Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

5 sati ranije, Majda said:

(Nisam siguran u to, koliko je dobra ideja da postavljas merenja (mada i ja isto to radim) zbog toga sto ce se odmah pojaviti postovi koji ce na glup nacin komentaristati to... Ali nece biti prvi ni poslednji put...)

Majda, ne mora da znaci, zadnjih godina sam postovao prilican broj mojih  REW grafika, uglavnom, nije bilo nikakve reakcije. Delom, verujem, vecina ni ne zna sta grafici pokazuju i kako bi trebali da izgledaju.

Sa druge strane, na stranim forumima, najnormalnija stvar je da se postuju grafici. Time se daje mogucnost  clanovima koji je upuceni u materiju, da sugerisu sta eventulano nije dobro i sl.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, pollux said:

Auuu bre sve si pogrešno shvatio. Mora s tobom ispočetka da se radi :P:D. Kutije sa sve driverima su bile NN acoustics, i nisu dobro radile sa tom nazovi poluaktivnom skretnicom, a onda je sve osim dela skretnice za ribon ponovo odradio MIR audio (merenja, pravljenje pasivne skretnice, povećanje unutrašnja kutije za mid driver, promena bas reflexa.....). Mali ribon stoji kao ukras dok se ne otudji, nema nikakvu funkciju..... 

Znaci ukratko - NN je dobro odradio stolarski deo i nasao driver-e i to je sve sa njegove strane. Ostalo je sve promasio.

Nije ni malo za pohvalu.

 

Tebi respect za avanturisticki duh :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ivcha1976 said:

Konacno srecan sa zvukom? Ove ce kutije biti u velikoj sobi na glavnom sistemu? Takodje, za ukras je ovaj gornji ribon, u posebnoj kutiji?

 

Veliki pozzz iz daleke zemlje

Presrecan zvukom, vise se nikad nece mrdnuti iz velike sobe dok sam u ovom stanu. Gornji ribon samo za ukras.

Svrati kad budes u prilici.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Znaci ukratko - NN je dobro odradio stolarski deo i nasao driver-e i to je sve sa njegove strane. Ostalo je sve promasio.

Nije ni malo za pohvalu.

 

Tebi respect za avanturisticki duh :thumbsup2

To je bas neprimerena izjava, nisam prvi vlasnik kutije, i nisam je slusao kad je izasla od NN acoustics, ali ono sto sam ja uzeo je radilo kao da je neispravno , sto su i merenja pokazala. Ne verujem  da je Napijalo uradio takvu aktivnu skretnicu, s obzirom da je sve ostalo uradjeno vrhunski (stolarski deo kako si nazvao).

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim zasto je neprimerena izjava.

Nesto cisto sumnjam da je neko "savrsene" kutije tek tako upropastio bacanjem originalne skretnice i ubacivanjem nekog "Frankenstajna". Bar bi sacuvao te "savrsene" originalne skretnice - za svaki slucaj.

Ako nisi hteo da se o tome diskutuje - nisi trebao da pominjes to na forumu.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Delija said:

Ja ne moram da se uvlacim nikome, tako da mogu opusteno da napisem ono sto mislim.

Kao sto to uvek i radim.

Nesto cisto sumnjam da je neko "savrsene" kutije tek tako upropastio bacanjem originalne skretnice i ubacivanjem nekog Frankenstajna. Bar bi sacuvao te "savrsene" originalne skretnice - za svaki slucaj.

Ako nisi hteo da se o tome diskutuje - nisi trebao da pominjes to na forumu.

Nisam ni pomislio da moras, cak bi bilo i porazavajuce , ali s obzirom na genezu dogadjaja uopste ne bi davao takve parcijalne izjave. 

Ne znam ko je pominjao "savrsene" tako da mi bas nije jasno na sta mislis, ja sam ,bas naprotiv, napisao kakve sam ih uzeo sa svim postojecim manama. Predistoriju kutije nisam hteo da istrazujem, bilo mi je dovoljno da su driveri novi i da sam prezadovoljan izgledom a za ostalo sam verovao da moze da se ispravi.

Nemam nista protiv diskusije,  zato i postujem na forumu, ali mi ne prija da neko tako banalizuje i izokrene moje reci u nesto totalno drugacije.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Delija said:

Nisam izokrenuo tvoje reci, vec sam na osnovu njih izneo svoje misljenje.

I @Father je to isto uradio, ali ne bas toliko otvoreno kao ja.

 

Jednostavno ne verujem u pricu da je neko originalne kutije "pokvario".

Nebitno.

Jedino bitno je da si ih sredio i da to sada svira onako kako treba.

Izvinjavam se ako nisam bio dovoljno jasan u opisu. 

Znam iz prakse koliko ljudi eksperimentisu i sa novim fabrickim zvučnicima, ogradio sam se po pitanju predistorije, a jako sam skeptičan da neko kome je to core business I pri tom sa  toliko iskustva nije odradio inicijalno bar korektno ako ne vrhunski s obzirom na uloženi trud. 

Ali kao sto si napisao bitno je da je srecom uspešno sredjeno. 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Father said:

@pollux

Nisam te razumeo... Driveri su bili na drugim kutijama kada si ih kupio i kada nisu dobro radili, pa je Napijalo napravio nove kabinete u konačnom finišu sa izmenjenim dimenzijama kabineta i većim BR otvorom.... ko je originalno konstruisao zvučnike koje ste naknadno korigovali ti i Miroslav (MIR audio) uz rad Napijala i konsultacije sa Acom Ribonom?

Ko je izradio nove skretnice? Ako dobro razumem Miroslav je izvodio merenja. Napijalu se zahvaljuješ na izuzetnom radu u prepravci/izradi kabineta, ali se ne spominje ko je mastermind nove koncepcije, skretnica, modifikacija ...

Koja je funkcija starog raal super twitera koji stoji na zvučnicima. Da li je zadržao svoju prethodnu funkciju i kako se povezao sa velikim raalom. 140-15D takođe dobacuje gornji opseg do 100 kHz. Nisi spominjao malog raala i njegov rad u celom sklopu.

U svakom slučaju čestitam na novitetima i verujem da se sada već zvučna punoća pojavila na trosedu ... da više ne čučimo iza njega. :P

:thumbsup2

disleksija....

 

mnogi su se zajebali pa te pustili u kucu.

Link to comment
Share on other sites

slusao sam Polluxov sistem i sa starim i ovim novim zvucnicima.

nisam klecao,cucao,puzao.....naprotiv u lepom i udobnom ambijentu uzivao....e sad sa novim kutijama je uzivanje drasticno vece.

stare kutije su bile dobre sa problemom koji je Pollux napao i to u glavu.ogromna soba i nedostatak basa,dubine i energije istog.

novi zvucnici uz prelep izgled i besprekoran finis (za sta je zasluzan Napijalo) sviraju fenomenalno za sta je zasluzan MIroslav Petrovic...ozbiljna prepravka komore za srednjetonac i kompletna nova skretnica osim reza ribona na dole (taj rez je uradio Aca Ribon).

zvuk homogen,dinamican,kad treba eksplozivan,bas dubok energican,definisan,sredina kakvu samo vrhunski full range moze da da (naravno u trosistemskoj kutiji :D) visoki kad treba reze,kad treba nezan,tanan,svilen....odlicno.

scena jedna od najboljih koje sam cuo iz ogromnih podnostojecih kutija (moje misljenje je da su tu mali monitori neprikosnoveni,uz naravno nedostatke koje oni sa sobom nose.)

 

naravno ispred zvucnika je Boris nanizao vrhunski vinilski i digitalni izvor (po meni ovaj prvi za iglu bolji) a za njima odlicne amplifikacije....kablaza ima mesta za jos cedjenja suve drenovine,ako mu je do toga.

 

ako bi morao da nadjem i najsitniju manu to bi bilo da pri bas glasnom slusanju odredjenih zanrova,koje ja inace ne volim i tise inace slusam muziku,ribon zna da susne neki sibilant kojih na klasicnim visokotincima mozda ne bi bilo (ne znam tu muziku ne poznajem).....cega sve iz ribona ima a da na drugima nema ovo nisam uzeo za manu,ovo je bilo splitting hair.

 

Borise,znanje,ljubav,entuzijazam,novac ulozen u hi fi je za primer...rezultat nije izostao,imamo i slican pristup,ne libimo se skupih i kvalitetnih hand made,diy,malih manufaktura,custom made uredjaja,cak i ovakvih projekata gde se potencijal nazire ali trazi totalni overhauling (za ovo treba imati prijatelje sa znanjem,kohones ili biti bez mozga :D).....skupe fabricke sprave nemaju tu opciju prilagodjavanja ukusu,sobi,ostatku sistema vlasnika (grota ih prepravljati kad od nule moze bolje i jeftinije).

znam da nije malo novca ubaceno u sistem ali odnos uloozeno-dobijeno je dolican,isto tako znam dosta visestruko  skupljih,brandiranih sistema koji ne daju ni deseti deo kvaliteta koji si ti dobio....ima i izuzetaka,jako su retki i cifre su ogromne.

 

uzivaj i u najavi je hi fi ekskurzija po Srbiji,da vezbamo,pa i po jevropi u oktombru.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, patason said:

slusao sam Polluxov sistem i sa starim i ovim novim zvucnicima.

nisam klecao,cucao,puzao.....naprotiv u lepom i udobnom ambijentu uzivao....e sad sa novim kutijama je uzivanje drasticno vece.

stare kutije su bile dobre sa problemom koji je Pollux napao i to u glavu.ogromna soba i nedostatak basa,dubine i energije istog.

novi zvucnici uz prelep izgled i besprekoran finis (za sta je zasluzan Napijalo) sviraju fenomenalno za sta je zasluzan MIroslav Petrovic...ozbiljna prepravka komore za srednjetonac i kompletna nova skretnica osim reza ribona na dole (taj rez je uradio Aca Ribon).

zvuk homogen,dinamican,kad treba eksplozivan,bas dubok energican,definisan,sredina kakvu samo vrhunski full range moze da da (naravno u trosistemskoj kutiji :D) visoki kad treba reze,kad treba nezan,tanan,svilen....odlicno.

scena jedna od najboljih koje sam cuo iz ogromnih podnostojecih kutija (moje misljenje je da su tu mali monitori neprikosnoveni,uz naravno nedostatke koje oni sa sobom nose.)

naravno ispred zvucnika je Boris nanizao vrhunski vinilski i digitalni izvor (po meni ovaj prvi za iglu bolji) a za njima odlicne amplifikacije....kablaza ima mesta za jos cedjenja suve drenovine,ako mu je do toga.

ako bi morao da nadjem i najsitniju manu to bi bilo da pri bas glasnom slusanju odredjenih zanrova,koje ja inace ne volim i tise inace slusam muziku,ribon zna da susne neki sibilant kojih na klasicnim visokotincima mozda ne bi bilo (ne znam tu muziku ne poznajem).....cega sve iz ribona ima a da na drugima nema ovo nisam uzeo za manu,ovo je bilo splitting hair.

Borise,znanje,ljubav,entuzijazam,novac ulozen u hi fi je za primer...rezultat nije izostao,imamo i slican pristup,ne libimo se skupih i kvalitetnih hand made,diy,malih manufaktura,custom made uredjaja,cak i ovakvih projekata gde se potencijal nazire ali trazi totalni overhauling (za ovo treba imati prijatelje sa znanjem,kohones ili biti bez mozga :D).....skupe fabricke sprave nemaju tu opciju prilagodjavanja ukusu,sobi,ostatku sistema vlasnika (grota ih prepravljati kad od nule moze bolje i jeftinije).

znam da nije malo novca ubaceno u sistem ali odnos uloozeno-dobijeno je dolican,isto tako znam dosta visestruko  skupljih,brandiranih sistema koji ne daju ni deseti deo kvaliteta koji si ti dobio....ima i izuzetaka,jako su retki i cifre su ogromne.

uzivaj i u najavi je hi fi ekskurzija po Srbiji,da vezbamo,pa i po jevropi u oktombru.

E ma nemoj mi reci da svira bas toliko do 00 :D:razz:

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, patason said:

scena jedna od najboljih koje sam cuo iz ogromnih podnostojecih kutija (moje misljenje je da su tu mali monitori neprikosnoveni,uz naravno nedostatke koje oni sa sobom nose.)

Ne sporim da je tvoje iskustvo takvo. Ipak, veliki zvučnik bolje rekreira prostor, delom i zbog ograničenja koje si pomenuo. Naravno uz ogradu da je urađen kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Велики звучници имају проблем нестајања у простору, управо због својих димензија. Поготово динамички звучници широке предње плоче. Мали из истих разлога тај проблем немају. Они имају проблем углавном ниске осетљивости и недостатка екстензије на доле. Само врхунски примерци и једних и других у мањој или већој мери превазилазе ове појаве, али их има. 

Link to comment
Share on other sites

Je l' ovo u Hagu ili negde u Srbiji?  

Relativno često sam u Hagu, u Voorburg-u. :) 

Ako je u Srbiji, gde si kupio pod i šta je to? 

 

Izvinjavam se za ne hi-fi pitanje, meni je bitan enterijer pa i izgled hifi sistema u sklopu toga. 

Nije bitnije od zvuka naravno, ali mora da mi je po ukusu ili ništa od kupovine. A deluje da je i tebi bitno uređenje enterijera, pa da pitam za pod :) 

Link to comment
Share on other sites

Честитке на завршеном пројекту! Такође, честитке за ентузијазам, енергију, жељу и могућност да "put your money where your mouth is" (*)

(*) Извините на енглеском, тотално не знам дали се та изјава лако преводи / тумачи на српском.

Многи од нас не могу / не желе да улагају своје време и енергију бескомпромисно. Зато и најчешће бирамо комерцијална решења, за која начелно "знамо" како свирају, "да ли" би нам се свиђале, па и у случају да нам се не свиду, лакше их можемо проследити даље како би ултимативна "загуба" била мања.

Људи примарно гледају на custom решења са неповерењем, највише добронамерно (надам се), специфичније зато што никада неће бити у могућности да их сами доживе. Па се то онда компензира (када може) објективним приказима, како резултати мерења, графикони, тест снимке и тако даље, што опет оставља простор да се ти прикази субјективно тумаче.

Забава без краја. :) Што је, по мени, и предност овог хобија. Зато поздрављам храброст да се иде ка безкомпромисним решењима. Ја нисам имао храбрости да сада идем потпуно према custom решењима - можда под старије дане. :)

Компоненте звучника сам слушао појединачно, али никад у овој комбинацији која ми делује јако интересантна. Када је власник задовољан, шта је друго важно?

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Chieftec said:

Je l' ovo u Hagu ili negde u Srbiji?  

Relativno često sam u Hagu, u Voorburg-u. :) 

Ako je u Srbiji, gde si kupio pod i šta je to? 

 

Izvinjavam se za ne hi-fi pitanje, meni je bitan enterijer pa i izgled hifi sistema u sklopu toga. 

Nije bitnije od zvuka naravno, ali mora da mi je po ukusu ili ništa od kupovine. A deluje da je i tebi bitno uređenje enterijera, pa da pitam za pod :) 

U Beogradu je, odselio sam se iz Haag-a (prvo u New York pa Arushu pa Donetsk) i sad sam skoro full time ovde. Parket je bubinga drvo u komadima od 0.8 m - 2.1 m industrijski radjen sa v kanalom izmedju, beljen pa lakiran mat lakom, kupljen je u Italiji.... Voorburg je bas lep

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, prophet said:

Ne sporim da je tvoje iskustvo takvo. Ipak, veliki zvučnik bolje rekreira prostor, delom i zbog ograničenja koje si pomenuo. Naravno uz ogradu da je urađen kako treba.

 

3 sati ranije, Filipescu said:

Велики звучници имају проблем нестајања у простору, управо због својих димензија. Поготово динамички звучници широке предње плоче. Мали из истих разлога тај проблем немају. Они имају проблем углавном ниске осетљивости и недостатка екстензије на доле. Само врхунски примерци и једних и других у мањој или већој мери превазилазе ове појаве, али их има. 

Filip ti odgovorio kao da sam ja pisao...to je nase misljenje :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...