Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

10 minuta ranije, anubisgrau said:

 

A koje je logika ovog sendviča?

(Prašćajte na detaljnosti, ova tema me zanima)

Zahvaljujući @golum tako mi je savetovao Tobian koji ima više fantasticnih 124i... a i tako sam pravio sve PTP pa sto da ne, eto to su neki razlozi zašto je  gornja ploča  mediapan/sper/mediapan u sendviču. Ništa empirijski s obzirom da mi je ovo prva 124.... 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, anubisgrau said:

OK, cenim da je cena OK s obzirom kako se kreću bolji plinthovi. Sa druge strane, MDF se ne preporučuje mada to može da bude i snobizam....

Cena je po meni jako dobra s obzirom da mi je za sve ovo isto Artisan Fidelity tražio 70% vise.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Razmisljao sam da otvorim odvojenu temu sa druzenjima koje sam imao ove nedelje nakon vise od godinu i po dana utamnenja koliko nisam dolazio ali mi je nekako lepse da napisem par redova u odvojenim temama.

Bokija znam pa verovatno vise od 25god i nisam ga na zalost video duzi niz godina dok nas HiFi na srecu nije ponovo povezao. I kao i sa SU ekipom, ovog puta nije bilo mesta za gresku i napravismo druzenje u toku nedelje i sta reci totalno fenomenalno vece/noc sa mnogo dobre muzike, klope i zezanja i sto se mene tice to je esencija ovog sporta.

Bokijev sistem koji sam na slikama video zilion puta, uzivo izgleda impresivno pri cemu su gramofoni zaista nenormalni po svim parametrima (pricam prevashodno o vizuelnom utisku i izradi jer zvuk gramofona prosto ne znam da ocenim). Sistem svira fantasticno ali mislim da bi neka lampa tu i tamo doprinela da svira apsolutno vanserijski. 

Boki hvala na svemu i vidimo se uskoro ponovo, a poziv za skijanje, slusanje, zezanje kod mene znas da uvek stoji!!

Pozz.,

G

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Dugo je vremena proslo od prethodnog projekta, ova cela situacija je sve nekako i usporila, i taman kada sam hteo da bacim na pravljenje jos jednog gramofona,s obzirom da su svi PTP-ovi zavrsili negde u inostranstvu, javila se nova ideja. Potaknut temom na jednom americkom forumu o ultimativnim Nagra preampima, koji su radjeni beskompromisno sa najboljim komponentama ali tehnoloski godinama skoro nepromenjenom topologijom resio sam malo da se pozabavim ovim. Sadasnji Nagrini preampi nisu za obicne smrtnike cak i entry modeli kao sto su Nagra Jazz kostaju preko 20.000 usd, a oni bolji I nekoliko puta vise. E sad koristeci moju Nagru znam sam da svaka 4.2 ima u sebi linijski preamplifier i bar dva mikrofonska (najcesce dinamicka) preampa. Linijski mono preamp nikad nisam koristio. Svi ulazi su naravno simetricni dva su uvek xlr a jedan tri bananice (svi 775mv). Naravno Nagra koristi samo simetricne (balansirane) izlaze. Kada sam pogledao specifikacije line preamplifiera ispostavilo se da je sve sto su pricali na forumu je istina. Tolerancije ne postoje, deklarisane su na 0db (za razliku od drugih koji deklarisu od 0.5-3db), sve je apsolutno ravno, rade bez problema na od -40 do +50 stepeni celzijusa. Sto je napisao neko na forumu ne smes da dozvolis nikakav kompromis kad ulazes u film nekoliko desetina miliona usd.

E sad,kako napraviti vrhunski stereo preamplifier a imas samo mono Nagru (moja Nagra ima Neil Young modifikaciju i stereo glavu za reprodukciju pa je i playback stereo ali je line preamplifier i snimanje mono). Pa vrlo lako, nabavis jos jednu Nagru 4.2L:D.

Taj deo posla nije bio tezak (osim finansijski:huh:), ali time dobijamo samo jedan ulaz tj mogucnost prikljucivanja samo jednog izvora (plus naravno postojeci magnetofon). E sad srecna okolnost je da svi studiji po svetu jurcaju mikrofoske preampe a linijski im ne trebaju, pa sam za relativno kratko vreme zamenio moja tri mikrofonska preampa za tri linijska ,a cetvrta zamena je u pipeline.

Sta cu time dobiti, tri nezavisna stereo preamplifiera(ne jedan sa tri ulaza) gde na prednjem mikseru mogu da menjam I karakter zvuka za svaki ulaz odnosno izvor. Nagre plus imaju sjajan sistem medjusobne sinhronizacije koliko god ih ima koji ne zahteva da medjusobno budu povezane ,mada u ovom mom slučaju moraju da se povezu I da se izabere koja je master.

Uskoro slike i utisci....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nagre su konacno gotove. Palo je i neko uporedno testiranje sa par tranzistorskih preampa Goldmund Mimesis 27.8,i FM acoustics 155mkII I prezadovoljan sam. Mislim da sam od Nagri dobio i mnogo vise od ocekivanog. Ono o cemu razmisljam sto je i @golum u ranijim postovima predlagao je da ubacim i po koju lampu u jednacinu. U phono preampu postoji lampa EF95 odnosno 6AU5 ali samo kao cathode folower, ali ih nema za druge izvore pa cu se baciti na trazenje nekog lampaskog balansiranog snagasa. U planu je da probam Igorov BAT i par SE 805 monoblokova. Išao bi DHT snagasa ali to je bas problem naci za neke normalne cifre.

Link to comment
Share on other sites

Posto ne sakas 845 lampe i jos poneke druge DHT varijante pada mi na pamet snagas od mog drugara Fikusa sa 211 lampama koji bi ti kapiram cucnuo potaman. Slusao sam to kod njega i radi sjajno. Imas ovde i neku recenziju za “basic” info…

http://v2.stereotimes.com/post/lampizator-211-monoblock-amplifier/
Do duse ne kapiram sto izbegavas da probas lampe na izvoru prvo…

0DD32387-117B-4948-A53C-ABBC326CD6C5.jpeg.aa93a68e73830ca889a6d020bcb68541.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

Ne volim 845 mnogo gruba lampa koja sve gura u bas,po meni uz 300b najgora od izvikanih DHT lampa (300b opet nema ni srednjih ni visokih a sve gura u sredinu).Sa 2a3 bi npr mogao da zivim ali nisu za moje zvucnike. 211 mi je s druge strane uz 805 jedna od omiljenih lampi. Malo tanka u sredini,ali sjajna lampa za normalne pare. I cena za ove Lampi balansirane monoblokove je relativno normalna ,jos kad bi mogao da ih probam :D.

Od svega sto sam slusao najbolje mi radi 849 ali to vise niko ne pravi a i kad su pravili kao i 850 nije bilo za obicne smrtnike (vrlo blizu 6 cifara). Posle toga VT 520 je nesto najbolje sto sam slusao ali ni to vise niko ne pravi (pravi VAC ali I to je papreno), Lampe 520 mogu da se nadju, pravi emission labs ali par je oko 1500 eur i ceka se 3 meseca da ih naprave. 211 mi se uz 805 namece kao najbolje rešenja,ali prvo cu da vujem igorov BAT nije SE ali mozda se lepo upari sa Nagrama.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, pollux said:

E da na gramofonskom  izvoru,kao sto sam napisao, imam lampu, verovatno me prozivas za dac :P....

Ne prozivam samo pitam - imas drugar od kojih mozes da uzmes da cujes maltene kada god. Mozda ti taj lampa snagas nece ni trebati npr sa tim izvorom…

A probu 211 mogu ti organizujem u Varsavi kada god hoces😛

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, golum said:

Ne prozivam samo pitam - imas drugar od kojih mozes da uzmes da cujes maltene kada god. Mozda ti taj lampa snagas nece ni trebati npr sa tim izvorom…

A probu 211 mogu ti organizujem u Varsavi kada god hoces😛

Ma Salim se malo, ali po ovom sto citam taj 211 mi deluje odlicno ,nije SE ali mogu i sa PP da zivim.    

Link to comment
Share on other sites

Svaka lampa ko lampa.

Koliko mozga toliko i muzike.

Ako teraš 845 ili 211 sa anodnim naponom u A1 klasi do 1000V tako će i zvučati čast izuzecima.

Moj drugar i istaknuti multibanovani član više foruma, Aleksandar Kitić ima nekoliko perverznih DH pojačala u A2 klasi (pojačala koja imaju značajnu struju rešetke) koja eto spoje safety and sound http://rh-amps.blogspot.com/?m=1

Ali ko njega šmirgla pošto sa obe noge stoji na zemlji i ne uvaljuje muda za bubrege ni rog za sveću.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...