Jump to content


Stax 2170 sistem


DejanM

Recommended Posts

Ja imam slabost prema slusalicama. I prema tunerima. I prema ... Ali u principu rado koristim sluske i imam svoje rituale vikendom ujutro ili preko nedelje uvece kada ih slusam. Imam nekoliko razlicitih modela i pojacala ali uvek kada mi se ukaze prilika volim da poslusam narocito neki novi model slusalica.

 

U zadnje vreme je doslo do prave eksplozije novih modela u raznim segmentima cena i kvaliteta. U principu kvalitet reprodukcije preko slusalica je napravio veliki korak u pozitivnom smislu i negativan korak u smislu cena. U nekom mom razmisljanju i traganju za ultimativnim zvukom preko slusalica, moje razmisljanje je islo u pravcu lampaskog pojacala koje bi recimo koristilo 45 kao driver i 45 kao izlaz, sa trafoom naravno na izlazu. Sluske su bile veci problem ali sam bio najblizi Sennheiser HD800, delom zbog odlicnog zvuka, jos uvek nekako svarljive cene a i zbog velike impedanse, koja bi se onda bolje uklopila sa jednim, vec pomenutim, u mojim mislima projektovanim i zeljenim, lampaskim pojacalom.

 

A onda sam cuo Stax 2170 i bio prosto oduvan ...

 

To je bazni sistem STAXa, kosta koliko i Sennheiser HD800, i to zajedno sa pojacalom, nije veliki, tranzistorac .... Svira medjutim veoma ozbiljno, u veoma visokoj klasi. Zvuk je otvoren, detaljan, dinamican, brz, ... you name it ! Neki se ljudi zale na nedostatak basa - ja nisam nista od toga primetio. Ono sto je za sluske bitno, zvuk je u visokim izuzetno detaljan, ima lepu ekstenziju ali nije zamoran.

 

Postavlja se pitanje: zar treba ista bolje ?

Link to comment
Share on other sites

A onda sam cuo Stax 2170 i bio prosto oduvan ...

 

To je bazni sistem STAXa, kosta koliko i Sennheiser HD800, i to zajedno sa pojacalom, nije veliki, tranzistorac .... Svira medjutim veoma ozbiljno, u veoma visokoj klasi. Zvuk je otvoren, detaljan, dinamican, brz, ... you name it ! Neki se ljudi zale na nedostatak basa - ja nisam nista od toga primetio. Ono sto je za sluske bitno, zvuk je u visokim izuzetno detaljan, ima lepu ekstenziju ali nije zamoran.

 

Postavlja se pitanje: zar treba ista bolje ?

 Dejane, isto razmisljamo u sustini iskreno ne treba.. ali.. samo nemoj slucajno da isprobas SR-009 :cheers

Link to comment
Share on other sites

Probao sam i SR009. Nisam imao prilike dugo da ga slusam ali sam mogao nesto da cujem. Opsuteniji zvuk, nesto prostorniji, bolja lokacija instrumenata ... To je vrh. Ali je i cena znacajna ... Pitanje da li ta razlika u ceni opravdava razliku u kvalitetu reprodukicije je u ovom slucaju veoma interesantno pitanje. Jer puno od toga sto nudi SR009 nudi i ovaj mali basic STAX sistem za neuporedivo manje novca.

 

Trenutno pokusavam da nadjem negde da poslusam sistem 3170. Ne verujem da je razlika velika ali se nadam mozda tom nesto "opustenijem" zvuku.

Link to comment
Share on other sites

Pricu oko tih AKG znam i to je svakako vredno narocite paznje. Nikada medjutim nisam imao prilike da ih poslusam. Takodje za njih bi mi trebalo i neko pojacalo i to verovatno ne bilo kakvo ... Tu se onda ozbiljno priblizavam po cifri nekim jos boljim STAX sistemima ili recimo Audeze ...

Link to comment
Share on other sites

Eto, kao i vec bezbroj puta potvrdjeno, u hifi-u je sve stvar ukusa. Pre koju godinu sam dovukao iz Japana isti taj Stax (mislim da se tada zvao 2050) i vec posle nedelju dana nisam mogao da ih podnesem. Ubrzo su otisle na oglas, na kraju zavrsile cak u Portugalu:)

 

Najveci problem, za mene, bio je taj ultra fake tranzient. Izuzetno precizan u vremenskom domenu ali najnerealniji koji sam ikada cuo. Sama holografija, ni trunke 'tela' u njima. Uz tako brz odziv trebalo bi da iskusim vrlo vernu dinamiku ali je zapravo sve bilo potpuno anemicno.  Takodje, nizi spektar u dinamici ne prati gornji. U orkestralnoj muzici bi mi pri svakom kresendu nadoilazio kiseli osmeh na lice. Prosto nisam verovao koliko to nerealno zvuci. Srednji i visi spektar eksponencijalno rastu dok niski ostaju gotvo gde su i bili. Kao da basisti, celisti i timpanisti nisu jeli nedelju dana:) U poredju sa dinamickim modelima tipa AKG K70x ili Sennheiser HD800 zvucna slika je vrlo usko ali i nesto plica. Steinway je recimo, takdje bio vrlo neubedljiv. Potpuno odsustvo 'leading edge-a' ili attack-a, kako god. I 'najmasniji' snimci Steinway-a su zvucali kao da je u pitanju neki fortepiano.

 

Ono sto je u pocetku vrlo dopadljivo kod Stax-a je ta 'upeglanost' celog spektra i lakoca reprodukcije, nikad nista ne iskace. Cak bi i primitivni, sirovi snimci bili lagani na uvo. Medjutim, nije me to dugo drzalo jer sam ipak previse puta bio u koncernoj dvorani i znam da muziku cini mnogo vise od toga.

 

Ja sam svoju srecu nasao, tj. trazim je sa HD800. Moram da priznam da je to najcudnija sprava (ne mislim samo na slusalice) na koju sam naleteo u ovom nasem hobiju / pasiji:) Potpuno reflektuju sve sto je iza njih. Ako ste poceli da sumnjate kako su svi DAC-ovi manje vise isti, vise necete. Ne verujete u kablove? E pa sad hocete:)  Prosto imaju rezerve u rezoluciji i transparentnosti. Ja kao fanatik za detaljnost u reprodkuciji sam prvi put u zivotu, uslovno receno, pozeleo da ih je manje. Dovoljno mi je svega par sekundi da poslusam snimak i da znam od kojeg lejbla dolazi, neverovatno analiticna sprava. Lampe bas ne volim inace ali trenutno razmisljam koji bi takav headphone amp mogao da probam, sa bar manjom dozom eufonije kako bi sve te detalje lakse podneo:) Do sada imam vise iskustva sa SS amplifikacijom i jedino pravilo koje sam ustanovio je da im 'prija' iskljucivo A klasa sa sto prostijom topologijom ali i tu se prica komplikuje. Nije tako prosto.

 

Da ne trocam dalje, prost odgovor na pitanje 'zar treba ista bolje?' je kao i uvek u hifi-ju: kako za koga. Hiljadu ljudi, hiljadu usiju:)

Link to comment
Share on other sites

Hiljadu ljudi, dvije hiljade ušiju

Odlican post obojice.

I ja sam na slusalicama iz vise razloga a prevashodno zbog kolicine muzike, ili bolje reci detalja po utrosenom dinaru.

Imam ja prostor za zvucnike ali to je daleko skuplje za podesiti i postici detalje u odnosu na slusalice.

Ja sam doduse na osnovnim modelima grado sr80 i akg k141mk2.

Za sad me zadovoljavaju. Ostatak opreme je dak u mojo izvedbi, jos neskutijan, xonar dx od asusa kao drugi izvor i dva modela pojacala koje sam sebi pravim.

Cjenovno ove stavke se savrseno uklapaju jedne sa drugim i to se cuje odnosno zvuci odlicno.

E sad da li treba vise , to prosto zavisi od dzepa.

Nisam slusao elektrostatike, bas sad gledam na netu i vidim veoma su zahtjevne sto se tice pojacala, cak i 2 puta vise traze od cjene kostanja slusalica.

Najskuplje sto sam probao su hd700 ali ne bas u idealnim uslovima.

Rekao bih da su ugodno neutralne.

Veoma su udobne, nista udobnije nisam stavio na glavu.

E sad sto se tice ostatka opreme ne vjerujem da bi im npr xonar dx bile adekvatan par, tazilo bi to bolji dak sa dobro filtriranim napajanjem, bolje kablove, lampas sa egzoticnim lampama itd.

A to sve kosta i to visestruko vise od procenta napretka koji se dobija.

Prema tome mislim da je vise pitanje moze li se to platiti nego da li treba bolje.

Uvjek treba bolje, mislim da je to u prirodi covjekovoj, ta tendencija, samo je pitanje moze li to trpiti dzep.

Link to comment
Share on other sites

Može li se negde kod nas Äuti tj kupiti Stax,to mi je tiha patnja nažalost i jedini esl na koji bi mogao ici.bio je nedavno jedan komplet amp+sluske na prodaju mislim sa 307 ili 407 vrlo povoljno bio sam na granici da kupim probe radi,ali ako mi se nesvidi kome to prodati ovde.Mislim da sam video da neko zastupa Stax,vole bi posluÅ¡ati.Drugar mi je uzeo sh hd 800 i to jedva Äekam da stigne.

Link to comment
Share on other sites

... ali ako mi se nesvidi kome to prodati ovde...

 

Pa... meni.

I sam se nesto premisljam oko nabavke.

 

Trebalo bi da ih ima BM, Beograd, ali ni Tokio vise nije skup za turiste...

 

Inace, koliko znam, od pre godinu ili dve Stax je vlasnistvo neke kineske firme-grupe.

 

Pre nego sto se eventualno odlucim - najverovatnije za 407 i 323S - moram da proverim (a trenutno imam neke sitne tehnicke probleme) u kakvom su stanju Unipolar 2002, koje ne pamtim kada sam poslednji put koristio, kao i Koss ESP6a - muzejski par koji sam nedavno dobio (na poklon). Ove potonje su bile prvi elektrostaticki ureÄ‘aj s kojim sam se sreo, ako ne racunam skolski elektroskop.   

 

Nisu mi neophodne, vec godinama se kod mene od sve skalamerije najvise ukljucuju CD plejer i Audio-Technica ATH-AD700. A i jedan neunistivi Grundig Satellit.    

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 7 months later...

:) kakav si ti to covek kad u novacniku imas za Staxx :)

nego, koliko ovde pasioniranih korisnika slusalica? koliko je ljudi spremno da izdvoji solidan/ozbiljan novac (vidim, ti si vec krenuo) za slusalice. Nije pitanje da li neko ima, vec da li zeli na slusalice da potrositi 500 / 1.000,00 ili 3.000 eur-a

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi dosta kandidata na ovom forumu,pa mozda i nije lose pokrenuti odvojeni podforum ili temu da se razmenjuju iskustva o slusalicama i pojacalima za njih.Ja nisam headphone freak ali uzivam i u mojim skromnim senhaiserkama,sa zeljom za apgrejdom.Stax mi je izazov pre svega zbog principa rada i sto ide uz njih uparen headamp.SH Hd 800 zvuce izvanredno zaista,mogu da kazem da su mog brata potpuno odvojile od Martin Logan zvucnika i dac headamp je cak zavrsio sa njima cak i u drugoj prostoriji-lako je naci izolovano mesto u kuci uz slusalice,ovo nase uobicajeno slusanje cesto maltretira ukucane i pravi od boravka slusaonicu.

Link to comment
Share on other sites

iskreno elektrostatike nisam cuo (tako ni Stax) ali mi je veliak zelja. Kao sto mi je zelja da posedujem takve zvucnike (ne mora Martin Logane vec njihova velicina prezentacija slike)

HD800 nisam a hd700 cuo na sajmu (znaci kratko i bez vremena da uplovim u zvuk).koristio sam nekoliko nedelja hd650 i prijatan mi je zvuk ali ne i onaj koji bih ja posedovao

pored razgovora o slusalicama i pratecoj opremi, treba razmenjivati i snimke koji su radjeni za slusalice (ili se specijalno bolje cuju na njima), teme o slusanju muzike preko slusalica...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je vrlo bitno kako se uklapaju amp i slusalice.Ako bi olako to shvatao ja bih ladno mogao da kazem da su mi hd800 tanke u bass-u iako ostalo zvuci brutalno dobro.Jasno mi je da je to verovatno do ampa i da sluske zasluzuju neki izuzetno kvalitetan.Tako to ide, jedno drugo vuce i u kvalitetu i u ceni zbog toga mi se upravo svidja Stax jer ide u kompletu.

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...