je riportovano od recimo Onzow cleaner upotrebljivaca nakon upotrebe..tu nema tecnosti,nema zastitnog sloja(?),samo se radi o mehanickom ciscenju igle,to je to sto se zamenjuje onim sundjerom,sto je @Kuja spominjao..

 

Inace van svake zezancije,treba dobro razmisliti scim mackamo ploce prilikom pranja/ciscenja,bitumen je cudna materija,neadekvatne materije mogu prouzrokovati trajna ostecenja,koja su nezaustavljiva na duge relacije,a u pocetnoj fazi su ti procesi nevidljivi jos..

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Hvala na ovim informacijama. Javljam se kad stigne magicna vodica ...

  :thumbsup2

 

mimo ovoga vidi sa nekim ko je verziran,da ti godisnje recimo jednom napravi veliko spremanje/ciscenje i u samoj zvucnici..zna se tu tako nakupiti djubreta od metalnih cestica sto iz okoline,sto sa ploca da covek ne poveruje i u slucaju zatvorenih konstrukcija,tek ti kabriolet dizajni su "decja radost" :)

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim vise stvari pored te CA tecnosti. Po meni, ona samo razgradjuje prljavstvinu sto se sa vremenom slaze na vrhu igle i drzi je cistom.

 

Koristim i malu cetkicu a i nesto kao ona Vileda ali tu treba biti vrlo pazljiv posto su jedini pravilni pokreti spustanje i podizanje igle u tu spuzvu bez ikakvih pokreta u stranu.

Nedavno sam nabavio i Onzov zero dust koji funkcionise slicno kao i Vileda.

 

Vazno je napomenuti da u svim postupcima sa raznim cetkicama, jedini pokret je od pozada pa napred prema vrhu igle. Nikako obrnuto!

 

Ima i ovdje malo informacije:

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/23282-zerodust-onzow-stylus-cleaner/

Link to comment
Share on other sites

Stigla je Clearaudio vodica zvana Elyxir. Primenio sam postupak koji je Paja959 preporucio. Mislim da cu od sada na kraju svakog slusanja muzike pomocu gramofona ocistiti iglu na taj nacin. Bice to jedan novi ritual. Malo mi je mnogo da to radim to za svaku plocu. Sto se poboljsanja kvaliteta reprodukcije tice - nisam vrsio nikakva poredjenja jer sam bio nestrpljiv da odmah nanesem Elyxir na iglu. Ipak mi se cini da poboljsanja ima ...

 

U svakom slucaju puno hvala svima na dobrom savetu ...

 

P.S. Jedino me jedna stvar zbunjuje. Zar ne bi bilo bolje suvom cetkicom (koju sam dobio od Benza) prvo ocistiti iglu od krupnije prljavstine pa onda naneti elyxir, umesto obrnuto ?

Link to comment
Share on other sites

Koristim Elixir of Sound na Benz LP zvuÄnici već par godina. Jedan tretman pre svake sesije od par sati. JoÅ¡ jedna preporuka. Ostavlja vrh i ceo kantilever savrÅ¡eno Äistim.

 

 

Alkohol (bilo koji postotak) je poguban. Na prethodnoj glavi je doveo upravo do suÅ¡enja gumenog prstena na veÅ¡anju. 

 

 

Å to se tiÄe vakumskog pranja novih ploÄa pre sluÅ¡anja - radim to redovno. Uklanja sve neÄistoće zaostale od ponekad ne-baÅ¡-sjajnog otiskivanja, praÅ¡inu od papirne ambalaže i sliÄno. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
10 minuta ranije, Lemmy said:

Piše da ima 99,5% alkohola i lubrikant, ne znam da li alkohol može da ošteti iglu, nisam uspeo da zaključim iz prethodne diskusije.

Iglu neće da ošteti, ali može gumeni nosač kantilevera, samo pažljivo nanesi tečnost, pazeći da ne natopiš tečnošću ništa drugo, osim vrha kantilevera i same igle.

Link to comment
Share on other sites

baci to u đubre sto pre,a ako te zanima savet tj.misljenje foruma probaj pre nego već rešiš.Za čišćenje treba koristiti bezalkoholna sredstva.Kao odlican sam već preporucivao Clearaudio proizvod,već u prvoj recenici pise da ne sadrzi alkohol.Ima sigurno i drugih,nije nepoznato da je alkohol stetan,da utice i na lepak kojim je dijamant zalepljen a ne samo na nosac igle.Expert stajlus mi je baš poslao upozorenje o tome uz glavu nakon reparacije igle.Ponekad kazu čak dovodi i do gubitka dijamanta.U slucaju da se ne nađe neki firmiran proizvod moze se kako oni preporucuju koristiti i neko sredstvo za cisćenje optike koje nije na alkoholnoj bazi jer i njih ima sa i bez alkohola.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

baci to u đubre sto pre,a ako te zanima savet tj.misljenje foruma probaj pre nego već rešiš.Za čišćenje treba koristiti bezalkoholna sredstva.Kao odlican sam već preporucivao Clearaudio proizvod,već u prvoj recenici pise da ne sadrzi alkohol.Ima sigurno i drugih,nije nepoznato da je alkohol stetan,da utice i na lepak kojim je dijamant zalepljen a ne samo na nosac igle.Expert stajlus mi je baš poslao upozorenje o tome uz glavu nakon reparacije igle.Ponekad kazu čak dovodi i do gubitka dijamanta.U slucaju da se ne nađe neki firmiran proizvod moze se kako oni preporucuju koristiti i neko sredstvo za cisćenje optike koje nije na alkoholnoj bazi jer i njih ima sa i bez alkohola.

Piše "almost no alcohol", ne da ga ne sadrži uopšte...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...