Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

Žao mi je što odosmo u off. Ova tema to ne zaslužuje. Raduje me činjenica da je @pollux sastavio sistem od komponenata domaćih proizvođača. Sa moje strane veliko poštovanje. Jedan od najboljih i najlepših sistema koje sam bio u prilici da čujem i vidim je takođe 100% made in Srbija, strašan sistem.  Tako da, samo napred.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, džonibigud said:

Mislim da sam pročitao da je soba 62 kvm, nije mala. Pored odgovarajuće sobe, potrebno je postaviti zvučnike na odgovarajuće mesto u odnosu na sobu i na slušaoca. 

Tako je, soba je 62kvm,nema paralelnih zidova, zvučnici postavljeni na mesta determinisana nakon iscrpnih visednevnih merenja. 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, pollux said:

Završna REW merenja

boris.gif

Nisu dobri limiti grafika, Y osa ide od minus 180dB do plus 130dB sto moze da predstavi dinamiku od  neverovatnih 310dB umesto oko 60dB sto je uobicajena praksa kod REW merenja. Od pre par meseci, AustinJerry, glavni baja "zaduzen" za REW na AVS forumu, cak smanjuje tu granicu na 50dB.

Hocu reci da vertikalna osa treba da bude prikazana u opsegu, dole, od +45 do +50dB, gore 100dB do 105dB, takodje u plusu. To su limiti proistekli iz prakse korisnika ovog programa. Takodje, X osa, levo, treba je ograniciti na 10Hz a desno na 20-24KHz. 

Pogresno limitirani grafici daju laznu sliku (bolju) kako vlasniku, tako i ljudima koji nisu familijarni sa programom.

Smoothing moze da ostane 1/12, vecina koristi psy (psihoakusticni) ili var (varijabilni).

Kod merenja basa ide se bez smoothing-a, X osa od 10Hz do 200Hz (eventualno 300).

Nadam se da ces moju primedbu shvatiti dobronamerno.

Za vise informacija, na AVS forumu postoji izvrstan Guide za REW.

https://www.dropbox.com/s/zdhq72a1puyyxpr/REW 101 HTS Current Version.pdf

Moja preporuka svima.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Delija said:

Zasto toliko tiho

Mislim da nije uopste "tiho", mikrofonske kapsule imaju tipicno -40db, a ovde je +40db. celokupni gain sa pretpojacanjima i svim ostalim. Tako da je ovo relativni signal otprilike na granici saturacije i negde mozda i ispod nivoa nekog uobicajenog slusanja?

Meni sve ovo izgleda vise nego dobro. Voleo bih da vidim i fotografije drugog gramofona koji se vidi na polici? Pretpostvaljam da neki utisci slusanja novih kabineta tek slede?

Jedino na sta bih dao komentar je niska pozicija zvucnoka. Ako mi je dozvoljeno. Mislim da su u odnosu na nivo slusanja (visina fotelja, i glave) i sto je mozda jos vaznije u odnosu na prostoriju - previse nsko postavljeni. Na kaucu koji je najverovatnije nizi je u tom smislu bolja situacija.

(Port je skoro na podu, LF jedinica veoma blizu poda, a ceo sistem jedinica je osetno ispod nivoa slusanja. Jedino je mozda supertweeter u osi svi ostali ispod...) Mislim da je potrebno izvrsiti slusne probe sa podignutim zvucnicima da recimo Lowther bude u osi ili cak malo podignut. To nece mnogo uticati na trakaste raal visokotonce zbog toga sto imaju sasvim solidno rasprskavanje po horizontalnoj osi a sa onim raal sunjdjercicima je to jos i bolje.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Delija said:

U cemu je "kvaka" sa tim grafikom?

Zasto toliko tiho (jel to sa nekim offset-om?) i sa tako malom rezolucijom?

Nisam bas razumeo pitanje , sta mislis pod offsetom i podrazumevas malom rezolucijom da bi mogao da pitam Miroslava.

U prilogu je grafikon sa malom rezolucijom 1/1 smoothing.

boris smoothing 1 db.gif

Link to comment
Share on other sites

Rezolucija cini citanje grafika malte ne nemogucim, a druga stvar, kao sto Delija rece, mic nije kalibrisan, pa ispade da su jaci tonovi na oko 45db, sto je prilicno tiha soba bez zvukova, a kamo li pusteno merenje. I ovako, oci da izbijes, cini mi se da Lowther i dalje ima jedno 1db vise nego sto bi trebalo u odnosu na Raal.

Najbolje psychoacoustic kriva jer najverodostojnije korespondira osetljivoscu ljudskog uha u kriticnim opsezima - tipa 1,500-4,500hz, itd.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, damic said:

Nisu dobri limiti grafika, Y osa ide od minus 180dB do plus 130dB sto moze da predstavi dinamiku od  neverovatnih 310dB umesto oko 60dB sto je uobicajena praksa kod REW merenja. Od pre par meseci, AustinJerry, glavni baja "zaduzen" za REW na AVS forumu, cak smanjuje tu granicu na 50dB.

Hocu reci da vertikalna osa treba da bude prikazana u opsegu, dole, od +45 do +50dB, gore 100dB do 105dB, takodje u plusu. To su limiti proistekli iz prakse korisnika ovog programa. Takodje, X osa, levo, treba je ograniciti na 10Hz a desno na 20-24KHz. 

Pogresno limitirani grafici daju laznu sliku (bolju) kako vlasniku, tako i ljudima koji nisu familijarni sa programom.

Smoothing moze da ostane 1/12, vecina koristi psy (psihoakusticni) ili var (varijabilni).

Kod merenja basa ide se bez smoothing-a, X osa od 10Hz do 200Hz (eventualno 300).

Nadam se da ces moju primedbu shvatiti dobronamerno.

Za vise informacija, na AVS forumu postoji izvrstan Guide za REW.

https://www.dropbox.com/s/zdhq72a1puyyxpr/REW 101 HTS Current Version.pdf

Moja preporuka svima.

Sistem REW i prikaz merenog nije kalibrisan za tacno SPL merenje jer nas nije zanimao SPL/1w. RALL ribon je meren u gluvoj sobi i njegova osetljivost je  95db. Fokus je bio na frekventnoj karakteristici a ne na tacnom SPL.

So obzirom na fabricki podatak za osetljivost basa koji je "nastimovan" i deklarisan na  98dB na 8 oma  (sto nije tacno) zanimalo nas je kako ce se uklopiti sa visokotoncem jer LOWTHER  srednjotonac ima dovoljno SPL,a to je bilo sigurno.

Soba u kojoj je vrseno laboratorijsko merenje je relativno mala circa 12m kvadratnih pa dobiti pravu vrednost SPL u datim uslovima  je bila misaona imenica,.Zvucnik je tezak , nezgodan za manipulaciju , i rezultati koji s dobijeni iznosenjem napolje i podizanjem iznad zemlje i dobijene absolutnih vrednosti nisu adekvatne, vec su relativne vrednosti sasvim dovoljne za data uslove. 

Iz tog razloga nije ni vodjeno racuna o TACNOM PRIKAZU ABSOLUTNIH VREDNOSTI vec relativnih vrednosti u datim uslovima. Primedba je na mestu , bolje bi bilo da je prikaz u predlozenim okvirima ali ako se u REW proveri opseg i u datom prikazu od 300hz-10000kz vidi se da je kriva unutar  +/- 2dB kako u sweep tako i u FFT pseudorandom noise merenju.Bas je meren Dr.KEEL metodom iz bliskog polja.

REW je koristen za prikaz jer se relativno jednostavno koriste grafikoni i mogu se lako pozivati i porediti uradjene promene. Merenja Omnimic paketom gde je uradjena kalibracija sistema mogu da se ubace pa ce prikaz u REW ce biti Absolutan.

Zamolicu i Miroslava da dodatno objasni sve metode merenja

Naravno da su tvoji komentari prihvaceni najdobronamernije i da gornji odgovor daje neka laicka pojasnjenja.

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, pollux said:

Nisam bas razumeo pitanje , sta mislis pod offsetom i podrazumevas malom rezolucijom da bi mogao da pitam Miroslava.

Pitao sam isto sto i Damic, samo sto njega nije mrzelo da se raspise :)

 

29 minuta ranije, pollux said:

Soba u kojoj je vrseno laboratorijsko merenje je relativno mala circa 12m kvadratnih pa dobiti pravu vrednost SPL u datim uslovima  je bila misaona imenica,.Zvucnik je tezak , nezgodan za manipulaciju , i rezultati koji s dobijeni iznosenjem napolje i podizanjem iznad zemlje i dobijene absolutnih vrednosti nisu adekvatne, vec su relativne vrednosti sasvim dovoljne za data uslove. 

Jasno za merenja prilikom podesavanja skretnice.

Jel ovaj grafik prikazuje merenje u tvojoj sobi na poziciji slusaoca?

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Delija said:

Pitao sam isto sto i Damic, samo sto njega nije mrzelo da se raspise :)

 

Jasno za merenja prilikom podesavanja skretnice.

Jel ovaj grafik prikazuje merenje u tvojoj sobi na poziciji slusaoca?

Ne naravo, ta merenja sa Omnimic su u toku, drugi metodi, druga oprema , bice postovani naknadno kad se odrade fina podesavanja i pre svega kad se zvucnik razradi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...