Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

Odlicno to izgleda PTP. :thumbsup2

Na koji nacin je izvedeno odvajanje idlera od diska kada gramofon nije ukljucen?

(Gledao sam one PTP delove koje imam a i PDF nacrte i nisam uspeo da vidim da li postoji ta funkcija koja je postojala na standardnoj Lenki?)

Pitam zbog toga sto me nesto slicno ceka za moj PTP... :(

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Majda said:

Odlicno to izgleda PTP. :thumbsup2

Na koji nacin je izvedeno odvajanje idlera od diska kada gramofon nije ukljucen?

(Gledao sam one PTP delove koje imam a i PDF nacrte i nisam uspeo da vidim da li postoji ta funkcija koja je postojala na standardnoj Lenki?)

Pitam zbog toga sto me nesto slicno ceka za moj PTP... :(

Nije izvedeno odvajanje idlera, motor je 4.8mm niži nego originalno kod Lenca pa Idler nema skoro nikakav pritisak a i stavljen je mnogooo bolji. Samo treba prilikom modifikacije jako paziti na vertikalu poluge idlera. 

Kod PTP 6 modifikacije postoji poluga koja se koristi od samog Lenca za odvajanje idlera ali su zvučni rezultati lošiji (probali). S druge strane PTP6 je konforniji jer ne treba skidati tanjir za prebacivanje brzina, tako da ga mnogi koriste. 

Osim PTP5 primenjeno je i dosta RS audio modifikacija od kojih svaka daje mala poboljšanja.... 

Link to comment
Share on other sites

Pa poluga za odvajanje je u funkciji samo kada je motor iskljucen? Ne dodiruje rucicu idlera kada gramofomn radi. Mislim da bi trebalo da idler bude odvojen od diska kada je gramofon iskljucen? Inace se guma idlera deformise...

Ja sam nesto gledao taj mehanizam i on je povezan sa prekidacem. Mehanicki. To je onaj lenco on/off prekidac koji m se pored ukljucivanja pokrecu i polugice koje kada se ukljuci primaknu idler i otkoce disk, a kada se iskljuci odmaknu idler i ukoce disk. Ajde to kocenje je mozda suvisno (mada mislim da nije lose da postoji) ali odvajanje idlera je bitno?

I u tom slucaju ako se koristi originalna polugica za odvajanje mora se koristiti i taj tip prekidaca, obrtni cini mi se, a i prekidac mora biti na istoj poziciji kao i u originalu?

Na mom PTP kompletu postoji polugica kojom se mogu menjati brzine. Ali to moze da se uradi i posebnim napajanjem promenom frekvencije naizmenicnig napajanja motora.

Malo bezveze su uradili te PTP komplete. Moze naravno da se izvede i manualno odvajanje idlera ali to onda treba raditi posle svakog slusanja. Jedino im to nalazim kao propust. Napisali su milion stranica raznih bezveze informacija a nisu to razmatrali oupste...

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Pa poluga za odvajanje je u funkciji samo kada je motor iskljucen? Ne dodiruje rucicu idlera kada gramofomn radi. Mislim da bi trebalo da idler bude odvojen od diska kada je gramofon iskljucen? Inace se guma idlera deformise...

Ja sam nesto gledao taj mehanizam i on je povezan sa prekidacem. Mehanicki. To je onaj lenco on/off prekidac koji m se pored ukljucivanja pokrecu i polugice koje kada se ukljuci primaknu idler i otkoce disk, a kada se iskljuci odmaknu idler i ukoce disk. Ajde to kocenje je mozda suvisno (mada mislim da nije lose da postoji) ali odvajanje idlera je bitno?

I u tom slucaju ako se koristi originalna polugica za odvajanje mora se koristiti i taj tip prekidaca, obrtni cini mi se, a i prekidac mora biti na istoj poziciji kao i u originalu?

Na mom PTP kompletu postoji polugica kojom se mogu menjati brzine. Ali to moze da se uradi i posebnim napajanjem promenom frekvencije naizmenicnig napajanja motora.

Malo bezveze su uradili te PTP komplete. Moze naravno da se izvede i manualno odvajanje idlera ali to onda treba raditi posle svakog slusanja. Jedino im to nalazim kao propust. Napisali su milion stranica raznih bezveze informacija a nisu to razmatrali oupste...

 

Veruj mi, motor je niži, sila pritiska više puta manja nego originalna, ne treba, idler je miljama daleko od originalnog, nema deformacija gume, bar u prvih 10ak godina empirijski dokazano ( do sad je uradio Rasko preko 80 PTP modifikacija, samo meni 4), a posle i da ima košta 60 eur. Jako je bitno promeniti i originalnu oprugu nekom aftermarket pravljen om samo za 33  i 45

Potpuno se slažem PTP5 modifikacija po dokumentacije je daleko od savršene ali uz par tweakova radi sjajno.... 

Link to comment
Share on other sites

Verujem. :) Vazno mi je da ne mora da se ugradjuje "idler rest". Hvala na informaciji. :thumbsup2Oprugu sam mislo da zamenim tegom? Aftermarket opruga bi trebalo da manje zateze od originalne?

Meni se veoma dopao i onaj Lenco sa "haubom".

(Imao sam vec modifikovana 2 Lenca odavno. Ali nije bilo tada PTP-a. Zanimljivi su mi izmedjuostalog zato sto mogu da se urade da budu "mali" nesto siri i dudlji od diska tek da prime poklopac. A recimo probao sam i "double decker" verziju, i cak na orifginalnom baringu radi dobro. A na onim nabildovanim su kao perce :) )

 

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Majda said:

Verujem. :) Vazno mi je da ne mora da se ugradjuje "idler rest". Hvala na informaciji. :thumbsup2Oprugu sam mislo da zamenim tegom? Aftermarket opruga bi trebalo da manje zateze od originalne?

Meni se veoma dopao i onaj Lenco sa "haubom".

(Imao sam vec modifikovana 2 Lenca odavno. Ali nije bilo tada PTP-a. Zanimljivi su mi izmedjuostalog zato sto mogu da se urade da budu "mali" nesto siri i dudlji od diska tek da prime poklopac. A recimo probao sam i "double decker" verziju, i cak na orifginalnom baringu radi dobro. A na onim nabildovanim su kao perce :) )

 

Da originalna opruga je planirana i 78 tako da se više zateže i samim tim menja karakteristike ove aftermarket su samo za 33 i 45.Teg bi bio idealno rešenje ali po čemu da se vuče, opet treba razraditi,ali verujem da već imaš neko rešenje... 

I ovaj dobija haubu čim počnu da rade 

Ja opet volim da su plintovi oversized, ovaj je 58x49cm, gramofon je ispao 32 kg težak.

Lenco je najbolji za rad, i najjeftiniji da se kupi, jeste da se skoro sve baca (plint, rucica, gornja ploča...), I da ima najviše da se radi ali krajnji rezultat je sjajan. Ima par zvučno boljih idlera Commonwealth, Yamaha kt3... Ali oni u startu koštaju sa pristojnom ručkom dosta preko 1000 eur ,mnogo manje ima posla, a često je rezultat neizvestan.... 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pollux said:

Ja opet volim da su plintovi oversized

Da. Meni ce nosac rucice biti masivniji a i prihvatio sam neki sistem koji vec postoji, da rucica bude odvojena od obrtnog mehanizma. Pa mi zbog toga odgovara da plint bude uzi.

Ima jedan "idler", i skoro je nemoguce da ti se ne svidi, a ima i fenomenalnu rucicu:

Seiko Epson Sigma 2000

(Pogledacu ove modele idlera Commonwealth sam  mislim video (na fotografijama) ali ovaj drugi ne...)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Da. Meni ce nosac rucice biti masivniji a i prihvatio sam neki sistem koji vec postoji, da rucica bude odvojena od obrtnog mehanizma. Pa mi zbog toga odgovara da plint bude uzi.

Ima jedan "idler", i skoro je nemoguce da ti se ne svidi, a ima i fenomenalnu rucicu:

Seiko Epson Sigma 2000

(Pogledacu ove modele idlera Commonwealth sam  mislim video (na fotografijama) ali ovaj drugi ne...)

Auuu što dobro izgleda taj Seiko i 2000 i 5000 

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da nam se sprema jos jedna visednevna blokada spremamo se za jos jedan projekat. Pre nekoliko godina uz gomilu magnetofonskih traka kupio sam i jedan lepo ocuvan Revox PR99 mk2 gramofon (profi verzija sa vise balansiranih mikrofonskih ulaza, prepisivanjem,dodatnim studijskim opcijama...), u poluispravnom stanju (ne radi snimanje) i sa skoro pa neupotrebljivim glavama, bez nabova i reelova. Takodje par prekidaca i potova je bilo nekompletno ili van funkcije. U medjuvremenu sam kupio originalne Revoxove reelove i nabove kao i dva seta novih glava i ton rolni (pinch rollera). Idemo na  kompletnu zamenu svih elektrolita, trimera , kola (931-3), kao i vizuelno sredjivanje . Van toga prave se i custom nabovi sa aluminijumskim soljama. Slike slede.....

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, pollux said:

S obzirom da nam se sprema jos jedna visednevna blokada spremamo se za jos jedan projekat.

У исчекивању сам за све могућe детаље, ма и колико ситне!

RTR ми је неостварена жеља, нарочито зато што и немам могућност набавки софтвера, али ипак... то не смањује жељу. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...