Jump to content


Mac Mini - digital audio Out to toslink - zaobilazenje USB to SPDIF konvertera


ab

Recommended Posts

Moje razmisljanje za daljnje unapredjivanje Mac Mini sistema ide u pravcu diska koji je zakacen preko USBa (2.0) a na kom se nalazi muzika, filmovi i fotografije. Kada sam merio brzinu prenosa eksternog "obicnog" diska i SSD iznenadila me je cinjenica da nije bilo osetne razlike. To doduse nije kriticno, pogotovo ne za muziku, ali sam poceo da se nosim mislju da zakacim thunderbolt disk na thunderbolt ulaz na Mac Miniju. To bi moglo da napravi razliku pri gledanju filmova.

Imalo bi smisla medjutim staviti SSD u sam Mac Mini umesto onog standardnog koji se isporucuje.

Zato Å¡to USB 2.0 veza je sporija i od toga koliko može standardni disk, a kamoli SSD. Zato se i koristi interna SATA konekcija, USB 3.0, Thunderbolt, i PCI-E koji je najbrži. Å to je sve nebitno za muziku, jer i obiÄan hard u sekundi oÄita pesmu. Kakvu razliku pri gledanju filmova???

Ja sam zapravo Dejane dao prednost SSD disku zbog toga sto za razliku od obicnog nema pokretne delove. Thunderbolt veza na eksterni disk i meni privlaci paznju, pri tom moze biti i eksterni SSD.

Super je podeliti ovako usputno razmisljanja, hvala jos jednom.

U Äemu je poenta eksternog SSD-a?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Dark Magician - Kod velikih filmskih files, koji su u HD formatu pa ponekad imaju velicinu od vise GB, mozda brzina prenosa podataka ucini da slika bude nesto stabilnija ... U tom smislu ideja sa Thunderbolt konekcijom.

 

Sto se tice HDMi - ja imam zakacen HDMI kabl iz Mac Minija (Audioquest Carbon) koji ide u Denon AVR (3313). Ponekad kazem A+ da stream usmeri prema Denonu i onda slusam muziku preko zadnjeg para zvucnika. To ne svira lose. Nisam poredio sa optickom vezom ali je HDMI ok i za kvalitetan stereo a ne samo za ove multi-kanal formate. Kazem kvalitetan jer se recimo cuje razlika kada muziku preko tih zadnjih zvucnika slusam sa Mac Minija i A+ (kada je HDMI u igri) i recimo preko mog Sony MD recordera MDS-JA20ES, koji je zakacen za isti AVR ali coax vezom (Kimber). Mac Mini svira bolje ...

 

Sto se tice SSD - ja ih koristim na racunarima koji mi trebaju za posao. Tu su oni od neprocenjive vrednosti jer stvari cine mnogo brzim nego sto je to bio slucaj sa klasicnim diskovima. U ovoj konfiguraciji, gde je na eksternom disku muzika i Filmovi, kada se A+ ucita u RAM i odatle svira, pitanje je sta bi se dobilo u reprodukciji, osim da bi se sve nesto brze odvijalo ? Zato nisam bas siguran da ce SSD da donese neku promenu ali u svakom slucaju moj sledeci Mac Mini ce imati interni SSD disk. Ova nova verzija Mac Minija koja se tek pojavila ima par stvari koje mi se cine jako interesantnim: 2 thunderbolt prikljucka, bolju graficku karticu koja podrzava 4K, .... iskusenje je naravno tu. :razz:

Link to comment
Share on other sites

HDMI je sposoban za PCM, DTS i Dolby Digital kao i toslink i coax, plus lossless DTS-HD MA i Dolby True HD od verzije 1.3 na gore.

Nisam pricao o tome za sta je HDMI sposoban vec za sta se prevashodno koristi. PCM kroz HDMI kabl bi imao iste/slicne "probleme" kao i PCM kroz coax zbog same prirode signala.

Link to comment
Share on other sites

Može i ovako !

Da se ukloni IV (obavezno zadnja) nog(ic)a i treća (zadnja) dovede u sredinu? Prednja desna da se izvede do pola van osnove ureÄ‘aja? Tri taÄke odreÄ‘uju ravan? ;) Nastranu Å¡alu na stranu, Å¡ta je na slici? Ne mislim na vintage EC. :facehearts Pozdravite ga od starijeg brata.

Link to comment
Share on other sites

Zato Å¡to USB 2.0 veza je sporija i od toga koliko može standardni disk, a kamoli SSD. Zato se i koristi interna SATA konekcija, USB 3.0, Thunderbolt, i PCI-E koji je najbrži. Å to je sve nebitno za muziku, jer i obiÄan hard u sekundi oÄita pesmu. Kakvu razliku pri gledanju filmova???

U Äemu je poenta eksternog SSD-a?

 

Ponovo u tome sto nema pokretnih delova (nemora zbog reprodukcije muzike da se angazuje obican HDD), mada kompletnije resenje SSD na kome je OS X pa prebacivanje dela muzike koji se trenutno slusa.

Cesto to radim, pustam muziku sa USB stika.

Link to comment
Share on other sites

Ponovo u tome sto nema pokretnih delova (nemora zbog reprodukcije muzike da se angazuje obican HDD), mada kompletnije resenje SSD na kome je OS X pa prebacivanje dela muzike koji se trenutno slusa.

Cesto to radim, pustam muziku sa USB stika.

Apsolutno nebitno i bespotrebno. SSD ima prednosti u tome da je neÄujan, manje troÅ¡i i brži je, za neki realan rad. PuÅ¡tanje muzike nije to. A tek nema potrebe za komplikovanjem života prebacivanjem na USB jer nema nikakve beneficije, Äak je oÄitavanje Äesto sporije nego sa hard diska. Muzika se uÄitava u RAM odakle god da je puÅ¡taÅ¡, ukljuÄujući i sa CD ÄitaÄa ako imaÅ¡.
Link to comment
Share on other sites

^

Lepo je znati, iskreno nije mi to preokupacija jer nisam nasao neke razlike, ponavljam - bitnije mi je da nema pokretne delove i da je necujan.

 

*Evo pomaka na bolje, definitivno:

 

dscn5312.jpg

 

Iz licnog iskustva - popunio poprilicno sredinu, boboljsao vokale i bolje rasporedio instrumente. 

 

Super upgrade, ja zadovoljan, jos jednom ZoranZu-u velika zahvalnost izmedju ostalog sto mi je jos jednom priredio zadovoljstvo i ukazao cast da prvi probam njegov nov proizvod.  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ova nova verzija Mac Minija koja se tek pojavila ima par stvari koje mi se cine jako interesantnim: 2 thunderbolt prikljucka, bolju graficku karticu koja podrzava 4K, .... iskusenje je naravno tu.  :razz:

New Mac Mini has major downsides:

Summary: Not only is the new Mac Mini slower than the old quad-core, its configuration is much less flexible. Why the hate, Apple?

http://www.zdnet.com/new-mac-mini-has-major-downsides-7000034898/

New, improved, slower Mac Mini:

http://www.zdnet.com/new-improved-slower-mac-mini-7000034795/

 

Lower performance, more expensive RAM, reduced storage capacity, worse repairability. Apple's product management has done everything short of cancelling the Mini to kill it.

And there was no need. With the same form factor, they had plenty of room to use SODIMMs. They could have handled a quad-core i7 without thermal problems.

In short, the Mac Mini could have remained the bargain Mac of choice for budget-constrained power users. Probably some eagle-eyed beancounter realized Apple was leaving money on the table with the low-cost and flexible old model.

My advice: pick up a quad-core 2012 Mac Mini. More expandable, easier to repair and faster. The single Thunderbolt still supports plenty of connectivity — I have five Thunderbolt devices hanging off mine — that the quad-core can use productively.

Koliko kapiram, glavne prednosti novog Minija su:

novija grafika (uglavnom za igrice?), 4K podrska (kada cu kupiti 4K televizor?), dva TB porta...

Mane:

RAM je sada zalemljen za maticnu plocu i ne moze se unaprediti, standardno stize sa 4GB, moze se iz fabrike naruciti custom model sa vise RAM-a, ali su cene nenormalne (apgrejd kosta do 300$).

Ja sam moj "late 2012" za sitne pare unapredio na 16GB.

Novija generacija procesora, ali su ugradjeni procesori sporiji od onih na starom modelu.

Ne postoji vise quad core i7...

Izbacen firewire port! Meni jako bitan.

Teze se otvara, to jest skoro nemoguce bez specijalnog alata.

Nema vise mesta za dva SATA 2" hard diska.

Itd... 

 

:plakanje  :order

Link to comment
Share on other sites

Novi modeli su ok za kucnu upotrebu, ali su stare koristili i profesionalci za ozbiljne poslove - video montazu, obradu fotografija, itd, itd.

MacMini je 2012. bio jaci od velikog Mac Pro modela iz prethodne generacije.

U Apple-u su skapirali da im to smanjuje prodaju skupljih modela,

pa su nove Minije obogaljili za profi primenu a poboljsali za kucnu zabavu.

http://arstechnica.com/apple/2014/11/not-the-upgrade-we-were-hoping-for-the-2014-mac-mini-reviewed/2/

2014-Mac-Mini-charts.002.png

2014-Mac-Mini-charts.004.png

2014-Mac-Mini-charts.008.png

Link to comment
Share on other sites

Da se ukloni IV (obavezno zadnja) nog(ic)a i treća (zadnja) dovede u sredinu? Prednja desna da se izvede do pola van osnove ureÄ‘aja? Tri taÄke odreÄ‘uju ravan? ;) Nastranu Å¡alu na stranu, Å¡ta je na slici? Ne mislim na vintage EC. :facehearts Pozdravite ga od starijeg brata.

   Slika možda malo vara i daje lažan utisak, naime postavljeno je tako kako ste sugerisali, a inaÄe MacMini  je tu postavljen samo radi slikanja, inaÄe efekat ovih nogica bi se anulirao. Plus RF smetnje, nije dobro da ureÄ‘aji stoje jedan na drugom.

 

   Sem EC1 i Mac-a, na slici su antirezonantne nogice Made by Patason&Surokvl, izraÄ‘ene od dva dela aluminijuma, kontakt se ostvaruje preko kugliÄnog ležaja.Testiramo ih već jedno vreme, na raznim ureÄ‘ajima(od transporta, DAC-a, lampi preampa, do SolidS snagaÅ¡a)Utisci (i zvuÄni i estetski)su za sada veoma povoljni.

Link to comment
Share on other sites

   

   Sem EC1 i Mac-a, na slici su antirezonantne nogice Made by Patason&Surokvl, izraÄ‘ene od dva dela aluminijuma, kontakt se ostvaruje preko kugliÄnog ležaja.Testiramo ih već jedno vreme, na raznim ureÄ‘ajima(od transporta, DAC-a, lampi preampa, do SolidS snagaÅ¡a)Utisci (i zvuÄni i estetski)su za sada veoma povoljni.

 

ZvuÄi kao neka ezoteriÄna ostrvska kompanija, mada bih mogao da se kladim da je Made in Munze  :D

Link to comment
Share on other sites

Upravo si priÄao o tome da ne može. I USB se prevashodno ne koristi za audio, pa njega ne izuzimaÅ¡.

Svakako mi nije problem da na netu pogledam sta moze a sta ne HDMI. Poenta je u tome da je ne znam DAC (ne mislim na AVR) koji koristi HDMI. Ako i takvi postoje verovatno su jako retki.

U tom smislu sam pomenuo za sta se HDMI koristi.

USB se koristi zadnjih godina dosta za audio,cak se polako namece i kao najbolje resenje. Mislim da kod USB vecu ulogu igra USB receiver nego sam USB kabl.

Kod coaxa i toslinka postoje razlike jer coax prenosi elektricni signal a toslink svetlosni. HDMI takodje prenosi elektricni signal, te ne vidim neku njegovu prednost u odnosu na coax pri prenosenju PCM signala.

Link to comment
Share on other sites

HDMI ne treba porediti sa coax i toslink kablovima, ipak su "drugacije" informacije koje se prenose tim kablovima.

Iskustva sa coax i toslink su eto razlicitita, anubis kaze kod njega bolje sviralo sa toslink nego sa coax...

SPDIF prenosi PCM signal, sto nije slucaj kod HDMI-ja, zar ne?

Svakako mi nije problem da na netu pogledam sta moze a sta ne HDMI. Poenta je u tome da je ne znam DAC (ne mislim na AVR) koji koristi HDMI. Ako i takvi postoje verovatno su jako retki.

U tom smislu sam pomenuo za sta se HDMI koristi.

USB se koristi zadnjih godina dosta za audio,cak se polako namece i kao najbolje resenje. Mislim da kod USB vecu ulogu igra USB receiver nego sam USB kabl.

Kod coaxa i toslinka postoje razlike jer coax prenosi elektricni signal a toslink svetlosni. HDMI takodje prenosi elektricni signal, te ne vidim neku njegovu prednost u odnosu na coax pri prenosenju PCM signala.

ProÄitaj Å¡ta si sam napisao. Ima par DAC-ova koji imaju HDMI. Nije Äest, ali postoji. Prednost u odnosu na coax nema, ali nema ni toslink. Osim kod lossless viÅ¡e-kanalnog zvuka.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...