Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

1 sat ranije, Majda said:

Mislim da nije uopste "tiho", mikrofonske kapsule imaju tipicno -40db, a ovde je +40db. celokupni gain sa pretpojacanjima i svim ostalim. Tako da je ovo relativni signal otprilike na granici saturacije i negde mozda i ispod nivoa nekog uobicajenog slusanja?

Meni sve ovo izgleda vise nego dobro. Voleo bih da vidim i fotografije drugog gramofona koji se vidi na polici? Pretpostvaljam da neki utisci slusanja novih kabineta tek slede?

Jedino na sta bih dao komentar je niska pozicija zvucnoka. Ako mi je dozvoljeno. Mislim da su u odnosu na nivo slusanja (visina fotelja, i glave) i sto je mozda jos vaznije u odnosu na prostoriju - previse nsko postavljeni. Na kaucu koji je najverovatnije nizi je u tom smislu bolja situacija.

(Port je skoro na podu, LF jedinica veoma blizu poda, a ceo sistem jedinica je osetno ispod nivoa slusanja. Jedino je mozda supertweeter u osi svi ostali ispod...) Mislim da je potrebno izvrsiti slusne probe sa podignutim zvucnicima da recimo Lowther bude u osi ili cak malo podignut. To nece mnogo uticati na trakaste raal visokotonce zbog toga sto imaju sasvim solidno rasprskavanje po horizontalnoj osi a sa onim raal sunjdjercicima je to jos i bolje.

Izgleda da si ti ovu temu merenja ozbiljno u praksi savladao , sve si objasnio.

Što se tiče promene visine, zvučnici su postavljeni u odnosu na komodu koja je dosta niza od fotelje. Port se na slici čini da je nisko, u stvari nije on je ogroman (150mm). Eksperimentisemo sa 125mm odignutim zvučnicima ali su merenja za sad lošija. 

I da na kraju ispunjavam i specijalne želje :P. Pisaću i o gramofonu pre svega neki utiske za Raskov novi unipivot 12"

 

IMG-20190808-WA0009.jpgspan модул

IMG-20190808-WA0010.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pollux said:

I da na kraju ispunjavam i specijalne želje :P. Pisaću i o gramofonu pre svega neki utiske za Raskov novi unipivot 12"

Hvala. 

Koliko vidim na novom gramofonu je Lenko baza? (U vizuelnom smislu mi dobro deluju zajedno tanjir i 12in rucica.:thumbsup2)

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, pollux said:

I da na kraju ispunjavam i specijalne želje :P. Pisaću i o gramofonu..

IMG-20190808-WA0009.jpg

Aj kada si vec u modu ispunjavanja zelja - sto si turio linije furnira na gramofonu horizontalno, a na komodi vertikalno - sada jbg ne moze da bude u stealth sinergiji sa zvucnicima...zamisli svira gramofon koga nema I zvucnici kojih nema - milina :D

P.S. Daj Zemuncima da ti prefurniraju to cudo:razz:

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Hvala. 

Koliko vidim na novom gramofonu je Lenko baza? (U vizuelnom smislu mi dobro deluju zajedno tanjir i 12in rucica.:thumbsup2)

Da, to je bio zflazarov lenco 78 sa lepo odradjenim viseslojnim plinom i matiranom bazom, pa sam shodno tome i od Raska tražio da i ručka i baza ručke budu u tom mat crnom, on je uradio još par tweakova stavljen novi metalni Italijanski idler..... 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, golum said:

Aj kada si vec u modu ispunjavanja zelja - sto si turio linije furnira na gramofonu horizontalno, a na komodi vertikalno - sada jbg ne moze da bude u stealth sinergiji sa zvucnicima...zamisli svira gramofon koga nema I zvucnici kojih nema - milina :D

P.S. Daj Zemuncima da ti prefurniraju to cudo:razz:

Zato što bi furnir na istu stranu pogubno uticao na strukturalnu rezonancu rucke:P

Link to comment
Share on other sites

Pollux cestitke za interesantan sistem. Na osnovu licnog iskustva sa Lowtherom i Raal-om mogu jedino da posavetujem da skretnicu izvuces u eksternu kutiju. Drajveri koje imas pokrivaju siroke opsege, pa je dobar zvuk moze napraviti na vise nacina, mozda pozelis da napravis razlicite opcije na prekidac. Neko npr preferira raal nisko do 2khz, ja npr ne volem ton ribona u tom opsegu i volim ih visoko rezane. Slicno ne volem Lowther u midbas zoni, ali mi se svidja da sto sire pokriva mid prakticno do granice bimovanja, uz ekvilizaciju pikova.

Verovatno je zvucnik predhodno svirao lose zbog kombinacije aktivne i pasivne skretnice u zoni midbasa koja kriticna za ton, tu samo pogresno uparivanje pojacala svira katastrofalno.

Link to comment
Share on other sites

On 9.8.2019. at 20:27, hifista said:

Pollux cestitke za interesantan sistem. Na osnovu licnog iskustva sa Lowtherom i Raal-om mogu jedino da posavetujem da skretnicu izvuces u eksternu kutiju. Drajveri koje imas pokrivaju siroke opsege, pa je dobar zvuk moze napraviti na vise nacina, mozda pozelis da napravis razlicite opcije na prekidac. Neko npr preferira raal nisko do 2khz, ja npr ne volem ton ribona u tom opsegu i volim ih visoko rezane. Slicno ne volem Lowther u midbas zoni, ali mi se svidja da sto sire pokriva mid prakticno do granice bimovanja, uz ekvilizaciju pikova.

Verovatno je zvucnik predhodno svirao lose zbog kombinacije aktivne i pasivne skretnice u zoni midbasa koja kriticna za ton, tu samo pogresno uparivanje pojacala svira katastrofalno.

Hvala na cestitkama

Potpuno se slazem da je uzrok loseg zvuka los midbas i da subjektivan utisak o kvalitetu celog zvucnika na slusaoca ostavlja nasnazniji utisak baš u midbasu. Ako midbas svira lose , subjektivan utisak je skroz nepovoljan. Povrh svih problema sa aktivno/pasivnom skretnicom, kako ste tacno primetili, zapremina srednjotonca  jedva da je bila  cca 2 litra te je to dodatno doprinelo nedostaku midbasa.
 
Postojala je dilema sta uraditi sa Lowtherom cija je najveca prednost bila u srednjotonskom podrucju zbog malog "mms" (moving mass) pa se ocekivala velika transparentnost u srdnjetonskom podrucju. Bimovanje istog pocinje na oko 2Khz pa se resenje samo nametalo po sebi. Uz konsultacije sa Acom RAAL oko ribona , odluceno je da se ispostuje "Frequency crossover spread" (mora biti izmedju  8.5-10 puta) s obzirom visokotonac radi bez problema od 2khz na gore.
 
Na kraju je rez pao na 218hz/2086 hz da bi se obezbedio veci power handling visokotonca jer pojacalo ima 250W na 8 oma. Najveci problem je bio "smirivanje" LOWTHERA koji je na kriticnim mestima vrlo neravan  (nametalo se resenje sa notch filterom ali se od toga brzo odustalo ) pre svega da bi  se ocuvao fazni stav celog sistema i skretnica od 6dB za ceo zvucnik . 
Mozda se mogao seci RALL i vislje ali je Lowther nametnuo  uslove pa se prema njemu sve i radilo. RAAL visokotonac je na merenjima ravan kao "daska" i sa njim je bilo lako.
 
Nadam se da ovo baca malo vise svetla na probleme s kojima smo se sretali prilikom rada na ovom projektu.
Evo i nekih Troels-ovih merenja koji ilustruju navedene probleme sa Lowther-om

lowther troels.gif

Link to comment
Share on other sites

Za mene licno je Horning Agathon referenca za koriscenje Lowthera kao srednjotonca. Nije secen ni gore ni dole, samo ekvilizovan sa noch filterom, isecen vizer i plug da se razumno smanji beaming i dobije pad u visokim. Sa dodatkom bas drajvera i visokotonca dobija se neki full range na steroidima. Ako se koristi u zoni 200-2khz postavlja se pitanje sto Lowther, sto ne neki drugi driver. Po nekom dinamickom i tonalnom kvalitetu, moje misljenje je da je Lowther alternativa za dome kompresioni drajver u velikoj horni, sa mnogo slicnosti po pitanju hirovitosti odziva i ogranicenja u ekstenziji.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, hifista said:

Za mene licno je Horning Agathon referenca za koriscenje Lowthera kao srednjotonca. Nije secen ni gore ni dole, samo ekvilizovan sa noch filterom, isecen vizer i plug da se razumno smanji beaming i dobije pad u visokim. Sa dodatkom bas drajvera i visokotonca dobija se neki full range na steroidima. Ako se koristi u zoni 200-2khz postavlja se pitanje sto Lowther, sto ne neki drugi driver. Po nekom dinamickom i tonalnom kvalitetu, moje misljenje je da je Lowther alternativa za dome kompresioni drajver u velikoj horni, sa mnogo slicnosti po pitanju hirovitosti odziva i ogranicenja u ekstenziji.

Odlično pitanje, zašto Lowther, jako skupo rešenje a pokriva samo gore navedeni opseg. Jednostavno bio je tu kad sam kupio zvučnik, kompresione driver-e za mid ne volim (iako sam u poslednjih 15-ak godina imao takva uglavnom nametnuta rešenja), a naći direct radiator, papirni, male mase, 6-7", preko 95db (zbog basa) ,i da radi tako dobro u tom području bi se opet svelo na mozda 20% nizu cenu. 

Zasto je RAAL rezan tako nisko (Lowther je mogao da se stavi bez problema od 260-2550Hz), opet jednostavno jer poslednjih 10ak godina živim sa raznim RAAL-ovima, i to je zvuk koji volim i volim kad je što niže secen (naravno ne ispod 2k, mada sam dipol raal sekao i na 1850 hz). 

Link to comment
Share on other sites

@hifista

Ne znam na koje si konkretno dome i u kojim hornama mislio, ali mislim da bi to po efikasnosti išlo znatno naviše, što sa sobom povlači ili upotrebu aktive u donjem opsegu ili znatno povećanje gabarita kabineta i broja drajvera. Plus trebalo bi da je invertovan.

Zatim, problem sa wheezerom kod ovog tipa FR drajvera se javlja prilikom implementacije visokotonca, tačno je da se njegovom eliminacijom otvara mogućnost za izradu bolje zvučeće skretnice u toj kombinaciji.

Moja su iskustva da nije nikakav problem dozvoliti da  ribbon radi u predmetnom regionu, dobijaju se sjajni rezultati, što naravno zavisi od umešnosti onog ko to  i projektuje.

@pollux

To zapravo i nije kratak opseg koji pokriva Lowther. I što je najvažnije ti tipovi drajvera pokrivaju taj opseg odlično. Po meni bolje od moderne produkcije.

Da ne zalazimo dalje u detalje, sa konkretnom konfiguracijom drajvera probao bih blagi tilt kabineta ka nazad.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@prophet, nisam sugerisao upotrebu kompresinog srednjotonca u @pollux dizajnu. Iskreno ne bih mogao da preporucim tako nesto sem u full horn dizajnu sa midbas hornom koja pokriva bar do 100hz. Pomenuo sam generalno kompresione srednjotonce (one bolje ispravno implementirane) u kontekstu da Lowther ima uporedivo interesantnu dinamiku i tonalitet (moja subjektivna percepcija) kad se upotrebljava u slicnom opsegu, uz osetljivost laksu za uparivanje sa midbasom i manji gabarit.

Link to comment
Share on other sites

@hifista

Očigledno sam pogrešno razumeo, ne zameri.

Nije Lowther jedini a ni najbolji drajver pogodan za tu namenu, ali je svakako odličan izbor. Puno se ljudi odlučuje za  koncepciju Full Range + bas + visoki i to svakako pozdravljam. Sasvim dovoljna efikasnost za rad sa cevnim pojačavačima, prilično rezolutni sistemi na kojima je milina slušati kako gramofon tako i digitaliju.

Kompresioni + odgovarajuća 200-300Hz horna je ipak posebna priča.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, prophet said:

@hifista

Očigledno sam pogrešno razumeo, ne zameri.

Nije Lowther jedini a ni najbolji drajver pogodan za tu namenu, ali je svakako odličan izbor. Puno se ljudi odlučuje za  koncepciju Full Range + bas + visoki i to svakako pozdravljam. Sasvim dovoljna efikasnost za rad sa cevnim pojačavačima, prilično rezolutni sistemi na kojima je milina slušati kako gramofon tako i digitaliju.

Kompresioni + odgovarajuća 200-300Hz horna je ipak posebna priča.

Nema problema, slazem se sa tvojim zadnjim postom. 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Van svih negativnih efekata koje trpim(o) zbog novonastale pandemije, pre svega finanskijskih (firma mi krvari na sve strane), a onda i ostalih usled nemogucnosti celodnevnih aktivnosti, moram priznati da ova situacija ima i neke pozitivne efekte-nikad duze nisam spavao, nikad se kvalitetnije nisam hranio i nikad nisam ima ovoliko vremena za svoje hobije.

U skladu s tim , a kao posledica da mi je @Golum "oteo" omiljenu vrtilicu i da sam nenadano ostao sa samo dve, bacili smo se na posao pravljenja druge. Na sve to, splet srecnih po mene okolnosti, g. Rasko iz RS audia ima 74 godine pa je samim tim u 24casovnom karantinu koji mu ne remeti da radi (radionica mu je u istoj zgradi), a novih narudzbi rucki za USA trziste nema, odlucili smo da se bacimo na pravljenje nove.

Vec od ranije imao sam Helios Orion II rucku, koja ce uz Raskovog obrnutog Schroedera biti rucka oko koje smo koncipirali gramofon. Kao i ranije kao donor glavnih delova je Lenco L75, odradjena je PTP 5 modifikacija, plint je radjen u 5 slojeva , 3 medijapan, 2 brezov sper, odradjeno je furniranje , intarzija (gornji deo furnira oko tanjira je orah, a sve drugo zebrano). Ovog puta smo se odlucili da 12inch rucka bude od zebrana ne od virdzinijskog hrasta (koji se pokazao kao najbolji), vreme ce pokazati da li je to bila greska.Naravno ,stavljen je novi metalni italijanske proizvodnje.

Moj deo posla se sveo na kurirski, nosenje delova na hromiranje, plastificiranje, 5 mircronsko pozlacivanje, sto se u ovoj situaciji kad je gomila radionica zatvorena pokazalo da iziskuje gomilu vremena i nerviranja.U medjuvremenu morao sam da i izaberem adekvatne glave koje bi se montirale na rucke. Koetzu Rosewood Longbody remek delo Sugana seniora nije mojom krivicom na vreme poslat iz zemlje na retip, tako da smo odlucili da na glavnu (Raskovu) rucku montiramo Ortofon Valenciu s obzirom da ona najbolje radi sa srednje teskim ili teskim Mc glavama kad se magneti postave na udaljenost izmedju 0.9-1.1mm sto joj je optimum za rad (ovo moze da se steluje). Na Helios Orion II je montiran Supex S909 prva longbody verzija koja je po izgledu i konstrukciji skoro identicna sa Koetzu-om. Valencia je nova tek sa 40 sati dok je Supex na otprilike 1/2 radnog veka. Ovaj put sam odlucio da svaka rucka ima svoje konektore na zadnjoj strani (kod ranijih gramofona koji smo pravili s obzirom da je koriscen uvek isti MC preamp postojao je prekidac koji je prebacivao sa jedne na drugu rucku). Za internu kablazu rucki koristen je Sennheiser kabl u pamuku koji se pokazao drasticno bolji od ranije koriscenih Cardasa.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...