Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

Na osnovu tvojih pozitivnih utisaka o nagra mag. i dostupnih PDF dokumenata i shema, nasao sam malo slobodnog vremena i postavio sam shemu izlaznog dela u program za simulacije elektronskih kola. Mogu da kazem samo da se dobijaju veoma veoma dobri rezultati. Bilo mi je interesantno sto se sklop (i ostali pre sklopovi napajaju sa -10V. Uobicajeno je bilo da negativni napon napajanja napaja recimo Germanijumske sklopove...). Drugo ovaj jednostavni sklop ima samo 6 tranzistora a izlazni par radi u A klasi. Podseca pomalo na na J. Hirag-a konstrukcije ampova. Veoma je neutralan nema niakavih dodatnih harmohickih sadrzaja sem osnovnog.

Da ne postavljam sada u tvojoj temi sheme i drugo, postavicu u  odeljku samogradnja temu da ako neko zeli moze to napravi. Napajanje moze da bude i baterijsko da ostane u originalnom Nagra "duhu".

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Majda said:

Na osnovu tvojih pozitivnih utisaka o nagra mag. i dostupnih PDF dokumenata i shema, nasao sam malo slobodnog vremena i postavio sam shemu izlaznog dela u program za simulacije elektronskih kola. Mogu da kazem samo da se dobijaju veoma veoma dobri rezultati. Bilo mi je interesantno sto se sklop (i ostali pre sklopovi napajaju sa -10V. Uobicajeno je bilo da negativni napon napajanja napaja recimo Germanijumske sklopove...). Drugo ovaj jednostavni sklop ima samo 6 tranzistora a izlazni par radi u A klasi. Podseca pomalo na na J. Hirag-a konstrukcije ampova. Veoma je neutralan nema niakavih dodatnih harmohickih sadrzaja sem osnovnog.

Da ne postavljam sada u tvojoj temi sheme i drugo, postavicu u  odeljku samogradnja temu da ako neko zeli moze to napravi. Napajanje moze da bude i baterijsko da ostane u originalnom Nagra "duhu".

Hvala, I dalje se premisljam da li da idem na opciju kao kod Nagra PL-P preampa da se napaja iz baterije, s obzirom da ona ima lampe, dok su moje Nagre tranzistorske:

"The most obvious link to those units was the use of battery power. There are eight rechargeable ‘D’ cells in the Nagra PL-P. The use of these batteries and some clever power-charging management gave the PL-P’s valve-based circuitry a clean power feed that was isolated from any noise on the mains. Each PL-P came with an intelligent outboard power supply that kept the batteries optimally charged in use"

s tim sto kod mene ne postoji ovaj clever power charging vec se baterije konstantno pune do maximuma, ili se Nagra napaja iz externog punjaca 

Link to comment
Share on other sites

Nije ali je izlazna na njima VT520 uz 849 omiljena lampa, pa ce uci u izbor, ali moram sad da pravim adekvatne kablove :(. Ni 805 monoblokovi koji stizu  na probu nisu balansirani, za sada samo BAT VK 55(on opet nije SE) , Nat SE 1 i mozda Lampi 211 ce biti probani da su balansirani. Tako da ce biti probano vise i topologija i razlicit price range.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

U medjuvremenu je probano vise razlacitih topologija lampaskih snagasa/integralaca. Proslo je jedno 20ak uredjaja kroz sistem od VT520, VT52b, 211, 300b, 845, 805, babuske, GM70...Ono sto se definitivno iskristalisalo je da cu ici na SE verijantu i da je definitivno donja granica prihvatljivosti snage na mojim zvucnicima nesto iznad obicnog 300b SE. Ono sto se takodje promenilo je da posle slusanja u mom sistemu Triode Corp 845, da u jednacinu definitivno ulazi i ova lampa (kljuc je bio u ulaznoj cevi - cim je to neki 2a3 ili 6B4g cela slika 845ice se drasticno menja). U medjuvremenu sam cuo, doduse na tudjem sistemu Sindricev SE sa 300b XLS izlaznim cevima i odusevio se, tako da cu i ovo probati kod sebe da vidim da li je mozda pojacana 300B dovoljna.

Ako ne bude odlucio sam da pravim SE 845 sa 2a3 ili 6B4G ako mi bude trebalo drugacije grejanje, bez kondenzatora na putu signala naravno ako bude snagas.....Ideja mi je, da ga pravi ili gore pomenuti Sindric, (cijom sam i 2a3 SE bio odusevljen kod istog vlasnika koji ima i 300B) ili Miroslav, ciji su 805 monoblokovi by far najbolji SE koji sam ikad cuo, a sa kojim i imam najbolji odnos pa mogu da svasta izvoljevam.

Link to comment
Share on other sites

Radoznao sam - sta od muzike je referenca? Na cemu procenjujes pojacala?

Sta konkretno trazis u zvuku - sta ti fali kod tvog trenutnog sistema - sta zelis da poboljsas?

Ne znam da li mi je u zivotu kroz sistem proslo 20 pojacala, ukljucujuci integralce, a ne da sam ih isprobao u kratkom roku. Kako medju 20 pojacala izaberes "najbolje"? Na par tudjih sistema sam ucestvovao u poredjenjima i ni malo nije jednostavno - svaki nesto donese, a drugo odnese - ako pricamo o slicnoj klasi. Ne retko sam na pitanje "sta je bolje" odgovarao sa "ne znam" i/ili "treba mi jos dosta vremena za procenu". Naravno, ima i sprava koje odmah "otpadnu" - to je najlakse.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Delija said:

Radoznao sam - sta od muzike je referenca? Na cemu procenjujes pojacala?

Sta konkretno trazis u zvuku - sta ti fali kod tvog trenutnog sistema - sta zelis da poboljsas?

Ne znam da li mi je u zivotu kroz sistem proslo 20 pojacala, ukljucujuci integralce, a ne da sam ih isprobao u kratkom roku. Kako medju 20 pojacala izaberes "najbolje"? Na par tudjih sistema sam ucestvovao u poredjenjima i ni malo nije jednostavno - svaki nesto donese, a drugo odnese - ako pricamo o slicnoj klasi. Ne retko sam na pitanje "sta je bolje" odgovarao sa "ne znam" i/ili "treba mi jos dosta vremena za procenu". Naravno, ima i sprava koje odmah "otpadnu" - to je najlakse.

Pa imam neku svoju listu uglavnom jazz numera plus nesto malo velikih orkestara, malo orgulja i na kraju nesto mesanih vokala uglavnom na test pressing plocama koje koristim, ali ih nikako ne smatram referencom....vise muzikom koja I najviše dominira mom svakodnevnom slusanju

Sto se tice pojačala sa kojim poredim je moj Mir Audio i222 koji je integralno pojacalo koje je napravljeno tako da istice parne harmonike pa lici na lampasko ali daleko da je referenca (trenutna cena u hrvatskoj je za novo 6k eura). Pojacala koje sam poredio su u cenovnoj klasi bila od 4.5k-18k kao nova. Ne biram najbolje vec meni najprijemcivljije. Odmah izbacujem pojacala koja me fasciniraju samo jednim aspektom,jer tu onda nesto fundamentalno ne valja.

Meni kod sistema trenutno ne fali nista,sto je i logicno jer sam ga pravio za sebe, ali par prijatelja čije mišljenje cenim mi je reklo da je sistem preanalitican sa previse detalja u visokim i savetovalo da ubacim Lampe u jednacinu. Ono sto je sigurno da i222 ostaje, to sigurno necu da menjam ali cu ubaciti I alternativno pojacalo u paru s Nagrom.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...