Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

Evo, protrčao sam celu temu. Nismo mi došli na temu zvučnika, već ja. 😄 Video sam cevni SE, pa rekoh da prokomentarišem kakvi bi pasivni zvučnici u velikoj prostoriji trebali biti, a da ih pogoni cevni SET. Kroz temu videh da se nisi bavio mnogo zvučnicima, ali prilično sa gramofonima i cevnim pojačalima, tako da izvinjenje. Video sam jedan REW graf na strani 14. za koji su Delija i Damic objasnili zašto je neadekvatan. 

Ne sećam se da li sam čuo negde neki MIR uređaj, ali sam uvek o njima čuo najbolje od drugih. Odlično izgleda, verovatno još bolje i zvuči. Pozdrav za Miroslava. 

Ah, da, alternativa za cevni SE? Možda Pass XA30? Da li si probao?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

Evo, protrčao sam celu temu. Nismo mi došli na temu zvučnika, već ja. 😄 Video sam cevni SE, pa rekoh da prokomentarišem kakvi bi pasivni zvučnici u velikoj prostoriji trebali biti, a da ih pogoni cevni SET. Kroz temu videh da se nisi bavio mnogo zvučnicima, ali prilično sa gramofonima i cevnim pojačalima, tako da izvinjenje. Video sam jedan REW graf na strani 14. za koji su Delija i Damic objasnili zašto je neadekvatan. 

Ne sećam se da li sam čuo negde neki MIR uređaj, ali sam uvek o njima čuo najbolje od drugih. Odlično izgleda, verovatno još bolje i zvuči. Pozdrav za Miroslava. 

Ah, da, alternativa za cevni SE? Možda Pass XA30? Da li si probao?

U pravu si, nisam se zvučnicima preterano bavio jer sam smatrao da to što su Miroslav, Aca I Nenad napravili sa drajverima od preko 3000 eur tesko moze da se dostigne u cenovnoj kategoriji koju sam bio spreman da platim. Bilo je kod mene na probi nekoliko zvučnika skupljih  od 50k eur ali nisam bio bog zna sta zadovoljan. Jedini kojim sam bio prilično zadovoljan (ne računajući bas), a koji je bio u mojoj cenovnoj kategoriji je bio Dynaudio C60.

Ja imam alternativu za SE koju i sad koristim i kojom sam prezadovoljan a to je Mir audio I222 integralac. Što se tiče Pass-a nisam probao pomenuti model ali su kod mene bili  INT150 i INT250 integralci sa kojima, blago rečeno, nisam bio zadovoljan. 

Mislim da sam sa ovom 845icom dobio to šta sam hteo sa SE pojacalom, ali i dalje cu da eksperimentisem koliko mi Miroslav i sredstva dozvole sa velikim DHT lampama I to 833, 849 i GMI30 (tim redom) naravno samo u SE izvedbi. Trenutno testiramo i jedan 811 push pull od 70ak W koji je sjajan, ali nažalost taj višak snage ne može kompenzuje neverovatan kvalitet SE. 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, pollux said:

Ja imam alternativu za SE koju i sad koristim i kojom sam prezadovoljan a to je Mir audio I222 integralac. Što se tiče Pass-a nisam probao pomenuti model ali su kod mene bili  INT150 i INT250 integralci sa kojima, blago rečeno, nisam bio zadovoljan. 

Sad sam radoznao, sa kojim ostatkom sistema si slušao INT250? Zvučnici, gramofon, DAC, itd.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, sondek said:

Meni taj pass zvuci hladno, ne bih ga koristio tamo gde lampe dobro leze niti mislim da bi legao nekom ko voli sredinu lampi. Vrlo kratko slusanje koje ne mogu zvati objektivnim je , ali eto to mi je prvi utisak. 

Na koji Pass misliš, na XA30.8 ili INT150 i INT250?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

Sad sam radoznao, sa kojim ostatkom sistema si slušao INT250? Zvučnici, gramofon, DAC, itd.

DAC je bio Golden Atlantic TRP sa El51 I JAS 1641 i Mir Audio Sarmat sa 6n23p, Gramofon Thorens TD 124 sa Koetzu Rosewood longbody a zvučnici jedini koje imam. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2022 at 9:22 AM, sondek said:

Meni taj pass zvuci hladno, ne bih ga koristio tamo gde lampe dobro leze niti mislim da bi legao nekom ko voli sredinu lampi. Vrlo kratko slusanje koje ne mogu zvati objektivnim je , ali eto to mi je prvi utisak. 

Slušanje ti je bilo na tek otpakovanom pojačalu i tek otpakovanim zvučnicima , tako da te utiske bolje zaboravi.

Pass u A klasi je nešto najbliže lampama što tranzistor može da dohvati , jako lepa sredina , jako nežni i detaljni visoki i bas koji je po meni sasvim ok ali rekao bih ne grize kao što neki drugi znaju da rade. Dakle ako je ciljna mizika jazz i nešto opuštenije nikakvih problema nema . Ako se sluša nešto teže i agresivnije par subova po želji rešava sve želje.

Za moje pojmove dobrog basa ono što XA30.8 može da istera iz mojih kutija je skoro pa zadovoljavajuće generalno gledajući ali Delija se sa tim ne bi složio ... možda nekad par subova završe i kod mene ali mi trenutno to nije prioritet. Zamena strimera je na prvom mestu.

Za Pass svaka preporuka, osim za letnje slušanje kada zna da zagreje prostor oko sebe tako da se klima bavi samo sa njime.

Link to comment
Share on other sites

Sa SET lampasem jako je tesko izvuci vrlo dobar bas, za to postoje 3 razloga: izlazni trafo je pravljem kompromisno za ceo opseg ne specijalno za bas reprodukciju, bas drajveri od 60tih naovamo robusnije su pravljeni (tezi manje gipki pokretni delovi, debela zica), mala snaga sem u slucaju vecih lampi (845, 211, itd).

Neminovno se namece upotreba osetljivih zvucnika sa restriktivnim bas odzivom ili biamping (idealno dva pojacala istog koncepta od kojih je jedno prilagodjeno za bas reprodukciju npr ima vise lampi u pareleli i specijalno pravljen izlazni trafo za bas reprodukciju). Razlicit koncept pojacala moze biti kompromisno resenje samo za zonu ispod 100hz (sto nize to bolje) vec za midbas zonu preklapanja oko 200-300hz razlike izmedju upotrebljenih pojacala se mnogo vise cuju.

Link to comment
Share on other sites

Tako je, zato se islo na 845 (ajde da je nazovemo "velikom lampom") kao neki optimum za zvucnike, pre toga je probano 20ak SET-ova od VT520, VT52b, 211, 805, cak smo pokusali i sa par pojacanih 300B....

Kao sto sam i pisao sledeci projekat ce biti prave velike DHT lampe 849 i GMI30,jer se 833 na probama ovih dana nije bas zvucno proslavio. Najvise entuzijazma gajim prema GMI 30, s obzirom da je dosta svetlija cev od GU 48 ili GM100.  Uz to GMI 30 ima veliki Mu i lako se uparuje sa nekom malom DHT cevi tipa 1h4G, 26 ili 226 (koje je mnogo bolje koristiti od npr 45ice, u skladu sa onim sto je prof. David O'Rourke pisao da za "uncompromising" zvuk neophodno  da DHT cev ima apsolutno simetricnu geometrijsku strukturu).

Za moje zvucnike ovo jce biti overkill SET, ali nek se nadje, kad moze Fikus da stavlja izlazne KT170 na DAC mogu i ja da pravim 70W SET.😁

Link to comment
Share on other sites

Jeste pojacavac vece snage univerzalniji glede uparivanja sa zvucnicima ali bih uvek isao u pravcu efikasnijih zvucnika koji bi dobro radili sa 15-ak vati. To je ono sto pokrivaju 845, 211 i gm70 u SET. Sto naravno ne znaci da sam protiv toga sto si naumio. To malo ko uspe u zivotu da realizuje i imas moju podrsku da to ostvaris.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, lalelala said:

...Za moje pojmove dobrog basa ono što XA30.8 može da istera iz mojih kutija je skoro pa zadovoljavajuće generalno gledajući ali Delija se sa tim ne bi složio ... možda nekad par subova završe i kod mene ali mi trenutno to nije prioritet. Zamena strimera je na prvom mestu...

Samo ti sredjuj hi-fi "salon" i zaboravi na DSP - bice to sve super! ;)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, prophet said:

Jeste pojacavac vece snage univerzalniji glede uparivanja sa zvucnicima ali bih uvek isao u pravcu efikasnijih zvucnika koji bi dobro radili sa 15-ak vati. To je ono sto pokrivaju 845, 211 i gm70 u SET. Sto naravno ne znaci da sam protiv toga sto si naumio. To malo ko uspe u zivotu da realizuje i imas moju podrsku da to ostvaris.

Hvala na podršci, 845 je gotov i radi sjajno, to mi daje i volju da idem dalje u pravcu velikih DHT lampi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...