Jump to content


Mac Mini - digital audio Out to toslink - zaobilazenje USB to SPDIF konvertera


ab

Recommended Posts

Sve je to tacno ali zar je zbilja za gledanje filmova i slusanje muzike potreban i7 quad Core ? Jeste ako zelite da konvertujete video formate jedan u drugi ali ako zelite samo da gledate filmove - onda to i nije tako kriticno. To sto RAM vise ne moze da se zameni samo znaci da morate unapred da se odlucite po koju varijantu zelite da idete. Znaci 16 GB i ne razmisljas vise o tome. Cena ? Dobro, skuplje je .... ali sta je pa danas jeftinije nego sto je juce bilo ?

 

Meni je tih 4K bitno jer se spremam da kupim nov TV. Takodje 2 Thunderbolta nije losa stvar. Ja ne koristim Firewire pa me to ne pogadja previse.

 

Mac Mini sa 250 GB SSD i sa 16 GB RAMa, srednja varijanta, izadje oko hiljadarke. C' est la vie ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uzgred, ja koristim A+ verziju 1.4.6. Kupio sam i ovu novu, koja je trenutno u verziji 2.0.5 ali mi ova stara bolje svira. Ovu novu uglavnom koristim kada zelim da slusam muziku na zadnjim zvucnicima - znaci kada zelim da mi nesto u pozadini svira. Osim toga ova nova verzija je prilicno brljava kada je trazenje i pretrazivanje diska sa muzikom u pitanju ...

Link to comment
Share on other sites

Å ta fali fensi nogicama, ovo je ipak HI-FI forum :) .Ja liÄno, nisam fan APPLE-a, kao HI-FI-ista ne mogu ni da budem fan neÄega Å¡to je raÄunar.

 

Mac mini sam kupio sasvim sluÄajno, a ispostavilo se da mi je to jedan od većih apgrejda u zvuku otkako se bavim ovim hobijem. U pokuÅ¡aju da formiram HTPC upao sam u vrzino kolo izmeÄ‘u dobavljaÄa i"kompjuterskih gurua", koji su to trebli da realizuju, otprilike "sada nema vode sada nema kante", a projekat na nuli.Mac mini mi je doÅ¡ao kao spas od svih njih, to je uslovno plag end plej solucija, ne treba mi niko sa strane da bi to radilo i da bi se održavalo, a kamoli da bi se oformilo.

 

Ja ovu temu doživljavam kaospecijalizovanu temu o Mac miniju generalno a ne samo o onome u naslovu teme.InaÄe to je problem sa fanovima, bilo Äega, vrlo su netolerantni prema ostalim solucijama, zato ne želim i ne mogu da budem fan bilo Äega, to mi sužava pogled i smanjuje Å¡irinu razmiÅ¡ljanja, Å¡ta god bilo u pitanju

Link to comment
Share on other sites

Veoma taÄno, i poželjno za kupce koji ne žele da se zlopate sa nabavkom i uklapanjem komponenti.

Ako se naleti na polovan, dobar Mac mini to je odliÄno, ali za novu maÅ¡inu friÅ¡ko izaÅ¡lu - to je po meni Å¡iÅ¡anje na nulu.

I to je taÄno, ja sam iz prvog dela reÄenice, ali da bi bilo polovnih, neko mora da kupi i novo!

Link to comment
Share on other sites

Sve je to tacno ali zar je zbilja za gledanje filmova i slusanje muzike potreban i7 quad Core ? Jeste ako zelite da konvertujete video formate jedan u drugi ali ako zelite samo da gledate filmove - onda to i nije tako kriticno. To sto RAM vise ne moze da se zameni samo znaci da morate unapred da se odlucite po koju varijantu zelite da idete. Znaci 16 GB i ne razmisljas vise o tome. Cena ? Dobro, skuplje je .... ali sta je pa danas jeftinije nego sto je juce bilo ?

 

Meni je tih 4K bitno jer se spremam da kupim nov TV. Takodje 2 Thunderbolta nije losa stvar. Ja ne koristim Firewire pa me to ne pogadja previse.

 

Mac Mini sa 250 GB SSD i sa 16 GB RAMa, srednja varijanta, izadje oko hiljadarke. C' est la vie ...

Mini manjim delom koristim za slusanje muzike, surf i gledanje filmova,

a vecim delom za posao - obradu fotografija, video, dizajn, prelom, itd...

Znaci meni Mac Mini menja dva kompjutera, jedan za zabavu, drugi za posao.

Sto je u stvari usteda! :)

Apple ja sa novim Minijem resio da tome stane na put!

'Oces kompjuter za posao? Evo ti MacPro za vise hiljada eur!

Jeste novi MacPro dosta jaci, ali meni je stari Mini i7 quad Core taman dovoljan za ono za sta mi treba.

MacPro sigurno ne bih kupovao.

Novi Mini je znatno slabiji u toj ulozi, sto gore navedeni testovi i pokazuju.

 

Dva thunderbolt porta? Na jedan se moze lancano povezati 6 uredjaja, sto velika vecina korisnika Minija najverovatnije neci imati nikada povezano u istom trenutku.

 

Sa druge strane, izbacivanje firewire-a je veliki minus posto jos uvek postoji veliki broj studijskih profesionalnih uredjaja, foto, audio i video periferija.

Ja na njega kacim skener, foto aparat u studiju i Canopus video converter.

Link to comment
Share on other sites

Sasvim je normalno da ovu temu nadogradimo opstom upotrebom - funcionalnoscu (povezivanja) i poboljsanja odnosno nadogradjivanja Mac Mini-ja, ali ovde je suvisno to siriti na druge periferije, u drugim temama da. 

 

Prioritet je Hi-Fi ali sve se naravno moze sagledati kroz multimediju, sto svakako Mac Mini jeste.

Link to comment
Share on other sites

Eh da...

Koju verziju OSX-a koristite?

Da li ste je vremenom menjali/apgrejdovali?

Da li ste culi razlike?

Mountain Lion 10.8.5 i 10.9.x Mavericks sviraju primetno losije u mojoj kombinaciji hardvera i softvera, tako da sam i dalje na ML 10.8.2!

Yosemite cemo testirati uskoro.

 

Zanimljivo pitanje. Yosemite je trenutno u radu vec 1-2meseca, mogu reci da ima pozitivnog napretka na zvuk u odnosu na prethodne verzije, istini za volju u to vreme sam uvodio novine sa strujnim kablovvima pa bi bilo dobro jos neko da potvrdi.

 

Ipak mogu reci da Yosemite radi lepo i stabilno, cak mi se i vizuelno vise dopada.

Link to comment
Share on other sites

Danas, osvrcuci se na naslov teme i na pokusaj na promenu pristupa u odnosu na moj standardni USB to SPDIF, izjavljujem da ostajem pri istom uz znacajne promene po zvuk na bolje uz:

 

100mediaimag0995.jpg

 

i:

 

http://www.sampro.rs/Proizvod.aspx?kid=26&pid=24774&name=LogiLink-Mobile-Power-Bank-12000-mAh

 

Sjajni rezultati, to je to. Ovime sam zaokruzio gradnju svog Hi Fi sistema  - sledi uzivanje.  :crno-na-belo  :order

Link to comment
Share on other sites

Jel si probao pre ovog LogicLink Mobile Power Banka sa nekim DIY linearnim napajanjem ili drugim izvorom 5V. Interesuju me iskustva, razlike izmedju ovih napajanja to jest zvucne razlike. I ja imam USB to SPDIF HiFace 2, pa sam zainteresovan koliko se dobija ovakvim nekim posebnim napajanjima.

Link to comment
Share on other sites

^

Nisam ali dovoljna mi je cinjenica da se kod DIY napajanja koristi el.energija iz mreze koja ponovo moze biti "zaprljana" dok je baterijsko napajanje od svega toga "ocisceno".  :thumbsup2

 

Iskreno savetujem ovakvu vrstu upgade-a jer razlike su "diresticne", sto bi moj jedan prijatelj rekao uz ovo napajanje orkestar svira "relaksiranije" sto se naravno pozitivno odrazilo na punocu zvuka, prirodnost i raspored u prostoru, vokal, narocito srednji opseg jos vise popunjen kao i niski tonovi koji su sada precizniji. Sve zajedno dovoljno za fino uzivanje, samo napred.  :order

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

^

Nisam ali dovoljna mi je cinjenica da se kod DIY napajanja koristi el.energija iz mreze koja ponovo moze biti "zaprljana" dok je baterijsko napajanje od svega toga "ocisceno".  :thumbsup2

 

Iskreno savetujem ovakvu vrstu upgade-a jer razlike su "diresticne", sto bi moj jedan prijatelj rekao uz ovo napajanje orkestar svira "relaksiranije" sto se naravno pozitivno odrazilo na punocu zvuka, prirodnost i raspored u prostoru, vokal, narocito srednji opseg jos vise popunjen kao i niski tonovi koji su sada precizniji. Sve zajedno dovoljno za fino uzivanje, samo napred.  :order

 

Ako svira kako valja ništa ja tu ne bi diro :)

 

Sad mali spoiler: Powerbank koristi bateriju koja ima napon manji od 5V (npr. LiPo od 3,7V koja je verovatno u ovom konkretnom) i koja se puni sa 5V bez problema. Obrnuto, pražnjenje kroz USB na 5V neće baÅ¡ pa se koristi DC-DC step up konvertor na 5V koji je prekidaÄki (sviÄerski).

 

Od "oÄišćenog" baterijskog napajanja nema niÅ¡ta, ali ako svira po ukusu ja bi sipo piće i nakrivio kapu :thumbsup2  

Link to comment
Share on other sites

Tip: Mobile battery

Napomena: Specially designed for mobile phones and tablets with high power consumption
Suitable for almost all smartphones (iOS, Android, BlackBerry OS and Symbian)
Due to its compact design ideal for traveling

 

Specifikacija:

Input 5V, 500-1600 mA
Output 5V/1A or 5V/2A, total max. Output: 2A
Capacity 12,000 mAh
Charge status indicator with 4 LEDs
Up to 2 USB devices simultaneously loaded (max. 2A total output)
Overcharge, deep discharge and short circuit protection
Color: White

 

hvala puno na prikazu i voleo bih zaista,ukoliko ima jos nesto od cinjenica vezano za ovo, da mi predocis, specifikacija kaze tako, iskreno i ja sam bio skeptican, ali slusni rezultati provereni i tu su. Ja takodje tu nista ne bih dirao, jer jedino bitno je kako to radi, za ulozen novac makar kod mene,benefit je :1038:

Za predloge sam i dalje raspolozen, pa ako bude neko drugo resenje koje proizilazi iz ovoga dalo bolje rezultate i ovo ce biti zamenjeno.

Link to comment
Share on other sites

Cak i da je "ociscen" napon, nista se ne resava. Zbog toga sto su i dalje masa racumara i masa sledeceg uredjaja posle usb kabla, povezane direkno. Na taj nacin se sum prenosi preko tog fizickog GND-a dalje u sistem.

Posebno napajanje tu ne pomaze uopste.

Resenje tog pitanja nalazi se u digitalnoj galvanskoj izolaciji USB busa ILI malo kasnije, galvanskoji zolaciji I2S busa.

Ne postoji upotrebljivo resenje digitalne izolacije USB busa, barem ne za sada. AD chip za tu namenu jednostavno ne radi sa

audio usb dodacima, ali radi sa memorijskim stikovima, misem itd :)

Zbaci ostaje galvanska izolacija i2S busa... Ima nekih chipova za true galvansku izolaciju FW i mozda bi se mogli primeniti i na USB? Mada recimo za FW vezu i Apple i Texas drze patente, a apple koristi sopstveno kolo za FW galvansku izolaciju.

Medjutim ni jedna ni druga koncepcija nisu "transformatorske" galvanske izolacije.... tako da je to neko polovicno resenje po mom misljenju...

.

Sto se tice optickih veza tos link nije pravi opticki kanal. to je neka losija varijanta jeftinijeg consumer prenosa podataka.

I jedina prednost mu je sto jeste ustvari galvanska izolacija izmedju 2 uredjaja.

.

Pravi opticki prenos je Fiber Optics. Relativno skupi receiveri i transmitteri kao i kabl i presecanje i montiranje konektora na kabl.

google Avago fiber optics,

tu vrstu veze sam video samo kod jednog Meitner transporta, a verovatno ima i jos uredjaja koji to koriste. To je space and military standard gde su brzine podatka velike, velike udaljenosti izmedju uredjaj i mali gubici i poremecaji. 

.

:)

Link to comment
Share on other sites

Parasound DAC-ovi imaju bas takav ulaz. Samo treba naci adekvatan transport.

 

Rekao bih, kada je u pitanju USB veza, da se cela prica (ili navodna problematika) malo preuvelicava. :)

USB nije losa veza, bas naprotiv.

 

Ovde se govori o izolaciji napajanja za sam DAC, je l'?

To se u praksi, valjda, pokazalo kao dodatno unapredjenje?

Kod onih DAC-ova koji se (delimicno ili u potpunosti) napajaju preko USB porta.

 

Mozda bi izolacija i2S busa bio sledeci korak eventualno? 

Onda Coax i Optika vise ne bi imali sta ni da traze u modernijim DAC-ovima. Sem mozda kao dodatni ulazi, za TV i ostale kucne uredjaje. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...