Jump to content


Dachin sistem mkII


Dacho

Recommended Posts

Pozdrav drugovi.

Evo nakon jako dugo vremena da vam predstavim novi sistem.

Stare sisteme možete vidjeti u istoj temi Dachin sistem ali je tema arhivirana pa ne mogu pisati u njoj.

Kroz ove 3 godine je bilo dosta promjena, uspona i padova u zvuku i eto već se neko vrijeme etablirao trenutni sustav.

S obzirom da mi je stan mali pa tako i slusaona (15m2) uvijek je bilo stanovitih problema sa zvuÄnicima. Bilo je tu jako dobrih malih zvuÄnika ali uvijek je bio problem tiho sluÅ¡anje u veÄernjim satima, ipak je to zgrada.

Izbor je pao na izradu aktivnih zvuÄnika.

Osnova je Fostex 208 Sigma koji rade u zasebnoj kutiji kao transmisija.

Za bas je zaduzen Klipsch od 9 incha sa neodyum magnetom iz novije produkcije sa kevler/al membranom.

Sve je to povezano preko analogne Phonic skretnice.

Izvor zvuka je Little Dot transport i comp audio na bazi Fujitsu/Siemens profi compa.

DAC je također Little Do.

Ampovi su za Fostex Antique Sound Lab AV8 monoblokovi, a za bas Linn LK 280.

Preamp je trenutno u izradi tako da sada koristim jednostavnu pasivu.

Kablovi su Kimber i Ixos.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zanimljivi zvucnici. Svidja mi se kako sve to izgleda. Sto se tice zvuka nemam pojma sta ocekivati. Takvu koncepciju nisam do sad imao prilike cuti.

Prostor je nocna mora, to se jasno vidi sa slika. Ali si uspeo da ukombinujes u njega i 5.1 i stereo.

Moje neko iskustvo je da je manji problem mala soba, velika mi je zadala mnogo vise problema. Mozda sam samo ja izuzetak, al sta su muke sa prostorom sam saznao tek kad sam se dokopao vece prostorije..umesto boljeg zvuka, eto boljih muka.

 

Sta je to na zidu izmedju TV i levog prednjeg zvucnika. Da kazemo urezano u "skrivac"kablova?

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivi zvucnici. Svidja mi se kako sve to izgleda. Sto se tice zvuka nemam pojma sta ocekivati. Takvu koncepciju nisam do sad imao prilike cuti.

Prostor je nocna mora, to se jasno vidi sa slika. Ali si uspeo da ukombinujes u njega i 5.1 i stereo.

Moje neko iskustvo je da je manji problem mala soba, velika mi je zadala mnogo vise problema. Mozda sam samo ja izuzetak, al sta su muke sa prostorom sam saznao tek kad sam se dokopao vece prostorije..umesto boljeg zvuka, eto boljih muka.

Sta je to na zidu izmedju TV i levog prednjeg zvucnika. Da kazemo urezano u "skrivac"kablova?

Evo ovako, sto se tiÄe 5.1 HT nije zajedno u sistemu sa glavnim sistemom, ipak sam to razdvojio. Zbog toga je i ona crna ploÄa sa lijeve strane tv-a, to je ustvari screen touch kontroler sa DVD playerom u sebi , radi se o 6.1 sustavu od Philipsa, sa bezzicna 3 stražnja zvuÄnika i s flat zvuÄnicima koji imaju ribon visokotonce. Impresivna naprava za male prostore.

Veći prostor mi nije donosio problem samo je zahtijevalo veće zvuÄnike, zato sam u 35m2 i imao one Mirage i Cabasse.

Link to comment
Share on other sites

post-10254-0-86414000-1412615296_thumb.jInaÄe u svojoj dugotrajnoj potrazi za najboljim rijeÅ¡enjem za svoju sobu sam naletio i na ove Grundig Aktiv Box 40 zvuÄnike. Izvrsno zvuÄeći aktivni zvuÄnici koji su me oduÅ¡evili u svakom pogledu. Bili su jako dobro oÄuvani i ja sam im samo stalke dodao za potpunu uživanciju. Ono u Äemu je ova kombinacija u odnosu na Grundige puno bolja, je rekreacija prostora, fokus izmeÄ‘u zvuÄnika (pozicija vokala), brzina zvuka (sa Fostexima je u ovom segmentu vrlo nezahvalno usporeÄ‘ivati klasiÄne drivere) i dublji bas s mogućnosti regulacije jaÄine basa i rezne frekvencije.

Malo je nezahvalno usporeÄ‘ivati ta dva zvuÄnika ali Grundig je svakako jako dobar zvuÄnik.

Probao sam jednom kod supruge u plesnoj Å¡koli postaviti Grundige u dvorani od 100m2,....WOOW, bas je bio frapantno dubok i kontroliran, mesnat i moćan. Ostatak spektra je bio malo oÅ¡tar i preanalitiÄan (vjerovatno zbog prazne dvorane, premda je dvorana dampirana i nema jeke)

 

Link to comment
Share on other sites

Cestitke za Grundig , da bi ovi zvucnici dali svoj maximum mora ceo lanac da bude Grundig . I kablovi .

Dok sam ih imao razmiÅ¡ljao sam o tome da kupim Grundig preamp iz tog doba , cak sam i naÅ¡ao jedan za 150€ (kablove sam imao originalne) ali uvijek sam bio sklon lampaskim pojaÄalima i to me je odvelo opet u drugi smjer.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Malo smo se zaigrali pa je doÅ¡lo do drastiÄnih promjena...

 

post-10254-0-71789600-1423945987_thumb.j

post-10254-0-10054300-1423946066_thumb.j

post-10254-0-17977500-1423946081_thumb.j

post-10254-0-16246800-1423946100_thumb.j

 

Dakle komponente su sljedeće:

Proceed AVP preamp sa DAC-om

Proceed modular CD/DVD transport

Sony SA S1 aktivni zvuÄnici

 

Sa one famozne samogradnje (zvuÄnike vjerojatno neću prežaliti) sam preÅ¡ao na neÅ¡to ljepÅ¡e i viÅ¡e minimalistiÄki. Ne mogu reći da ovo bolje svira ali i onaj sistem je imao svoje Äari i prednosti ali i ovaj ima takoÄ‘er. TeÅ¡ko se naviknuti na ovakav zvuk nakon toliko godina druženja sa visoko osjetljivim zvuÄnicima i lampaÅ¡kim pojaÄalima ali teÅ¡ko je bilo odoljeti ovim Proceedima koji su nekad bili snovi iz stranih Äasopisa i eto sada sam si to ostvario.

ZvuÄnici su opet posebna priÄa sa vrlo zanimljivom tehnologijom elektrostatskog visokotonca i mid/bas drivera sa dvostrukim magnetom i Äudesnim basom (jedan forumaÅ¡ je napisao u Fan clubu Sony da se razoÄarao u njih, možda ih nije Äuo u pravom okruženju i sa ovim famoznim Proceedima...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pozdrav. 

Evo nakon par promjena i pokusaja gdje je bilo nekoliko zvucnika i Pass Aleph 30 u izvedbi kao monoblokovi utaborio se izlaz Hitachi HMA 8500 MK2 i Energy Veritas 2.2i zvucnici...

Naravno tu je i nova polica...

Ukupna sinergija je fenomenalna, strasno sta ovi Energy zvucnici mogu uz kontrolu Hitachija.

2016-04-13 11.32.52.jpg

2016-04-13 11.31.14.jpg

2016-04-13 11.27.21.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Evo nakon dugo vremena malo o promjenama u sistemu...

Najbitnije je novi prostor, slusaona 4 x 8.5 m. To je zahtjevalo i promjene, Energy se nisu dobro snasli u ovakvom prostoru pa sam se ponovo morao vratiti staroj strasti samogradnji.

Dakle osnova je i dalje Proceed AVP preamp i Proceed PMDT transport.

Od izvora imam i comp audio, izvrsnu Siemens mašinu kao server povezano preko malog USB na SPIDF pretvarača pa u Proceed. Dakle koristim samo 44 khz frekvenciju i to mi je dovoljno jer mi je ipak cd glavni izvor zvuka.

Zvucnici su posebna prica, sve je moje djelo i detaljno sam ih opisao na diyaudio forumu, ako bude trebalo i ovdje cu.

Radi se o aktivnom sistemu sa Tractrix hornom i 2" compress driverom i 12" bas driverom.

Upogonjeni su preko LEM XO202 aktivne skretnice. Za horne je zaduzeno pojacalo na bazi PCL 86 lampi, 2x 2 wata Horne su osjetljive preko 110 db pa im je to dovoljno.

Bas drivere pogone dva PASS -a Aleph 30 u mono konfiguraciji ili 2 monobloka na bazi EL 34 lampi ( Pass je dosta bolji).

Aktivne Sony SA S1 kutije su u sistemu za gledanje filmova i lezernije slusanje svega i svacega, i dalje mislim da su fenomenalne aktivne kutije koje ostavljaju mnoge puno skuplje iza sebe sa svojom transparencijom i prirodnoscu zvuka. Cak je i bas nevjerojatan u prostoru od preko 32 m2. Uglavnom tko ih god cuo nije ostao ravnodusan, vise bih rekao iznenađen.

Gramofon vlastite izrade trenutno nije spojen tako da je samo za ukras.

Veliki zvucnici nisu jos gotovi jer moram trube prefarbati i napraviti nosače za njih.

Zvuk je drugaciji od svega sto sam do sada imao ali sto je i najvaznije daleko bolji.

Ono cega sam se bojao kod ovog projekta je da mi horne ne budu drečave kao razglas poput nekih vrlo skupih poznatih zvucnika. Na moje veselje ovdje je to bas onako kako treba biti, nevjerojatna dinamika i detalji uz vrlo dubok i izvrstan bas. Pozicioniranje instrumenata, zrak oko njih i sveukupno pozornica uz takav fokus je nesto posebno i tesko se moze dobiti klasicnim driverima.

Godinama sam izbjegavao ovakve horne dok se nisam upustio u ovakvu avanturu gdje sam potrosio puno zivaca i novaca ali krajnji rezultat je cak i za mene bio iznenađenje.

Uglavnom sada se guštam kao prase u kaljuži...:D

2016-12-03 11.41.18.jpg

2016-12-03 11.40.07.jpg

2016-12-03 11.39.31.jpg

2016-12-03 11.37.36.jpg

2016-12-03 11.35.58.jpg

Link to comment
Share on other sites

Konačno (još) jedan entuzijasta. :) Možemo ovde komentarisati makar šta, vredelo bi to čuti.

Samo bih o skretnici. Koliko vidim, to je analogna PA skretnica? Ako sam dobro shvatio, ona ti služi i kao pretpojačalo?

Ja sam jedno vreme, na isti način, koristio analognu RANE skretnicu. RANE je u tom sektoru sigurno cenjenije ime. Ipak, kada sam je zamenio skretnicom rađenom po ugledu na Marchand skretnice, pokazalo se da sprava nije za hi-fi upotrebu. Dakle, pretpojačalo + skretnica u izvjedbi Dragana Šolaje, i zvuk je dobio potpuno novu dimenziju, bez preterivanja.

Moja preporuka - pod hitno menjaj tu spravu. Sa digitalnim skretnicama nemam iskustvo, one su jeftinije, ali sam malo skeptičan prema njima. 

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, beatgoeson said:

Konačno (još) jedan entuzijasta. :) Možemo ovde komentarisati makar šta, vredelo bi to čuti.

Samo bih o skretnici. Koliko vidim, to je analogna PA skretnica? Ako sam dobro shvatio, ona ti služi i kao pretpojačalo?

Ja sam jedno vreme, na isti način, koristio analognu RANE skretnicu. RANE je u tom sektoru sigurno cenjenije ime. Ipak, kada sam je zamenio skretnicom rađenom po ugledu na Marchand skretnice, pokazalo se da sprava nije za hi-fi upotrebu. Dakle, pretpojačalo + skretnica u izvjedbi Dragana Šolaje, i zvuk je dobio potpuno novu dimenziju, bez preterivanja.

Moja preporuka - pod hitno menjaj tu spravu. Sa digitalnim skretnicama nemam iskustvo, one su jeftinije, ali sam malo skeptičan prema njima. 

Vjerovatno si u pravu ali zbog financija i jos nekih razloga koristim ovakve skretnice. Jednog dana cu to promijeniti ali za sada je Ok, cak i vise od toga. U svakom slucaju bolje i konfornije od pasive. Oval LEM je vrlo jeftin ali dosta bolji od Fendera i Phonica recimo za ovu upotrebu tako da nemam bas neku zamjerku. Dakle ovo je analogna skretnica a digitalne nisam jos probao.

Ona mi sluzi samo kao skretnica jer ispred nje je ipak pretpojacalo Proceed koje je prica za sebe, nije bezveze nekada kostalo 8000 eura. 

Sve je povezano balansiranom vezom osim pojacala za horne. 

Dakle Proceed + skretnica + Pass (ili EL34) je u balansiranoj vezi.

Link to comment
Share on other sites

Ipak, signal svakako prolazi i kroz taj "input level" segment na skretnici, pa ti je onda to pretpojačalo, praktično, višak, bez obzira koliko je dobro.

I kod mene je to dobro sviralo, ali tek kada čuješ razliku saznaš da dobro, u stvari, lako postane "dobro". Razlike nisu u domenu audiofilskih ezoterija, nego na nivou elementarne muljavosti, izobličenja i čistoće signala. Bez žurbe, i ja dorađujem svoje, već deset godina.:D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, beatgoeson said:

Ipak, signal svakako prolazi i kroz taj "input level" segment na skretnici, pa ti je onda to pretpojačalo, praktično, višak, bez obzira koliko je dobro.

I kod mene je to dobro sviralo, ali tek kada čuješ razliku saznaš da dobro, u stvari, lako postane "dobro". Razlike nisu u domenu audiofilskih ezoterija, nego na nivou elementarne muljavosti, izobličenja i čistoće signala. Bez žurbe, i ja dorađujem svoje, već deset godina.:D

U buducnosti planiram jedan drugi koncept sa integriranim skretnicama i pojacalom u svakom zvucniku, znaci prava aktiva. Skopcas ih sa dobrim preampom i izvorom zvuka i voooziii!

Inace to mi nije prvi ovakav koncept, gore u galeriji se moze vidjeti sto sam radio prije par godina na bazi Fostexa 208 sigma i Klipscha. No ovo je znatno bolje.

Ovakve horne su zaista nesto posebno.

Link to comment
Share on other sites

Ima u D klasi sjajnih rešenja, samo treba biti spreman na potpuni prelazak u digitalni domen.:huh:

Recimo, "plate amplifier" ogromne snage za ugradnju u zvučnik, dvo ili trokanalni, sa DSP-om i mogućnošću generisanja odgovarajućih skretnica. Ludilo.

Ova horna je kupovna, ili si sam proračunavao/pravio?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...