Jump to content


Mac Mini - digital audio Out to toslink - zaobilazenje USB to SPDIF konvertera


ab

Recommended Posts

Par linkova iznad prikazao sam da je ovakav tip kabla uporebljen za potrebe eliminisanja napona i GND-a.

 

bpm.jpg

 

 

"Enter the Elijah Audio BPM USB cable; BPM standing for 'Battery Powered Module'. Elijah Audio offer a range of up-market USB cables and one in particular caught my attention as it allowed the use of a separate battery (or other 5 volt) supply with the HiFace Two. The BPM plugs into the computer, and has a type A female socket on the other end of the 8 cm lead that the HiFace plugs into. Another lead comes out from the female socket and connects to the separate power supply. The battery pack that I had to hand didn't have a USB socket to fit the USB plug on the BPM so I made up an adaptor. The batteries I used were four AA Energizer brand NiMH rechargeables. Please note. If you use a HiFace with an external 5 volt supply, it is strongly recommended to make sure that you power the HiFace up before turning on the computer, and turn off the computer, before powering down the HiFace. With the battery power to the HiFace switched on, I rebooted the laptop, started Foobar/JPlay, and sat back to listen."

 

Test za M2Tech HiFace Two sa bat. napajanjem je prikazan na 148-oj stranici:

http://www.tonepublications.com/MAGPDF/TA_049.pdf

 

 

Postoje razne dokazane primene, evo i npr za M2Tech Evo:

 

18.jpg

 

"EVO Supply. This is a battery power supply for M2Tech’s entire EVO family of products but not just for them. It is based on three Li-Ion 2200mAh batteries. The power supply provides current to 1A peak and 500mA constant at 9V (low-noise power supply) or 9.5-11V (rechargeable). Its front panel is bare. On the back we have a socket for an external 15VDC power supply and two voltage outputs. Those are very nice. Next to them we find two switches: 'battery/charge' with an LED and 'on/off'. The first selects the operating mode. We can either work only on batteries with the mains disconnected or with an automatic power supply. In the latter case the batteries are automatically recharged if needed. After charging the charger disconnects. Together with the power supply we get one charging cable. Its plug on the power supply side (5.5x2.1mm) is excellent but the cable itself is rubbish. Inside the case we have three battery cells and the accompanying charger circuit. The voltage outputs for the external devices feature additional electronics but I couldn’t determine what those were."

 

 

Ne bi se o tome toliko pricalo pa i koristilo da je samo placebo po sredi, uostalom i iz M2Techa savetuju istu stvar.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cak i da je "ociscen" napon, nista se ne resava. Zbog toga sto su i dalje masa racumara i masa sledeceg uredjaja posle usb kabla, povezane direkno. Na taj nacin se sum prenosi preko tog fizickog GND-a dalje u sistem.

Posebno napajanje tu ne pomaze uopste.

Resenje tog pitanja nalazi se u digitalnoj galvanskoj izolaciji USB busa ILI malo kasnije, galvanskoji zolaciji I2S busa.

Ne postoji upotrebljivo resenje digitalne izolacije USB busa, barem ne za sada. AD chip za tu namenu jednostavno ne radi sa

audio usb dodacima, ali radi sa memorijskim stikovima, misem itd :)

Zbaci ostaje galvanska izolacija i2S busa... Ima nekih chipova za true galvansku izolaciju FW i mozda bi se mogli primeniti i na USB? Mada recimo za FW vezu i Apple i Texas drze patente, a apple koristi sopstveno kolo za FW galvansku izolaciju.

Medjutim ni jedna ni druga koncepcija nisu "transformatorske" galvanske izolacije.... tako da je to neko polovicno resenje po mom misljenju...

.

Sto se tice optickih veza tos link nije pravi opticki kanal. to je neka losija varijanta jeftinijeg consumer prenosa podataka.

I jedina prednost mu je sto jeste ustvari galvanska izolacija izmedju 2 uredjaja.

.

Pravi opticki prenos je Fiber Optics. Relativno skupi receiveri i transmitteri kao i kabl i presecanje i montiranje konektora na kabl.

google Avago fiber optics,

tu vrstu veze sam video samo kod jednog Meitner transporta, a verovatno ima i jos uredjaja koji to koriste. To je space and military standard gde su brzine podatka velike, velike udaljenosti izmedju uredjaj i mali gubici i poremecaji. 

.

:)

HiFace na SPDIF izlazu ima Murata izolacioni trafo.

 

m2tech_hiface2_4.jpg

 

4ccdaf79_IMG_3665.jpeg

Bilo kako bilo, u zavisnosti od prikljucenog DAC-a,

razlika izmedju HiFace-a koji se napaja iz USB porta

i onog koji se napaja preko eksternog napajanja,

moze biti od primetne do ogromne.

Provereno u praksi. :)

 

Kod drugara, HiFace Two sa eksternim linearnim napajanjem i Schiit Gungnir DAC su doziveli transformaciju koja je zapanjila sve prisutne.

Link to comment
Share on other sites

Par linkova iznad prikazao sam da je ovakav tip kabla uporebljen za potrebe eliminisanja napona i GND-a.

 

bpm.jpg

 

 

Ovaj kablić eliminiše samo napajanje preko USB-a, GND ostaje spojen između DAC-a i kompa.

Mora jer se napon izmeÄ‘u jedne data parice i GND-a koristi za detekciju prikljuÄenja ureÄ‘aja, bez toga neće da radi, tj. raÄunar neće znati da je iÅ¡ta prikljuÄeno na USB.

 

Sve u svemu, elegantan i dobar naÄin da se u priÄu uvede bolje napajanje za ureÄ‘aj koji se napaja sa USB bez otvaranja ureÄ‘aja. I ja sam ovako napajao svoju EMU 0202 USB, ima negde i tema na forumu sa iscrtanim žiÄicama u USB kablu.

Link to comment
Share on other sites

http://www.keterex.com/kxusb150.php?gclid=CO2W9KPBtKACFd1L5QoduHOkVw

Ima toga (po)dosta:

https://www.google.com/search?q=usb+ground+isolator&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=vPeKVPiRNIu2UaK_hMAP&ved=0CDMQsAQ&biw=1920&bih=1015

Valja samo naći (po)neÅ¡to povoljno... Videćemo. Za sada je toslink jedno povoljno reÅ¡enje, sa adapter-om ako je ulaz u DAC samo S/PDIF. 

Evo jednog pvoljno:

http://hifimediy.com/usb-isolator

Kao i za napajanje za USB>S/PDIF, tako i za ovo, ako neko uspostavi group-buy, raÄunajte (i) na mene.

Link to comment
Share on other sites

http://www.keterex.com/kxusb150.php?gclid=CO2W9KPBtKACFd1L5QoduHOkVw

Ima toga (po)dosta:

https://www.google.com/search?q=usb+ground+isolator&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=vPeKVPiRNIu2UaK_hMAP&ved=0CDMQsAQ&biw=1920&bih=1015

Valja samo naći (po)neÅ¡to povoljno... Videćemo. Za sada je toslink jedno povoljno reÅ¡enje, sa adapter-om ako je ulaz u DAC samo S/PDIF. 

 

Ovo je već prava stvar, uz ogradu da nisam nikad imao uređaj u rukama tj. slušao preko istog.

 

Bilo je priÄe oko daca HRT Music Streamer II ovuda po forumu mislim. U njemu su u samom DAC-u ubacili takav izolator.

Link to comment
Share on other sites

Da HiFace ima izolacioni trfo na izlazu i to je OK, ja sam pisao generalno, nemaju svi usb-spdif uredjaji trafo na izlazu.

BTW taj trafo je step-up i umesto da daje +- 0.25V standardnu vrednost SPDIF signala, to je TTL od 5V p-p signala... Imam negde i izmereno na osciloskopu to ako nadjem poslacu.

Nemam pojma zbog cega su stavili bas step-up trafo, mnogo bolje bi bilo da je neki drugi ili 1:1 ili step-down, na stadardnu vrednost signala? Muata ima i tih trafoa i iste su velicine i cene?

(Vec godinama koristim taj HiFace Izmedjuostalog i modifikovan i u originalnom stanju i meni je generalno OK :)

mada ga ja koristim kao USB-I2S uglavnom).

.

A sto se tice naponskog pina na USBu kompjutera, moze se postaviti ineki LED sa odgovarajucim otporom serijski.

To je potrosnja od 5-10 mA a moze biti i zgodna indikacija. U modifikovanim verzijama ja sam koristio optocoupler koji se napaja sa tog pina pa dalje automatski uklkucuje posebno napajanje za HiFace ili bilo koji drugi uredjaj... :) 

Link to comment
Share on other sites

ManicP

Ako su ti USB izolatori sa linkova sa Integralnim kolom ADUM4160 (i ADUM5200 dc-dc u napajanju)

Onda nece raditi ni na jednom USB gadgetu :)

Napravio sam takav izolator pre par godina bas za tu namenu i nece da radi uopste ni sa HiFaceom ni sa Amanrom a verovatno ni sa bilo kojim drugim USB uredjajem tog tipa. Odlicno radi samo sa misem, usb flashom, i ostalim nebitnim spravicama :)

Za sada mislim da nema drugih chipova koji su predvidjeni za USB izolaciju. Tako da je velika verovatnoca da su svi ti kao izolatori za usb bas sa tim AD chipom.

I moja preporuka je da se ako je moguce direktno isproba na licu mesta pre kupovine.

Trebalo bi da se USB uredjaj pojavi kao detetovan i to odmah po uljiucenju...

.

A sa drugog google linka se jasno moze videti da svi uredjaji koji su otvoreni sadrze upravo taj AD ADUM4160 chip. Ponekad google nije dovoljan... :)

.

ima jos jedan izolator LTM2884 od LT-a, ali njega nisam isprobao

Link to comment
Share on other sites

Ponekad google nije dovoljan... :)

Sasvim taÄno. TaÄnije: Google nije dovoljan ikada, samo je poÄetna taÄka.  :wave2

Za ostalo postoje prijatelji.

Ja sam, neuko, pošao od:

FAQ:
Will it work with my DAC?
It works with dac's that support up to 96Khz/24bit, it does not work with 192/24 sample rates. 

Also, some dac's requires more than 200mA power. This might be if they have a headphone amplifier, or a MCU that draws more power.

Link to comment
Share on other sites

A sto se tice naponskog pina na USBu kompjutera, moze se postaviti ineki LED sa odgovarajucim otporom serijski.

To je potrosnja od 5-10 mA a moze biti i zgodna indikacija. U modifikovanim verzijama ja sam koristio optocoupler koji se napaja sa tog pina pa dalje automatski uklkucuje posebno napajanje za HiFace ili bilo koji drugi uredjaj... :)

BaÅ¡ tako. Jednu idea sam (sliÄnu) imao (po)odavno ali nikako da nahvatam nekoga da je probam(o). Naime, Äekam da stigne jedno reÅ¡enje koje razvija jedan prijatelj iz tuÄ‘ine. Kad/ako bude stiglo, kad/ako naÄ‘e vremena, javljam. Nije sa LED. ÄŒekanje je sudbina onih koji nisu u tome dovoljno struÄni. Tako i mene Äekaju (po)neki za ono Å¡to ja Ø¨ÛŒØ§ØºÛŒ (bajagi) znam... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ziko :)

Mislim da bi ovaj uredjaj trebalo da radi

kod LT-a je gotova kutijica 150usd

http://www.linear.com/solutions/5123

.

U japanu bez kutije je oko 32EU

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?act=url&depth=1&hl=en&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=ja&tl=en&u=http://strawberry-linux.com/catalog/items%3Fcode%3D12284&usg=ALkJrhixC9cX3s62SQEruofvEbsU5tBlxA

.

Kod ovog novijeg LTM2884 USB izolator chipa, by LT, zanimljivo je pakovanje koje uopste nije friendly za zalemiti...

Tako da ce vecina verovatno ukljucujuci mene, ako zeli ovako nesto, morati da kupi gotovo i zalemljeno?

Siguran sam da su mogli da upakuju chip i u drugacije pakovanje... :(

Link to comment
Share on other sites

Da HiFace ima izolacioni trfo na izlazu i to je OK, ja sam pisao generalno, nemaju svi usb-spdif uredjaji trafo na izlazu.

BTW taj trafo je step-up i umesto da daje +- 0.25V standardnu vrednost SPDIF signala, to je TTL od 5V p-p signala... Imam negde i izmereno na osciloskopu to ako nadjem poslacu.

Nemam pojma zbog cega su stavili bas step-up trafo, mnogo bolje bi bilo da je neki drugi ili 1:1 ili step-down, na stadardnu vrednost signala? Muata ima i tih trafoa i iste su velicine i cene?

(Vec godinama koristim taj HiFace Izmedjuostalog i modifikovan i u originalnom stanju i meni je generalno OK :)

mada ga ja koristim kao USB-I2S uglavnom).

Za RME HDSP 9632 stoji sledeće:

 

Digital Inputs
SPDIF (AES/EBU)
• 1 x RCA (XLR), transformer-balanced, galvanically isolated, according to AES3-1992
• High-sensitivity input stage (< 0.3 Vpp
 
Digital Outputs
SPDIF
• 1 x RCA, transformer-balanced, galvanically isolated, according to AES3-1992
• Output level 0.8 Vpp 
 
Još jedno ovakvo thunderbolt kućište i na Mac:
 
post-11215-0-51140200-1418411085_thumb.j

 

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim Thunderbolt-Firewire800 kao neki Appleov adapter za dac, na FW800 mi je externi HD, a na USB portovima mi je HiFace fabricki za spdif i Amanero koji je interfejs za verovali ili ne TDA1540 14bit dual mono dac :)

.

A jako mi se dopada kako radi mac mini i7. Zbog toga me je izainteresovala ova tema.

Ranije sam imao MacBookPro i 17in i 15in i7

Cini mi se da mac mini i7 bolje radi? u svakom slucaju je bez ikakbog suma i uopste se ne pregreva, ne prelazi 35-37deg

A nemam ni ekran za njega nego idem preko share screen sa remote MacBookPro laptopa...

videcu da posaljem koju fotku.

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim Thunderbolt-Firewire800 kao neki Appleov adapter za dac, na FW800 mi je externi HD, a na USB portovima mi je HiFace fabricki za spdif i Amanero koji je interfejs za verovali ili ne TDA1540 14bit dual mono dac :)

.

A jako mi se dopada kako radi mac mini i7. Zbog toga me je izainteresovala ova tema.

Ranije sam imao MacBookPro i 17in i 15in i7

Cini mi se da mac mini i7 bolje radi? u svakom slucaju je bez ikakbog suma i uopste se ne pregreva, ne prelazi 35-37deg

A nemam ni ekran za njega nego idem preko share screen sa remote MacBookPro laptopa...

videcu da posaljem koju fotku.

 

Mozes li nesto vise o dac-u i oko njega?

 

MacMini verovatno prednjaci cak i zbog svoje konstrukcije i kompaktnosti.

Link to comment
Share on other sites

Jeste mac mini i7 je jako kompaktan i jednostavan. Po mom misljenju radi odlicno. On u principu kao i njegovi prethodnici ima elektricni spdif pre toslinka unutra i to moze da se izvede na sasiju kao i kod prethodnih modela. To je jako dobar spdif, barem kod onih starih mac minije. radio sam to 2 x... Ali ovde pored raznih usb, firewire interfejsa, mislim da to mnema potrebe raditi i zbog eventualne nepaznje ostetiti nesto... To se jednostavno otvori kutija, prikljuci u struju, pritisne on dugme i vec za par minuta TO radi!

.

Pa sada u sistemu mi rade 2 daca jedan sa wofsonovim WM8740 i spdif ulazom preko HiFace-a, drugi sa starim 2 x TDA1540D 14bit dacom, i Amanero interfejsom. Oba daca sam sam napravio. A taj prvobitni TDA1540 dac uopste nije los. Naravno nema OP ampova na izlazima, izalzi su jFET single ended i postoje interstage trafoi... Ukratko.

Link to comment
Share on other sites

Da HiFace ima izolacioni trfo na izlazu i to je OK, ja sam pisao generalno, nemaju svi usb-spdif uredjaji trafo na izlazu.

BTW taj trafo je step-up i umesto da daje +- 0.25V standardnu vrednost SPDIF signala, to je TTL od 5V p-p signala... Imam negde i izmereno na osciloskopu to ako nadjem poslacu.

Nemam pojma zbog cega su stavili bas step-up trafo, mnogo bolje bi bilo da je neki drugi ili 1:1 ili step-down, na stadardnu vrednost signala? Muata ima i tih trafoa i iste su velicine i cene?

(Vec godinama koristim taj HiFace Izmedjuostalog i modifikovan i u originalnom stanju i meni je generalno OK :)

mada ga ja koristim kao USB-I2S uglavnom).

Ti bese imas stari HiFace "jedan"?

Koliko sam citao, "Dvojka" je navodno dosta razlicita?

Sudeci po slikama otvorenih primeraka, nemaju iste izolacione trafoe.

Originalni "Kec" ima Murata trafo 78604/1C koji ima odnos 2:1, dok novija "Dvojka" ima 78601/1C koji je 1:1.

http://www.murata-ps.com/data/magnetics/kmp_786.pdf

1000x500px-LL-af92d81e_closeup.jpg

 

4ccdaf79_IMG_3665.jpeg

 

...

Cini mi se da mac mini i7 bolje radi? u svakom slucaju je bez ikakbog suma i uopste se ne pregreva, ne prelazi 35-37deg

....

Koji tacno model Minija? Sa kojim si softverom merio i za koje tacno senzore si dobio temperaturu 35-37C?

Moj, "late 2012" quad core i7, kada mu je sve pozadi zakaceno (firewire, thunderbolt, HDMI, USB, mrezni kabl...),

drzi neku najnizu temperaturu procesorskih jezgara 57-59 C.

 

Drugarov dual core i5 je hladniji za desetak stepeni, znaci oko 45C, ali tvojih 35C je bas malo!

Kada pokrenem nesto zahtevnije, temperatura skoci do nekih 83-85C.

 

Da tvoj nije ova poslednja najnovija generacija od pre mesec-dva?

Softver je Temperature Monitor Marcel-a Bresnik-a, senzori su "CPU Core".

Link to comment
Share on other sites

temperature monitor v.4.94. bresnik

Nesto ti nije u redu sa masinom, nema sanse da se toliko greje... Mada ja bukvalno nemam nista na drugo samo muziku i par programa. Uglavnom playera. Mozda zbog toga?

.

Ja imam vise verzija tih HiFacea i skoro sve sam ih otvarao, nisam obratio paznju koji su trafoi, samo sam izmerio konkretno nivoe i oblik signala i to je ttl nivo sto nije po standardu, ali moze da se koriguje lako.

KOnkretno na jednom primerku je bio secam se step up trafo iste te firme. Izmerio sam osciloskopom veci nivo na izlazu trafoa RCA dzeku nego na primaru...

.

Vise se razlikuju po VCXO MCK oscilatorima, tu bukvalno stavljau sta im dodje pod ruku... I to lose. Ali to nekako radi...

.

A ima razlike i u osnovi - noviji modeli kao sto se vidi na fotografiji koriste XMOS chip, dok stariji imaju xilinx procesor.

Link to comment
Share on other sites

Tu je power supply prenatrpan zbog toga sto je dual mono... Sve je  x 2 samo dac ima 3 razlicita napona napajanja...

Klasicni regulatori na hladnjacima sa prigusnicama izmedju...

 

Kada se nadje vremena molicu par fotki, bice mi interesantno.

 

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...