Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

Sve što si napisao je u principu tako, ali nema mnogo veze sa mojim pitanjem, diplomatski si izbegao odgovor. Ne poredimo lošu i dobru komponentu, svima je jasno da je dobra bolja od loše, nego dve dobre.

Pitanje je sledeće: da li je veća razlika kada na dve istoj ručki i glavi zameniš bazu (tvoja tvrdnja) ili kada na istoj bazi  ima menjaš ručku i(ili) glavu? Ili je sve jednako bitno

Link to comment
Share on other sites

Source first filozofija bi rekla sledece: najvazniji je vinil, pa glava, pa rucka pa baza.

Bitna su oba segmenta kod gramofona: i mehanicki i elektricni. Kod mehanickog ispravna podesenost, kod elektricnog pravilna uskladjenost. Kada je to ispostovano, kao u ovom slucaju mogu se raditi paralelni testovi baza. Tu se otvara novo pitanje, u kolikoj meri je rucka pogodna za rad sa razlicitim tipovima baza? Ova rucka dobro radi sa masivnim plintovima ali masa je samo jedan od parametara koji imaju uticaj.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mnogo stvari cini bazu.Lezaj koji je od mozda najvece vaznosti istorijski ali je masinska proizvodnja jako napredovala pa se dobri lezajevi sa mikronskom tolerancijom mozda lakse danas prave.Motori i napajanja.Plinth i vesanje.Subsasija.Linn recimo trenutno nudi 3 tipa subsasije.Nenormalne su cene i razlike.Ne podrzavam to,da se razumemo. Ali razlike postoje,i to velike.Treci tip lezaja izlazi vec.Treca vec verzija donje ploce,rekao bi covek poklopac.Sve to ljudi jedno po jedno isprobaju i prenose utiske.

Ja sam u vise navrata zadzavao glavu,a menjao gramofon,recimo pomenuti supex.On je bio potpuno za reparaciju i izgubio dobar zvuk.Onda sam promenuo gramofon sa Aksisa na Lp12 i ona je proradila neverovatno.Jos godinu dana sam je posle toga odusevljeno slusao iako sam je bio otpisao. Oni koji bi rekli supex je neverovatan,radi na svemu shvatio sam da jako nisu u pravu.

Ovo mi je drugi sondek i probao sam i razliku sa istom ruckom i promenom baze i to je recimo u odnosu na Aksis velika razlika.Jos veca je recimo bila pri prelasku sa Thorens 160/Sme2 ...to jec mogu reci jeste drasticna.

Realno obrni/okreni razlika ima ali su nasa iskustva ipak limitirana i ovakav prikaz kakav je Pollux napisao jeste dragocen.Ne znam iz kog razloga se takva iskustva ne prenose.Ja svoja jesam.Moguce zato sto se sve pre ili kasnije cesto svede na neku sprdnju,omalovazavanje, vodjenje tudje brige i virenje u tuđ tanjir.

Nije ovo neki poziv na raspravu,nemam volje za tim

Link to comment
Share on other sites

Razlike izmedju dobrog i lošeg plinta u zvuku su kao sto rece Sondek ogromne. Cilj je i napraviti sto bolji plint koji neće uticati na zvuk. Razlika u zvuku na 126ici izmedju fabrickog i acoustand plinta je bila kao da svira totalno drugi gramofon.

Link to comment
Share on other sites

sondek ne kaze to izolovano za plint vec za bazu.

i ako svi elementi moraju biti dobri i upareni, kod takvih situacija moje misljenje je da i glava i rucka i phono mnogo vise uticu na zvuk od baze.

 

ovi iz linna ne smeju da naprave novi gramofon kao i svojevremeno zastava, uboli iz prve, pa samo menjali yugo sa lajsnom, bez lajsne, sa spojlerom i bez, 55ks 60 ks :D

 

znam ja da im je to super best seller ali treci lezaj, peta donja ploca, sesto napajanje.....iscedili su ga do kraja.....ili nema kraja.

 

Boki taj ptp je no brainer, sipas i ne mislis....ili moras jos neku koncepciju (ako postoji) da isprobas :D 

Link to comment
Share on other sites

On 17.1.2021. at 12:25, pollux said:
Stigla i haubaIMG-20210117-WA0021.thumb.jpg.c87e359d605c35e913aae8b3adbb05e8.jpg

 

 

 

Prelepo.Kako možete uopšte da se odreknete bilo kog komada vašeg HiFi kad morate da prodate neki (pretpostavljam zbog prostora jer stalno pravite nešto novo) .

To mora da su Tantalove muke, svaki komad ima nešto posebno, bar koliko ja vidim.

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da me mnogo ljudi pita kao i salje poruke za cene pojedinih radova i troskova za 124u evo neka digest verzija:

Plinth by VS audio sa lakiranjem i materijalom (ovde je koriscen furnir od 80eur mada mogu da se nadju egzoticni furniri od 20-100eur)-400 eur

Rucka AT 1005 mk2 SE sa novim liftom,ozicenjem, headshellom oko 700eur.

Svi ostali radovi na plintu plus IEC,cincevi ,nogice (VS audio)negde oko 250 eur.

Armboard by Artisan fidelity  -100eu

Svi radovi na samom gramofonu plus nov idler oko 180eur

Poklopac oko 80 eur (obicno je oko 50-60 ali sam zahtevao zaobljene krajeve I bez secenih ivica,da bude iz komada pa je malo skuplji postupak)

Gramofon je u originalu  placen 1150 eur , prodata je rucka TP 14 sa liftom I headshellom za 350 eur I bice prodat originalni Thorens plinth sa poklopcem za nekih 150-200 eur.

Ukupno negde ispod 2400Eur.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, pollux said:

S obzirom da me mnogo ljudi pita kao i salje poruke za cene pojedinih radova i troskova za 124u evo neka digest verzija:

Plinth by VS audio sa lakiranjem i materijalom (ovde je koriscen furnir od 80eur mada mogu da se nadju egzoticni furniri od 20-100eur)-400 eur

Rucka AT 1005 mk2 SE sa novim liftom,ozicenjem, headshellom oko 700eur.

Svi ostali radovi na plintu plus IEC,cincevi ,nogice (VS audio)negde oko 250 eur.

Armboard by Artisan fidelity  -100eu

Svi radovi na samom gramofonu plus nov idler oko 180eur

Poklopac oko 80 eur (obicno je oko 50-60 ali sam zahtevao zaobljene krajeve I bez secenih ivica,da bude iz komada pa je malo skuplji postupak)

Gramofon je u originalu  placen 1150 eur , prodata je rucka TP 14 sa liftom I headshellom za 350 eur I bice prodat originalni Thorens plinth sa poklopcem za nekih 150-200 eur.

Ukupno negde ispod 2400Eur.

 

 

Daj dva :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...