Jump to content


Dachin sistem mkII


Dacho

Recommended Posts

1 sat ranije, Dacho said:

U buducnosti planiram jedan drugi koncept sa integriranim skretnicama i pojacalom u svakom zvucniku, znaci prava aktiva. Skopcas ih sa dobrim preampom i izvorom zvuka i voooziii!

 

Prava stvar.Planiram sa takvim sistemom zavrsiti karijeru.Streamer/preamp i aktivni četvorosistemski zvučnici,naravno i gramofon.Nema parazita zvanih kablovi i sistem prilagodiv sobnoj akustici.

Ako moze link sa diy foruma o sadasnjim zvučnicima.Liči na strašnu stvar uz lampe.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

6 minuta ranije, sondek said:

Nema parazita zvanih kablovi

Osim što u tom slučaju trebaju "malo" duži interkonekti. Ne bi bilo loše da čujemo mišljenje o tome naših specijalista za kablove - šta je bolje. Svojevremeno sam se opredelio za praktičnije rešenje - da mi pojačala budu na polici, na istoj gomili. 

Link to comment
Share on other sites

Nebi bila duza duzina kablova.Ako amp ostane u sredini standardan kabl od 120cm sasvim dovoljan.Pritom,veza će biti balansirana,a aktivna skretnica unutar zvučnika.Kad bi se bacio u diyere nikad ne bih pravio zvučnike makar bez aktivno odrađenog bass-a.Pa taj bas je rak rana 90% sistema i prosto mi je neverovatno da u 21 veku taj problem ostane neresen.Zapravo jasno mi je,ljudi bi bili zadovoljniji svojim sistemima...pa bi stao biznis.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sondek said:

Prava stvar.Planiram sa takvim sistemom zavrsiti karijeru.Streamer/preamp i aktivni četvorosistemski zvučnici,naravno i gramofon.Nema parazita zvanih kablovi i sistem prilagodiv sobnoj akustici.

Ako moze link sa diy foruma o sadasnjim zvučnicima.Liči na strašnu stvar uz lampe.

http://www.diyaudio.rs/topic/8267-paudio-horne/

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, beatgoeson said:

Ima u D klasi sjajnih rešenja, samo treba biti spreman na potpuni prelazak u digitalni domen.:huh:

Recimo, "plate amplifier" ogromne snage za ugradnju u zvučnik, dvo ili trokanalni, sa DSP-om i mogućnošću generisanja odgovarajućih skretnica. Ludilo.

Ova horna je kupovna, ili si sam proračunavao/pravio?

Sve na zvucnicima je vlastite izrade, ustvari hornu mi je radio prijatelj po mojem proracunu za tractrix horne (kalkulator za njih je lako naci).

Na diyaudio forumu je opisan postupak izrade.

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam pregledao tvoj thread na diyaudio, vidim da je tvoje poslednje pitanje ostalo bez odgovora. Zašto ne bi, probe radi, obložio hornu plastelinom (ne znam koliko to košta) ili glinom (to se može oprati i zafarbati)? Stakloplastika mi ne deluje kao materijal koji zvoni, ali nije baš ni nešto masivan. Kada pecam u svom čamcu, i te kako moram da pazim da li ću nečim da lupim po njemu.B)

Svojevremeno sam se zanosio da napravim tractrix hornu za svoje srdnjetonce od sedam incha, napravio sam i program u Clipper-u za proračun i praktičnu izvjedbu horne (po principu slice-ova), ali sam, srećom odustao. Usta horne bi bila veća od metra u prečniku, rezultat nepredvidiv, i racio je preovladao. A bio sam u fazi entuzijazma, malo je falilo da krenem. :D

Još me zanima zašto je "meštar" preporučio da sa rezom ideš ispod preporučenog od proizvođača? Pogotovo kod horne, deluje malo rizično.

 

EDIT: Kako je moguće da ti taj kompresioni drajver pokriva sve, od 800Hz (ako sam dobro zapamtio), pa naviše? Tipično, kod horni, dolazi do izvesnih kolebanja u odzivu, kako se ide naviše. 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, beatgoeson said:

Upravo sam pregledao tvoj thread na diyaudio, vidim da je tvoje poslednje pitanje ostalo bez odgovora. Zašto ne bi, probe radi, obložio hornu plastelinom (ne znam koliko to košta) ili glinom (to se može oprati i zafarbati)? Stakloplastika mi ne deluje kao materijal koji zvoni, ali nije baš ni nešto masivan. Kada pecam u svom čamcu, i te kako moram da pazim da li ću nečim da lupim po njemu.B)

Svojevremeno sam se zanosio da napravim tractrix hornu za svoje srdnjetonce od sedam incha, napravio sam i program u Clipper-u za proračun i praktičnu izvjedbu horne (po principu slice-ova), ali sam, srećom odustao. Usta horne bi bila veća od metra u prečniku, rezultat nepredvidiv, i racio je preovladao. A bio sam u fazi entuzijazma, malo je falilo da krenem. :D

Još me zanima zašto je "meštar" preporučio da sa rezom ideš ispod preporučenog od proizvođača? Pogotovo kod horne, deluje malo rizično.

 

EDIT: Kako je moguće da ti taj kompresioni drajver pokriva sve, od 800Hz (ako sam dobro zapamtio), pa naviše? Tipično, kod horni, dolazi do izvesnih kolebanja u odzivu, kako se ide naviše. 

Sto se tice zvonjave horne mislim da tu nema problema, dosta je rigidna i kada recimo kucnes po njoj veeeeliiika je razlika u odnosu na originalnu. Uostalom u zvuku nema nikakvih prizvukova za razliku od originalne koja je imala povremeno neke primjese.

Ako se vidi krivulja odziva P.Audio drivera vidi se da je sposoban da vrti do 500-600 Hz tako da tih 800 nije uopce problem, ipak je to 2" driver koji ima ustvari membranu od 72 mm. Bez obzira na to ja radim preklop na oko 1000 Hz jer mi bas driver dosta dobro svira do 2500 hz. Svekupno to se pokazalo jako dobro. To je prednost aktivne skretnice i ovakvih drivera gdje ima dosta prostora za igranje pa sam probavao raditi preklop frekvencija od 700 - 1200 Hz.

Mozda si nesto krivo procitao, preporuceni rez od proizvođaca je na 650 Hz.

Link to comment
Share on other sites

 

Napokon, jos neko sa aktivnim sistemom. BTW, na aktivi sam vise od 10 godina, do sada je bilo 4 para Apogee ribbons sa multisub sistemima, momentalno su Apogee Duetta Signatures i 4 suba, dakle 3-way.

Mislim da ti je najslabija karika skretnica, ne treba se plasiti digitalnih. Koristim 2 komada Electro Voice DX34a, malo starije ali izvrsne, transparentne. Imam kranje pozitivna iskustva sa Dynacord DSP 600 koja radi fenomenalno, doduse kosta oko 1200 eur.

http://dynacord.com/en/products/7/6/34/233_dsp600.html

Takodje, odlicno rade i proizvodi Minidsp, ubedljivo, best value for money. Interesantno, sa prilicno popularnim DBX Driverack (model koji je po osobinama skoro isti kao ove moje EV) nisam imao dobro iskustvo, muti zvuk.  Naravno, sve ove skretnice poseduju i DSP sto je nezaobilazno kod svih modernih sistema. Kod nas se to jos ne shvata, ali buducnost je u aktivnim sistemima i primeni digitalije.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Dacho said:

Mozda si nesto krivo procitao, preporuceni rez od proizvođaca je na 650 Hz.

Sada sam našao na jednom mestu da je preporučeno 800Hz ili više. A u onim podacima što si okačio na Diyaudo piše da je frekventni opseg 500Hz-18kHz, pa sam računao jednu oktavu više.

Ali, OK, izgubio sam iz vida da je to promenljiva skretnica i da si imao mogućnost probanja. Između ostalog, taj komoditet takođe ide na uštrb zvuka. Kada se definitivno utvrde tačke rezanja, treba uraditi skretnicu sa fiksnim rezovima. 

Osim ako se ne ide Damićevim stopama, bez straha od digitalije.:D

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, beatgoeson said:

Sada sam našao na jednom mestu da je preporučeno 800Hz ili više. A u onim podacima što si okačio na Diyaudo piše da je frekventni opseg 500Hz-18kHz, pa sam računao jednu oktavu više.

Ali, OK, izgubio sam iz vida da je to promenljiva skretnica i da si imao mogućnost probanja. Između ostalog, taj komoditet takođe ide na uštrb zvuka. Kada se definitivno utvrde tačke rezanja, treba uraditi skretnicu sa fiksnim rezovima. 

Osim ako se ne ide Damićevim stopama, bez straha od digitalije.:D

Proizvođac preporucuje da je rez moguc od 650 Hz pa na vise ali manje vise skoro svuda je ustvari preporuka da rez bude oko 1000 Hz.

http://www.sonotone.in/p-audio-sd-750n.html

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, damic said:

 

 

Napokon, jos neko sa aktivnim sistemom. BTW, na aktivi sam vise od 10 godina, do sada je bilo 4 para Apogee ribbons sa multisub sistemima, momentalno su Apogee Duetta Signatures i 4 suba, dakle 3-way.

 

Mislim da ti je najslabija karika skretnica, ne treba se plasiti digitalnih. Koristim 2 komada Electro Voice DX34a, malo starije ali izvrsne, transparentne. Imam kranje pozitivna iskustva sa Dynacord DSP 600 koja radi fenomenalno, doduse kosta oko 1200 eur.

 

http://dynacord.com/en/products/7/6/34/233_dsp600.html

 

Takodje, odlicno rade i proizvodi Minidsp, ubedljivo, best value for money. Interesantno, sa prilicno popularnim DBX Driverack (model koji je po osobinama skoro isti kao ove moje EV) nisam imao dobro iskustvo, muti zvuk.  Naravno, sve ove skretnice poseduju i DSP sto je nezaobilazno kod svih modernih sistema. Kod nas se to jos ne shvata, ali buducnost je u aktivnim sistemima i primeni digitalije.

 

Tu si u pravu oko skretnice...znas kako prvo ides na varijantu koja je trenutno najbolja ili najlakse dostupna pa onda poslije radis promjene na bolje. S obzirom da ova igra nije bas malo kostala onda smo na kraju uvijek kratki sa novcima. Svakako da cu ici na DSP i bolju skretnicu ali to me tek ceka.

Ima dva prijatelja koji su radili aktive sa digitalnim skretnicama i mini DSP -om i znam sto to donosi tako da idemo polako u tom smjeru. Takvi sustavi imaju daleko vece mogucnosti nego pasivni, pogotovo sa ovakvim driverima i konceptom gdje je dinamika i sve ostalo daleko bolje nego klasicni koncepti.

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, stoN_Cold said:

Захваљујем се на сликама.

Нису ми били јасни отвори(2. комада) са предње стране. Очигледно су самоу крас, ал' добро изгледа.  :thumbsup2

Nisu ukras, tu prolazi BR cijev..

Samo nisu bile montirane na prethodnim slikama. Na drugom forumu ima detaljno objasnjeno zasto su tako postavljene...

2016-12-09 22.43.32.jpg

2016-12-09 22.42.57.jpg

2016-12-09 22.42.31.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...