Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

S obzirom da se prethodni projekat bliži kraju planira se ubrzo sledeći.  Kao što se vidi u temi konstantno favorizujem idler gramofone iz 60ih i 70ih (poslednja četri gramofona su mi bili L75 PTP modifikacije i jedan Thorens td124). Ovo nije proizvod nekog empirijskog iskustava već sam iskljucivo slušao savete starijih audifila gramofondzija i nekih naših konstruktora koji su probali stotine gramofona i kao referentne u svojim sistemima zadržali bas te idlere (Lenco L75 PTP, Commonwealth 12D, QRK 12C, EMT 929...). 

Ideja je da probam iz sličnog ili malo kasnijeg perioda neki od vrhunskih (za obične smrtnike ) belt gramofona i da ga uporedim sa idlerom. Budžet za njega je 800 eura sa sve sredjivanjem i upgrade-ima, naravno bez ručke i zvučenice. To je novac koji je potrošen za kupovinu i srednjivanje L75 (koji se u odličnom stanju kupi za 150 eura pobaca se sve osim tanjira i motora i onda se za vrhunski zvuk utroši još oko 650 eur, pola od toga ode za PTP modifikaciju, odličan plint i idler, a druga polovina za sve ostale modifikacije i radove). 

Vrhunski belt iz tog perioda Linn Lp12 izlazi iz budžeta ,tako da je ideja da izbidujem u NL neki Thorens 125,126 ili EMT 928 i ostatak novca uložim u njihov upgrade -plint, motor, etc...

Premisa je da na kraju stavim iste ručke na oba (RS audio Schroeder) i iste glave (imam dva Supexa 909 u sličnom stanju) i da ih testiram paralelno na istom phono-u.

Predlozi su dobrodošli...

Link to comment
Share on other sites

Imas par firmi koji se bave delovima za lp12.Obzirom da ti diyerisanje nije strano uz malo maste izdiyerise se lp12 u tom budzetu uz recimo ustede na plinthu.Iovako je sustina lezaj,koji ne mora biti skup.Ovaj lik ima zasta dosta delova iz svih generacija.Ima i mnogo alternativa drugih firmi da se napravi solidan sondekfrankestajn

https://lp12bits.com/

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, sondek said:

Imas par firmi koji se bave delovima za lp12.Obzirom da ti diyerisanje nije strano uz malo maste izdiyerise se lp12 u tom budzetu uz recimo ustede na plinthu.Iovako je sustina lezaj,koji ne mora biti skup.Ovaj lik ima zasta dosta delova iz svih generacija.Ima i mnogo alternativa drugih firmi da se napravi solidan sondekfrankestajn

https://lp12bits.com/

Mislim da bi LP 12 ispao na kraju dosta van budžeta pošto je cilj da se uradi vrhunski plint da bi uslovi bili podjednaki. Ima jedan 928  koji ću mogu da zavrsim na 1200 eur, prodam ručku i phono koji ide uz njega za 700eur  i imam onda 300 eur za plint i modifikacije,a i gomila bas dobrih 126 MK3 može da se nadje do 400eur bez ručke, kod njega doduše malo vise modifikacija na motoru ali sve bi se uklopilo do 800. U svakom slučaju hvala na savetu

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, sondek said:

...a bilo je i par Pink triangla oglasenih.Interesantan i u budzetu je heybrook tt2,to je 90% od sondeka kad se stavi linn rucka i tako ih ima najvise u prodaji

Preko hifishark je potraznja najefikasnija

Njega su mi savetovali da zaobilazim u širokom luku. Heybrook cu da pogledam 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

...a bilo je i par Pink triangla oglasenih.Interesantan i u budzetu je heybrook tt2,to je 90% od sondeka kad se stavi linn rucka i tako ih ima najvise u prodaji

Preko hifishark je potraznja najefikasnija

A sta misliš o ovoj Osawa PL 500 bazi sa kp , tu bi na plintu bilo minimalnih radova, a vidim da su ga hvalili

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, laky said:

Ako je to inaj sto se pre dosta godina raspravljalo cudo da nije prodat . treba pogledati ovde na forumu se dosta raspravljalo

Procitao sta ima o Osawi i preskocicu , generalno sa 126 mk3 imam vise manvarskih sposobnosti da napravim mnogo bolji plint nego sto je Osawa upgrade plint, a generalno je sve ostalo (osim rucke i njenog kacenja) identicno sa 126.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, anubisgrau said:

a šta će ti 126 uopšte kada već imaš tako ambiciozan sistem? ako je do zvuka imaš bolje, pogotovo ako želiš da se akaš sa plinthom. sem ako nije neka nostalgija koja je posebno važna. onda 

Iskreno nikad nisam imao neki dobar belt gramofon ,i cilj mi je kao što sam napisao da vidim da li neki od tih "boljih" belt gramofona  (ne pod obavezno 126, ali njega najviše hvale  uz 125  kao najbolje zvučeci Thorens )iz ere u kojoj su vladali , ako im se daju adekvatni uslovi,mogu da se nose sa dobrim idlerima. Na netu,sve što sam našao je navijanje sa jedan ili drugi tabor, a nigde poredjenja u istim uslovima. Realno i L75 očajno zvuči dok mu ne sredis gomilu stvari a sad ga mnogi sredjenog vuku po sajmovima kao etalon. Nema nikakve nostalgije jer u vreme kad bi me vukla, se nisam uopšte palio na gramofone,ovo sa sredjivanjem r2r je nostalgija...ili možda bolje rečeno frustracije iz mladosti.

BTW ,šta je bese tebi primarni gramofon 401?

Link to comment
Share on other sites

Sve izgleda fantastično pogotovo (moje mišljenje) sto je najveći broj komponenata (ako ne i sve) delo, ako ne grešim, naše pameti.

Ipak, imao bih i neka pitanje (laička).

Izvinjavam se unapred ako su pitanje neumesna po bilo kom osnovu, preskocite ih.

O čemu se radi.

Ako ne grešim u jednom momentu ste hteli da prodate zvučne kutije.

Rekao bih, na osnovu toga, da ste bili nezadovoljni nečim u vezi sa njima (verujem da je za nas 99.99999% “običnih” to veomaaaaa teško za razumeti).

Na osnovu mog jakooooo skromnog znanja a i iskustva sa mojim takođe jakooooo skromnim sistemom, karakter zvuka mi najviše opredeljuju upravo zvučne kutije.

Pitanja:

1. Da li ste odustali od te Vaše zamisli zvuka koja Vas je navela da razmišljate o promeni zvučnih kutija.

2. Ako niste odustali, da li bi možda, u tom Vašem traganju za svetim gralom, za Vas lakši polaz bio da prvo opredelite taj dominantni (moje laicko mišljenje) uticaj na zvuk pa onda da nastavite sa “ŠLAGOM” na torti.

Jasno je da za najveći broj nas “običnih” to bi bilo potpuno irelevantno jer sve sto kreirate-pravite je vrhunsko pa i nije pitanje tajminga, no za Vaš nivo bavljenja-uživanja u HiFi možda i nije tako.

3. Ako budete nastavili ta Vaša razmišljanja u vezi sa kutijama, da li ste ikada razmišljali o tako velikim koncepcijskim promenama poput aktive (trenutno veoma popularno čini se ne bez razloga) ili čak hornama poput gospodina Anubisgrau koji ih (sticem utisak) obožava i ne da nije jedini već pre bi se reklo da pripada društvu “izabranih”.

Izvinjavam se ako sam nešto pogrešno zaključio.

I da, ja ne da ne bih ništa dirao na sistemu (da ne pokvarim nešto) nego ne bih ga ni uključivao, samo bih ga gledao.

Briljantno!

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Srecko said:

Ako ne grešim u jednom momentu ste hteli da prodate zvučne kutije.

Srecko, zvucne kutije koje su trenutno u sistemu , nikada, od trenutka kupovine , nisam imao nameru da prodajem (NN, 13inch bass, Lowther, RAAL ribbon). Medjutim u poslednjih 6 godina prodao sam 3 para kutija. Razlozi za prodaju su prevashodno bili zbog promena prostorije u kojoj se slusaju, 29kvm, pa 39kvm , pa sad 62 kvadrata. Jednostavno kutije koje su u manjim kvadraturama svirale sjajno u vecim nisu mogle.

2 sati ranije, Srecko said:

1. Da li ste odustali od te Vaše zamisli zvuka koja Vas je navela da razmišljate o promeni zvučnih kutija

Moja zamisao zvuka se vec godinama nije menjala uvek je bio prisutan RAA ribbon da li kao tweeter ili supertweeter i sto bolji i veci direct radiator mid(nikako kompresioni driver)uz bas sto veci to bolji (u zavisnosti od slusaonice)

3 sati ranije, Srecko said:

Ako budete nastavili ta Vaša razmišljanja u vezi sa kutijama, da li ste ikada razmišljali o tako velikim koncepcijskim promenama poput aktive (trenutno veoma popularno čini se ne bez razloga) ili čak hornama poput gospodina Anubisgrau koji ih (sticem utisak) obožava i ne da nije jedini već pre bi se reklo da pripada društvu “izabranih”emoji16.png.

Aktivne kutije su mi omiljeno resenje, kutija koju trenutno posedujem je imala aktivan bass ali nije dobro radila, a i zbog sjajno ujednacene osetljivosti drivera (bass-ribon), prebacena je u pasivnu. Do skoro mi je u spavacoj sobi radio full aktivni Backes&Muller zvucnik, jedan od najboljih malih monitora koje sam ikad cuo. Ja imam tu nesrecu da mi jako dobar drugar Pedja poseduje potpuno aktivni sistem sa tri pojacala, dqx i RAAL Eternity zvucnikom (72 drivera, 10x15inch bass, 32 najveca RAAL ribona....) i to mi je neki ideal zvuka , ali nazalost taj zvucnik se niti vise pravi a tesko da ce mi ikada biti finansijski dostupan. Ja sam ako ste pratili bio procesu izrade necega manjeg (2x12 bas, 9 mid drajvera, i raal dipol po kutiji)  aktivnog zvucnika ali smo se zaglavili, a onda sam i totalno odustao od projekta kad sam naisao na NN zvucnik.

Obicno ono sto mi se najvise svidi na sajmovima po svetu su zvucnici sa mid bas i mid hornom uz aktivni bas , slican koncept koji ima Anubis, ali nikada nisam posmisljao da idem u tom pravcu iz prostog razloga sto mislim da nemam tu logistiku da napravim dobre horne (iako imam iskustva sa matematickim modelima mehanike fluida i fenomenima prenosa jer sam to bas i studirao).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...