Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

19 sati ranije, pollux said:

U medjuvremenu je probano vise razlacitih topologija lampaskih snagasa/integralaca. Proslo je jedno 20ak uredjaja kroz sistem od VT520, VT52b, 211, 300b, 845, 805, babuske, GM70...Ono sto se definitivno iskristalisalo je da cu ici na SE verijantu i da je definitivno donja granica prihvatljivosti snage na mojim zvucnicima nesto iznad obicnog 300b SE. Ono sto se takodje promenilo je da posle slusanja u mom sistemu Triode Corp 845, da u jednacinu definitivno ulazi i ova lampa (kljuc je bio u ulaznoj cevi - cim je to neki 2a3 ili 6B4g cela slika 845ice se drasticno menja). U medjuvremenu sam cuo, doduse na tudjem sistemu Sindricev SE sa 300b XLS izlaznim cevima i odusevio se, tako da cu i ovo probati kod sebe da vidim da li je mozda pojacana 300B dovoljna.

Ako ne bude odlucio sam da pravim SE 845 sa 2a3 ili 6B4G ako mi bude trebalo drugacije grejanje, bez kondenzatora na putu signala naravno ako bude snagas.....Ideja mi je, da ga pravi ili gore pomenuti Sindric, (cijom sam i 2a3 SE bio odusevljen kod istog vlasnika koji ima i 300B) ili Miroslav, ciji su 805 monoblokovi by far najbolji SE koji sam ikad cuo, a sa kojim i imam najbolji odnos pa mogu da svasta izvoljevam.

Obzirom da smo u vise iteracija slusali tvoj sistem i opsezno komentarisali, rekao sam ti i tad i sad - analiticnost sistema uopste ne smeta, naprotiv. To su detalji koji treba da se cuju. Ljudi koji su predlagali lampe verujem da su oni koji su svoje uvo kalibrisali na lampu i vole vise taj lagano zamuljani, okrugao zvuk lampi( koji vecina ljudi koji se druze sa lampama vole)- pri tom ne tvrdim da je los, samo je drugaciji.

Ako mene pitas, razlog sto imas visoke tonove te preciznosti je upravo razlog zbog koga si posegao za RAL, a sada treba da ga farbamo provlacenjem zvuka kroz lampe. 
Po mom skromnom misljenju, onda je mogao neki Scan-speak visokotonac da odradi posao a ne RAL koji ima 100x vecu povrsinu koja stvara zvuk pa otud i analiticnost.

Na kraju, lepota zvuka je u usima slusalaca a to je debelo subjektivni osecaj koji je proizvod svega prethodno naucenog (slusanog) pa sam, kao i do sad, uveren da ces napraviti najbolji izbor.

Svakako nece biti lose!

Link to comment
Share on other sites

Analiticnost sa lampama uopste ne mora da izostane,kao i ostale pobrojane osobine lampi. Analiticnost i detaljnost srednjih tonova kod lampi je daleko izrazenija kao i prostornost.Do te mere da sam uz sve mane i grejanje stana odlucio da ne menjam amp.Zapravo sve je bilo vec reseno dok nisam napravio check out opet ih vrativsi u sistem. Nisam slusao ovaj sistem, ali Raal i lampe odlicno leze. Nisam na pr. siguran da bi iko mogao da se pozali na analiticnost kod sistema sa Raal plus Solaja koji je bio prikazan na sajmu.

Link to comment
Share on other sites

"Analiticnost" kod Hi-Fi zvuka je losa osobina, mana. To znaci da je zvuk (pre)detaljan na racun muzikalnosti i da zamara prilikom iole duzeg slusanja.

Klasican primer su dijamantski visokotonci kojima je dopusteno da "divljaju" - recimo B&W 80x D3 serija u sistemu koji jos dodatno "tanak" i naglasava srednje i visoke, pogotovo u "zivoj", netretiranoj prostoriji.

RAAL se ne secam da sam cuo da je analitican - osim kad je totalno promasen sistem ili skretnica. U tom slucaju i silk dome moze da "reze usi".

Dodatno - ono sto zamara su u >90% slucajeva srednji, a ne visoki tonovi, iako ih cesto delom svira i visokotonac, posto se protezu do nekih 4 kHz.

 

 

Cisto sumnjam da je ovaj sistem stvarno "analitican". Ukratko - preformulisite :)

Link to comment
Share on other sites

Analiticnost nije losa osobina. Preterivanje u svemu da, narocito ako nadvlada muzikalnost melodicnost,dobar ton instrumenta naspram detaljnosti visokih. Ako lepo i precizno mozes da cujes instrumente prostorni raspored instrumenata, da kad imas vise instrumenata cujes mozes ih razdvojiti,ili recimo slojevitost u pratecim vokalima, horskoj muzici ili orkestarskoj to svakako nije losa osobina. Problem je kad ti suptilni delovi muzike prestanu to da budu. Toga ima dosta medju novom produkcijom visoko kvalitetnih uredjaja. To osvaja na prvu, a muci u nastavku zivota sa tim uredjajem i ne traju dugo u vlasnistvu.

Link to comment
Share on other sites

To "preterano" je upravo definicija analiticnosti. "Analiticno" je u Hi-FI terminologiji (pre)detaljno u pogrdnom smislu.

 

Analytical:

- Very detailed, almost to the point of excess.

- Overly detailed, sometimes grainy, bright or sibilant, might exhibit a hump in the upper midrange and/or treble.

- Characteristic of certain audio equipment to present musical information in a very detailed, yet unmusical manner. In other words, every detail of the music is there... almost to a fault. All of the parts seem to exist independent of one another rather than being part of a synergistic whole.

- If you have an amp that is forward in treble response, and then team it up with a speaker that is also bright you can get "analytical" sound from it.

...

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, sondek said:

U guzvi sam konstantnoj, ali da smo u istom gradu odmah bi ponudio svoj EAR preamp na slusanje za priliku da cujem i vidim pikanterije ovog sistema.

Hvala na ponudi, jako cenim EAR preampu, ali lampu vec imam u phono preampu...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ivcha1976 said:

Ljudi koji su predlagali lampe verujem da su oni koji su svoje uvo kalibrisali na lampu i vole vise taj lagano zamuljani, okrugao zvuk lampi( koji vecina ljudi koji se druze sa lampama vole)- pri tom ne tvrdim da je los, samo je drugaciji.

ta prica da lampe muljaju i imaju okrugao zvuk je verovatno neko tvoje iskustvo sa losim lampaskim pojacalima, kojih ruku na srce ima daleko vise od jako dobrih

poslusaj malo ozbiljna lampaska pojacala pa ces videti da ova tvoja navedena konstantacija nema veze sa realnoscu

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...