Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

Slusao uporedo sa Apolonom.Neusviran dosta bolji.Slojeviti je svaki ton iz njega,buvalno siri frekventni opseg instrumenta od inace odlicnih Apolon monoblokova.Akusticna gitara u isto vreme i dublje i tranzijentnije zvuci.Nisu dan i noć razlike,ali cujne odmah.Nazalost zbog konektora bio je razlicit zvucnicki kabl,pa ne mogu reći da je test bio 100% a/b,kod Laleta je neki studijski standard konektora pa je tako moralo.Korisćeni su i AI zv. kablovi,dakle prakticno ceo sistem. Racunam da usviravanjem neće da zvuk se pokvari,već samo popravi.Bukvalno se igrao Marten Djangom koji ispadose odlicni zvucnici samo uz pravi amp,brutalna prezentacija sta dobar izvor i amp mogu da naprave od zvucnika.Ni traga problemima u zvuku sa predhodnim ampom.Preamp je bio takođe Gidjgin,kao Dac.

Pollux lepo si se ponovio.Amp jeste kao stvoren za tesko pokretljive zvucnike poput DY.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
14 minuta ranije, golum said:

Boki pipas li ti ovo ili samo u rukavicama?:D

P.S. Molim te da bude lepo uglancano za nekih dve nedelje

Nikako pipanje, sve preko daljinskog, hteo sam da i on bude u visokom sjaju ali sva sreća da sam pristao na kraju na crni aluminijum. Javi se čim dodjes. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Uskoro sledi vise novosti u sitemu:

- Voljeni dynaudio by MIR audio je vec duze na oglasima s obzirom da u novoj sobi od 62kvm ne moze da se spusti ispod 55Hz, a u  staroj od 36kvm se spustao ispod 42Hz. S obzirom da aktiva nece biti skoro gotova pravimo "seljacku varijantnu", 12-15 inch bas obavezno papir (da je preko 95db) , neki sto veci srednji 6-7 inch (a da je preko 96db) opet papir, i malo modifikovani Raal 140-15D koji ce da pokriva sve od 1920 HZ pa na gore.

-Od postovanog clana zflazara uzet Lenco L78 u lepom zebrano plintu od vise slojeva drveta koji ce se jos dodatno modifikovati u RS audiu. Bice stavljena najnovija RS audio 12inch Unipivot rucka u istoj klasi kao njegov obrnuti Schroeder i Koetsu black cartridge. (razlog je nabavka veceg broja 45 ploca a na L75 sa dve rucke me mrzi da stalno skidam tanjir). PE je nasao novog vlasnika tako da eto ponovo dva gramofona.

-U potrazi sam i za lampaskim preampom za AI koji ce kostati u njegovom rangu (oko 1200 EUR). Probao sam za sada 10ak lampaskih preampa i najbolje mi do sada radi sa Airtight ATC-3 radi  ali i on je 2.5x skuplji.

Link to comment
Share on other sites

Lepo Boki!

Sto ne cimnes SuperFi-a ili Simpliciusa jer znam da mu gospodin radi neki balansirani lampaski preamp. Znajuci SuperFi-a i njegov sistem preko foruma mora biti da ce biti tiptop..a i on mu je radio onaj 2a3 snagas...;)

Verujem da bi taj preamp legao kao dupe na nosu sa tim AI ampom...

Ajd u zdravlje i nadam se nekom vidjenju u sledecem izvlacenju..

Pozz druze!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kao sto sam vec pisao dva 8” basa po kutiji mog voljenog Dynaudia, nisu mogla, u novoj sobi od 62kvm, da se spuste dovoljno nisko pa sam se bacio u potragu za adekvatnim zvucnicima. Bilo je tu dosta lutanja i taman kad sam odlucio da prvim nesto novo, na oglasima se pojavio zvucnik koji je ispunjavao sve postavljene kriterijume  (bas 12-15” papirni sa FS ispod 30 Hz, papirni srednji od min 6” i neki dobar visoki) pa cak i vise od toga za mene kao obozavatelja RAAL ribona - zvucnik je imao najveci RAAL ribbon 140-15d. Zvucnik je bio nov , prakticno neusviran , bio je prilicno skup ali s obzirom na cenu  samih driver-a (audax PR 330, lowther pm6a i raal 140-15d su u zbiru preko 3000 eur). Naravno odmah sam se organizovao sa Miroslavom (MIR audio) da cujemo zvucnike. Imali smo velika ocekivanja s obzirom na fenomenalan izbor driver-a. Medjutim zvucnik je zvucao kao da je neispravan, postojala je aktivna skretnica na basu koju je kod prodavca teralo posebno PA pojacalo, srednji su dominirali, bas je bio jedva cujan ( s obzirom da je 13.1’’), jedino je RAAL radio kako treba, a da je aktivna skretnica bila odradjena na insistiranje prvobitnog vlasnika . Cak nam je i prodavac rekao da nesto nije u redu i da zvucnik prakticno nije ni koriscen.Shatili smo da moramo ici na potpuno novo resenje skretnice. Postojala je bojazan da je aktivna skretnica implementirana jer je bas osetljiviji od visokotonca ali smo uz konsultaciju sa Acom RAAL odlucili da preuzmemo taj rizik. Miroslav se bacio na merenja i ubrzo poceo sa zamasnim visednevnim radovima na kutiji. Promenjena je unutrusnja zapremina kutije za mid driver kao i velicina bas reflexa. Srecna okolnost je bilo fantasticno uklapanje driver tako da je pasivna skretnica relativno prosta u elektricnom smislu rezne frekvence 6db (radi ocuvanja faze),a u akusticnom srednji ima pad 12db. Rezovi su na 218Hz i 2086Hz (da bi se zadrzao 10x spread). Osetljivost je oko 95db (jako tesko meriti u sobnim uslovima egzaktnu vrednost). Zvucnik je +/-2db 33Hz-42Khz (naravno ide mnogo vise ali koristeni Bruel Kjaer 4133 merni mikrofoni imaju to ogranicenje( skuplji takodje 200v polarizacionog napona su se vec posle sat vremena jako grejali tako da smo hteli da izbegnemo ostecenje mikrofona koji kostaju vise hiljada dolara, a prateci isto BK 2619 preamp moze da meri do 200kHz). Bas tuning kutije je ispod 30Hz. Stalno iznosenje zvucnika od 86kg u otvoreni prostor, radi preciznog merenja kostalo je umalo par bruh-ova kod obojice. Osim pomenuta 4 BK kompleta koriscena je sledeca merna oprema Simson mikrofon kalibrator, LMS, Clio 8.5, Arta, REW software,dB measuring mic. Uphoria 404 24bit 192kh…

Krajnji rezultat posle 20-ak dana merenja , po meni je fantastican, ali krajnji sud treba ostaviti clanovima foruma koji su je slusali.

Moram da priznam da mi je prilikom opredeljivanja za ovu kutiju bio presudan i vizuelni element, NN acoustic-u treba odati priznanje za odradjen fantastican spoljasnji izgled kao i unutrasnju konstrukciju kutije.

Slike merenja slede…..

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, golum said:

Boki respect za akciju!! 

Uzivaj!

Hvala Gorane, sta da radim kad necu da dam 30k za fabricke zvucnike (Imao Zu tu limitiranu seriju sa istim midom i visokim ali kad su mi poslali cenu, poslao i ja njih) onda moram da rmbacim.

Link to comment
Share on other sites

@pollux odlicno izgledaju zvucnici. Naravno i odvaznost za 2 gramofona. Potpuno opravdano po mom mislenju. (Moram da priznam da malo i zavidim na tome zbog toaga sto sam bez gramofona vise od godinu dana... :( )

(Nisam siguran u to, koliko je dobra ideja da postavljas merenja (mada i ja isto to radim) zbog toga sto ce se odmah pojaviti postovi koji ce na glup nacin komentaristati to... Ali nece biti prvi ni poslednji put...)

Link to comment
Share on other sites

@pollux

Nisam te razumeo... Driveri su bili na drugim kutijama kada si ih kupio i kada nisu dobro radili, pa je Napijalo napravio nove kabinete u konačnom finišu sa izmenjenim dimenzijama kabineta i većim BR otvorom.... ko je originalno konstruisao zvučnike koje ste naknadno korigovali ti i Miroslav (MIR audio) uz rad Napijala i konsultacije sa Acom Ribonom?

Ko je izradio nove skretnice? Ako dobro razumem Miroslav je izvodio merenja. Napijalu se zahvaljuješ na izuzetnom radu u prepravci/izradi kabineta, ali se ne spominje ko je mastermind nove koncepcije, skretnica, modifikacija ...

Koja je funkcija starog raal super twitera koji stoji na zvučnicima. Da li je zadržao svoju prethodnu funkciju i kako se povezao sa velikim raalom. 140-15D takođe dobacuje gornji opseg do 100 kHz. Nisi spominjao malog raala i njegov rad u celom sklopu.

U svakom slučaju čestitam na novitetima i verujem da se sada već zvučna punoća pojavila na trosedu ... da više ne čučimo iza njega. :P

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

@pollux

Nisam te razumeo... Driveri su bili na drugim kutijama kada si ih kupio i kada nisu dobro radili, pa je Napijalo napravio nove kabinete u konačnom finišu sa izmenjenim dimenzijama kabineta i većim BR otvorom.... ko je originalno konstruisao zvučnike koje ste naknadno korigovali ti i Miroslav (MIR audio) uz rad Napijala i konsultacije sa Acom Ribonom?

Ko je izradio nove skretnice? Ako dobro razumem Miroslav je izvodio merenja. Napijalu se zahvaljuješ na izuzetnom radu u prepravci/izradi kabineta, ali se ne spominje ko je mastermind nove koncepcije, skretnica, modifikacija ...

Koja je funkcija starog raal super twitera koji stoji na zvučnicima. Da li je zadržao svoju prethodnu funkciju i kako se povezao sa velikim raalom. 140-15D takođe dobacuje gornji opseg do 100 kHz. Nisi spominjao malog raala i njegov rad u celom sklopu.

U svakom slučaju čestitam na novitetima i verujem da se sada već zvučna punoća pojavila na trosedu ... da više ne čučimo iza njega. :P

:thumbsup2

Auuu bre sve si pogrešno shvatio. Mora s tobom ispočetka da se radi :P:D. Kutije sa sve driverima su bile NN acoustics, i nisu dobro radile sa tom nazovi poluaktivnom skretnicom, a onda je sve osim dela skretnice za ribon ponovo odradio MIR audio (merenja, pravljenje pasivne skretnice, povećanje unutrašnja kutije za mid driver, promena bas reflexa.....). Mali ribon stoji kao ukras dok se ne otudji, nema nikakvu funkciju..... 

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, pollux said:

Auuu bre sve si pogrešno shvatio. Mora s tobom ispočetka da se radi :P:D. Kutije sa sve driverima su bile NN acoustics, i nisu dobro radile sa tom nazovi poluaktivnom skretnicom, a onda je sve osim dela skretnice za ribon ponovo odradio MIR audio (merenja, pravljenje pasivne skretnice, povećanje unutrašnja kutije za mid driver, promena bas reflexa.....). Mali ribon stoji kao ukras dok se ne otudji, nema nikakvu funkciju..... 

Ja kad ne razumem pitam. Sve je lepo ispalo na kraju, ali mi nije bio jasan workflow :P :beer

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...