Jump to content


Dachin sistem mkII


Dacho

Recommended Posts

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

6 sati ranije, siroma said:

Dačo, svaka čast za trud i konačni izgled.

Crna kafa je u pravu. Preimućstvo karbona je u izuzetnoj rigidnosti i lakoći.

Kad ti već ovako dobro ide treba pokušati i napraviti kutije od samog karbona, bez drveta. Ima neka caka sa tim rezovima da ti se ne razlistavaju, Kad to savladaš pravac full karbon kutije.

 

Pa caka sa rezanjem je upravo ta kako sam radio, tako su radili i u tvornici gdje sam kupio i tako su mi objasnili majstori koji rade sa tim materijalom recimo za oklope motora i sl.

Mislim da bi bilo dosta zeznuto napraviti samo kutije od toga, za to trebaju vakum kalupi i jako puno slojeva.

Mislim da je nesto slicno radio Tag Mclaren sa svojim F1 zvučnicima.

Screenshot_20180517-074621.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ma kad se ukljući mozak ? mediapan bi u stvari trebao biti neakav unutarnji "kalup" koji nikako nebi smetao karbonu oko njega ? , dapače dodao bi težinu , statičnost zvučnim kutijama , a inertnost bi bila do 00 ? . Mislim da bi osim što bi bile preskupe bile i prelagane i da bi na večim glasnočama "skakale" po  sobi ? :)

Link to comment
Share on other sites

Čvrstoća konstrukcije zavisi od “polufabrikata” ugljeničnog materijala koji je primenjen.

Naprimer amorfna alotropska modifikacija ugljenika-prah (sa dodatim vezivima-lepcima) se obično presuje i “proizvod” prenosi opterećenja (mehanička, toplotna ...) izotropno, kao sto su četkice, olovke i sl.

Nasuprot tome ugljenično vlakno u proizvod se “pretvara” (uz dodatak smolnog sistema) upravo u posebnim “kalupima” (slični autoklavima zbog mogucnosti regulacije pritiska i temp.). Samo ugljenicno vlakno ima naravno veoma, veoma različite osobine podužno i upravno na vlakno. Zato se prave pretprezi od vlakana koji se slažu u “kalupima” jedan na drugi sa dodatkom smole naravno ili se kao izatkan materijal u autoklavima šupljine između vlakana popunjavaju ugljenikom takozvani C-C 3D kompozit (skup kao zlato); upravo prema ideji konstruktora kako bi zeleo da rasporedi opterećenja.

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, black coffe said:

Ma kad se ukljući mozak ? mediapan bi u stvari trebao biti neakav unutarnji "kalup" koji nikako nebi smetao karbonu oko njega ? , dapače dodao bi težinu , statičnost zvučnim kutijama , a inertnost bi bila do 00 ? . Mislim da bi osim što bi bile preskupe bile i prelagane i da bi na večim glasnočama "skakale" po  sobi ? :)

Nekako mi je to bila ideja vodilja, medijapan je relativno inertan prigušan materijal a carbon daje krutost sa vanjske strane da kutija ne vibrira.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Dacho said:

Nekako mi je to bila ideja vodilja, medijapan je relativno inertan prigušan materijal a carbon daje krutost sa vanjske strane da kutija ne vibrira.

Ovo što si napravio je olično . Komentar se odnosio na "komplet " karbonske  zvučnike - tipa da su komlet kutije od karbona ? .:)

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, black coffe said:

Komentar se odnosio na "komplet " karbonske  zvučnike - tipa da su komlet kutije od karbona ? .:)

Mislim da si u pravu, moj komentar se takođe odnosio na komplet karbonske kutije, samo na forumu ima malo pecaroša pa nisu shvatili. Naime, karbonska vlakna se koriste za izradi štapova za pecanje zbog čvrstoće, male težine i - velike elastičnosti. Čvrstoća je OK, ali ostale dve osobine mi ne deluju kao neka preporuka za izradu kutija za zvučnike, pogotovo elastičnost.

Link to comment
Share on other sites

On 17.5.2018. at 7:47, Dacho said:

Pa caka sa rezanjem je upravo ta kako sam radio, tako su radili i u tvornici gdje sam kupio i tako su mi objasnili majstori koji rade sa tim materijalom recimo za oklope motora i sl.

Mislim da bi bilo dosta zeznuto napraviti samo kutije od toga, za to trebaju vakum kalupi i jako puno slojeva.

Mislim da je nesto slicno radio Tag Mclaren sa svojim F1 zvučnicima.

Screenshot_20180517-074621.jpg

Ovo je primjer kako bi zvučne kutije po PS-u trebale biti "dizajnirane" , ne  mislim estetski   :)  nego tehnički . Daklem nema paralelnih stranica ni kom smijeru pa je ukručenje kutije ( vajnsko ili unutarnje)  uvijek nesimetrično po pojedinanoj kutiji  što znači da nema zbrajanja "modova" unutar same kutije . Kolko vidim zrcalnog su oblika :)  pa  ? . Dačo meni su tvoje ljepše . a kako koje zvuče  vjerovatno nikad ne ču saznati .  Al štačeš :)

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, black coffe said:

Ovo je primjer kako bi zvučne kutije po PS-u trebale biti "dizajnirane" , ne  mislim estetski   :) nego tehnički . Daklem nema paralelnih stranica ni kom smijeru pa je ukručenje kutije ( vajnsko ili unutarnje)  uvijek nesimetrično po pojedinanoj kutiji  što znači da nema zbrajanja "modova" unutar same kutije . Kolko vidim zrcalnog su oblika :) pa  ? . Dačo meni su tvoje ljepše . a kako koje zvuče  vjerovatno nikad ne ču saznati .  Al štačeš :)

Kada budu moje potpuno gotove i zriktane sa DSP-om vjerovatno će se pojaviti na kojem sajmu u Zg pa ce biti prilike da se čuju, nebrigaj...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
10 sati ranije, Dacho said:

Hvala na komentarima. Nekoliko članova foruma je bilo na TOO LOUD FESTU pa su se i osobno uvjerili kako to zvuči...ostali su uvijek dobrodošli na slušanac.

Kome se ne gadi more na adiofil  netu u  rubrici što radim ovih dana pročitati ? , ponešto ? .  Ja sam  naravno ni mogel dojti , al obzirom na suradnju - ko s kim , ne sumljam u rezultat .  Eto ! rekel si da če ih bit prilike poslušat , ali  čudnovato je kaj sve desi , pa na žalost .  No  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...