Jump to content


Pollux sistem (Sci-Fi /Retro)


pollux

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Posle igranja sa 7-8 mc glava u kategoriji od 500-4000 eur (vdh Condor) na kraju su u uži izbor ušle MB Glider i Goldring Elite GX. Na carbonskoj (RS audio unipivot 10in) rucki rezultat je bio za nijansu na strani Glidera dok je na primarnoj Drvenoj 14in(RS audio obrnuti Sreder), goldring zasijao (verovatno mu prijaju teže rucke jer je skoro 2g lakša od Glider). Interesantno je da je Glider najbolje radio na 300om, a Goldring na 21om iako je deklarisan na 100om.

IMG-20190217-WA0003.jpg

IMG-20190217-WA0001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Posle malo manje od dva meseca stigao je željno cekani MIR Audio integralac sa MC phono sekcijom. Moram da pohvalim prvo strpljenje konstruktora koji je u potpunosti ispostovao moje zahteve i izvoljevanja oko MC phono , balansirane veze, izgleda uređaja, veličine i podataka na displayu, izgleda daljinskog. Kao što sam prethodno napisao testirao sam u svom sistemu desetak integralaca do 3500 eur I slušajući MIR audio i150 odlučio se za njegov uređaj posebnomodifikovan za moj sistem.  Uređaj nosi oznaku I222 jer je 2x222 w na 8ohma. Moj primerak je prvi i jedini koji će imati Miroslavov najskuplji MC phono. Ostala četiri  i222 su sa Dac-om umesto MC i tri su namenjena za slovenačko tržište. Ukratko ulazni stepen cascoda sa strujnim izvorom , VAS kolo , cascodirani tranzistori sa duplim Wilson strujnim izvorom, 2SK2013 2SJ313 fetovski par u pogonskom stepenu NJW ON Semiconductor, izlazni tranzistori 4 para dual mono sa dva 500w trafoa.  Mc phono shunt regulator split RIAA. Sve u svemu monstrum od 37kg, dimenzija 52x44x22 cm. 

 

IMG-20190224-WA0006.jpg

IMG-20190224-WA0008.jpg

IMG-20190224-WA0007.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, golum said:

Boki cestitke! Sjajno izgleda (mada bih licno preferirao "brushed Al" prednju plocu no nema veze. Kapiram da si happy I nadam se da ce biti prilike za neko slusanje. 

Nista od tvog skijanja u ovim krajevima ha?

Hvala Gorane, ja sam taj koji je insistirao na shiny izgledu prednje ploče (bio je kod mene na par dana mali Burmeister u d klasi pa mi se mnogo svideo taj look, ali stalno radi magična krpa) . Čim dodjes dolaziš na seansu. 

Nažalost problemi sa kolenom su doveli do toga da sam ove sezone imao samo 11 dana skijanja i do jula to je to. Tenis uopšte nisam igrao ove godine. 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, anubisgrau said:

uspeh te operacije se moze utvrditi samo na direktnom testu protiv adekvatnog SE lampaša, po mogućnosti DHT

U pravu si, uvek mi je bio prijemciv taj specifični "loudness" dht pojačala, jedino sve dobro što sam slušao je koštalo u petoznamenkastim ciframa. 

Link to comment
Share on other sites

ne znam baš za loudness kao karakteristiku DHT SE uređaja ali ako pričamo o tonalitetu koji pospešuju 2HD onda moram da kažem da nema solid state koji to radi kao DHT SE, ni blizu, uprkos svemu što se piše po internetu. ne mislim na tvoj uređaj, poslednja je bila ova velika gromopucatelna passova operacija, čovek je čak napravio nekakav DHT emulator. šio mi ga gjura.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, anubisgrau said:

ne znam baš za loudness kao karakteristiku DHT SE uređaja ali ako pričamo o tonalitetu koji pospešuju 2HD onda moram da kažem da nema solid state koji to radi kao DHT SE, ni blizu, uprkos svemu što se piše po internetu. ne mislim na tvoj uređaj, poslednja je bila ova velika gromopucatelna passova operacija, čovek je čak napravio nekakav DHT emulator. šio mi ga gjura.

Nisam mislio pravi loudness zato sam i stavio pod znake navoda, to je to o čemu pišeš, posledica specifične topologije. 

Uopšte ne mislim da zvuči kao SE, samo da je FFT raspored kao kod SE, da nema veze sa PP tranzistorcima.

Ako imaš neki DHT SE koji može da potera zvučnike 86.5 db rad sam da pravimo slusni test, soba je 60ak kvadrata, realno može 5oro da sluša u isto vreme.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, anubisgrau said:

pa, nesto dobro sa 211, 845, GM70... no ja to nemam.

mada je miroslav radio preradu jednog DIY ampa sa 211 na GM70 za kolegu forumasa, znace on o cemu se radi. sad u kakvom je to stanju, nemam ideju.

Pravili smo poredjenje sa Miroslavovim najnovijim 805 projektom 2x40W, i i222 je zvucao bolje, ali voleo bi da uradim poredjenje uz prisustvo par forumasa sa nekim drugim uredjajem da ne bi bilo tendenciozno.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Da li moze neko zapazanje sto se tice zvucnog rezultata pojacala?

btw - jel to Lenco-v disk na gramofonu? Koji je gramofon u pitanju?

Pojačalo zvuči sjajno, najbolje od svih tranzistorskih pojačala u klasi polovnih do 3500 eur koje sam testirao  u sistemu i opisao gore u temi. Zvučalo je bolje i od Miroslavovog najboljeg SE sa 805icama  2x42W(koje je prodato za 5500 eur) što je i njega zacudilo.Zato sam i stavio FFT raspored merenja pojačala zato što zvuči kao lampaski SE ali sa mnogo više snage (450 W na 8ohm) . E sad utakmica naravno nije bila fer jer su zvučnici sa dodatnim Raal-om 86.5 db, pitanje šta bi bilo da smo koristili neke zvučnike >96db.

Obično se slušaocu sviđa zvuk Single end pojačivača jer usled rada bez povratne veze intermodulaciona izobličenja višega reda koja u suštini  najvise smetaju i na koje je ljudsko uho najosjetljivije praktično ne postoje. To objašnjava zašto SE pojačivači rade prijatno iako je THD veliki. E pa ovde je nas sedam kao i konstruktor (doduše malo pokunjen) priznao da I222 zvuči bolje. E sad kakva topologija je pomogla tome treba videti sa Miroslavom. U svakom slučaju bilo je par iskusnih forumasa pa će i oni valjda nesto napisati. 

Gramofon je Lenco 75 PTP 5 modifikacija uz nekoliko RS audio tvikova. Rucke su RS audio njegova najbolja obrnuti Sreder sa drvenom će cevkom od virginijskog hrasta i druga carbon RS audio modifikacija Lencove. 

Link to comment
Share on other sites

Ubi ovaj limit od 0,5mb, zazalis kad hoces sliku da zakacis.... Izvinjenje za nekoliko postova zasebnih.

Da ne trujem Pollux-ovu stranicu i sve ovo lepo ovde - dodje vreme pa se i mi videsmo posle par godina ( verovatno 5-6...), pa cu kratko svoje utiske o sistemu.

Prvo - niti jednog trena ni jedna digitalija nije zasvirala u kuci, osim telefona koji je par puta zasvirao. Full Analogno vece i praznik za

usi (veliko izvinjenje gospodi iz Lockheed Martin-a...)

Transparentnost koju sistem daje( ne mogu da znam da li tome doprinosi neka komponenta manje ili vise- a verujem da je kombinacija svega u pitanju) je neverovatna i tako prijatna da u nasem cetvorocasovnom preslusavanju muzike ni jednom nije zamorila.

Naprotiv.

Bili smo u koncertnoj dvorani sa Keith Jarret-om....

Gramofon je prelep instrument koji impresivno svira i jos impresivnije izgleda.

Pojacalo - mrga koja tako lepo gura ove zahtevne zvucnike sa prijatnim prizvukom da odmoris usi uz glasno slusanje.

I na kraju zvucnici sa impresivnim RAAL- to treba da se cuje, vrlo je tesko da se recima docara.

Sve u svemu druze Pollux-e ili -u, sa srecom da uzivas jos puno godina u muzici ( a i mi sa tobom). Bilo je zadovoljstvo!

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, ivcha1976 said:

Ubi ovaj limit od 0,5mb, zazalis kad hoces sliku da zakacis.... Izvinjenje za nekoliko postova zasebnih.

Da ne trujem Pollux-ovu stranicu i sve ovo lepo ovde - dodje vreme pa se i mi videsmo posle par godina ( verovatno 5-6...), pa cu kratko svoje utiske o sistemu.

Prvo - niti jednog trena ni jedna digitalija nije zasvirala u kuci, osim telefona koji je par puta zasvirao. Full Analogno vece i praznik za

usi (veliko izvinjenje gospodi iz Lockheed Martin-a...)

Transparentnost koju sistem daje( ne mogu da znam da li tome doprinosi neka komponenta manje ili vise- a verujem da je kombinacija svega u pitanju) je neverovatna i tako prijatna da u nasem cetvorocasovnom preslusavanju muzike ni jednom nije zamorila.

Naprotiv.

Bili smo u koncertnoj dvorani sa Keith Jarret-om....

Gramofon je prelep instrument koji impresivno svira i jos impresivnije izgleda.

Pojacalo - mrga koja tako lepo gura ove zahtevne zvucnike sa prijatnim prizvukom da odmoris usi uz glasno slusanje.

I na kraju zvucnici sa impresivnim RAAL- to treba da se cuje, vrlo je tesko da se recima docara.

Sve u svemu druze Pollux-e ili -u, sa srecom da uzivas jos puno godina u muzici ( a i mi sa tobom). Bilo je zadovoljstvo!

Hvala Ivcho na divnom druženju i da ne čekamo ponovo da prodje ovoliko vremena....mozda sledeći put u music room-u u Kassel-u. :D

BTW ti si jedan od zasluznijih koji mi je preneo ovu gramofondzijsku bolest

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, pollux said:

Hvala Ivcho na divnom druženju i da ne čekamo ponovo da prodje ovoliko vremena....mozda sledeći put u music room-u u Kassel-u. :D

BTW ti si jedan od zasluznijih koji mi je preneo ovu gramofondzijsku bolest

Mislis, jedan od prvih koji te je upozorio na pretecu opasnost od gramofona? :D

U Kassel si dobrodosao!

Link to comment
Share on other sites

Интегрисана појачала ''све у једном'' или ''Swiss army knife'' су један велики компромис када говоримо о ултимативном квалитету репродукције. То је нарочито случај када је у њега уграђено и МЦ предпојачало. Сигнали са МЦ звучнице су толико ниског нивоа , да и најбољи трафои емитују довољно електромагнетног зрачења да чујно деградирају репродукцију. Балансирани улази за МЦ су још један маркетиншки хајп . Обично се изводе са нискошумним интегрисаним колима са свим својим недостацима , али то није тема. Такође, сва метална арматура унутар звучнице која држи магнете и полове је уземљена на извод масе левог канала . То се може видети на звучницама без или са провидним телом. Уместо да штити од сметњи, у балансираној конфихурацији то се понаша као антена. Као што сам раније рекао, сваки балансирани улаз има 3дб већи шум од небалансираног исте конфигурације. Једино двострукикомплементарни улаз са неколико паралелно спојених фетова би пружио довољно низак шум и довољно ниску улазну струју која тече кроз калемове.Таква кола су великог габарита и користе фетове који се не призводе. Ја до јуче никада нисам чуо за Мир Аудио, и не знам шта је ту примењено .Предпојачало је са оп-амповима. Волео бих да знам колики је шум, у нановолтима, оверлауд и input bias current, да ли су ИЦ или дискретна кола.

Пошто сматрам да би то било интересантно, нудим поретачу теме да организује један упоредни тест његовог мц репродуктора и онога што ја сматрам најбољим мц пред. , а то је Парадајз фоно. Пошто користе исто одвојено напајање , могли би смо испробати и Борбели 419 , врхунски уређај који као поупроводнике користи искључиво Ј-фетове. Шум Парадајз фона је 0,29нв /хц( светски рекорд) , док најбоље ИЦ коло (АД 797) има 1нв/хц. Борбели 419 има око 0.6нв/хц. Иначе, Парадајз МЦ фоно ради без икакве повратне спреге, видим да се то овде преферира.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, pollux said:

Gramofon je Lenco 75 PTP 5 modifikacija uz nekoliko RS audio tvikova. Rucke su RS audio njegova najbolja obrnuti Sreder sa drvenom će cevkom od virginijskog hrasta i druga carbon RS audio modifikacija Lencove. 

Hvala na objasnjenju. Ja sam se isto opredelio za Lenco osnovu. Ali nikako da privedem kraju... Inace sticajem okolnoti RS rucica, neka veca, (poput Sreder sistema), je bila kod mene ali je nisam slusao. Ali ta rucka je kod prijatelja vrlo dobro radila kolko se secam?

@ivcha1976 hvala na fotografijama i prenesenim utiscima.

lenco DD.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...