Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

18 minuta ranije, Filipescu said:

Мени прво што је пало на памет кад сам видео висину плинта, је да је унутра постељина за госте :)...

Razlika visine plintova 124ice i 126ice je samo 3 cm, 18 vs 15cm....

Link to comment
Share on other sites

Ostao sam duzan clash Lenco L75 PTP vs Thorens 126 oba jako modifikovana sa novim plintovima.

Oba gramofona su izasla nesto oko 950EUR sa svim modifikacijama o kojima sam pisao plus rucka.

Na oba gramofona koriscena je najnovija RS audio Schroeder rucka od 14inch u najboljem setupu (stare rucke su se kretale od 400-600 EUR, ove nove su od 650-900 eur u zavisnosti od setupa, duzine i materijala)

Ozicenje obe rucke je Seinheiser u pamuku (2.5 feet a koliko treba za rucku je oko 120 usd)

Oba cartridge su Supex SDX 1000 modovana by VDH (jedina stvar na koju nisam mogao da uticem je identican broj sati cartridge ali su otprilike oba na polovini radnog veka)

Sve je slusano na MIR Audio reference phonu( koji je bio na sajmu u Minhenu uparen sa Extreme Audio Tourbillion Turntable), koji ima dva ulaza za rucke.

Nije bilo preporucljivo da ukljucujem zbog ove situacije vise slusalaca ali drugar koji ima ozbiljan vinyl setup (Vyger Atlantis gramofon) je proveo sa mnom nekih 9 sati u tri dana i bio mi je tu kao second opinion.

Razlika je za divno cudo bila suptilna da ne kazem minimalna. Ogledala se u tome da je PTP imao raskosniji bas , dok je kod 126ice on bio precizniji ali stegnut. U srednjim i visokim razlika skoro da nije postojala (Thorens je na izgled imao lepsi mid ali realnost je da je samo percepcija bila drugacija zbog lepseg basa na PTP). Ako bi pokusao da opisem tu razliku zvuk, kod PTP-a je bio vise sonoran a kod Thorensa bio timpanican. Obojici nam se vise svideo zvuk PTP-a.

Treci dan smo cisto radi poredjenja doneli treci gramofon, njegov rezervni Oracle Deplhi MK3 sa SME 345 ruckom i stavili moju Ortofon Valencia glavu. Obojica smo se slozili da je PTP superioran po svim parametrima. (Ovim smo samo hteli da potvrdimo da dobro modifikovan ptp radi bolje od najmanje duplo skupljih gramofona).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lepo videti da jos neko prenese utiske pravog A/B objektivnog testa sa istim ostatkom sistema i cak se potrudio da su na oba gramofona vec montirane iste Supex :wub: glave(ciji sam btw.veliki fan), pa da se time svede na najmanji broj nepoznatih, ukljucujuci i audio memoriju. Izbor kad se tako bira je i dalje subjektivan i tako treba da bude,ali su uslovi testiranja barem isti.

Sjajan eksperiment,projekat i post :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, golum said:

Super Boki - hvala na poredjenju! Drago mi je sto sam ti maznuo onaj PTP:D (ne znam gde je trenutno do duse :-) ). 

Sta je sledece?

Negde u Vojvodini cenim :D, za sad se ne kuva ništa novo, ali znaš ti mene,nešto će da izleti.....

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

Ocekivano, poklapa se sa mojim iskustvima. Lepo preneto. Dopada mi se terminologija - sonicno, timpanicno. Hvala na trudu.

Očekivao sam to s obzirom da je par članova foruma ukljucujuci i tebe i anubisa već imalo slična iskustva da će i zaključak biti sličan ali morao sam da probam....

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Lepo videti da jos neko prenese utiske pravog A/B objektivnog testa sa istim ostatkom sistema i cak se potrudio da su na oba gramofona vec montirane iste Supex :wub: glave(ciji sam btw.veliki fan), pa da se time svede na najmanji broj nepoznatih, ukljucujuci i audio memoriju. Izbor kad se tako bira je i dalje subjektivan i tako treba da bude,ali su uslovi testiranja barem isti.

Sjajan eksperiment,projekat i post :thumbsup2

Hvala, znaci pohvala od pravog gramofondzije.Postao sam ljubitelj Supex glava ,mora mnogo da im se ugadja sa phonom,rade na ispod 20oma ,traze veliki gain, ali jednom kad se sve zadovolji rade fenomenalno. Trenutno su mi na gramofonima sve Supex glave, 2xsdx 1000, jedna 900 i jedna 909...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam dugo koristio Supex,a potom presao na Linn Troiku koja se isto kod njih radila.Nemam nikakve planove da to ikad menjam.Treba im ugoditi fono sekcijom, treba i dobra rucka ali kad se to odradi ...nirvana. Pribojavao sam se promene sa naim prefix na Ear upravo da ne bih morao da menjam glavu,cak i zadrzao fono sekciju montiranu u gramofon,ali je promena bila samo na bolje cak je glasnija nego dosad sa manjim pozadinskim sumom,brumom i sl. ...a cega se treba plasiti sa tim niskim izlaznim naponima.Vec samim tim sto lepo radi jasno mi je da je taj MIR preamp dobar.

Link to comment
Share on other sites

Ako sam dobro razumeo Poluxov opis zvuka, ova dva, vrhunska gramofona, sa istom ručkom i glavom a totalno različitim bazam imaju male razlike u zvuku.

Pitane za Sondeka, kako to tumači sobzirom na teriju koju zastupa godinama, da je baza najbitnija i da njviše doprinosi kvalitetu zvuka?

Link to comment
Share on other sites

Tako da su razlike izmedju dobre i lose baze drasticne.Ovo su ocigledno dobro odradjene baze pa i razlike nisu drasticne.Ali postoje.Lepo je čovek napisao da postoje i opisao razlike.Ja sam samo jednom u zivotu bio u prilici da probam direktno uporediti razliku samo u bazi.Svoju rucku koju sam zajedno sa glavom prebacio na drugi gramofon.Baze su bile potpuno istog principa ali sa nekim razlikama u materijalu od koga je plinth i razlicitom tezinom diska.Zvuk je bio slican ali razlicit u isto vreme i recimo sa razlicitom sklonosti ka muzickom zanru.Na jednom je rock prasio bolje,bilo je nekog nedostatka srednjih koje su tome prijale dok je drugi briljirao na klasici i jazz-u.

Uostalom da li recimo mislis da kad Kuzma ponudi drugaciji tanjir laze ili vara ljude ili realno postoji razlika u zvuku.Nesto sumnjam u to da su ljudi omađijani kuzminim marketingom zadovoljni.

Kolike su te razlike,koliko te razlike nekom znace i koliko je ostatak sistema ,pre svega zvucnici, u stanju da to prikazu to je vec druga stvar.

Uostalom postoje vrlo razliciti principi rada i kvaliteti izrade baza,razliciti pogoni,motori,napajanja,vesanja,resenja povratne mehanicke sprege...i sve to zajedno utice na rezutat.U suprotnom cemu uopste trud ..montirajmo SME V na parce medijapana stavimo neki motor i eto nama srece.

Krenemo li razmisljati kako ti aludiras ajd da zatvorimo forum,cemu diskusija,slusne sesije i ostalo.

Meni licno vec to da je pokretac zvuk nazvao sa dva razlicita naziva vec nesto znaci ...saznali smo dva lepa nova naziva za zvuk "timpanican i sonoran".Stavimo na ta dva gramofona dva razlicita napajanja i eto nam jos dva nova izraza.

Ja inace gramofon delim na tri osnovna dela po uticaju na zvuk.To su gramofon(ili baza) u koje uracunam i napajanje ,rucka i glava. To sve treba da je dobro i precizno napravljeno pa je zvuk zbir svega.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...