Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru.
Pratim (koliko sam sposoban) redovno Vašu temu i posebno sam oduševljen sto su to sve Vaše kreacije realizovane u Srbiji.
Upoznat sam sa Vašim saradnicima na projektima, kroz temu, ali sam “namerno” apostrofirao Vaš udeo jer sam se ceo život i sam bavio R&D i naravno da znam da se ni dobar vijak ne može realizovati bez tima.
Apostrofirao sam Vas upravo zato jer su ideje proistekle iz vaših želja za nečim novim, posebnim jedino bile sposobne da definišu projektne zahteve i odaberu prave saradnike; a rezultate svi imamo zadovoljstvo da vidimo.
Naravno da ovim ni na koji način nisam umanjio značaj realizacije projekata, naprotiv.
Bravo, i izvinjavam se sto sam pogrešno shvatio koji su zvucnici u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Gorane, tenis i klub su već toliko iza mene ........

Sada ću reći glupost neverovatnu (tvoj tata bi me lincovao da zna šta ću reći), ali uvek će mi delom biti žao (zbog neverovatnog talenta koji si posedovao) što si školu-fakultet stavio ispred tenisa.

Možda sam pristrasan (izvesno) ali nisam upoznao preko tenisa ni jednog mladog čoveka, za tih mojih 50-tak i više godina u tenisu i oko tenisa, koji nije izvanredan.

Zato uopšte i nisam iznenađen da je i Boris iz tog miljea.

Jednostavno mu dođe kao prirodno da ste svi više nego uspešni.

Izvinjavam se za off.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Srecko said:

Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru.
Pratim (koliko sam sposoban) redovno Vašu temu i posebno sam oduševljen sto su to sve Vaše kreacije realizovane u Srbiji.
Upoznat sam sa Vašim saradnicima na projektima, kroz temu, ali sam “namerno” apostrofirao Vaš udeo jer sam se ceo život i sam bavio R&D i naravno da znam da se ni dobar vijak ne može realizovati bez tima.
Apostrofirao sam Vas upravo zato jer su ideje proistekle iz vaših želja za nečim novim, posebnim jedino bile sposobne da definišu projektne zahteve i odaberu prave saradnike; a rezultate svi imamo zadovoljstvo da vidimo.
Naravno da ovim ni na koji način nisam umanjio značaj realizacije projekata, naprotiv.
Bravo, i izvinjavam se sto sam pogrešno shvatio koji su zvucnici u pitanju.

Hvala Srećko na lepim rečima , apsolutno ste u pravu,u mojim projektima samo je ideja moja,ja nisam nešto vičan u rukama da napravim nešto (osim u hemijskom reaktoru), više sam pravio dobar izbor saradnika mada je i tu bilo dosta lutanja, plus doza tvrdoglavosti da se završi nešto kad lupimo glavom u zid.

Nema nikakve potrebe da se izvinjavate, još jednom hvala na lepim rečima 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Srecko said:

Gorane, tenis i klub su već toliko iza mene ........

Sada ću reći glupost neverovatnu (tvoj tata bi me lincovao da zna šta ću reći), ali uvek će mi delom biti žao (zbog neverovatnog talenta koji si posedovao) što si školu-fakultet stavio ispred tenisa.

Možda sam pristrasan (izvesno) ali nisam upoznao preko tenisa ni jednog mladog čoveka, za tih mojih 50-tak i više godina u tenisu i oko tenisa, koji nije izvanredan.

Zato uopšte i nisam iznenađen da je i Boris iz tog miljea.

Jednostavno mu dođe kao prirodno da ste svi više nego uspešni.

Izvinjavam se za off.

Ja bi se složio sa Goranovim tatom,imao sam sličan slučaj sa prijateljem koji je u jednom trenutku bio 42 na ATP listi ,ali mu je otac koji je btw bio nekad dekan mog fakulteta ,nametnuo školu ispred tenisa ,a tenis je samo poslužio kao sredstvo da završi jedan od najboljih fakulteta u USA.

Tenis nažalost nije više sport (iako mi i danas služi kao rekreacija), kao nekad ,pre više od 30god kad smo ga Goran i ja aktivno igrali.

Citiracu mog pokojnog učitelja macevanja (a isto se može delimično primeniti na HIFI) : Sto je veština plemenitija, delatnika je manje, a publika je redja....

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, pollux said:

Iskreno nikad nisam imao neki dobar belt gramofon ,i cilj mi je kao što sam napisao da vidim da li neki od tih "boljih" belt gramofona  (ne pod obavezno 126, ali njega najviše hvale  uz 125  kao najbolje zvučeci Thorens )iz ere u kojoj su vladali , ako im se daju adekvatni uslovi,mogu da se nose sa dobrim idlerima. Na netu,sve što sam našao je navijanje sa jedan ili drugi tabor, a nigde poredjenja u istim uslovima. Realno i L75 očajno zvuči dok mu ne sredis gomilu stvari a sad ga mnogi sredjenog vuku po sajmovima kao etalon. Nema nikakve nostalgije jer u vreme kad bi me vukla, se nisam uopšte palio na gramofone,ovo sa sredjivanjem r2r je nostalgija...ili možda bolje rečeno frustracije iz mladosti.

BTW ,šta je bese tebi primarni gramofon 401?

301 već duže vreme, mada imam i 401 u galaktika svemirska krstarica plinthu od 30 kila koji nemam našta da stavim dok ne raščistim sobu i osmislim novi raspored, policu itd.

ovo što ću sada da pišem je vrlo lično i iskreno, ne pišem da bi otvarali neke rasprave - znam da na forumu ima puno ljudi koji vole zvuk belt drive gramofona a takođe znam da ima i velikih fanova thorensa 126.

ne znam kako je bio sređen lenco ni u kakav si plinth stavio 124 ali cenim da ako bi ih 126 nadsvirao da to znači da tu nešto debelo nije bilo u redu sa idlerašima. isto važi i za 125 a druge thorense da ne pominjem. LP12 sam poslednji put slušao pre 35 godina pa to ne mogu da komentarišem. dobro sređen idleraš, očišćen, podmazan, sa mekanom (da izvinete) gumicom, u kućištu koje upija inherentne rezonanse - da bi pobedio tu emociju energiju i get up and go zvuk, moraš mnooooogo para da uložiš.

ali svejedno razumem želju i podržavam da se proba mada mislim da treba proširiš izbor.

nisam siguran da možeš naći u srbiji, pre u mađarskoj, ali roksan xerxes bi mi bio prvi izbor od relativnih vintage gramofona (pričamo o kraju 80-tih). po meni osetno bolji gramofon od sondeka isto i od PT, naročito ako ga zatekneš sa artemiz ručicom koja je remek delo. ima problem sa krivljenjem subšasije od protoka godina ali ima lokalno provereno rešenje za to.

što se 126 tiče isto nisam bio u dodiru milion godina ali po sećanju mislim da je tu bio mnogo uži prostor za after market modifikacije. ne znam šta se promenilo, ne pratim thorens. možda  bolje uzeti neki bazičniji model tipa 125 (koji isto ne volim, imaju ga 2 prijatelja u stock stanju i daleko im lepa kuća, 1210 briše pod sa njim) i onda ga totalno razvaliti. ja sam inače ko toma iz kruševca koji voli da postavlja WTF oglase za thorense koji uvek počinju sa thorense je shite, to jedva da malo bolje svira od prosečnog plastikanera, haha, čovek to stvarno piše na KP. meni je jedan jedini thorens koji mi ostao u trajnom sećanju bio potpuno unakaženi 160 zaliven sa tonu olovnog otežanja, sačme i bitumenom svuda gde je moglo stati, od šasije do tanjira, sa promenjenim federima na subšasiji itd itd. i taj je momački svirao, prosvetljenje, samo je frekvencija menjanja kaiša bila jedno 5x učestalija zbog preteškog tanjira....

inače imam višak 160 sa fabričkom ručkom, pazario ga za prijatelja pa to nikada nije stiglo do njega, sada je kod drugog prijatelja na tavanu ;).... možda ga stavim na oglas ko može da živi sa takvim zvukom. nije ni čudo da je sa takvim spravama CD format bio sahranio LP.... perfect sound forever.... trt.

enivej šta god uzeo, uživaj i javi ovde da pratimo razvoj. važno da se vrti.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

možda bi @Patolog mogao da doda koju pametnu misao na temu belt drive gramofona iz XX veka.

Koliko znam (a i slušanjem sam bio počastvovan) on ima VPI i Thorensa ispred svoje internacionalne diskoteke. 

Oba su zvučala izvanredno mada bih ja dao blagu prednost Thorensu u njegovom sistemu (uz ogradu da je Thorens iz poznije Doc-faze sa veoma skupom MM glavom).

Dosta sam napisao na ovu temu, jedino da dodam da sam iz belt drive sveta (Linn, nekoliko STABI-ja) ličnom odlukom pobegao u ušuškani svet idlera (BRAUN PS 500 & GARRARD 401) zarad uživanja u muzici kao jedinom cilju hajfaja.

t1.jpg.18b0a7189db753a363a7f65931db7c43.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, anubisgrau said:

301 već duže vreme, mada imam i 401 u galaktika svemirska krstarica plinthu od 30 kila koji nemam našta da stavim dok ne raščistim sobu i osmislim novi raspored, policu itd.

ovo što ću sada da pišem je vrlo lično i iskreno, ne pišem da bi otvarali neke rasprave - znam da na forumu ima puno ljudi koji vole zvuk belt drive gramofona a takođe znam da ima i velikih fanova thorensa 126.

ne znam kako je bio sređen lenco ni u kakav si plinth stavio 124 ali cenim da ako bi ih 126 nadsvirao da to znači da tu nešto debelo nije bilo u redu sa idlerašima. isto važi i za 125 a druge thorense da ne pominjem. LP12 sam poslednji put slušao pre 35 godina pa to ne mogu da komentarišem. dobro sređen idleraš, očišćen, podmazan, sa mekanom (da izvinete) gumicom, u kućištu koje upija inherentne rezonanse - da bi pobedio tu emociju energiju i get up and go zvuk, moraš mnooooogo para da uložiš.

ali svejedno razumem želju i podržavam da se proba mada mislim da treba proširiš izbor.

nisam siguran da možeš naći u srbiji, pre u mađarskoj, ali roksan xerxes bi mi bio prvi izbor od relativnih vintage gramofona (pričamo o kraju 80-tih). po meni osetno bolji gramofon od sondeka isto i od PT, naročito ako ga zatekneš sa artemiz ručicom koja je remek delo. ima problem sa krivljenjem subšasije od protoka godina ali ima lokalno provereno rešenje za to.

što se 126 tiče isto nisam bio u dodiru milion godina ali po sećanju mislim da je tu bio mnogo uži prostor za after market modifikacije. ne znam šta se promenilo, ne pratim thorens. možda  bolje uzeti neki bazičniji model tipa 125 (koji isto ne volim, imaju ga 2 prijatelja u stock stanju i daleko im lepa kuća, 1210 briše pod sa njim) i onda ga totalno razvaliti. ja sam inače ko toma iz kruševca koji voli da postavlja WTF oglase za thorense koji uvek počinju sa thorense je shite, to jedva da malo bolje svira od prosečnog plastikanera, haha, čovek to stvarno piše na KP. meni je jedan jedini thorens koji mi ostao u trajnom sećanju bio potpuno unakaženi 160 zaliven sa tonu olovnog otežanja, sačme i bitumenom svuda gde je moglo stati, od šasije do tanjira, sa promenjenim federima na subšasiji itd itd. i taj je momački svirao, prosvetljenje, samo je frekvencija menjanja kaiša bila jedno 5x učestalija zbog preteškog tanjira....

inače imam višak 160 sa fabričkom ručkom, pazario ga za prijatelja pa to nikada nije stiglo do njega, sada je kod drugog prijatelja na tavanu ;).... možda ga stavim na oglas ko može da živi sa takvim zvukom. nije ni čudo da je sa takvim spravama CD format bio sahranio LP.... perfect sound forever.... trt.

enivej šta god uzeo, uživaj i javi ovde da pratimo razvoj. važno da se vrti.

 

7 sati ranije, zflazar said:

možda bi @Patolog mogao da doda koju pametnu misao na temu belt drive gramofona iz XX veka.

Koliko znam (a i slušanjem sam bio počastvovan) on ima VPI i Thorensa ispred svoje internacionalne diskoteke. 

Oba su zvučala izvanredno mada bih ja dao blagu prednost Thorensu u njegovom sistemu (uz ogradu da je Thorens iz poznije Doc-faze sa veoma skupom MM glavom).

Dosta sam napisao na ovu temu, jedino da dodam da sam iz belt drive sveta (Linn, nekoliko STABI-ja) ličnom odlukom pobegao u ušuškani svet idlera (BRAUN PS 500 & GARRARD 401) zarad uživanja u muzici kao jedinom cilju hajfaja.

t1.jpg.18b0a7189db753a363a7f65931db7c43.jpg

msm,obojica da slobodno produzite dalje oko 126-ce (i ostale beltase na vesanje),kolko ljudi tolko cudi,svaka ptica svom jatu leti..licno trosim 10 primerak 126-ce u proteklih cca 35 godina,trenutno sa SME 3009/II improved..taj sa slike sa SME M2-9 i Grace F9E (@traumatolog primerak),je isto jedan od mojih bivsih primeraka,bazu sam jednom i vracao istu tu do mene,nakon sto sam  je jednom prodao,ali bez te rucice....nije da nisam imao brkatije,i da u svom okruzenju,slusam samo NAD 5120...

Licno se ne palim na 401,124 fazone ....ovaj zadnji slusam dosta cesto u drugarevom sistemu sa EMT929/EMT 15..za 301 moram da se pokunjim,nismo se sreli dosad,i nemam neki izriciti nagon da mi se to desi i da bi mi se to trebalo desiti...

ostajte mi zivi zdravi,i zelim puno uzivanja u spravama koje trenutno koristite,i trpajte sacme gde god zelite,i rasturajte motore kolko puta zelite,centrirajte ih do mile volje,testerisite plinthove za njih do mile vole.....drugi gram u sistemu mi je Lenco L-75,manje vise u stock formi (bronzani V blokovi,i fabricki gumeni mat zamenjen cistom plutom od 4mm),trosi se za reprodukciju ploca slabijeg kvaliteta...na 126-ci fabricki mat zamenjem pluta+guma mat mesavinom,2x2mm....

sve je ovog sigurno samo zbog loseg vina,ili home offica od skoro 2 meseca...

(BTW,sto se tice Xerxes-a,u svakom pogledu korektan gramofon,ali nece bas da legne svakom ni on,i za svaki tip muzike,svojevremeno smo radili jedan poduzi uporedni test Xerxes/Artemiz od drugara vs 126/Grace 707,i uz neko neshvatljivo cudo,na nekim snimcima je i vlasnik Xerxes-a preferirao 126/707 kombinaciju )

keep up the good spirit,ostanite kucama,i cuvajte se od C-19 :wave2

 

IMG_4021.JPG

Link to comment
Share on other sites

(p)ostani ti meni  zdrav, niko te nije u ovoj temi od nas dvojice spomenuo ni po dobru ni po zlu koliko se meni čini.

Želim da čujem Docino mišljenje, i evtl preporuku Borisu Pollux-u (kog veoma cenim).

Sa @Patolog gramofonskim sistemima sam se lično sreo i uverio da su prilično impresivni, kako prethodni VPI/Ortofon Rohmann tako i sadašnji Thorens sa Ovom Zelenom MM glavom.

Ako imaš neku pametnu o beltašima da prozboriš kao korisnik, izvoli.

10 primeraka 126- za cca 35 godina. Meni mobitel traje bar 5 godina. Ti praktično po svom priznanju trošiš po jednu 126-cu svake 3.5 godine. Da li bi ti to uzeo kao preporuku? 

Link to comment
Share on other sites

Pitanje je koji su razlozi,moze ih biti jaki mnogo. Uglavnom, ako neko vise puta kupi istu stvar meni jeste jako dobra preporuka.I sam sam imao vise verzija istog proizvoda vrlo cesto,nisam pozeleo drugu,vec samo bolju verziju iste stvari.I sad imam dve iste fono sekcije,imao sam zvucnike  i isti dac mk 1 i  mk2 modele,dve verzije lp12...a sondeka barem ima u 1000 verzija i sa delovima od vrlo raznoraznih proizvodjaca. Svaki ima svoj zvuk barem malo razlicit,nekad bas mnogo.Evo sad kad krenu ova kriza jedan forumski kolega iz UK nazalost morao da rasproda par od svojih 9 sondeka.

Meni je recimo smesno kad danas neko prica o donjem poklopcu od lesonita lp12 kao neverovatnom fuseraju koji pravi jasnu tragediju od zvuka.Prvo ja ga imam i nema razlike sa i bez tog poklopca,ja ga slusam bez iz prakticnih razloha.Drugo vec skoro 30g kako je taj poklopac i u najjeftinijoj  lp12 varijanti zamenjen aluminijumskim,a zatim i sa trampolin verzijom.Formirali svoje misljenje i saznanja pre 30g i ni makac dalje...a u medjuvremenu bukvano sve i jedan deo je promenjen. Overblown bass koji mu se pripisuje od tih "informisanih" promenjen pre 30g.Novim verzijama stari fanovi zameraju preanalitican zvuk bizak cd-u od promene lezaja,evo sad vec 4. verzija izasla...,neki kupili nove lezajeve pa ih prodaju i vracaju se na stare.

Uostalom svako svoje voli,navikne,i cesto ga ne zanimaju promene,dozivljavaju hifu kolekcionarski. Nekad se uzme nesto novo,pa iz ciste nostalgije za starim zvukom, dizajnom  pozeli napred, pa jos brze nazad na novo.Nekad je u pitanju cista radoznalost sta ima u susednom dvoristu ...koliko znam Paja je ima Kuzmu pa se vratio na Thorensa.Recimo moze da je samo poklopac kuzmi falio i eto nove 126-tice.Mozda je zvuk previse dobar...mi hajfisti box swaperi smo kao lala kad kaze "sad necu ni kako ja hocu".Bitno je da mazohizam prija,niko od nas bez toga nebi gramofon u kuci drzao :lol:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zflazar said:

(p)ostani ti meni  zdrav, niko te nije u ovoj temi od nas dvojice spomenuo ni po dobru ni po zlu koliko se meni čini.

Želim da čujem Docino mišljenje, i evtl preporuku Borisu Pollux-u (kog veoma cenim).

Sa @Patolog gramofonskim sistemima sam se lično sreo i uverio da su prilično impresivni, kako prethodni VPI/Ortofon Rohmann tako i sadašnji Thorens sa Ovom Zelenom MM glavom.

Ako imaš neku pametnu o beltašima da prozboriš kao korisnik, izvoli.

10 primeraka 126- za cca 35 godina. Meni mobitel traje bar 5 godina. Ti praktično po svom priznanju trošiš po jednu 126-cu svake 3.5 godine. Da li bi ti to uzeo kao preporuku? 

vidi,nijedna od tih mojih 10 primeraka nije bila prodata,da joj je ista falilo..menjas opcija sa TP16,na varijantu sa SME 3009/II,pa na varijantu sa 3009/III,pa na 3009/IIIS pa se batalis analogije jedno cca 10 godina,navuku te na analogiju ponovo drugari sto koriste Xerxes/Artemiz,ili Xerxes/Tabriz-zi,krenes ponovo sa jednom P3/RB300/Denon DL103 kombinacijom,negde se pojavi za kikiriki pare kombinacija 126/Grace 707/Supex 1000/Kenwood KHA50,i normalno kupis,uradis rasprodaju tehnoloskih viskova,stavis u to kombinaciju recimo Grado Platinum Wood,i srecno zivis sa njom jedno 2 godine..dodjes do momenta,kada krenes da razmisljas,vala doslo je vreme da si priustis neki ozbiljniji gram..uradis par slusnih testova,i odlucis se za nesto..to nesto novokupljeno te odusevljava sve do momenta dok si sa famoznom vrtilicom koristio samo jedan bazicni Benz MC20H,onog momenta kad krenes sa next stepovima.dodavanje externe sekcije napajanja (fenomenalno !!!),dokupis drugi tanjir (dqrca ovo ne da je bolje,nego je 3x gore),menjas zvucnice Benz Ace SL,Denon Dl10R,Shelter 501/II uz to ti se pocinje polako dizati polako kosa na glavi jer curi silikonska kadica,puca gumica na rucki koja je predvidjena da manje vise drzi rucku na istoj pozici kod spustanja-dizanja iste,plocu normalne mere da skines sa tanjira ako je rupa na ploci malo uza,pa ti testerises prste/nokte na obodu danjira..puca ti film,i sve lepo najuris...ceses sa malo po glavi,i sta sad?...niceg pametnog na vidiku,daj tu usranu 126-cu ponovo,znas sta je kako sviri,stavis na nju 3009/II,pa se ukaze prilika da uradis upgrade na SME M2-9,zadovoljan si,trosis to tako jedno godinuipo dana,sinu se ukaze prilika nesto u stilu zadnji voz,sad treba da uplati za svoj stan,i ti posaljes na vatru,prakticki ceo svoj sistem,sem zvucnika..pa krenes Jovo nanovo,kibicujes oglase,nadjes u komsijskom velegradu za kikiriki pare 126/SME III+Shure V15/5 i slusas to tako..svrbez drugog gramofona pocinje da raste,dok je sin bio sa nama,jedna 1210-ka je provodila vise vremena kod mena,u mom sistemu,kao drugi gram,no kod njega..deran se otseli,za drugi gram uzmes jednu L-75,al nije bas estetsi u dobrom stanju,al sljaka..ovu 75-cu prodas svom drugaru,jer bi oni pravili u vidu neke grupne gradnje,pravili neki PTP Lenco,to sto tamo treba,nemam nikakvog uticaja u kakvom estetskom i tehnickom stanju je L-75 (opruge popustile,pa visi ceo gram malo na jednu stranu stranu)..negde u celoj toj ujdurmi,ukaze ti se prilika da vratis jednu svoju bivsu 126-cu,koja znas da je u dobrom stanju,servisirana je us vakom pogledu,elektronika pretresena i da radi ko bombona..cena bratska...u svom sistemu sad vec dve 126-ce,jedna sa SME 3009/III,na drugu izbunaris Grace 707,i igras se  lepo paralelno sa obe,gustiras koja opcija ti se vise svidja Grace 707 vs SME 3009/III...izgustiras,da ti je opcija sa Grace 707 nekako bolja,i prodas onu drugu 126/SME III kombinaciju..sretno zivite,trosis super MM glavu sa SAS profilom,ali kod jedne kupovine par polovnih ploca,prva izdanja Modern Jazz Quarteta,desi se nesto,za sta nemas neka logicna objasnjenja..proveravas sva podesavanja,mackas iglu sa specijalnom tecnoscu,ali ukapiras da ti to u sustini ne vidis vise sta radis,dzaba cvikeri..odes lepo do dealera koji je vrsni gramofondzija,mikroskop,neko malo djubre se nahvatalo na profil,koje moje sredstvo za ciscenje nije moglo odstraniti..svi happy ponovo,ali vrag ne da mira,ajmo se resiti zvucnice sa SAS profilom,daj neku zvucnicu sa debljim kanteliverom..ubodes jednu iz top 10 MM grupacije po internetu,radujes se ko kuce,kad stigne pocinju sumnje..telo zvucnice predugacko,tesko ce se montirati u shell Grace 707,jer su stavljene vec audiofiljisticki pinovi,koji su nesto duzi od oridji,i da fetis bude jos veci,stavljaju ti se zicke u shell koje zadovoljavaju svetu audiofiljisticku patkometriju vec...3x ti menjaju zicke u shell-u,jer prva varijanta je izuzetno kruta,lome se lemna mesta,druga opcija,sonicno katastrofa,tupo,zamuljano do 00...odbrojis do 3,decembar 31,pre podne,umesto dakrenes sa pecenjem prasenceta,trckaras po gradu za neke nove zicke..ubodes nekog matorog jarca jos 31-og kog znas da radi prezivanje rucki,i zamolis da ti to sredi..sredi se to,ali kao i u ranijim varijantama,skucenost u shell-u-pinovi preblizu lemnim mestima u G707,imas jedan povecan sum,da ga hebes,nemeres se resiti toga,mora sa raspariti rucka sa tom zvucnicom..dalji tokovi razmisljanja,treba uzeti drugu rucku,obavezno sa promenljivim shellom..trte mrte,kreces vec u gledanje kompletnih gramofona ponovo....no nista od toga,setis se lepo te prijasnje avanture sto si vec imao,usput si poslusao naravno i par drugih gramofona,ono cisto iz radoznalosti,ugoste te lepo,popricate,zahvalis se lepo domacinu na gostoprimstvu,mozgas na putu kuci,jel to sto si cuo jer vredi 7-8x vise od onog sto ti slusas kuci,i na zadovoljstvo svog novcanika,stavis jednu tacku na celu pricu..trazis rucku i dalje..negde po oglasima natrcis na 126-cu,mahagony furnir,predivno ocuvan,prvi vlasnik 38 godina,SME 3009/S2 impr,sa FD200,Ortofon TMC 200,negde sa kraja proizvodnje vec,cena korektna..mahagony verzija retka,cu da uzmem,prodas TMC 200 na jebajevini (japanac se prikacio na nju u roku 30 minuta kako je oglas postavljen)..to je tu negde kraj price,moje sa 126..imali bolje?..ima ..ima li gore  (po meni)?..ima..

da li bi ikome preporucio da kupi 126-cu,cesto me pitaju,posto znaju da sam prevrnuo vec par primeraka,obicno im kazem ovako:vidi ako je uzmes,ne mere sa njom na patkometriju,jer ne treba externi PSU za njega,ne treba da svajsujes Nigel speed controller,i druga raznorazna crna ili silver kucista,ima poklopac,koji pokriva ceo gramofon,mozes ga i skinuti ako zelis,nemeres raditi podesavanje napetosti opruga,jet to nije sistem na vesanje ko Linn,Thorens 160/150,vec opruge nose tu plivajucu sasiju kao nataknutu od gore na sebe..neces pripadati nijednoj hajperskoj grupaciji koja je danas u trendu,DD/idler,ni Linnovci te nece sljiviti,kao ni AudioNoteovci..ima dugmad za selekciju 33 i 45,ne trebn da navlacis nikakve qurtone na osovinu,ne treba da skidas tanjir za promenu brzine,zvuk je malo na otvorenijoj strani,bas je dosta rezultan,ali nije monumentalan,nije najdetaljniji zvuk,gornji srednji/prezens je malo gurnut napred....ako ti ovo ovako pase na prvu,kreni da razmisljas o njoj,ako ne,bezi od nje ko sumanut....

ono sto vidim,i citam u zadnje vreme izuzetno cesto,i po ovom forumu je proseravanje na tu belt/sasiju na vesanje tehnologiju,od ljudi koji su do skora klecalii pred istim oltarom,uzvikivali su nema dalje,pa se ispostavi da ima dalje,samo sad klece pred drugim oltarem,dok se ne pojavi neki sledeci....

ostajte mi zivi zdravi,svako sa ljubljenom vrtilicom..

bye,roger and over

Link to comment
Share on other sites

On 3.5.2020. at 20:54, pollux said:

S obzirom da se prethodni projekat bliži kraju planira se ubrzo sledeći.  Kao što se vidi u temi konstantno favorizujem idler gramofone iz 60ih i 70ih (poslednja četri gramofona su mi bili L75 PTP modifikacije i jedan Thorens td124). Ovo nije proizvod nekog empirijskog iskustava već sam iskljucivo slušao savete starijih audifila gramofondzija i nekih naših konstruktora koji su probali stotine gramofona i kao referentne u svojim sistemima zadržali bas te idlere (Lenco L75 PTP, Commonwealth 12D, QRK 12C, EMT 929...). 

Ideja je da probam iz sličnog ili malo kasnijeg perioda neki od vrhunskih (za obične smrtnike ) belt gramofona i da ga uporedim sa idlerom. Budžet za njega je 800 eura sa sve sredjivanjem i upgrade-ima, naravno bez ručke i zvučenice. To je novac koji je potrošen za kupovinu i srednjivanje L75 (koji se u odličnom stanju kupi za 150 eura pobaca se sve osim tanjira i motora i onda se za vrhunski zvuk utroši još oko 650 eur, pola od toga ode za PTP modifikaciju, odličan plint i idler, a druga polovina za sve ostale modifikacije i radove). 

Vrhunski belt iz tog perioda Linn Lp12 izlazi iz budžeta ,tako da je ideja da izbidujem u NL neki Thorens 125,126 ili EMT 928 i ostatak novca uložim u njihov upgrade -plint, motor, etc...

Premisa je da na kraju stavim iste ručke na oba (RS audio Schroeder) i iste glave (imam dva Supexa 909 u sličnom stanju) i da ih testiram paralelno na istom phono-u.

Predlozi su dobrodošli...

Šanse da se izbiduje EMT 928 za zadati budžet je na nivou statističke greške, tj. veće su šanse da se bid-om dobije neki dobro skrljani LP 12, nego 928 ( hajp je čudo ). ^_^

Thorens TD-126 MK III nema svrhe dodatno modifikovati, izuzev da mu se eventualno napravi neko ekstreno napajanje ( i to je upitno koliki bi se benefit dobio  ?).

Takođe, TD-126 MK II, koji je dosta ređe naći, ima drugi motor u odnosu na kasniji TD 126 MK III ( spec. ), pa i o tome treba razmišljati, ako se odluči za TD 126.

Dakle, ukoliko se želi izaći na crtu 1 na 1 sa modovanim L-75, 301, 401 etc. idlerima, lično bih ostavio 126 bazu nakon detaljnog pregleda, podmazivanja i promene belt-a, te montirao isti model gram. ručice, isti model zvučnice, pa tako testirao i donosio zaključke.

Thorens TD-125 - ima toga po net-u da se radi, IMO - Next ! :)

Thorens TD-160 ( npr. Super ) se 80-tih godina prošlog veka modifiovao uglavnom na načine koje je već pomenuo @anubisgrau.

Jednu takvu bazu sam imao prilike u više navrata čuti sa Mozart Jeličićevom VTA ručicom.

Tu je rađen komplet plint, tačnije ogroman sanduk punjen peskom, na donjoj površini tanjira je lepljena sačma po nekom pattern-u.

Sigurno je bilo još nekih radova na toj 160-ici.

Napomenuo bih da "matematika" kao što bila kod kupovine idler gram. baze ( 150 eura ) nije ista u slučaju belt-aša, tako da treba razmisliti i o tome. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Patolog said:

Šanse da se izbiduje EMT 928 za zadati budžet je na nivou statističke greške, tj. veće su šanse da se bid-om dobije neki dobro skrljani LP 12, nego 928 ( hajp je čudo ).

Rutinski se izbiduje za 1200-1300 Eur i onda proda rucica na koju se pale i phono (koji inace radi samo do 13k zbog FM emitovanja ali se pravi hype zbog dobrih trafoa), tako da moze da dobije povoljno. Problem je taj trofazni motor 3x9v, koji ima grafitne biksne i koji je jako los, drugar koji ima dva komada je sahranio 5 motora i onda stavljao kudelski motore sa tahometrom umesto njih ali to su vec velika ulaganja. Ybog toga sam odustao.

2 sati ranije, Patolog said:

Thorens TD-126 MK III nema svrhe dodatno modifikovati, izuzev da mu se eventualno napravi neko ekstreno napajanje ( i to je upitno koliki bi se benefit dobio  ?).

Verovatno cu se za njega odluciti, mali upgrade motora, plinta, , drugi tanjir, kazu nema potrebe za externim napajanjem....

2 sati ranije, Patolog said:

Dakle, ukoliko se želi izaći na crtu 1 na 1 sa modovanim L-75, 301, 401 etc. idlerima, lično bih ostavio 126 bazu nakon detaljnog pregleda, podmazivanja i promene belt-a, te montirao isti model gram. ručice, isti model zvučnice, pa tako testirao i donosio zaključke

Da , tako sam i napisao ici ce identicna rucka (RS audio Schroeder) i Supex 909 identicni phono kablovi , identican phono....

Hvala na savetima

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, pollux said:

Rutinski se izbiduje za 1200-1300 Eur i onda proda rucica na koju se pale i phono (koji inace radi samo do 13k zbog FM emitovanja ali se pravi hype zbog dobrih trafoa), tako da moze da dobije povoljno. . . . 

:thumbsup2 

 

Koje će biti dužine ručice koje pravi Raško na tim bazama ? 12" ?

Koji će biti phono na testiranju ?

Nastavljam da pratim ovde razvoj situacije. 

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Patolog said:

:thumbsup2 

 

Koje će biti dužine ručice koje pravi Raško na tim bazama ? 12" ?

Koji će biti phono na testiranju ?

Nastavljam da pratim ovde razvoj situacije. 

Pozdrav.

Da, 12inch RS audio (uz povecanje tezine,jedan od razloga za pravljenje veceg plinta) ovaj najnoviji sa gomilom podesavanja i drvenom cevkom od zebrana.

MIR audio dva phona, jedan modifikovan Allen Wright lampaski sa dve 6n23pEV i dve 6Bq7, a drugi split RIAA design vec prikazan u ovom sistemu.

Link to comment
Share on other sites

On ‎5‎.‎5‎.‎2020‎. at 20:09, pollux said:

Ja bi se složio sa Goranovim tatom,imao sam sličan slučaj sa prijateljem koji je u jednom trenutku bio 42 na ATP listi ,ali mu je otac koji je btw bio nekad dekan mog fakulteta ,nametnuo školu ispred tenisa ,a tenis je samo poslužio kao sredstvo da završi jedan od najboljih fakulteta u USA.

Tenis nažalost nije više sport (iako mi i danas služi kao rekreacija), kao nekad ,pre više od 30god kad smo ga Goran i ja aktivno igrali.

Citiracu mog pokojnog učitelja macevanja (a isto se može delimično primeniti na HIFI) : Sto je veština plemenitija, delatnika je manje, a publika je redja....

Citiracu mog pokojnog učitelja macevanja (a isto se može delimično primeniti na HIFI) : Sto je veština plemenitija, delatnika je manje, a publika je redja….


**Ovako je i sa muzikom druze**

Link to comment
Share on other sites

Citiracu mog pokojnog učitelja macevanja (a isto se može delimično primeniti na HIFI) : Sto je veština plemenitija, delatnika je manje, a publika je redja….

**Ovako je i sa muzikom druze**
Ko se mača lati...

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...