Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

  • 1 year later...

To se lako može i videti, obzirom da je donja ivica TV-a u visini očiju ili čak i malo iznad. Malo izdignuta glava na duže vreme može da dovede do sušenja grla i blage neprijatnosti, osim ako se redovno kvasi Whisky-jem ili Pivom. :beer

57 minuta ranije, pera451 said:

(zanima me posto ja preuredjujem dnevnu sobu).

Računaj da ti je linija prve trećine visine TV-a (znači nešto ispod polovine ekrana) na 95-110cm od poda gde ćeš izbeći da gledaš na dole a neće ti smetati ta mala uzdinutost do stedine ekrana. Ostatak će obaviti normalan zahvat užeg fokusa vidnog polja.

Ova visina će biti ok čak i ako ležiš na trosedu i gledaš TV sa nešto niže pozicije.

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Father said:

To se lako može i videti, obzirom da je donja ivica TV-a u visini očiju ili čak i malo iznad.

Da, upravo me ovo i zanima.

Prema onome sto sam do sada imao prilike da procitam, anatomski polozaj za gledanje u monitor (TV) bi trebao da bude takav da covek gleda nanize.

Znaci, ne cak ni potpuno horizontalno, vec nanize, a nikako navise.

Ovo u praksi stvara odredjen problem, jer je mnogo pogodnije podici TV i na taj nacin stvoriti ispod njega prostor za elektroniku itd.

Ovo podizanje TV-a i ne bi bio problem ako bi gledalac sedeo na relativno visokoj stolici, ali je sigurno problem ako on sedi na niskoj sofi.

U bioskopu gledalac cesto mora da gleda navise, pogotovo ako je u prvim redovima. Koliko to neprijatno moze da bude zna svako ko je tako sedeo...

U pozoristu je to donekle neizbezno (u prvih nekoliko redova), jer je scena tako postavljena da glumci ipak moraju da budu razdvojeni od gledalaca.

Ipak mi se cini, da, ako je to moguce, ekran treba postaviti tako da njegova sredina bude ispod nivoa ociju.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, pera451 said:

Znaci, ne cak ni potpuno horizontalno, vec nanize, a nikako navise.

U takvoj situaciji bi veliki TV subjektivno delovao dosta manji. Danas su na neki način TV-i dosta dominanti u dnevnim sobama, pa je i njihov dizajn i značaj potrebno adekvatno "ispoštovati", zato sam naveo u prethodnom postu blago uzdignut manir gledanja podražavajući bioskop u funkciji kućnog bioskopa kao sveprisutnijoj pojavi u enterijerima.

Link to comment
Share on other sites

Ima smisla... pogotovo ako je TV bitniji od gledaoca ;)

Razumem ideju, ali meni TV nije toliko bitan, a verovatno i ne bi puno dosao do izrazaja pored TDL monitora koji stoje duboko unutar sobe :).

Mislio sam da postoji neki ergonomsko-fizioloski razlog.

Ali hvala na razjasnjenju, potpuno je smisleno.

 

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, pera451 said:

Mislio sam da postoji neki ergonomsko-fizioloski razlog.

Ali hvala na razjasnjenju, potpuno je smisleno.

Nažalost je više pitanje "većeg uzorka". Naravno ako klijent iznese specifične zahteve obično bivaju ispoštovani ili ako su ekstremno ne izvodljivi ili skupi, pokušavamo (kolege arhitekte/enterijeristi) da osmislimo neko kompromisno rešenje koje zadovoljava sve aspekte i potrebe u funkcionalnom i estetskom smislu.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, pera451 said:

Sjajno sredjeno.

Samo jedno pitanje (zanima me posto ja preuredjujem dnevnu sobu).

Da li ti, kada gledas ovaj TV, gledas navise, tj. glava ti je podignuta navise?

Za idealno gledanje (bioskopsko) a i za kicmeni stub je nekih 7.5 stepeni podignut pogled e sad to u praksi nije bas uvek postici narocito kad varira visina ukucana (ja sam 194cm a supruga 178). U trenutku kad sedim na trosedu moje oci su na 118 cm a televizor pocinje na nekih 93cm. e sad posto u vecini slucajeva lezimo a ne sedimo a plus je televizor i zakrivljen (55inch) sve to pada u vodu . Gledao sam da bude sto idealnije sedecim uslovima a da ne remeti estetiku.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Prosto ne verujem da je ovaj TV 55inch? :blink: Deluje mi mnogo manji ?? .... bar na ovoj slici? 

https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

 

Televizor je 55 incha curved  polica ispod njega 3.80m zvucnici 127 cm slika je malo iz nezgodnog ugla pa sve izgleda manje

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, pera451 said:

Hvala, imas li neki izvor za taj podatak? Da li on podrazumeva odredjen oblik "stolice", odnosno naslona?

Ne zaboravimo da je naslon sofe obicno suvise nizak da bi obezbedio bilo kakav adekvatan oslonac za vratni deo kicme...

 

 

Nemam izvor za oblike stolica i naslona ovo je preporuka Americke filmske akademije koja se koristi za projektvanje najboljih sedista u bioskopima koja su doduse za drugaciji format ekrana

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, pera451 said:

 

Prema onome sto sam do sada imao prilike da procitam, anatomski polozaj za gledanje u monitor (TV) bi trebao da bude takav da covek gleda nanize.

(....)

 

2 sati ranije, Father said:

 (....)

Danas su na neki način TV-i dosta dominanti u dnevnim sobama, pa je i njihov dizajn i značaj potrebno adekvatno "ispoštovati", zato sam naveo u prethodnom postu blago uzdignut manir gledanja podražavajući bioskop u funkciji kućnog bioskopa kao sveprisutnijoj pojavi u enterijerima.

Ponukala me je ova tema da obratim pažnju na položaj u kojem sedim ( u kojem sedim strogo uspravno ili sam zavaljen u svim mogućim varijantama jer sticajem okolnosti, u poslednjih godinu i po skoro ceo dan provodim na istom mestu. 

Soba je cela podredjena položajima zvučnika i fotelje. Tevelizor nikada nisam imao ali imam monitor na stalku sa točkićima pa mogu da ga pomeram gde hoću (do kreveta kad legnem)

I tek sad sam primetio,  visina monitora je praktično ista kao izabrana idealna visina zvučnika. Dakle, gledam monitor blago naniže. S razdaljine od cca 1m. 

Nit me bole oči nit me boli vrat.

Za sad :o 

21 minuta ranije, pera451 said:

OK, pretpostavio sam. Ali je to ipak za situaciju koja se bitno razlikuje od dnevne sobe... Hvala!

Zato je moja fotelja beržera  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...