Jump to content


Dachin sistem mkII


Dacho

Recommended Posts

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

46 minutes ago, Dacho said:

Ebanovina

Mene to tek ceka... Hteo bih da napravim od ruzinog drveta. Ali imam i nesto mahagonija? Ipak cu to ostaviti za "kraj"

Za sada samo uradio okvirnu skicu duzine i off-set ugla (na osnovu razmatranja i proracuna iz knjige Radiotron design handbook)

Da li je to unipivot sistem?

 

 

Screen shot 2019-02-16 at 16.47.05.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Majda said:

Mene to tek ceka... Hteo bih da napravim od ruzinog drveta. Ali imam i nesto mahagonija? Ipak cu to ostaviti za "kraj"

Za sada samo uradio okvirnu skicu duzine i off-set ugla (na osnovu razmatranja i proracuna iz knjige Radiotron design handbook)

Da li je to unipivot sistem?

 

 

Screen shot 2019-02-16 at 16.47.05.jpg

Da, unipivot je na taj nacin da je rucka ovješena na iglu koja ima keramičku kuglicu na vrhu.

Znaci rucka visi na jednoj točki kao vješalica.

Zvuk je daleko bolje nego sve rucke do sada sto smo probali.

Link to comment
Share on other sites

Не би хтео да превише одузимам од теме, али да додам свој придонес.

Препоручио бих да се покуша набавити и искористити дрво зеленике (шимшира). Buxus Sempervirens је доступан локално (расте у Македонији) и дуго се користи у изради музичких инструмената (кавали, зурле, гајде). Дрво је уједначено, чврсто и хомогено.

Ебоновина је интересантна због тих сличних карактеристика. У току мојих експеримената, зеленика се показала као боље решење (*). Свакако - мора се водити рачуна како се дрво користи у ручици, и дали му је основна намена широкопојасно дампирање или менаџмент енергија.

(*) У моме систему, за дизајн ручице који се базира на мојим принципима итд.

Link to comment
Share on other sites

Hvala @InSides

Koje je boje Simsirovo drvo?

Meni je bitno da je tvrdo da mogu rucno da ga obradjujem.

A mislio sam da se drzim starog "pravila" da sve sto se dodiruje rukom, nije lose da bude od ruzinog drveta. :)

(rosewood neck, gudala, crne sahovske figure, razni dugmici za one mini stare ormarice i personalne kutijice... itd...)

Link to comment
Share on other sites

Moje ručke koje je pravio Rasko Rs audio su jedna 12inch od centralno američkog zebrana(astronium graveolens) a druga 14in od virginijskog hrasta (quercus virgininana) . Probao je 20ak različitih vrsta drveta, ovaj hrast mu je preporučio usa diler njegovih rucki i kaže da daje najbolje rezultate. 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Majda said:

Pa da za bele. :)

Свакако се може нијансирати ако је боја проблем. Чак и комбинација воска и уља (коју ја преферирам) може да нијансира дрво зависно од додатака (рецимо прополис са пчелињим воском).

4 sati ranije, pollux said:

Probao je 20ak različitih vrsta drveta, ovaj hrast mu je preporučio usa diler njegovih rucki i kaže da daje najbolje rezultate. 

Верујем. Човек најбоље зна шта највише одговара његовом производу. Сигурно има концепцију и разлог зашто је одабрао дрвену цев за ручицу, па тиме и тип дрвета - не верујем да је само естетика разлог.

@Dacho опрости на off-у, надам се да ти не смета превише.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, InSides said:

Свакако се може нијансирати ако је боја проблем. Чак и комбинација воска и уља (коју ја преферирам) може да нијансира дрво зависно од додатака (рецимо прополис са пчелињим воском).

Hvala na informacijama. Inace propolis sam koristio kao dodatak soluciji sa damarom i lanolinom za tretman membrana. I tu ne menja ton povrsine posto je ionako papir membrane uglavnom taman skoro crn.

Ali mi ne smeta svetla boja Simsirovog drveta. Naprotiv jako mi se dopada. Ali ce mi biti potreban komad najmanje 5cm sirok. Mislim da uradim savijanje za offset ugao u telu same rucke. A ne na ovaj nacin kako se inace radi - na headshell-u.

Tipicni primeri offseta same rucice su EMT 929, T. Schick, neke Neumann za proveru dipon folija na cuterima, itd...

Jednostavno sam se navikao na taj oblik? Dugo sam imao EMT pa i sada imam jednu 929 u "rezervi". A i dopada mi se taj Neumann style primaca headshella. Imam i par headshellova. I na tome najverovatnije ostajem. Kasno mi je u ovim godinama da nesto pametujem i izvoljevam... Nemam pojma zbog cega mi se ne dopadaju potpuno ravne rucice sa offset uglom na headshellu?

(Inace za hand made rucicu sam nabavio prilagodni deo kod Ortofona koji moze da se preformulise za Neumann/EMT headshell. Potrebno je samo rotirati mehanizam pinova za 45 stepeni i prelemiti par zica. Javljam koji je tacno to model. Veoma precizna made in Japan izrada... Znam da zvuci neverovatno...)

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, pollux said:

Moje ručke koje je pravio Rasko Rs audio su jedna 12inch od centralno američkog zebrana(astronium graveolens) a druga 14in od virginijskog hrasta (quercus virgininana) . Probao je 20ak različitih vrsta drveta, ovaj hrast mu je preporučio usa diler njegovih rucki i kaže da daje najbolje rezultate. 

Hvala na dodatnim informacijama. Bas cu da pogledam.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Dacho jesi ti pravio taj veliki gramofon? 

Ne, prijatelj. To je dosta krupan tehnicki zalogaj posto ima keramicki lezaj, tanjur levitira ma magnetima, ovjesi su visestruki....ima hrpu zeznutih tehnickih detalja ali i kg da se ne moze niti pomaknuti kad se slozi. Zvuk je daleko bolji nego ista sto smo culi ali je i cijena 100 000€

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...