Jump to content


Koji Lap-Top do 65.000 din?


Lilyhammer

Recommended Posts

Hvala svima.

JoÅ¡ sam u nedoumici, dvoumim se izmeÄ‘u HP-a koji sam gore naveo i Lenovo koji je gore predložen, a naÅ¡ao sam i joÅ¡ jedam Lenovo koji dolazi u obzir, neÅ¡to je niža cena, ali mislim da mu je slabija grafiÄka karta: http://www.laptopcentar.rs//index.php/15/-lenovo/lenovo-ideapad-z50-70-59432102/11467/4

 

Malo mi je nejasno da HP u toj (i viÅ¡im kategorijama) nema FHD rezoluciju. 

Pretpostavljam da postoji znaÄajna razlika u gledanju filmova.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@posmatrac

Normalnom korisniku laptopa nije potrebna fhd rezomucija ni na jednoj dijagonali koja se za sad pravi. To je ista budalastina kao i 32" fhd tv koji se gleda sa 3m . . .

Svaki pc monitor ispod 23-24" nema sta da trazi sa fhd rezolucijom i to nije samo moje misljenje.

Link to comment
Share on other sites

Malo mi je nejasno da HP u toj (i viÅ¡im kategorijama) nema FHD rezoluciju. 

Pretpostavljam da postoji znaÄajna razlika u gledanju filmova.

Do skoro 1080p laptop nije mogao da se uzme ispod 100k, iznenadio sam se kad sam video nove Lenovo modele po toj ceni. Ali opet kažem, sve zavisi za šta ti treba. Ako ćeš da ga koristiš kao transport, baš te briga za rezoluciju ekrana :)

 

@posmatrac

Normalnom korisniku laptopa nije potrebna fhd rezomucija ni na jednoj dijagonali koja se za sad pravi. To je ista budalastina kao i 32" fhd tv koji se gleda sa 3m . . .

Svaki pc monitor ispod 23-24" nema sta da trazi sa fhd rezolucijom i to nije samo moje misljenje.

Kad koristiš FF i Zeiss objektive, da vidiš kako je sve bitno.

Link to comment
Share on other sites

@posmatrac

Normalnom korisniku laptopa nije potrebna fhd rezomucija ni na jednoj dijagonali koja se za sad pravi. To je ista budalastina kao i 32" fhd tv koji se gleda sa 3m . . .

Svaki pc monitor ispod 23-24" nema sta da trazi sa fhd rezolucijom i to nije samo moje misljenje.

 

Nemoj insistirati na nepotrebnosti fhd rezolucije, i da sada krećemo u nadmudrivanje treba vs. ne treba. Jeste sitnije, ali se "vidi više", veći deo radne površine je odjednom na ekranu. Često moram na ekranu, na laptopu na terenu, da pratim neku vektorsku grafiku (šeme i blok dijagrami) i prikaz cele šeme nekog npr. PLC-a odjednom na ekranu, bez mnogo skrolovanja je must have.

 

Pregledanje velikih excel tabela recimo, potrebno je mnogo manje skrolovanja ako je rezolucija veća. Rad sa vektorskim grafikama (AutoCAD, Corel) je mnogo ugodniji na većim rezolucijama, Äak i kada ekran nije prevelik. ÄŒak i obiÄan Win explorer ili Norton Commander daju pregled većeg dela stabla, veći deo liste odjednom na ekranu. ÄŒak i Word i pdf dokumenti, ja recimo trebam Å¡to veći deo dokumenta na ekranu, uz oÄuvanje vidljivosti.

 

S' druge strane, baš gledanje mulitimedije je nešto što na ekranima laptopa ne zahteva prevelike rezolucije.

 

Dakle, prema potrebama. Insistiranje na samo jednom je :wacko:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Dakle, prema potrebama. Insistiranje na samo jednom je :wacko:

 

Na kraju sam tako i razmiÅ¡ljao. 

Å to se tiÄe posla, osim interneta, 99% koristim Word, filmove najÄešće gledam na TV-u koji je FHD...

Dobio sam dobru ponudu i kupio: HP ProBook 450 (J4S69EA) 15.6",Core i5-4210U/8GB/1TB/AMD R5 M255 2GB/BT/GLAN

Link to comment
Share on other sites

Kome je inerefejs za svakodnevnu upotrebu previše sitan, može u Windowsu da podesi DPI, u Chrome-u default zoom i sl. Meni je DPI u win 120% a zoom u Chrome-u 110% i miran sam, mogu sve da vidim zavaljen a opet da imam visoku rezoluciju u programima poput PS.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da postoji znaÄajna razlika u gledanju filmova.

Vidim da si vec kupio; cestitam! :)

 

Ima jedan zanimljiv detaljcic u vezi gledanja filmova. Jeste li nekad zavirili u (fabricka) podesavanja TV-a kad recimo izaberete 'film mode'? Sharpness je smanjen na (kod Grundig-a) 35 od 100; drugim recima, tacka se 'ukrupnjava' (iliti razmazuje) upravo radi lagodnijeg gledanja i sto manjeg zamora ociju ;).

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Prvi put da Äujem da neko zaista i koristi to DPI podeÅ¡avanje u Windowsu. 

Meni je to jedan od najjaÄih aduta na strani onih koji pljuju Windows. Implementirano je na naÄin da neki softveri ignoriÅ¡u ovo podeÅ¡avanje (najÄešće tako Å¡to deo teksta jeste, a deo nije uvećan), neki brljaju ne prilagoÄ‘avajući Å¡irine textholdera (pa tekst pobegne u nevidljivi drugi red), Total Commander, na primer, prestane da koristi sva podeÅ¡avanja koja se odnose na razmak linija teksta... Pride, većina okruženja postaje ružna.

Koliko se sećam, samo se MS aplikacije ponaÅ¡aju dobro. 

Link to comment
Share on other sites

Vidim da si vec kupio; cestitam! :)

 

Ima jedan zanimljiv detaljcic u vezi gledanja filmova. Jeste li nekad zavirili u (fabricka) podesavanja TV-a kad recimo izaberete 'film mode'? Sharpness je smanjen na (kod Grundig-a) 35 od 100; drugim recima, tacka se 'ukrupnjava' (iliti razmazuje) upravo radi lagodnijeg gledanja i sto manjeg zamora ociju ;).

 

Pozz

 

Hvala.

 

Nisam obraćao pažnju na fabriÄka podeÅ¡avanja na TV, ali sam bio oÄajan zbog slike koja je imala ''soap opera effect'', dok mi kolega sa foruma nije objasnio da treba da iskljuÄim opciju ''true motion''. 

Link to comment
Share on other sites

Prvi put da Äujem da neko zaista i koristi to DPI podeÅ¡avanje u Windowsu. 

Meni je to jedan od najjaÄih aduta na strani onih koji pljuju Windows. Implementirano je na naÄin da neki softveri ignoriÅ¡u ovo podeÅ¡avanje (najÄešće tako Å¡to deo teksta jeste, a deo nije uvećan), neki brljaju ne prilagoÄ‘avajući Å¡irine textholdera (pa tekst pobegne u nevidljivi drugi red), Total Commander, na primer, prestane da koristi sva podeÅ¡avanja koja se odnose na razmak linija teksta... Pride, većina okruženja postaje ružna.

Koliko se sećam, samo se MS aplikacije ponaÅ¡aju dobro. 

Zanimljivo. Zaista nisam primetio da mi to na Win7 pravi bilo kakve probleme sem Å¡to ga neki programi ignoriÅ¡u potpuno, PhotoShop npr. mada mi u tom sluÄaju to zapravo odgovara, a neki delimiÄno kao Å¡to si ti opisao. Ali mi se ipak nije desilo da funkcionalnost bude ugrožena. A furam DPI podeÅ¡avanje ima već par godina i koristio sam svakojakih programa. Možda samo nisam nabasao na problematiÄne.  

Iz tvoje poruke pretpostavljam da drugi OS-evi to rade bolje, ali Å¡ta ću kad bez ove MS-ove muke ne mogu. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...