Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

33 minuta ranije, anubisgrau said:

polluxe, šta će ti 4.4V za pogon lampaškog izlaza? verovatnije je da će ti 10% toga biti dovoljno...

Ne treba mi čak je kontraproduktivno za lampase ali toliko mogu po Nagrin standardima da dobijem max, posle svakog ulaza je neka vrsta mixera koji na svom potenciometru može da da od 0 do max 4.4v na izlazu

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, golum said:

Sorry @Majda ali se ne slazem sa gore napisanim.

Ja sam samo napisao neke sinjenice, slaganje ili neslaganje sa tim cinjenicama, ako smem da kazem nema nije nesto sto je relevantno.

6 hours ago, golum said:

korisnici/potrosaci gotovog proizvoda koje pod a)merenja/grafovi, etc ne zanimaju pod b)verovatno i da ima istih ne bi znali da citaju iste.

Tako je ali proizvodjacima ne bilo nikakav napor da postave barem 1-2 dijagrama osnovnih grafikona? Niko i ne trazi ono sto je nakada bio neki stadard, neka laboratorijska merenja i slicno. Samo ona osnovna... :( Oni pod a) uvek mogu to da ignorisu ako ih vec

Medjutim ima i renomiranih proizvodjaca i kao "DIYera" koji objavljuju ili su oduvek i objavljivali nekoliko izvrsenih merenja. Cesto sa fotografijama set-upova. Na primer Pass, Hiraga, L. Olson, Giesberts (Elektor), Andrea C. da ne nabrajam dalje... Od recentnih Bartola, Juaneda, Aleksander Naydenov, Steve Bench, Dmitry Nizhegorodov i mnogi drugi... To su ljudi koji istio tako u svojim oblasima imaju odredjeno znanje, ako ne "isto" ond barem priblizno, grupi koja je navedena?

Osnovne dijagrame nije uopste tesko "procitati".

7 hours ago, golum said:

Stoga koja je korist za 99.9% krajnjih potrosaca proizvoda da imaju sve to?

Zasto da neko drugi o tome odlucuje umestoi njih (koja je korist)? Zasto da im se ne da sansa da samostalno to procene na osnovu verodostojnih informacija? Oni koji to ne zele nece ni uzeti u obzir - potpuno legitimno takodje.

7 hours ago, golum said:

Citajuci gore napisano stice se utisak da su maltene svi proizvodjaci uredjaja prosto apsolutni prevaranti,

Nsam nigde tako nesto napisao. Medjutim kod tebe u postu te reci su napisane 2 X. Mislim da te vara utisak, stvarno.

 

7 hours ago, golum said:

Dobijamo li detaljna merenja za svaki model automobila koji kupujemo? Ili pak detaljno do tancina objasnjen tok neke hirurske intervencije?

Mislim da nisu odgovarajuca poredjenja uopste? Odgovor je verovatno DA. U tim domenima su potpuno drugacije i neuporedivo strozije procedure i norme pre svega. Obe te delatnosti ukljucuju i bezbednost. Eventualno sankcionisanje "prekrsaja" ima neupredivo teze posledice u odnosu na audio sferu?

Paradoksalno, neki audio uredjaji su upravo skuplji od pojedinih operacija ili modela automobila?

7 hours ago, golum said:

Za one naravno koji misle da su prevaranti uvek ostaje DIY sfera i tu se slazem da stvari mogu biti uradjene bezkompromisnije od serijskih proizvoda (ko naravno zna)...

Veci broj savremenih proizvodjaca je ustvari DIYer koncept. To se jednostavno vidi golim okom. Upotreba savremenih masina za obradu razlicitig hardvera je masovna i dostupna. Kao i drugi softver za projektovanje i pripremu elektronskih kola. To jednostavno nisu vise oni uredjaji velikih korporacija sa mnostvom specijalnih mehanckih delica. Ne vidim u tome nista lose? Ali je to ipak DIY koncept i to nisu ni priblizno one kolicine koje se mogu smatrati non-diy i industrijskom proizvodnjom u klasicnom smislu te reci... Samo je marketinska struktura drugacija. I to je isto OK.

(Isto se izvinjavam na oftopic-u i ako opterecuje temu nemam nista protiv da se obrise ovaj post. Ito mislim i za prethodne moje postove koji mozda ne zadovoljavaju kriterijume teme. :)

Link to comment
Share on other sites

Majda je u pravu. Treba ih naterati da objavljuju merenja, a trebalo bi to i standardizovati  jer tu može biti pogrešnih zakljkučaka. Kao crash teastovi za automobile. I to ne samo za SE lampaška pojačala, nego za sve uređaje. Podaci za komercijalne uređaje sui često spisak lepih želja, sa namerom da bukvalno prevare kupca. 

Subjektivni testovi će ostati i dalje subjektivni. I uglavnom plaćeni kao i do sada. I puni nerazumljivih reči i pojmova, raznih nebuloznih zaključaka i slično. Meni je jasno da merenje često ne govori kako neki uređaj zvuči, ali ipak nije bez ikakve veze sa zvukom. Onaj kome to merenje nije bitno, nego neki subjetivni slušni utisak,  spoljašnji izgled uređaja, njegova masa, cena ili nešto treće, može ladno ignorisati te podatke.

Link to comment
Share on other sites

Izvini Borise zbog javljanja i zbog brljanju po lepoj temi :oops:

Svi Vi zagovornici grafikona i kroki merenja,zaboravljate ko su kupci .

To nisu korisnici hi fi plasticnih uredjaja iz prve robne kuce iza coska,to su ljudi koji su dosta preturili uredjaja i kroz usi i kroz kucu ,i kod sebe i kod prijatelja,naslusali se i naucili da cuju razliku,kada ta razlika znaci korak napred a ne malo levo ili desno.

Imaju dobro istreniran sluh da mogu da ocene sta stvarno peva,bez da gledaju u grafikone i brojke,na osnovu iskustva slusanja vrhunskih uredjaja.

Ko nije mrdno dalje od Avale,nikada nece znati niti moze da prica ,kakav je osecaj,pogled sa Pancicevog vrha,gledajuci u kartu.

Sto rece,moj drugar 

Ja sam za mesec dana promenio toliko uredjaja u sistemu,koliko neko promeni za ceo vek

Spadam u te iz celog veka.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, neskor said:

pod balansiranim da li mislis na full balansiran (pojacanje za plus i minus granu) ili kvazi balansiran gde ulazni trafo prebacuje balansirani signal u SE

Podrazumevam da snagas ima simetricne ulaze ,prva opcija  je bolja ali ne bezim ni od druge sve dok je "kvazi balansirano" izvedemo trafoom a ne sa dva feta.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, zoranzu said:

Svi Vi zagovornici grafikona i kroki merenja,zaboravljate ko su kupci .

To nisu korisnici hi fi plasticnih uredjaja iz prve robne kuce iza coska,

Zoki, nemoj zameriti ali malo me cudi ovakav javni nastup. Nekako kao da oslikava Audio-Feudalni koncept i vrsi veroma jaku diskriminaciju i jasnu podelu u polju korisnika? Upravo veci broj ljudi koji slusaju muziku decenijama, a zavrsili su sa odlicnim (i skupim) sistemima, svoj prvi plasticni "tranzistor" su kupili negde iza coska... Ustvari da budem iskren do kraja - zaprepascen sam :( snagom i odlucnoscu ove izjave. i to bas u momemntu kada si se pozicionirao kao relevantan proizvodjac na inostranom trzistu vise klase opreme...

BTW niko nije ni "zahtevao" ovde u temi neka laboratorijska ili bilo kakva specificnija ili komplikovana merenja - samo ta 1-2 "kroki" merenja transfera sa fazom i recimo FFT na 1KHz. Samo 2 dijagrama, samo 2 slicice :(

(Mada bi i ova druga bila docekana sa doborodoslicom). Cisto da ljudi to ne moraju sami to da rade i da imaju neki kakv takav tehnicko-vizuelni orijentir. Nita vise.

 

11 hours ago, zoranzu said:

i kod sebe i kod prijatelja,naslusali se i naucili da cuju razliku,kada ta razlika znaci korak napred a ne malo levo ili desno.

Imaju dobro istreniran sluh da mogu da ocene sta stvarno peva,bez da gledaju u grafikone i brojke,na osnovu iskustva slusanja vrhunskih uredjaja.

Nije primarni cilj poslovanje sa tom vrstom kupaca (naobrazenih u audio domenu i "naslusanih" muzike). Cilj je otvaranje novih kupaca koji odmah dolaze na te vise "levele". Ova prva grupa je tu da ukaze, edukuje i usmeri na pravi put. Naravno da su u tako formiranom sistemu tehnicke informacije irelevantne ili cak nepozeljne zbog toga sto umanjuju opcije subjektivnih spekulacija.

 

11 hours ago, zoranzu said:

Ko nije mrdno dalje od Avale,nikada nece znati niti moze da prica ,kakav je osecaj,pogled sa Pancicevog vrha,gledajuci u kartu.

Niko ko zivi u blizini Avale, odmah po rodjenju nije mdrnuo dalje od Avale. Izuzev ako nije instant teleportovan.

11 hours ago, zoranzu said:

Sto rece,moj drugar 

Ja sam za mesec dana promenio toliko uredjaja u sistemu,koliko neko promeni za ceo vek

Ako se figurativno sagleda ova recenica onda je mozda i OK? Medjutim iz nekog aspekta prakticnog, to je svega nekoliko uredjaja? vreme isporuke, preuzimanje, vracanje itd. ili recimo uslovno receno, max 30 uredjaja, ako je svaki dan preuzimao po jedan uredjaj, ubacivao u sistem, povezivao kablove, slusao i ponovio isti postupak za sedeci uredjaj narednog dana... A moguce je sigurno da je testirao i vise uredjaj dnevno. U tom slucaju vreme testiranja je malo i ograniceno... Nije mi do kraja jasno kakvi zakljuci bi trebalo da budu izvedeni iz prevelike kolicine uredjaja koji su "slusani"... Ali i to je OK ljudi na razlicete nacine sticu iskustva.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, neskor said:

pod balansiranim da li mislis na full balansiran (pojacanje za plus i minus granu) ili kvazi balansiran gde ulazni trafo prebacuje balansirani signal u SE

Verovatno mislis na pojacavace tipa "Amity" by L.Olson i ostale koji imaju simetricnu strukturu i gde se SE signal dobija tek na izlaznom trafou?

I standardni SE amp sa opcijom balansiranog ulaza?

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, pollux said:

Ajmo malo da vratio focus na balansiranog snagasa sa DHT lampama, po mogucnosti SE, dovoljno jakog da potera 94db zvucnike....merenja cu sam da odradim nisu potrebna prilozena proizvođačka

 

Mozda ne bilo lose pogledati u kavom tipicnom sistemu je koriscen Nagra mag. ? Najverovatnije je to sistem sa ulaznim balansiranim interstage trafoima? Mozda da se istrazi za pocetak koji su to modeli i kakve su im karakteristike? Najverovatnije ovim redom po verovatnoci, Haufe, Neumann, Senheisser, Siemens itd. Najverovatnije je za sve njih radio custom Haufe. Oni i dalje imaju u stock-u stare nekoriscene modele po vrlo prihvatljivim cenama.

Sto se tice SE topologije cevnog ampa (ili bilo koje druge SE tehnoloske verzije. BAL izvor se jedino moze prikljuciti ako postoji odgovarajuci BAL/SE interfejs. Pasivni je Trafo (posto u Ngri vec postoji driver) ili aktivni cevni. To aktivno kolo je ustvari neki obrtac faze. Komplikuje bespotrebno ulazni deo ampa...

Sto se mene tice, merenja ne moras duopste ni da objavljujes na forumu. Ali verujem da ce tebi biti od pomoci i koristi. To sam i pokusavao da kazem... :(

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Majda said:

Mozda ne bilo lose pogledati u kavom tipicnom sistemu je koriscen Nagra mag. ? Najverovatnije je to sistem sa ulaznim balansiranim interstage trafoima? Mozda da se istrazi za pocetak koji su to modeli i kakve su im karakteristike? Najverovatnije ovim redom po verovatnoci, Haufe, Neumann, Senheisser, Siemens itd. Najverovatnije je za sve njih radio custom Haufe. Oni i dalje imaju u stock-u stare nekoriscene modele po vrlo prihvatljivim cenama.

Sto se tice SE topologije cevnog ampa (ili bilo koje druge SE tehnoloske verzije. BAL izvor se jedino moze prikljuciti ako postoji odgovarajuci BAL/SE interfejs. Pasivni je Trafo (posto u Ngri vec postoji driver) ili aktivni cevni. To aktivno kolo je ustvari neki obrtac faze. Komplikuje bespotrebno ulazni deo ampa...

Sto se mene tice, merenja ne moras duopste ni da objavljujes na forumu. Ali verujem da ce tebi biti od pomoci i koristi. To sam i pokusavao da kazem... :(

Nagra 4.2 nigde nije koriscena na nacin na koji ja hocu da je koristim, ona je koriscenja kao standalone mono snimac sa mikrofonskim pojacalima za snimanje (dinamicki balansirani mikrofoni). Line preamp je samo koriscen da se kaci na externi mixer.

Nagra je i napravljena da se prikljucuju iskljucivo balansirani izvori.I na ulazu i na izlazima se nalaze njihovi custom made trafoi (nisu davali drugima da ih motaju ima o tome u manuelu). Izlaz prima tri bananice za razliku od  preamp ulaza gde su XLR (sva sreca imam originalne Nagra kablove za izlaz koji su sa jedne strane tri bananice a na drugoj XLR). Kod Nagre je sve specificno radjenu, i po drugacijim standardima, cak je i kod napajanja plus na masi, jer su istrazivanjem utvrdili da minus u externim uslovovima vise oksidise. "Nagra 4.2 was a mono machine with two powered mic inputs, and very high quality pre-amps, equalisers and limiters. It was extremely reliable, robust and finely engineered in every way. It looked like a piece of precision scientific equipment – which it sort of was. The Nagra had a beauty that came out of purely functional, high quality engineering. Every knob and lever on the Nagra appeared to be custom-machined – no obvious generic parts and no compromise in design"

Sto se merenja tice imam kod kuce Zonic 3525 pa cu postovati FFT merenja ALI PRVO MORAM DA IZABEREM UREDJAJ KOJI CU DA MERIM.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pollux said:

Line preamp je samo koriscen da se kaci na externi mixer.

Pa na to sam i mislio.

 

3 hours ago, pollux said:

i na izlazima se nalaze njihovi custom made trafoi (nisu davali drugima da ih motaju ima o tome u manuelu).

To je vec nova informacija. U tom slucaju na izlazu VEC postoji trafo A driver mu je najverovatnje neki tranzistorski sklop. I to najverovatnije u SE konfiguraciji. Mislim da je samo koriscen klasicni sistem prenosa signala. Kabl i konektori izmedju 2 trafoa. Sve ostalo ispred trafoa je SE topologije *kompaktan i mali uredjaj redukaovanog prostora i redukovanog broja aktivnih elemenata povecava pouzdanost i smanjue znacajno verovatnocu kvara? Po tome i po vrlo dobrom zvuku ovi legendarn uredji su poznati. Logicno za studijske standarde. Plus potpuna galvanska izolacija i minimum smetnji. U tom slucaju je nabolje resenje da i amp ima komplementarni ulazni trafo. 1:1 . Pogledaj Jensen PDF-ove i RANE sajt. 

Izlazni nivo napona nije veliki uopste. Mada se ne zna tacno u kojim je jedinicama dato to 4V? P-P, P ili RMS?

 

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Majda said:

Izlazni nivo napona nije veliki uopste. Mada se ne zna tacno u kojim je jedinicama dato to 4V? P-P, P ili RMS?

Naravno da Nagra daje 4.4V Rms, ne znam ko daje uopste peak to peak od tih ozbiljnih studijskih sprava.....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pollux said:

Naravno da Nagra daje 4.4V Rms, ne znam ko daje uopste peak to peak od tih ozbiljnih studijskih sprava.....

Osnovna jedinica je P-P. Sve druge vrednosti se izracunavaju i nisu nesto sto je kako da kazem "stvarno"... :(

(A povezano je sa konstrukcijom narocito cevnih uredjaja zato sto su biasing tacke u Vdc.)

Na definisamom opterecenju naravno.

4.4Vrms je oko 12.45Vp-p sto mozda deluj mnogo ALI uopste nije posto je to ustvari vrsna vrednost preampa i normalno je da bude negde tu. Medjutim ako se koristi 1:1 sledeci ulazni trafo uredjaja onda je sve to na SE sekundaru tog trafoa i ulaza u amp za -6db manji (to bi ilo duplo manje u Vp-p) tako da je i to neka vrlo dobra vrednost za preamp. Rece da uredjajima i presete kojim se moze i izabrati odgovarajuci nivo tako da je i to odlicna opcija...

[Vrlo losa resenja su savremeni cevni ampovi sa vrlo malom ulaznom osetljivoscu reda 0.25V tu jednostavno nema pomoci i mora da se menja ulazna cev drugom cevi koja ima manje pojacanje... Danas kada su svi izvori veoma jaki + preampi u sistemima mora se povesti racuna o potrebnom naponu na ulazu za punu snagu ampa. Da nepotrebno ne bi dolazilo do smanjivanja signala da bi se on potom opet dodatno pojacavao u ulaznom delu ampa. To je jednostavno katastrofa za "zvuk", potovi su stalno na nekom minimumu i doazi do "izgadnjivanja" ivora posto opterecuje male omske vrednosti, kao i nepotrebna dodatna izoblicena koja unose cevi sa vecim stepenom pojacanja.]

Na ozbiljnim studijskim sopavama pise pored konektora a u manualu sigurno koja je jedinica mere. U nekim manualima date su sve 3 vrednosti. Da ne vade ljudi bez razloga tablice i digitrone. Danas je lakse odu na online konveror i gotovo...

malo duzi post sorry :(

BTW pre oko cirka 25 godina prijatelj je imao sistem u kom je koristio interni preamp magnetofona (neki veliki ne secam se modela Revox ili Studer?) Od izvora je bio jos prikljucen CD player Studer (balansirani trafoi ina izlazu) i to je radilo odlicno. Bolje nego sa Klasicnim komponentama preampa kao i sa pasivnim pot prampom. I verujem da i u tvom sistemu to dobro radi.

Link to comment
Share on other sites

Sad si naterao da gledam manual od 450 strana :(:

 OUTPUTS

Line output voltage on 600 Ohm for 0 dB on the modulometer 4.4 V  

Line output impedance  

at 30 Hz 90 Ohm

at 50 Hz 42 Ohm  

at   1 kHz 18 Ohm

at 15 kHz 24 Ohm

at 22 kHz 36 Ohm

 Maximum output voltage on 600 Ohm

for 1% distortion

at  1 kHz 10,5 V  

at  5 kHz 10,5 V

at 30 Hz   7,0 V 

1 sat ranije, Majda said:

Rece da uredjajima i presete kojim se moze i izabrati odgovarajuci nivo tako da je i to odlicna opcija...

Da za svaki ulaz postoji poseban potenciometar koji ide od -82 (odnosno -beskonacno je nula) do +6db

Link to comment
Share on other sites

Ako je izlazni stepen isti kao na modelu A4.2 onda je ovaj Jensen-ov trafo dobar kao ulazni i moze se povezati na selektor tako da amp ima i BAL i SE ulaz.

https://www.jensen-transformers.com/wp-content/uploads/2014/08/jt-11ssp-7mpc.pdf

[Posto su preampi dual mono, 2 nezavisne jedinice, onda ne bi bilo lose da i amp bude dual mono. A i zbog prakticnih razloga stere cevni ampovi sa tim vecim cevima su ogromni. 2 x dual mono su pojedinacno manje kutije i manje masivne i ostaje vise prostora za cevno napajanje. Solid state napajanje uglavnom firme koriste zato sto bi se ionako vec ofroman stereo powe amp dodatno znacajno "povecao". U mono blok verziji i napajanja su manje opterecena pa ispravljacice pouzdanije rade i duze traju]

cheers

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Majda said:

Ako je izlazni stepen isti kao na modelu A4.2 onda je ovaj Jensen-ov trafo dobar kao ulazni i moze se povezati na selektor tako da amp ima i BAL i SE ulaz.

https://www.jensen-transformers.com/wp-content/uploads/2014/08/jt-11ssp-7mpc.pdf

[Posto su preampi dual mono, 2 nezavisne jedinice, onda ne bi bilo lose da i amp bude dual mono. A i zbog prakticnih razloga stere cevni ampovi sa tim vecim cevima su ogromni. 2 x dual mono su pojedinacno manje kutije i manje masivne i ostaje vise prostora za cevno napajanje. Solid state napajanje uglavnom firme koriste zato sto bi se ionako vec ofroman stereo powe amp dodatno znacajno "povecao". U mono blok verziji i napajanja su manje opterecena pa ispravljacice pouzdanije rade i duze traju]

cheers

 

Hvala na preporuci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...