Jump to content


Mac Mini - digital audio Out to toslink - zaobilazenje USB to SPDIF konvertera


ab

Recommended Posts

Evo malo na glas da razmisljam:

nekako imam utisak da je potrebno obratiti paznu na te krajnje tacke.

izvor zvuka, zvucnik, power, i veze.

Na veze u smislu na kontekst, etar u kojem se sve desava - ne na kablove.

Recimo ranije nije bilo ili je bilo zanemarivo malo emitovanje frekvencija u etar. U kucama nije bil opreme koja

je emitovala konstantno neke signale visoke Fo u "zrak". Danas nam mozda ni jedna ruka nije dovoljna da pobrojimo

sta ave tu emituje u neposrednom okruzanju naseg audio sistema?

Mobilna telefonija, repetitori, milion TV stanica, veliki broj radio stanica, nase interne wifi mreze,

cudi me uopste kako smo zivi?

Zanimljiva mi je bila jedna ilustracija u casopisu Wired, od pre jedno 5-10 godina, u clanku koji razmatra to.

Bio je nacrtan i policijski automobil iz koga officer snima nesto u kuci... ha ha...

.

Sledece. svi ti uredjaji imaju nekakva napajanja koja su prikljucena na nasu kucnu mrezu.

To su po pravilu switch napajanja, koja rade na visokim Fo i koja imaju "return" nekog suma ili vec cega u nasu mrezu iz koje se snabdevaju nasi audio uredjai? i toga ima previse. kada se uzme u obzir i cinjenica da su svuda oko nas stanovi u kojima ljudi imaju iste sprave,

onda se to sve exponencijano komplikuje...

.

Kao sto se da videti jednostavno u "vazduhu" i u mrezi za napajanje vlada HAOS.

Toga nije bilo ranije a to je vazno zbog toga sto ni u studijima u kojima se snimala muzika nije toga bilo.

Sve je u tom smislu bilo cistije, studiji su imali galvansko odvajanje od ostatka mreze, uredjai koji su se koristili

imali su i ulazne i izlazne interstage transformatore. Materijali od kojih je izradjena oprema su bili kvalitetniji.

(A ljudi pismeniji i vaspitaniji if You dont mind...)

.

Kao ilustraciju ovoga navescu da sam uporedjivao jedno Apple externo napajanje za MBP i drugo kopiju, neko svedsko?

Svedsko napajanje je izgledalo bolje uradjeno, masivno, odlican izgled kablova, bolji mehanicki konektori.

ALi je "vracalo" u mrezu skoro 3 X vise noisa i djubreta nego odriginalno...

Ovo pisem zbog toga sto nije potrebno mistifikovati i me njati kablove do besvesti. Stvari se mogu jednostavno i izmeriti.

.

Na osnovu svega ovoga moze se izvesti zakljucak da je skro neophodno imati neki izolacioni transformator za mrezu.

A posle njega i odredjeni filter mreznog napona koji napaja uredjaje i to za analogne i digitalne uredjae posebno.

.

Drugo, danas retko koji uredjaj pa cak ini najskuplji imaju ulazni i ako je signalni uredjaj izlazni interstage transformator.

A preklopnici pretpojacavaca u skoro 100% slucajeva preklapaju SAMO vruce krajeve.

Posto su uredjaji koji su danas na trzistu metalnim sasijama spojeni na chasses ground a interno su i audio mase i mase napajanja spojeni na sasiju.

Te cinjenice nas dovode do zakljucka da u svakom momentu imamo N-1 ground loopova u nasim tako hvaljenim i odlicnim sistemima... :) (gde je N broj uredjaja koji je kablovima prikljucen u preamp)

Isto TO, identicno, je i u sistemima ljudi ili casopisa koji rade recenzije i preslusavaju uredjaje koji su gore opisani u postojecim sistemima. Sa tom razlikom sto je mrezni napon verovatno malo boljeg kvaliteta kod njih?

?

O zvucnicima necu nista reci sem da se gubi smisao sistema bez kontrola boje tona i ekvilajzera ako zvucnici u bazicnom smislu nisu barem u nekoj prihvatljivoj meri linearni... U principu neki centralni deo opsega se moze izmeriti i lap topom sa vec postojecim mikrofonom...

.

I digitalni i analogni izvori zvuka su direktno u vezi sa ground planovima i napajanjem

ima toga jos...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Evo malo na glas da razmisljam:

nekako imam utisak da je potrebno obratiti paznu na te krajnje tacke.

izvor zvuka, zvucnik, power, i veze.

Na veze u smislu na kontekst, etar u kojem se sve desava - ne na kablove.

.

Sledece. svi ti uredjaji imaju nekakva napajanja koja su prikljucena na nasu kucnu mrezu.

To su po pravilu switch napajanja, koja rade na visokim Fo i koja imaju "return" nekog suma ili vec cega u nasu mrezu iz koje se snabdevaju nasi audio uredjai? i toga ima previse. kada se uzme u obzir i cinjenica da su svuda oko nas stanovi u kojima ljudi imaju iste sprave,

onda se to sve exponencijano komplikuje...

.

Kao sto se da videti jednostavno u "vazduhu" i u mrezi za napajanje vlada HAOS.

Toga nije bilo ranije a to je vazno zbog toga sto ni u studijima u kojima se snimala muzika nije toga bilo.

Sve je u tom smislu bilo cistije, studiji su imali galvansko odvajanje od ostatka mreze, uredjai koji su se koristili

imali su i ulazne i izlazne interstage transformatore. Materijali od kojih je izradjena oprema su bili kvalitetniji.

(A ljudi pismeniji i vaspitaniji if You dont mind...)

.

Na osnovu svega ovoga moze se izvesti zakljucak da je skro neophodno imati neki izolacioni transformator za mrezu.

A posle njega i odredjeni filter mreznog napona koji napaja uredjaje i to za analogne i digitalne uredjae posebno.

.

I digitalni i analogni izvori zvuka su direktno u vezi sa ground planovima i napajanjem

ima toga jos...

 

Majda, svaka cast za glasno razmisljanje. 

 

Sto se tice prvog pasusa, apsolutno tacno i nema nikakve sumnje sama sustina je tu, ali upravo kablovi od kojih smo i dalje do neke bliske buducnosti jako zavisni imaju znacajnu ulogu da sve to sa vecim ili manjim uspehom apsorbuju tj. dozvole sto manju stetu po finalni zvuk.

 

Ostalo je fino sazeto u poslednjoj recenici:

"I digitalni i analogni izvori zvuka su direktno u vezi sa ground planovima i napajanjem

ima toga jos..."

Link to comment
Share on other sites

i evo temp. posle par sati rada.

(mada sam zaboravio da instaliram FanControl koji je skoro obavezan za laptop verzije)

 

...A pa dobro... tvoj komp je sa manje prikljucenih periferija hladniji za svega nekoliko nekoliko stepeni.

 

...Uh!

 

Malo si me strecnuo sa prvobitnom informacijom da su ti CPU core temperature za skoro 20 stepeni nize od mojih!  :)

 

post-8784-0-89048500-1418422785.pngpost-10679-0-51884800-1418468877.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa nisu to baÅ¡ niske temperature. Kod mene na klasiÄnoj maÅ¡ini posle celog dana:

 

attachicon.giftemp.jpg

 

 

GrafiÄka je sa pasivnim hlaÄ‘enjem, bez ventilatora. DoduÅ¡e poraste za neki stepen sa ukljuÄenim video aplikacijama.

 

Koji procesor je u pitanju?

 

I kod mene su na klasicnoj masini temperature takve. 

 

Ovde je u pitanju quad core i7 spakovan u tesan prostor, sa hladjenjem kao na laptopu: 

 

mac_mini3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stvarno zanimljivo, uz Rega Dac sam na poklon dobio M2Tech HiFace Two koji je kao i dac bio star svega 3 meseca, obzirom da sam imao vec HiFace Two koji je bio tada stariji oko godinu dana, pomislio sam da novi zadrzim, ali sam se iznenadio da je stari bolje radio, novi je prodat kao i prethodni dac koji su mi izvukli pola love od ulozenog u Regu.  :D

I da, uradjen je novi firmware, ipak po meni radi bolje sa njim.

 

Ista prica!

HiFace Two koji bolje radi je starije proizvodnje. Ovaj drugarov, losiji, je star nekoliko meseci.

Moguce je da su promenili neke komponente, zbog dostupnosti, cene, itd.

 

Istu stvar smo drugar i ja doziveli sa Squeezebox Touch-om!   :(

Moj, koji je bio mozda prvi primerak koji je usao u Srbiju (igrom slucaja u pitanju je primerak koji je bio na testu u britanskom What HiFi-ju),

je preko SPDIF-a svirao drasticno bolje od njegovog koji je bio nekih godinu dana mladji.

 

Covek je vec poceo da dobija komplekse od mene! ;)

 

 

Po meni, to je veliki problem, posto u danasnje vreme ne znamo sta u stvari kupujemo.

Uredjaji koji su imali odlicne testove, mozda nece raditi tako dobro kada ih kupimo.  :(

 

Prve serije budu super, hype se prosiri internetom, a onda se pocne sa pojeftinjenjem proizvodnje?

 

Mozda se to dogadja i slucajno - podproizvodjaci (ugradjenih elektronskih komponenti) promene neku sitnicu, sto se odrazi na zvuk finalnog proizvoda?

Link to comment
Share on other sites

 

HiFace Two koji bolje radi je starije proizvodnje. Ovaj drugarov, losiji, je takodje star nekoliko meseci.

Moguce je da su promenili neke komponente, zbog dostupnosti, cene, itd.

 

Istu stvar smo drugar i ja doziveli sa Squeezebox Touch-om!   :(

Moj, koji je bio mozda prvi primerak koji je usao u Srbiju (igrom slucaja u pitanju je primerak koji je bio na testu u britanskom What HiFi-ju),

je preko SPDIF-a svirao drasticno bolje od njegovog koji je bio nekih godinu dana mladji.

 

Covek je vec poceo da dobija komplekse od mene! ;)

 

 

Po meni, to je veliki problem, posto u danasnje vreme ne znamo sta u stvari kupujemo.

Uredjaji koji su imali odlicne testove, moza nece raditi tako dobro kada ih kupimo. :(

 

Prve serije budu super, hype se prosiri internetom, a onda se pocne sa pojeftinjenjem proizvodnje?

 

Mozda se to dogadja i slucajno - podproizvodjaci (ugradjenih elektronskih komponenti) promene neku sitnicu, sto se odrazi na zvuk finalnog proizvoda?

 

Ovaj trend se veoma uocava u proizvodnji stapova za ribolov.

Konkretno, stap Shimano - SpeedMaster je izuzetan stap odlicno prihvacen kod pecarosa, ali samo prva pilot serija.

Kasnija reizdanja se ne mogu porediti sa prvim modelom, ali tada to i nije toliko bitno jer se prodaja nastavlja po inerciji, na slavi prethodnika.

Mozda je off ali je poredjenje, cini mi se, ok.

Link to comment
Share on other sites

Pa nisu to baÅ¡ niske temperature. Kod mene na klasiÄnoj maÅ¡ini posle celog dana:

 

attachicon.giftemp.jpg

 

 

GrafiÄka je sa pasivnim hlaÄ‘enjem, bez ventilatora. DoduÅ¡e poraste za neki stepen sa ukljuÄenim video aplikacijama.

kolika je tvoja klasicna masina? :)

dimenzije u cm + masa u Kg + potrosnja struje :) + buka u db

.

Ja sam srecan sto sam sa MBP presao na mini

Link to comment
Share on other sites

Evo i linka za software koji regulise brzine obrtaja ventilatora

http://www.macupdate.com/app/mac/23049/smcfancontrol

pa pogledajte

mislim da isti soft SmcFanControl postoji i za win?

Ja sam zaboravio ovo da instaliram na minija, a inace ga imam na MBP i radi dobro

Ja koristim ovaj, slicnog naziva:

 

post-8784-0-75948000-1418585295_thumb.pn

 

http://www.lobotomo.com/products/FanControl/

 

Radi odlicno, super je mogucnost custom podesavanje krive temperatura/brzina ventilatora!  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Covek je rekao svoje, ali posle probe i slusanja, nas dvojica samo mozemo da pretpostavljamo.

 

Ima jos nesto sto me tera na probu za mog Mac Mini-ja, a to je uz ovo:

 

http://www.mkabl.rs/detalj?id=221

 

promena strujnog kabla. Da li je neko vec probao i kakve promene donosi?

Kuja?

imas ovde taj adapter za manje para

https://www.kupujemprodajem.com/Adapteri-IEC-na-Fig-8-17847540-oglas.htm?filter_id=4837

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mozda je pogresan naslov teme

nije toslink direktniji od USB veze vec je naprotiv to zaobilazenje.

prvo se konvertuje I2S bus u SPDIF tranceiverom onda se SPDIF konvertuje u opticki oblik signala ali ne true optic vec toslink.

to se salje.

prolazi kroz toslink kabl...

onda se na ulazu u dac prvo iz toslinka opticki signal prebacuje u SPDIF ponovo, pa takav dolazi do receivera koji PLL-om rekonstruise master clock, i formira ponovo I2S bus...

tek onda to ide to sve na DA konverziju.

:)

A sve to da bi signal mogao da se prenese samo jednim kablom - consumer mentalitet...

.

USB nema toliko manipulacije formatima , signalima, i clockovima...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Snow Leopard, verzija 10.6.8, je po mnogima i dalje najbolji za A/V aplikacije (po meni i najbolji Apple-ov OS). 

Može li ova verzija da se instalira na mac mini iz 2013.god (prethodna generacija, i5) + Amarra 2,6 + Audirvana? Ovaj mac je samo audio/video plejer.

 

Odgovor ovde, a neki kontakt ko bi to mogao uraditi (ako može) na PP (nema smisla da gnjavim više forumaškog kolegu :( )

Link to comment
Share on other sites

Naravno, ni sam nisam verovao koliko, sto se tice Hi Face Two, uticaja ima OS X (licno mislim da je po sredi softwersko resenje koje jos nije kompletirano za Yosemite). Pomenutu verziju nisam uporedjivao, ali sto je tice 10.8.3 preporuka.

 

Sama instalacija OS X - najvaznije da se nadje ispravna verzija (citaj proverena), a tutorijala ima svugde.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...