Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

Nekako sam uspeo da se konacno nakanim uz nagovor par clanova predstavim i moj mali beogradski system. Mali ne po dimenzijama vec po tome sto je dosta manji od Haskog koji je jos u razradi i koji ce biti, nadam se, skoro predstavljen. Sci-Fi /Retro zato sto sam uvek bio fasciniran hi-tech komponentama, a s druge strane dizajnom zvucnika iz 70-ih.

 

Pre nego sto pocnem da se zahvalim dvojici prijatelja bez kojih do ovoga nikad ne bi doslo- “ludom naucniku†Dejanu Jovanovicu (jedinom nasem coveku koji se druzio sa Jobs-om, starijim audiofilima poznat kao Dejan Computer Hill sa Pevca)i mom “hifi guruu†Pedji Jelicu od cega je jedan zasluzan za razvoj Music Server-a, drugi za zvucnike i kablazu i ljubav prema HIfi-ju.

 

Pocelo je tako sto sam posle gomile skromnijih sistema negde 2010 odlucio da pocnem da sklapam nesto ozbiljnije jer su se tada stvorili i finansijski uslovi. Music serveri su bili u povoju i ja naravno tehnoloski manijak sam naravno to zacrtao. Srecom Dejan se bavi Music serverima jos od 2005 god. Vodjen onom garbage in…..to je trebalo da bude najjaca karika sistema.  Naravno posle niza pertpetija uzeli smo Lockeed Martin LM-7 zvucnu (Dejanov prijatelj iz Japana bivsi CEO Teac/Tascama je tu pomogao). Kad je zver stigla pojavio se problem driveri su postojali samo za IA64 ne za x86 sisteme plus full size PCI znaci mora i ogromno kuciste ali da zadovoljava estetske kriterijume a kartica plus ina ulazima i na izlazima samo balansirane, znaci dosta mesta nazad na kucistu. Ploca naravno custom made za IA64, opet pakao, izabrali smo Itanium Turkwila processore downclockovali za zbog grejanja na 1.33 (sa 1.7)  i to sklopili. E sad OS, a da nije Unix,jedini je Windows Server 2008 R8 koji podrzava Itanium , Dejan naravno poiskljucivao sve procese koji ne trebaju, stavili neko vrhunsko Antec napajanje bez ventilatora i radi. Ali interface katastrofa, a hocu da ga kontrolisem sa Ipada. U SDK i DDK kitu iz Aprila 2012 srecom Microsoft dao Windows 7 UI za Server 2008, i to reseno. Stglo konacno i kuciste iz premium divizije Thermaltake - Luxa2, ko tenk u preko 5mm debelom aluminiumu.  Nabavili i Foobar za IA64 sisteme , proradili driveri jedino master gold clock na istoj ne radi i ne mogu da pristupim 8x1704 DAC-u na kartici. Sredjeno i to. Music server gotov i nema pokretnih delova!!!!! Ah da bilo ih je – hard, a onda smo i to resili stigao Fusio-IO  3TB (SSD ) ali nece da radi preko PCI expressa (ovaj SSD je u obliku PCI kartice), ali sva sreca imamo fiber channel integrisan na ploci, par sati skypa sa US tehnickom podrskom (budzenje dzekova) i proradilo …(ovaj ovako sazet deo je trajao skoro 2 godine). Postoji jedna Noctua za ne daj boze ali se nikad nije upalila…..

 

Jos ranije sam nabavio Jeff Rowlanda 102s koji je terao razlicite “nakaze†od zvucnika cesto i od 82db, kao sto je M&D Ruby sad kod forumskog kolege Ivche i odlucio posle gomile probi da je D-klasa my cup of tea. Snagas resen (prethodno pomenuta kartica je preamp+DAC+Clock)

 Zvucnici, e tu se lutalo i trebalo bi mi dane opisivati sta je sve proslo ali na kraju sam se odlucio za jedan od najneuspesnijih!!! modela Mcintosh zvucnika (koji je i propao jer Onkyo nije mogao da isporucuje horne zbog tada turbulentnih japansko-americkih odnosa). Model P 208-III, 12inch bass+traxial Horn od livenog gusa(ima nesto malo o njima na Roger Russell Mcintosh History page). Proradilo lepo, posle Pedjinih intervencija na skretnici, ali ko za inat svakog dana kod istog slusam Raal Eternity zvucnik od 100K USD sa 72 drivera od toga najvise ribbona i posle ne mogu da spavam, ribbon mi usao u usi sve ostalo mi zvuci ko….. E tu dolazi na red mali dodatak , Reference High Frequency Ribbon transducer, custom made supertweeter, naravno RAAL, u posebnoj kutiji od punog drveta od nekih 10-ak kila sa skretnicom na neki 10.5Khz tunovan da preuzima tamo gde horna pocinje da laje (ovo je sve delo Pedje naravno driver je Acin , u kucistu od starog 70-10d ribbona ali najnoviji recon kit).

 

Kablaza sve pleteni Jelke (Pedja), i naponski i interkonekti i zvucnicki (neki srebrna neki bakarna zica u teflonu) , zvucnicki pletenica 54 zice (27+,27-, simetricno) po kanalu, Pletenice radjene u formi po 9x3 (probano i sa 7 i 11 ali ovo je dalo najbolje rezultate).

Slusalice Stax SR 40, SRD-4 komplet (biblijski primerak ali osvezen)

I to bi bilo to. Zvuk necu opisivati jer svakom je svoje cedo najbolje J.

 

Music Server je beskompromisan tesko da Evropi postoji nesto slicno(bar da je publikovano na netu) ostale komponente prilicno prosecne, ali meni  iz nekog razloga prijemcive.

 

Komponente music servera se duze vremena nece menjati, vec ce se samo dodavati SSD diskovi  kako im cena sve vise bude padala. Ploca i procesori se sigirno nece menjati jer se od 2012 se Itaniumi  vise ne prave, a Xeoni sigurno jos 3-4 godine nece dostici taj nivo.  Zvucne kartice ovog nivoa sad kostaju suludo (nesto priblizno oko USD 8.000)  a pritom nisu niti Military grade C niti imaju zlatne konekcije i stampu niti takve clock-ove. Prvobitna namena kartice je bila kompijuterska analiza projektila na osnovu slusanja zvucnog zapisa . Ploca i procesori su dobijeni na poklon s obzirom da se radi o developer sample (na ploci i pise da je resale strictly forbidden).

 

Jedino sto ce se sigurno menjati su zvucnici, koliko skoro zavisice od vise faktora.

Prostorija za slusanje je oko 30 kvm sa par sankova koji remete zvucnu sliku, rastojanje izmedju zvucnika  je oko 2.2m udaljeni su od zadnjeh i bocnih zidova oko 40 cm, slusa se sa daljine od 5.5m. Prostorija nije uopste zvucno tretirana, ali su merenja pokazala da situacija u sobi uopste nije tako losa.

Za video tu je Optoma Movie Time projektor sa integrisanim DVD playerom i dokupljenim 1080p modulom (bio je 720p originalno i btw bacanje para je upgrade, a  kostao je 210 USD), pusta se na zid iznad sistema (dijagonala koju gledam je 150 incha) koji je tretiran antireflexnim premazom da bi bio slican platnu mada ne daje rezultate kao platno.

 

Slike sistema slede (Koga bude interesovalo mogu da mu posaljem na mail i slike Itanium ploce, procesora , fiber chanel SSD-ova, iz faze sklapanja,  jedino sliku zvucne kartice/modula na zalost ne smem da postujem jer je bila deo jednog veceg  sistema).

 

Na kraju izvinjavam se sto sam bio preopsiran ali dugo je trajalo i sklapanje

post-15461-0-39292200-1413842740_thumb.j

post-15461-0-16257100-1413842766_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Jos slika iz nekog razloga ne mogu da postavim daje mi samo 98kb da je ostalo, a kad pokusam da dodam kao link kroz my Media ne uspevam, moze pomoc na pp?

Izvinjavam se takodje na gomili pravopisnih gresaka, kucano je u brzini.

 

КориÑти или Photobucket или Tinypic или......................... неки аплодер за Ñлике.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Lele majko kakva skalamerija  :o  Lockheed Martin kartica, Itanium, Win2008Server, SSD od 3tb, fiber channel... Verovatno si zaboravio da dodaÅ¡ da je otporan na nuklearni udar do 100 kilotona i EMP :D

 

Ako nije tajna, pollux, koliko ovakav Server sa velikim s, košta?

Otporan na zalost nije ni na sta osim na moje maltretiranje :wave2 , bez poce i dva procesora koji su dobijeni na poklon polovni (a na ploci je integrisan i fibre channel i wifi i grafika i 16GB ecc i gomile stvari koje su ili disabled ili iscupane jer su bile na piggyback boardovima kao npr SCSI differential kontroler) i bez SSD-a (koji je nepotrebno koristiti ovaj tip mada je uvek najveci "usporivac" sistema) negde oko 4.500 USD, od cega na zvucnu odlazi preko 60%.

Link to comment
Share on other sites

Lepo izgleda basić na tom McIntosh-u. Jeff Rowland je ovde overkill?

 

Živ nisam dok ne vidim tu stealth karticu. A bogami i novi projekat zvuÄnih kutija.

Tako je, Jeff  je ostao od M&D i pre svega Compounda tako da je za ove osetljive zvucnike bas overkill ali sve drugo sto sam probao je bilo dosta losije sa manje brzine i za divno cudo legao je lepo na Mc. A sto se stealtha tice izgleda impresivno zauzima dva PCI slota ali veci deo je zaliven u neku crnu tvrdu masu (kako oni kazu zbog reverse engineering-a) tako da se osim zlatnog clocka,DAC cipova i par Antex cipova ne vidi skoro nista,Podrska  LM-a je cak Dejanu tvrdila da nikad nisu tako nesto pravili dok im nije poslao detaljne slike sa serijskim brojevima) 

Link to comment
Share on other sites

Nisu ti za taj, ovaj ima ubacene navoje, dipol ribbon drze u frame-u, ali je bio haos jedva ih usrafismo, hvala :wave2. Javi se da pogledas ovo novo sto se radi....

 

Taj ribon je tacno ono sto je falilo,malo otvorenosti i leprsavosti gore.Verujem da je sad mnogo bolje,a za vidjanje, pa ti si na redu da budes gost. :cheers

i da jako me zanima novo!

Link to comment
Share on other sites

Imamo exchange poseta koji moramo da odradimo. Javi se ako si tu.

Ovo sve sem zvucnika sam video live, server je impresivan, kao i JR... verujem da sada sa ovim nakazama od mekova zvuci do jajnika!

Javljaj se!

Exchange poseta ugovorena, hocu i ja da cujem tvog Djavola. Sa Mc je na pocetku bilo OK ali nista spektakularno, jer ova njegova horna pocinje vec na 13-14K da bude kriticna a preko 18k kilava, e a onda to sredjuje RAAL

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Malo smo update-ovali sistem. Ono sto sam najavljivao umesto voljenih Mcintosha stigao je Dynaudio pravljen od strane Miroslava Petrovica (MIR Audio). Zvucnik je po driverima najslicniji Contouru 3.3, sa boljim bas driverima (noviji esotec 20w75 umesto 20w100), ostalo je isto esotec 15w75 i esotec 260 (s obzirom da je on malo problematican tj meni se ne svidja preuzimace ga od 18k RAAL ribbon u eksternom kucistu). Kabinet je drasticno veci, vise nego dvostruko (120x35x47cm, 50kg po kutiji) i naravno nije bas reflex nego kompresija sa jako ozbiljnom skretnicom. Naravno u poredjenju sa Contourom 3.3 zvuk je drasticno bolji i bez dodatog RAAL drivera. Uz njih je promenjen i snagas jer se pokazao kao best match - MIR Audio Jelani hybrid amplifier, montrum od 45 kg uradjen u 2cm aluminijumu (45x45x47cm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...